Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

ochelari miopie copil

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
Buna ziua.

Am fost azi la control cu cel mic (10 ani) pe care il suspectam cu ceva probleme la ochi, pentru ca incepuse sa se planga de vedere incetosata. Are miopie, -1.5 la un ochi si -0.75 la celalalt. Trecand peste socul vestii proaste, am nevoie de sfaturi cu privire la magazinul de unde ar trebui sa ii comand ramele si lentilele. Fiind mic, am nevoie de rame flexibile, care sa nu se deformeze usor.

Aveti recomandari? I'm new to this, nu purtam ochelari noi, parintii, si nu prea stiu de unde sa o apuc.

Multumesc.

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 25.10.2007
Noi folosim Minima Junior; sunt discrete si rezistente si o varietate destul de mare de culori. Nu stiu sa va indic de unde le-ati putea cumpara:

http://www.minima.fr...mation/21/1/189

Edited by Argv, 01 April 2016 - 15:13.


#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
1. Nu este așa grav. 2. La foarte multe magazine am văzut rame pentru copii. Te duci într-un mall, că-s 2-3 magazine de optică cel puțin și vezi cu care îi stă mai bine.

#4
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
Multumesc.

Stiu ca nu este grav, mai mult ma sperie faptul ca nu se stie cum vor evolua dioptriile si cat vor creste.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 25.10.2007

 xandra30, on 01 aprilie 2016 - 15:34, said:

Multumesc.

Stiu ca nu este grav, mai mult ma sperie faptul ca nu se stie cum vor evolua dioptriile si cat vor creste.

Da, din pacate nu se stie si nu se poate controla. Cu sau fara ochelari oricum evolueaza. Si noi ne-am speriat initial... am detectat problema pe la 6 ani.
Dar e important sa poarte ochelarii, pentru confortul personal si mai ales, la varsta asta, creierul este in formare, este important pentru dezvoltarea copilului sa primeasca cat mai multe informatii din mediu si pentru asta este importanta vederea. Miopia lui e mica si va urez sa ramana asa, dar oricum, incercati sa nu transmiteti copilului starea "de soc", pentru ca riscati ca la un moment dat sa refuze sa ii poarte. Cu sau fara ochelari, el nu trebuie sa se simta cu nimic diferit fata de ceilalati copii. De altfel, daca ne uitam in jur vedem tot mai multi copii cu ochelari.

#6
teoistrate

teoistrate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.02.2016
Nu se mai corecteaza myopia, mai ales la varsta lui. Ochiul creste cu varsta si odata cu ochiul creste si myopia. In general myopia creste destul de repede pe segmental de varsta 10-15 ani, apoi mai incet. abia dupa 20 ani se stabilizeaza. Insa la multe personae se stabilizeaza inca din liceu. Acum depinde ce antecedente de miopie aveti in familie, in functie de ele myopia poate sa creasca mai mult sau mai putin.
am avut colegi care au plecat de la -1 si s-au oprit la -3.5. Altii s-au oprit la -2, depinde de la caz la caz.

#7
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 22.07.2008
Baietelul meu a inceput de la 6 ani cu un -0.25. La 8 ani jumate ajunsese deja la-3.25, nu mai doarmeam noaptea de groaza de ce va urma. La recomandarea unui dr l-am trecut pe lentile de contact multifocale (au si o zone de+2 , ca un fel de lentile progresive pt adulti) si de 1 an dioptriile sunt stabile. De avut in vedere daca aveti ghinionul sa creasca si la baiatul dvs in mod accelerat. Nu mai zic ca este un copil sportiv si il ajuta enorm la fotbal, la baschet..Cand merge cu bicicleta, mai ales prin padure, poarta ochelari speciali de biciclist. In tabere, merge cu ochelari, ca nu am incredere ca respecta regulile de igiena.

Inca ceva - noua ni s-a recomandat ocluzor zilnic macar juma de ora pe ochiul dominant, cu dioptria mai mica. A avut intr-adevar efect asupra acuitatii vizuale a ochiului putin mai slab

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate