Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Program pentru un laser...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve

Sper sa fie aria corecta unde scriu daca  nu ...stiu moderatorii ce au de facut...

Lucrez cu cumnatii mei intr-un atelier de tinichigerie,ei vor sa achizitioneze un laser pentru debitarea tablei,am inteles ca aparatura vine cu softul ei insa trebuie facut un program cu toate datele si cotele la care vrem sa debitam tabla...
Intrebarea mea este?
1.Cam cat ar costa (un programator) ca sa faca aceasta operatiune,este vorba de vreo 50 de sabloane?
2.Am putea sa facem noi acest program(in cazul in care ar fi prea scump...)?
3.E doar o presupunere...noi consideram ca e vorba de un tabel cu patratele ca plansele arhitectilor in care fiecare patratica are o anumita cota... sa zicem un centimetru...si sa putem noi introduce cotele in functie de dimensiunea fiecarui sablon  sau e vorba de niste formule  cu niste necunoscute iar tu introduci cifrele si cotele necesare si astfel iti va aparea sablonul pe care il doresti...sau niste algoritmi...
Stie cineva cum se procedeaza cu astfel de programe...?
E doar o chestie informativa ca sa stim la ce sa ne asteptam...
va multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.737
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca e un CNC.

#3
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Ce este un CNC?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.737
  • Înscris: 01.12.2001
Masina cu comanda numerica. Pot fi introduse datele prin mai multe metode in functie de model.
De la cartele perforate, bile, diskete, benzi magnetice, stick-uri flash, .....etc.
In functie de anul fabricatiei.

#5
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Deci sa inteleg ca difera totul de la un model la altul...in functie de ceea ce cumperi...
Ok .o sa cumparam mai intai laserul apui voi reveni cu amanunte  si date despre aparataura.
Multumesc.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

Ce este un CNC?
Cred ca se refera la masinile astea==>https://www.google.r...bMQC0MQ_AUIBygB
Am vazut la un amic de-al meu la el la munca o masina din aceea cu care el debita tabla de otel.

El doar tragea foile pe masa, apasa pe un buton si masina taia tabla de otel.
Desigur, inainte sa taie tabla de otel el introducea datele in calculatorul "CNC-ul" !
Apoi cand primea alte forme de debitat tabla, reintroducea datele Posted Image

#7
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 520
  • Înscris: 19.03.2016
https://www.google.c...-WnJYfbUYa3l9AC

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Windows > Software  -> "Software la cerere".

#9
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 14.04.2010
Off: Imi este greu sa inteleg oamenii care vor sa cumpere masini relativ scumpe si nu au nici cea mai vaga idee ce si cum se folosesc... mai dureros este ca din nestiinta nu e folosita cum trebuie si ii reduci randamentul sau durata vietii... sa nu mai zic ca tot din nestiinta masina nu e folosita la nivelul care ar trebui folosita...

ON: depinde mult cu ce softuri vine masina, sunt unii producatori care iti dau gama complete si poti face desenul in softul lor iar masina va taia minunatia dupa acel desen... sunt altii care iti furnizeaza doar un soft care citeste desene (dwg sau dxf de obicei) facute inalte softuri precum AutoCAD. Daca ar fi careva cu ceva cunostinte tehnice atunci nu ar fi prea greu de invatat sa faci acele desene in AutoCAD sau mai stiu eu ce alt soft, mai ales ca vor fi doar desene 2D... sau mai exista site-uri de freelancing si acolo lumea iti poate face ce vrei tu, nu trebuie decat sa stii ce format vrea masina aia de la tine ca ea sa isi faca treaba!

LE: nu investiti bani sa faceti un soft pt asa ceva, e plina piata de chestii de genu. Intrebati furnizorul masinii de debitat prin laser ce softuri sunt compatibile.

Editat de Engineer_xxl, 12 aprilie 2016 - 10:17.


#10
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate