Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Lipsa profesorilor ,invatatorilor si educatorilor de la ore.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am un pusti de 5 ani care merge la gradinita din localitate , iar azi educatoarea a spus sa nu-l ducem la gradi , pt ca are ceva treaba si nu vine la scoala .
Am mai vazut astfel de comportament la celelate clase unde copiii se joaca afara pt ca azi nu a venit profu de mate sau de chimie si au ora libera.
Lipsa cadrului didactic in acele cateva luni de cursuri , este alarmant de frecvent.
De aceea , am deschis topicul asta sa ma informez asupra situatiei si la urmatoarea sedinta cu parintii , sa-mi exprim parerea .
Nu sunt deacord cu lipsa acestora de la ore cu toate ca, copii sunt fericiti si cateodata mai liberi de incalceala de teme din ziua de astazi.
Deci?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu te inteleg si te cred ca nu esti de acord!!!
totusi nu cred ca ti-a cerut cineva acordul!!!...
invatamantul e gratuit!. deci?

Quote

Si profesorii, invatatorii si educatorii sunt voluntari Posted Image
ai putea spune ca da Posted Image

ideea e ca nu poti reclama la OPC... :) pentru ca nu ai platiti nimic pe serviciul respectiv... si nici vreun fel de garantii nu ti s eofera!

Edited by Nero-d, 19 April 2016 - 13:04.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Nero-d, on 19 aprilie 2016 - 12:39, said:


invatamantul e gratuit!. deci?

Si profesorii, invatatorii si educatorii sunt voluntari :)


Problema este ca, de cele mai multe ori, copii raman nesupravegheati de nimeni.

Edited by pasilla, 19 April 2016 - 12:51.


#4
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
E gratuit precum open source, deci nu se garanteaza nimic. Ptr calitate garantata alege o scoala cu plata.

Quote

Am un pusti de 5 ani care merge la gradinita din localitate
al cui e pustiul, de unde-l ai?

Quote

la gradinita din localitate , iar azi educatoarea a spus sa nu-l ducem la gradi , pt ca are ceva treaba si nu vine la scoala .
asa-i la tara, daca e naveta mare sa nici sa nu te astepti la mai bine vreodata de la angajatii navetisti.

Ma mir ca se mai scoala aia dimineata sa mearga acolo zeci de km ptr ce salarii au.

Sunt scoli unde e dificit mare de invatatori si educatori ptr ca nici o femeie nu mai merge pe salariul ala la ce exigente riscuri si raspundere exista. O absolventa de orice daca arata bine poate lucra pe salariu dublu la caldurica intr-un birou de firma nu sa-si manance nervii cateva ore pe zi cu toate loazele si puradeii nespalati. Iar barbati ca educatori si invatattori sunt cam rari, la banii aia o taximetrie sau soferie e mai ok, chiar mult mai banoasa

Edited by motanu_mic, 19 April 2016 - 13:03.


#5
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
nustiu al cui e pustiu , dar eu il cresc.Posted Image
nu au problema cu naveta , ba unii chiar au de mers 10 minute pe jos.
eu sunt angajat si nu pot lipsii de la munca pt ca am de mers la nustiu ce  .
oare ei nu sunt pontati?
ce reguli trebuie sa respecte un cadru didactic?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Aceleaşi ca şi toţi ceilalţi angajaţi, indiferent dacă sunt la stat sau la privat. Totuşi, cam cum ai vedea tu funcţionarea unei şcoli astfel încât să nu te afecteze faptul că angajaţii acelor şcoli mai au şi ceva probleme de sănătate sau trebuie să mai participe la diferite activităţi legate de profesie?

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu prea conteaza ce reguli trebuie sa respecte atata timp cat nu esti tu cel care-i poate trage la raspundere... Posted Image
principala regula: trebuie sa existe!
bineinteles ca sunt pontati!... dar daca au treaba...

ei nu poti lipsi?!? daca ai treaba, sa vezi cum lipsesti!...
ce poti sa patesti? ce poate sa ti se intample?

Edited by Nero-d, 19 April 2016 - 13:16.


#8
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

 redbotos, on 19 aprilie 2016 - 13:04, said:

nustiu al cui e pustiu , dar eu il cresc.Posted Image
nu au problema cu naveta , ba unii chiar au de mers 10 minute pe jos.
eu sunt angajat si nu pot lipsii de la munca pt ca am de mers la nustiu ce  .
oare ei nu sunt pontati?
ce reguli trebuie sa respecte un cadru didactic?
10 minute pe jos e mult ptr coanele de acum. Vrei sa transpire si sa spuna copiii ca profa pute a pisat?
Sunt pile si acolo, unii sunt pontati altii nu. Depinde de fiecare cum se descurca, ca si la privat de fapt ca si acolo unii sunt angajati doar in hartii si aflii ca sunt colegii tai doar la un chef sau bayram, in rest nu-i vezi la truda. Ai putea sa incerci sa intrebi la conducerea scolii ce se intampla de sunt aia lipsa ba mate ba chimie ba educatori si vezi ce iti spune aia.

Activitatile lor cu multa hartie sunt de tip ceausist, eficienta este zero, inca in sistem este oranduirea de acel tip cu aceleasi treburi, insa atunci se inchinau la ceausescu si URSS azi se incana la UE si inspectoratul scolar

Edited by motanu_mic, 19 April 2016 - 13:26.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dacã tot ne descurcãm singuri în învãțãmînt, sãnãtate, locuri de muncã...sincer, la ce mai plãtim o turmã de lepre ...sã " se ocupe" exact de acest lucru???

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 05.06.2006
Invatatorii, profesorii sunt si ei oameni. Poate ca au si ei "dreptul" sa se imbolnaveasca, sa mearga sa faca niste analize dimineata pe nepisate, sa aiba un deces in familie etc.

#11
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,946
  • Înscris: 07.08.2011
Bietii de ei, ar vrea la scoala si nu sunt profesori.Cred ca de aia era la ora 9 barul plin de ei facandu-si selfie Posted Image

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013

 Nero-d, on 19 aprilie 2016 - 12:39, said:


invatamantul e gratuit!. deci?

pentru ca nu ai platiti nimic pe serviciul respectiv...

Nu e gratuit, plătești! Ca la tvr, lunar.
E un fel de prepay....

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare că iniţiatorul s-a plictisit de această discuţie şi a lăsat-o baltă.

#14
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 redbotos, on 19 aprilie 2016 - 12:29, said:

Am un pusti de 5 ani care merge la gradinita din localitate , iar azi educatoarea a spus sa nu-l ducem la gradi , pt ca are ceva treaba si nu vine la scoala .
Am mai vazut astfel de comportament la celelate clase unde copiii se joaca afara pt ca azi nu a venit profu de mate sau de chimie si au ora libera.
Lipsa cadrului didactic in acele cateva luni de cursuri , este alarmant de frecvent.
De aceea , am deschis topicul asta sa ma informez asupra situatiei si la urmatoarea sedinta cu parintii , sa-mi exprim parerea .
Nu sunt deacord cu lipsa acestora de la ore cu toate ca, copii sunt fericiti si cateodata mai liberi de incalceala de teme din ziua de astazi.
Deci?

Contactezi directorul scolii/gradinitiei. Evident ca nu-i normal sa lipseasca de la serviciu.
Pe de alrta partre parca saptamana asta e "Scoala Altfel", nu se fac ore, ci activitati, deci...

 redbotos, on 19 aprilie 2016 - 13:04, said:


ce reguli trebuie sa respecte un cadru didactic?

In mod clar nu poate sa lipseasca ca asa ii tuna lui. I se taie orele in situatia asta-nu e platit si poate primi si sanctiuni.
Ti-am zis, cel mai bine iei legatura cu directorul scolii.
Poate fi vorba si de lipsa motivata, ca doar profesorii sunt si eu oameni, poate se mai imbolnavesc/etc.
Dar evident ca nu-i normal ca multi profesori sa lipseasca intr-o veselie asa cum descrii tu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate