Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Click Sunet Butuc fata

Este sau nu, abuz al unor moderat...

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...
 

Operatie coxatroza

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dj_t

dj_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.05.2007
Buna ziua, am si eu o problema cu bunica mea de 73 ani astfel: ea are coxatroza pe ambele solduri, momentan a fost operata doar pe dreptul, stangul urmand. A trecut un an de la operatie, a fost imobilizata in casa inainte circa 2 ani, tarand piciorul drept doar prin casa pana la momentul in care nu a mai putut misca deloc piciorul. A facut operatie, toate bune. Acum dupa un an de la operatie, este tot in casa, dar nu din pricina piciorului stang, ci tot a dreptului. Nu o doare soldul, este ok, merge in casa, face de mancare pentru ea, in schimb spune ca are niste dureri la genunchi de dupa operatie. Acum, din ce explica ea, banuiesc dureri musculare de la atrofierea acestora (exprimarea a fost "simt furnicaturi") dar pe piciorul drept. Ce pot sa ii fac sa ameliorez aceste dureri? Nu poate cobori treptele deci nu poate iesi din casa. Am fost cu ea la un medic ortoped, i-a facut niste infiltratii ce nu au avut niciun efect din punctul meu de vedere. As dori niste sfaturi. Multumesc frumos!

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,380
  • Înscris: 16.03.2004
Se poate unge cu alfii: Untul pamantului, Gheara dracului, Arnica etc., acestea avand proprietati antiinflamatorii. Sunt cat de cat bune si pentru articulatii dar si pentru muschi.

#3
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.07.2007
La coxatroza - uzura cartilagiilor -  nu au niciun efect Untul pamantului, Gheara dracului, Arnica. Sunt frecţie la picior de lemn.

Pentru dj_T:
Posibil ca bunica ta să aibă uzură exagerată a cartilagiilor şi la acel genunchi. Ori s-au atrofiat muşchii şi ligamentele  din cauză a prea puţină mişcare în decursul celor doi ani de stat în casă.
Du-te cu ea la dr. care a operat-o la şold să-i facă o investigaţie şi la genunchiul respectiv. Şi în funcţie de rezultat, se va face următoarea operaţie.

P.S. Mama mea are operaţie/protezare la ambele şolduri şi la unul din genunchi. La al doilea genunchi nu a mai avut curajul să facă operaţie, deoarece la ultima (toate făcute de acelaşi doctor - acum pensionar) a cam simţit toate cele pe acolo în timpul operaţiei - probabil anestezicul nu şi-a făcut efectul.

Edited by grifonul_alb, 02 May 2016 - 20:55.


#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,380
  • Înscris: 16.03.2004

View Postgrifonul_alb, on 02 mai 2016 - 20:53, said:

La coxatroza - uzura cartilagiilor -  nu au niciun efect Untul pamantului, Gheara dracului, Arnica. Sunt frecţie la picior de lemn.

Solicitarea initiatorului era in felul urmator: o solutie pentru ameliorarea durerilor de genunchi.
Tu propui operatia, dar asta se face doar daca gonartroza a ajuns la stadiul IV.

Edited by dark, 02 May 2016 - 21:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate