Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Am un microfon behringer b1 si nu am amplificare la el

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adrianyo3

adrianyo3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.09.2015
Salut membri Softpedia
Nu ma pricep in domeniu microfoane,am un behringer b1 si are mufa de iesire xlr,mi-a spus un baiat ca-i trebuie un preamplificator
si as dori sa cumpar ceva la mana a 2a ,ar merge sa iau un mixer?adica mi-ar baga 48v in el(asa mi-a zis baiatu ca trebuie)?
sau un preamplificator la 150-200 lei nou gasesc?
Multumesc

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut prietene!
Ca sa poti folosi acel microfon profesional,iti trebuie o statie de amplificare si un mixer cu phantom-power.
Poti cumpara... dar trebuie sa dai mai multi bani,un mixer ca acesta http://www.music-gro...ers/802/p/P0575
La acest mixer poti adauga si surse sonore,un laptop,un CD,un DVD sau alta sursa cuplata la intrarile stereo cu corectii pe fiecare cale.
Alte preamplificatoare nu recomand ci merg pe un mixer,el are tot ce-ti trebuie.
Nu uita de statiile de amplificare,boxe active eventual.
Pentru alte detatlii,contacteaza-ma pe privat si iti voi explica ceea ce ai nevoie.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Sau asa ceva.
http://www.fly-music...-ultragain.html
Are si phantom power.
Mai indicat e un mixer totusi.
Edit: ala de mai sus e o copie identica dupa asta.
http://www.thomann.d...art_tube_mp.htm

Edited by edigee, 12 April 2016 - 21:41.


#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 adrianyo3, on 12 aprilie 2016 - 21:10, said:

Salut membri Softpedia
Nu ma pricep in domeniu microfoane,am un behringer b1 si are mufa de iesire xlr,mi-a spus un baiat ca-i trebuie un preamplificator
si as dori sa cumpar ceva la mana a 2a ,ar merge sa iau un mixer?adica mi-ar baga 48v in el(asa mi-a zis baiatu ca trebuie)?
sau un preamplificator la 150-200 lei nou gasesc?
Multumesc
Salut, ca sa poti folosi acest microfon ai nevoie ori de un preamplificator, ori de un mixer.Orice varianta alegi trebuie sa aiba functia de Phantom Power(ca sa alimentezi microfonul).Eu iti recomand un mixer mic, cu conectare la PC prin USB care te scapa de dificultatea conectarii la PC, cum ar fi ACEST(Behringer Xenyx 302USB) mixer(pe care l-am avut si pe care l-am testat cu mai multe modele de microfoane de studio si de scena si a functionat foarte bine).
Acest mixer are o placa de sunet integrata deci nu se va folosi de placa de sunet a PC-ului, in momentul conectarii la PC apare "New Hardware found" care e placa de sunet a mixerului.
Bafta.

Edited by buncar, 17 April 2016 - 22:10.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi ca mixerul ala e alimentat doar la USB(5V). Am probat cu un Rode NT5 si phantom power nu e corespunzator. Adica are vreo 9-10V maxim .NT5-ul cere minim 24V.
Poate B1 ala merge dar trebuie gasit un mixer sau preamp cu phantom power "curat" de 48V pt. siguranta.

#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 edigee, on 17 aprilie 2016 - 22:25, said:

Vezi ca mixerul ala e alimentat doar la USB(5V). Am probat cu un Rode NT5 si phantom power nu e corespunzator. Adica are vreo 9-10V maxim .NT5-ul cere minim 24V.
Poate B1 ala merge dar trebuie gasit un mixer sau preamp cu phantom power "curat" de 48V pt. siguranta.
Faptul ca mixerul e alimentat la 5V nu constituie un impediment atata timp cat da un curent de 0.5A.Marea majoritate a microfoanelor de studio tip condensator functioneaza cu alimentare Phantom Power de la +15 la +48V, mai ales cele ieftine,iar Behringer B1 se incadreaza in aceasta majoritate.Acea tensiune de Phantom Power necesita un curent foarte mic(de la cativa miliamperi, pana la cateva zeci de miliamperi) iar un USB(5V/500miliamperi) poate oferi acest curent fara nici o problema.Intr-adevar microfoanele mai scumpe si mai pretentioase necesita o tensiune mai mare pentru polarizare, insa Behringer B1 merge "uns" pe acest mixer.Tot "unse" merg si microfoanele de la AudioTechnica (AT2020, AT2035, AT3035).Daca ai o tensiune de 5V cu un curent de 10A(de unde rezulta 50W) poti converti in +48V cu un curent de 1A.In cazul USB-ului vorbim de 2.5W, si ridicand acei 5V la 15V obtinem un curent de 0.16 miliamperi, mai mult decat suficient pentru alimentarea microfonului.
LE-Am spus ca am avut acest mixer, si am facut diverse experimente cu el.
LE2-Rode NT5 se alimenteaza DOAR la +24V sau +48V
LE3-Behringer Xenyx 302USB are +15V pe Phantom Power

Edited by buncar, 18 April 2016 - 20:05.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Pai normal ,exista un multiplicator de tensiune acolo.
Asta ziceam si eu ,NT5-urile nu prea merg pe mixerasul ala. Am avut nevoie chiar recent pt. un live cu o chitara clasica. Aveam din pacate doar un Rode NT5. optim trebuie doua. Am folosit pana la urma o antichitate de mixer Soundmaster si am rezolvat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate