Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Motorola Moto G4 & G4 Plus

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1614 replies to this topic

#1405
vjclau

vjclau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 28.12.2007
Ăștia sunt în stare să dea numai la G4 plus cu 3 GB ram

#1406
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016

View Postvjclau, on 24 februarie 2018 - 10:44, said:

Da clar,sunt telefoane bune,problema este că așa suntem unii mai disperați puțin să avem ultima versiune de soft,deși de multe ori ce îi mai nou consuma și mai mult RAM și altele,de adus nu aduce nu știu ce în plus

Subject
Software won't update
Response By Email (Srinivasa) (23/02/2018 12.38 PM)
Customer Reference number: 180209-017618

Dear John,

Thank you for your email.

We are sorry to inform you that the Moto G4 will not get Android Oreo.

Nu primim sigur oreo,acesta este un mesaj de pe.forum Lenovo moto g4
Stai liniștit că și eu aș fi vrut Oreo dar m am resemnat într-un fel, măcar să funcționeze normal în continuare cu 7.0! Totuși am rămas surprins că G5 nu va primi Oreo, probabil că varianta cu 2/16gb este o limitare în funcționare normală pentru Oreo și nu vor să se încurce!La fel și pentru G4+ varianta cu 2/16gb cu toate că acesta din urmă e anunțat pentru Oreo!O să vedem ce decizie or să ia!

#1407
vjclau

vjclau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 28.12.2007
Mai există și custom rom putem avea oreo

#1408
budugudan80

budugudan80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.10.2010
Eu nu țin să am Oreo, se mișcă foarte foarte bine și așa telefonul. Sunt mulțumit de el. Îl am de 1 an jumătate și nu am avut nicio problemă până acum

#1409
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 13.02.2014
Aici este vina si celor de la Google. De cand sunt telefoane cu 3 pana la 6 , 8 gb memorie, ciuciu optimizare la android. Cred ca de aceea au inventat si android oreo go sa nu le sara in cap restul posesorilor de telefoane cu android. Va dati seama daca anuntau ca de la android oreo in sus trebuie sa iti achizitionezi telefoane cu minim 3 gb, ce scandal aveau la usa.

Edited by Epidaurus, 24 February 2018 - 14:16.


#1410
vjclau

vjclau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 28.12.2007
Oreo merge bine și pe 2 gb ram,merge pe Nexus 5x pe modele Nokia plus alte telefoane,Motorola înainte mai dădea updaturile da acuma de când sunt cumpărați de chinezi de la Lenovo pauza foarte slabi la acest capitol,daca va uitai și Lenovo merge slab la vânzări la telefoane,Nokia a depășit deja multe branduri bune,datorita și actualizărilor periodic pe care le oferă modelelor Nokia chiar și pe cele low entry

Mi-aș cumpăra un model Nokia 5 are preț bun are oreo 8.1

Și Samsung și Motorola stau prost la capitolul update software plus alte branduri

#1411
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Ai dreptate,de fapt eu le am cam luat apărarea într un fel, pentru că,dacă un Nokia împreună cu Oreo și cu 2 GB de ram funcționează bine, atunci Motorola/Lenovo nu au nici o scuză,pur și simplu nu vor!

#1412
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
La 2 GB RAM, nu ar fi mari probleme, Nexus5 ul fiica-mii merge bine merci. Ideea este ca atunci cand primesti 8.0, telefonul o sa mearga mai bine sau mai prost (de regula mai prost) si are nevoie de ajustari.
Deci, toate (teoretic) se rezolva prin updateuri ulterioare, mai mici sau mai mari. Iar sistemul stabil ar fi 8.1. Am observat ca unii arunca 8.0 (update major) ca sa nu zica nimeni ca nu s-au tinut de cuvant si dupa aia ciuciu.
Parerea mea ca daca Nokia se tine de treaba si va umple nisa lasata libera de Nexus (hw bun, updateuri, pret competitiv) , va avea parte de suportul developerilor si va fi cea mai buna optiune de pe piata pentru mid-range cel putin. La flagships are concurenta serioasa de la Google, dar cu un pret mai bun, vor avea piata.

In viitor se pare ca android ul va avea 2 layers. Astfel, layer principal va fi legat de functionalitatea androidului si al doilea va fi rezervat OEM ului ca sa-si poata implementa bloatware-ul. In felul acesta sistemul de operare va putea fi updatat mai simplu.

#1413
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
Și cât de optimizate sunt acele Nokia cu 8.1? este destul de multă liniște în privința asta pe net, Xiaomi a gafat inclusiv cu Android One, mai multe detalii găsiți pe net despre treaba asta, inclusiv Google are mici probleme cu update-urile, cât  despre Motorola, dacă bine îmi amintesc au anunțat că renunță la update-uri de securitate lunare în detrimentul celor trimestriale. Momentan doar seria Z2 și X4 au Oreo, și asta doar în anumite regiuni geografice :(
Cei care aveți G4 simplu, nu are rost să sperați la Oreo, și din moment ce nu au făcut discriminare în anunțul oficial despre G4+ în privința versiunilor de RAM, atunci și G4+ cu 2 GB RAM ar primi Oreo.
Ideea este că Motorola sunt niște ciudați, au fost ani in care telefoanele lor de buget, au primit update înaintea celor de top, indiferent de numărul unităților vândute.
Din păcate, acum Motorola are o gamă prea diversificată de telefoane, idioții s-au lăsat depășiți de situație, personal nu înțeleg ce caută seria C in portofoliul lor?

#1414
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Sunt niște ciudați care pot scoate telefoane bune la prețuri corecte!

#1415
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Panzer, Nokia sta bine, vezi topicul lor. Nu retin daca 8.1 este final sau beta pt ei.
Google, ce problema a avut cu updateurile?
Motorola nu mai exista. Google si-a oprit patentele, iar Lenovo foloseste brandul Moto, nu Motorola. Si se pare ca sunt pusi pe distrugerea credibilitatii acestuia. Motorola a dat updateuri inaintea altora (cu excepția Nexus care a fost mereu primul), doar cand a fost detinut de Google.
Inca un motiv pentru tampeniile de pe piata, pot fi citite aici
https://ca.finance.y...-150500472.html

In teorie toata lumea poate scoate yel bune la preturi corecte, practica insa ne omoara

#1416
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,510
  • Înscris: 06.02.2008
Și Xiaomi stă bine pe Mi A1. Au scos Oreo la repezeală imediat după revelion, că le sărise lumea în cap că aveau o promisiune făcută, și avea câteva bug-uri. Au retras update-ul ulterior și odată cu update-ul de securitate pe ianuarie au rezolvat problemele. Dețin telefonul și nu am niciun motiv să mă plâng. Am și Moto G4 pe care-l țin acum în cutie pentru orice eventualitate.

#1417
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009

View Postcaiuscorneliu, on 24 februarie 2018 - 22:06, said:

Și Xiaomi stă bine pe Mi A1. Au scos Oreo la repezeală imediat după revelion, că le sărise lumea în cap că aveau o promisiune făcută, și avea câteva bug-uri. Au retras update-ul ulterior și odată cu update-ul de securitate pe ianuarie au rezolvat problemele. Dețin telefonul și nu am niciun motiv să mă plâng. Am și Moto G4 pe care-l țin acum în cutie pentru orice eventualitate.
Update-ul la repezeală reprezintă un eșec, și asta indiferent de producător, a pățit-o și Motorola cu primul G.

Nougat a fost o provocare pentru Google, din vina lor ceilalți producători au întîrziat cu update-ul și vreo 5-6 luni, iar Lenovo încă folosește brandul Motorola, cel puțin pe cutie :)

#1418
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 13.02.2014

View Postvjclau, on 23 februarie 2018 - 12:21, said:

Pune după aia Pixel Experience android 8.1 versiune stabilă ii foarte ok,și eu o să îl instalez


Poate ne spui si noua cum functioneaza cand il instalezi.

#1419
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016

View Postcaiuscorneliu, on 24 februarie 2018 - 22:06, said:

Și Xiaomi stă bine pe Mi A1. Au scos Oreo la repezeală imediat după revelion, că le sărise lumea în cap că aveau o promisiune făcută, și avea câteva bug-uri. Au retras update-ul ulterior și odată cu update-ul de securitate pe ianuarie au rezolvat problemele. Dețin telefonul și nu am niciun motiv să mă plâng. Am și Moto G4 pe care-l țin acum în cutie pentru orice eventualitate.
Cum e mi a1 față de G4?!e diferență mare între ele la modul cum se mișcă, experiența în utilizare!

#1420
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,510
  • Înscris: 06.02.2008
Ajută RAM-ul în plus. Niciunul nu are lag în utilizare.

#1421
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Mulțumesc pentru răspuns,G4 nu îmi dă motive deocamdată pentru ca să îl schimb dar Xiaomi are specificații bune plus android one și un preț bun!

#1422
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Tocmai ce vorbeam de Nokia - au anuntat ca de la Nokia 3 in sus or sa intre in programul Android One, ceea ce presupune updateuri de securitate lunare pentru 3 ani si Android P. Iar Nokia 1 si 2 intra in Android Go.
Mai foloseste Lenovo brandul Motorola incepand cu Moto G5?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate