Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Istoria secuilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#55
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

 Sucre-Bolivar88, on 02 mai 2016 - 22:04, said:

Psct@ poate observati stimate coleg ca ai dneavoastra colegi de pareri vin incontinuu cu flame, scopul acestui topic este sa dezbatem istoria secuilor, daca asta inseamna pentru domnia voastra provocare nu am ce sa va fac.
Provocare ? eu v-am bagat de mult la ignore dar ce sa fac ? apareti in citate .Va rog frumos sa transmiteti la colegul bluebyte (stimabilul cu tabelul de mai sus ca acolo exista butonul : Modifica  !!! asezat exact unde ? langa titlu : Recensamantul din 2002.Asa scrie :  Modifica  !!!! O lectura foarte interesanta este si : zona de jos de sub tabel referitoare la termeni si conditii si in plus un citat foarte util : citat ,,...NU GARANTEAZĂ VERIDICITATEA ARTICOLELOR SALE...''  ! !
Provocare sucre88 ? ? Posted Image Posted Image

#56
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 Sucre-Bolivar88, on 02 mai 2016 - 21:58, said:

Carens@ sunt maghiari secui, cum esti tu roman banatean sau oltean, nu stiu cei asa de greu de inteles?
ia intreaba tu de dragostea intre olteni si banateni asa ca gluma
pe de alta parte care dintre cele doua popoare cere recunoastere si autonomie ? cei putini ? (secui) sau cei multi (maghiari) ?
daca aveti coloana, cereti in numele maghiarilor, sau... nu aveti ce ?

#57
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 Sucre-Bolivar88, on 02 mai 2016 - 21:49, said:

Secui sunt parte componenta a natiunii maghiare

si scotienii sunt parte componenta a natiunii engleze.

Iar acuma, cred ca si locuitorii ghetourilor din Londra si alte metropole engleze,
proveniti din fostele colonii, sunt la randul lor componenti ai natiunii engleze.
(tocmai vizionam niste filme engleze cu englezi de tot felul de rase si etnii).

La fel in natiunea romaneasca, pe langa vlahi (coloana vertebrala a romanismului)
avem tot felul de componenti, precum slavi asimilati (ruteni, rusi, bulgari, sarbi, etc),
germani asimilati, unguri asimilati, yidden asimilati, tigani asimilati, ba chiar turci asimilati,
si recent arabi si negrii asimilati.

Partea interesanta este ca cei care se bat in piept ca autentici romani
sunt tocmai alogenii asimilati.

Edited by alexandrumardin, 02 May 2016 - 22:46.


#58
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

 carens, on 02 mai 2016 - 22:35, said:

ia intreaba tu de dragostea intre olteni si banateni asa ca gluma
pe de alta parte care dintre cele doua popoare cere recunoastere si autonomie ? cei putini ? (secui) sau cei multi (maghiari) ?
daca aveti coloana, cereti in numele maghiarilor, sau... nu aveti ce ?
ar putea sa ceara si ca maghiari dar ei au identitatea regionala de secui

 alexandrumardin, on 02 mai 2016 - 22:45, said:

si scotienii sunt parte componenta a natiunii engleze.

Iar acuma, cred ca si locuitorii ghetourilor din Londra si alte metropole engleze,
proveniti din fostele colonii, sunt la randul lor componenti ai natiunii engleze.
(tocmai vizionam niste filme engleze cu englezi de tot felul de rase si etnii).

La fel in natiunea romaneasca, pe langa vlahi (coloana vertebrala a romanismului)
avem tot felul de componenti, precum slavi asimilati (ruteni, rusi, bulgari, sarbi, etc),
germani asimilati, unguri asimilati, yidden asimilati, tigani asimilati, ba chiar turci asimilati,
si recent arabi si negrii asimilati.

Partea interesanta este ca cei care se bat in piept ca autentici romani
sunt tocmai alogenii asimilati.


Noi convertiti sunt de obicei cei mai radicali , probabil simt nevoia de a demonstra ca ei apartin de natiunea ori religia respectiva  :)

#59
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 Sucre-Bolivar88, on 02 mai 2016 - 22:49, said:

ar putea sa ceara si ca maghiari dar ei au identitatea regionala de secui



Noi convertiti sunt de obicei cei mai radicali , probabil simt nevoia de a demonstra ca ei apartin de natiunea ori religia respectiva  Posted Image
pai si e rusine sa te declari secui ?
acum nu stiu, printre voi secuii sunt un fel de tigani, asa cum sunt la noi ? asa e de inteles, le e rusine...

#60
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
rrom romani, gabori-maghiari am auzit. rrom secui nu.
Secui sint secui si apartin de natiunea maghiara asa cum ardeleanul, banateanul, olteanul, moldoveanul, dobrogeanul apartin natiunii romane.

#61
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

 bluebyte, on 02 mai 2016 - 23:12, said:

rrom romani, gabori-maghiari am auzit. rrom secui nu.
Secui sint secui si apartin de natiunea maghiara asa cum ardeleanul, banateanul, olteanul, moldoveanul, dobrogeanul apartin natiunii romane.
Urmareste tabelul ca cine stie pana holnap se modifica ,,sursa,, si tabelul si nu mai iese la socoteala...

#62
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Sucre-Bolivar88, on 02 mai 2016 - 22:49, said:

Noi convertiti sunt de obicei cei mai radicali , probabil simt nevoia de a demonstra ca ei apartin de natiunea ori religia respectiva
nu stiu daca e frumos sau oportun sa-i denigrezi pe bluebyte si honur66 in halul asta

#63
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

 leogoto, on 02 mai 2016 - 23:36, said:

nu stiu daca e frumos sau oportun sa-i denigrezi pe bluebyte si honur66 in halul asta
nici unul dintre ei nu sunt extremisti sau sovini , a ca reactioneaza uneori mai apasat este de inteles ,si eu imi mai pierd rabdarea cateodata cand vad ce fraze lipsite de sens sunt indrugate de  o parte a romanilor care isi spun nationalisti.
Ar fi bine daca am am putea discuta de la egal la egal dar este greu cand o parte din potentialii interlocutori nu au elementare  notiuni de istorie, si eu trebuie sa le spun ca Romania ca stat sa nascut la 1861...  cand ei tot imi spuni aberatii gen ,,Transilvania a fost tot timpul al Romaniei,,

#64
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 bluebyte, on 02 mai 2016 - 23:12, said:

rrom romani, gabori-maghiari am auzit. rrom secui nu.
adauga si Romungro (astia sunt tot o componenta a natiunii maghiare).

 bluebyte, on 02 mai 2016 - 23:12, said:

Secui sint secui si apartin de natiunea maghiara
iar gaborii or romungrii nu sunt parte din natiunea maghiara?

Edited by alexandrumardin, 02 May 2016 - 23:53.


#65
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Sucre-Bolivar88, on 02 mai 2016 - 23:50, said:

este greu cand o parte din potentialii interlocutori nu au elementare  notiuni de istorie, si eu trebuie sa le spun ca Romania ca stat sa nascut la 1861...
spune-le si ca ungaria ca stat s-a nascut la 1920.
dupa ce i-au eliberat romanii pe unguri.
sa vedem atunci daca sunt sovini sau extremisti.

#66
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

 leogoto, on 02 mai 2016 - 23:58, said:

spune-le si ca ungaria ca stat s-a nascut la 1920.
dupa ce i-au eliberat romanii pe unguri.
sa vedem atunci daca sunt sovini sau extremisti.

exista o contiuitate statala-juridica de la anul 1000 pana astazi, daca au avut loc transformari interne gen republica , republica sovietica , regat nu inseamna ca statul a disparut , asta ii de parca ai spune ca Romania a devenit alt stat la 1881 cand sa proclamat  regatul sau la 1920 cand sa facut Romania Mare sau la 1948 cand regatul a devenit republica, sau schimbat doar regimurile nu si statul

#67
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Sucre-Bolivar88, on 03 mai 2016 - 00:07, said:

exista o contiuitate statala-juridica de la anul 1000 pana astazi, daca au avut loc transformari interne gen republica , republica sovietica , regat nu inseamna ca statul a disparut , asta ii de parca ai spune ca Romania a devenit alt stat la 1881 cand sa proclamat  regatul sau la 1920 cand sa facut Romania Mare sau la 1948 cand regatul a devenit republica, sau schimbat doar regimurile nu si statul
dupa metoda asta nea iohanis n-are dacat sa-si puna coiful de la cotofenesti pe cap si sa revendice cam juma din europa.
inclusiv ungaria.
esti sigur ca vrei sa mergi in directia asta?

#68
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Nu inteleg ce vrei sa spui , nu a existat un stat care sa faca legatura intre proto istorie  si sec. 13

#69
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Sucre-Bolivar88, on 03 mai 2016 - 00:31, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui , nu a existat un stat care sa faca legatura intre proto istorie  si sec. 13
nu stii tu c-a existat, dar a existat.
la fel cum nici eu nu stiu sa fi existat vreun stat unguresc de la Mohacs (foarte trist eveniment) si pana la Trianon, cand au primit si ungurii libertate.

#70
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

 alexandrumardin, on 02 mai 2016 - 23:54, said:

adauga si Romungro (astia sunt tot o componenta a natiunii maghiare).
iar gaborii or romungrii nu sunt parte din natiunea maghiara?

Gaborii apartin de "romungro" care este definitia tiganilor vorbitori de limba maghiara,.
Toti acestia sint foarte putini in Ardeal in comparatie cu rromi vorbitori de limba romana, care traiesc in toata Romania raspinditi
plus Germania (Hamburg si Berlin) Franta, Suedia etc...

Vad ca iara ati furat subiectul topicului aducind vorba de altceva decit de secui.

Edited by bluebyte, 03 May 2016 - 04:08.


#71
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,255
  • Înscris: 30.01.2008

 bluebyte, on 02 mai 2016 - 21:57, said:

Aberatii, ti-am dat recensamintul cu 532.000 deci nu 532 cu visezi tu.
https://ro.wikipedia...
Din 2002 si pina in 2011 secuii au fost aneantizati de maghiari .

Remember??,,,Raportez...sunt ...maghiar,,!!!!

Deci nu stiu care umbla cu aberatii  Posted Image

Edited by Daco_Get, 03 May 2016 - 06:16.


#72
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 bluebyte, on 02 mai 2016 - 21:57, said:

Aberatii, ti-am dat recensamintul cu 532.000 deci nu 532 cu visezi tu.
Deci romanii sunt de vina ca secuii s-au dat ... maghiari Posted Image . Desi daca stau sa ma gandesc, nici ei nu sunt siguri de natia lor, ba sunt secui, ba maghiari, dupa cum le dicteaza interesele.
Cica secuii astia aveau limba si scrisul diferit de unguri. Dar au fost asimilati total de acestia din urma. Au adoptat si religia lor, din catolici au devenit protestanti. Bun, si totusi ce naiba au secuii de impartit cu romanii, cand tocmai ungurii i-au lasat fara o identitate proprie? Stau sa ,ma gandesc daca secuii din prezent sunt intregi la minte de se declara mandri urmasi ai celor ce i-au asimilat. Prin asocierea lor cu maghiarii nu au avut decat de pierdut.

Edited by lucifer76, 03 May 2016 - 06:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate