Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente

Curba Q-U Fronius gen24?
 Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 

semne incepator DUPA 1 an

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#19
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.950
  • Înscris: 26.02.2010
Lasa ca nici cu taximetrii nu mi-e rusine. Majoritatea se cred stapanii soselelor si merg cum au chef, viteza mica, opresc unde vor, taie calea, si altele.

Editat de aris86, 01 aprilie 2016 - 11:30.


#20
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Legea spune (daca nu s-a schimbat intre timp, de cand am citit-o eu) ca trebuie purtate minim un an dupa ce ai luat carnetul.

De maxim nu zice nimeni nimic, poti sa le porti pana la 90 de ani. Si la fel de bine, poti sa nu le pui deloc daca a trecut un an de cand ai luat carnetul, chiar daca tu anul ala n-ai condus deloc si esti totalmente un pericol pe sosea din cauza asta.

Singura problema legala este daca nu le porti minim un an de zile de la data obtinerii permisului si te opreste politia, cred ca se lasa cu amenda. Restul tine de cum te simti tu, daca stapanesti sau nu cum trebuie masina si regulile de circulatie.

Editat de dasvik, 01 aprilie 2016 - 11:35.


#21
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postaris86, on 01 aprilie 2016 - 11:30, said:

Lasa ca nici cu taximetrii nu mi-e rusine. Majoritatea se cred stapanii soselelor si merg cum au chef, viteza mica, opresc unde vor, taie calea, si altele.

Nu vorbi despre taxi daca nu faci taxi. Viteza mica? Legal e 50 la ora mai Schumi , opresc unde vor cind au treaba , miine o sa fii tu in taxiu , atunci sa vedem unde te lasa soferul daca nu poate opri legal , "si altele" nu mai comentez ca e plin de "civili" care o comit atit de grav incit practic transced Legea Circulatiei pe Drumurile Publice , sau cum ii mai zice acum.
Esti incepator ?

Editat de lil debul, 01 aprilie 2016 - 11:41.


#22
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
eu am mers cu alea in geam vreo 3 ani pana au cazut singure, o dadusem jos numai pe aia din fata pe aia din spate de lene nu am dat-o jos

#23
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.033
  • Înscris: 09.05.2009

View Postlil debul, on 01 aprilie 2016 - 11:39, said:

...opresc unde vor cind au treaba..
Intr-adevar chiar unde vor, opresc! Si nici in cur nu-i doare de ceilalti!

Editat de DannyMC, 01 aprilie 2016 - 12:21.


#24
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 05.01.2004

View Posttfmercedez, on 01 aprilie 2016 - 10:52, said:

Pai asa si este. Si scoala de soferi ar trebui sa foloseasca doar banda 1. Dar daca e prost instructorul ce sa mai ceri de la elev?

Se vede ca nu esti din Bucuresti. Sa vezi aici cam cat poti merge pe banda 1.

#25
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.950
  • Înscris: 26.02.2010

View Postlil debul, on 01 aprilie 2016 - 11:39, said:

Nu vorbi despre taxi daca nu faci taxi. Viteza mica? Legal e 50 la ora mai Schumi , opresc unde vor cind au treaba , miine o sa fii tu in taxiu , atunci sa vedem unde te lasa soferul daca nu poate opri legal , "si altele" nu mai comentez ca e plin de "civili" care o comit atit de grav incit practic transced Legea Circulatiei pe Drumurile Publice , sau cum ii mai zice acum.
Esti incepator ?
Daca 30km/h ti se pare legal si opritul in mijlocul intersectiei ca vrea X sau Y sa se opreasca in fata institutiei. Am mai mers cu taxiul, dar il rugam pe sofer sa opreasca unde poate si sa nu incurce circulatia. Am intalnit si oameni deosebiti, dar si dintre care cred ca sunt sefi si ca le stiu pe toate, încercând sa ma ocoleasca pe stradute prin Bucuresti. E diferenta mare intre taximetristii din ardeal si cei din sud.

View Postsorin61, on 01 aprilie 2016 - 12:13, said:

Se vede ca nu esti din Bucuresti. Sa vezi aici cam cat poti merge pe banda 1.
Banda 1 este ocupata de regula de masini parcate sau de altii care ies cu jumatate de masina sa se asigure, ca nu au vizibilitate din cauza masinilor parcate pana la buza intersectiei. Scopul topicului nu este sa ne jignim unii pe altii, dar in Bucuresti este o jungla intretinuta de toti soferii, nu ca unii sunt sfinti si altii ”boi” cum le-a spus colegul taximetrist.

#26
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postaris86, on 01 aprilie 2016 - 12:13, said:

Daca 30km/h ti se pare legal si opritul in mijlocul intersectiei ca vrea X sau Y sa se opreasca in fata institutiei. Am mai mers cu taxiul, dar il rugam pe sofer sa opreasca unde poate si sa nu incurce circulatia. Am intalnit si oameni deosebiti, dar si dintre care cred ca sunt sefi si ca le stiu pe toate, încercând sa ma ocoleasca pe stradute prin Bucuresti. E diferenta mare intre taximetristii din ardeal si cei din sud.

Da boss si mai citeste Decretul , 30 la ora e legal si 51 la ora e ilegal , daca vrei s-o ardem asa , opresc unde vrea clientul sau unde am comanda si am mai spus , tu nu mergi cu taxiul ?
Relatia ta personala cu diversi taximetristi bagabonti este neinteresanta , ar trebui sa te inpui daca esti Alpha (probabil ca esti Beta) iar faptul ca esti ardelean si nu iti place in B imi spune ca nu ai ce cauta aici.
Daca mai ai intrebari eu iti explic cu placere, dar spune , esti incepator , conduci cu frica ?

#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.950
  • Înscris: 26.02.2010
Nu sunt din Ardeal si nu conduc cu frica, dar e diferenta mare de respect in trafic in ardeal fata de sud. In Bucuresti este o harababura, dar m-am obisnuit, caci altfel ajungi la balamuc daca ma enervez de fiecare data când conduc.

Editat de aris86, 01 aprilie 2016 - 12:22.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.259
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsorin61, on 01 aprilie 2016 - 12:13, said:


Se vede ca nu esti din Bucuresti. Sa vezi aici cam cat poti merge pe banda 1.
... culmea ca in bucuresti se circula mai bine ca in timisoara, diferenta fiind de marime. Daca in bucuresti ai sta 10-15 min la o singura intersectie cum e la gara la noi, ai traversa Bucurestiul in 12 ore.

#29
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.950
  • Înscris: 26.02.2010
Stai linistit, ca sa parcurgi 500 m in Bucuresti, iti poate lua si 30 minute, depinde de ora si trafic si de blocaj. Am trait un record cu autobuzul ratb, o statie in 40 minute, nu am stiut ca este blocaj si când a cotit la dreapta, am ramas intepeniti, ca daca stiam mergeam pe jos.

#30
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 05.01.2004

View Postaris86, on 01 aprilie 2016 - 12:30, said:

Stai linistit, ca sa parcurgi 500 m in Bucuresti, iti poate lua si 30 minute, depinde de ora si trafic si de blocaj. Am trait un record cu autobuzul ratb, o statie in 40 minute, nu am stiut ca este blocaj si când a cotit la dreapta, am ramas intepeniti, ca daca stiam mergeam pe jos.

Te-am batut, am facut de la piata Delfinului la Morarilor (800 metri) 40 de minute. Cu masina personala.

#31
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.653
  • Înscris: 26.03.2009

View PostKroghy, on 01 aprilie 2016 - 10:20, said:

Salutare.
Sotia a luat recent permisul si am montat semne de incepator.
Pentru ca ventuzele sunt de calitate slaba (am luat 3 seturi deja) nu vreau sa le dau jos si sa le pun de fiecare data cand conduc eu masina, asa ca vreau sa le las acolo in geam chiar daca eu am 18 ani de permis.
In lege exista obligatia de a folosi semne de incepator in primul an dar nu specifica ca dupa 1 an este interzis.
A avut cineva probleme cu politia din acest motiv?

raspuns

View Postdany07rap, on 01 aprilie 2016 - 10:58, said:

Singura chestie, e ca din cate imi aduc aminte, ca si incepator esti obligat sa mergi cu 10 sau 20  km/h mai putin decat e limita de viteza pe acel sector de drum, cred ca e vorba de drumurile din afara localitatii si de autostrada. Deci sa nu iti fie mica mirarea ca te opreste un echipaj de la rutiera (opresc pt orice daca au o zi proasta) doar ca aveai 95 (apoape nimeni nu merge chiar cu 90 km/h in afara, incercam un pic mai mult, chiar si cu 2-3 km/h peste limita ca nu te opreste radarul) in loc de 80 cu cat esti obligat si te intreaba unde te grabesti pt ca esti  "incepator".

nu mai stiu care sunt restrictiile ptr incepatori,dar risti sa te opreasca pe tine daca nu respecti acele restrictiii.singurul incovenient e timpul pierdut in astfel de situatii.

#32
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.339
  • Înscris: 02.02.2006
Anul trecut, cât am fost începător, n-am prea respectat nicăieri limita de -10km/h. Am mers la fel ca oricine altcineva, cu până în +5/6km/h (așa cum fac și în continuare), și nu m-a oprit niciun radar nicăieri. Și nu, nu frânez nici acum (nici atunci) când văd radarul, pentru că mă știu legal, nici nu mă uit după ele. Dar ca idee, dacă nu faci alte bazaconii în trafic, șansele să te oprească fix pentru ăia 10km/h sunt destul de mici.

Și-aș mai zice că n-am observat nici diferențe în comportamentul celor din jur înainte și după ce am dat semnele jos. Că mai sunt unii care forțează diverse situații, asta se întâmplă oricum.

Per total, lasă semnele în geam și vezi-ți de condus. Dacă conduci OK, n-o să ai probleme cu nimeni. ;)

#33
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postalexcrist, on 01 aprilie 2016 - 15:21, said:

Și-aș mai zice că n-am observat nici diferențe în comportamentul celor din jur înainte și după ce am dat semnele jos. Că mai sunt unii care forțează diverse situații, asta se întâmplă oricum.
Nu observa nimeni atunci.


Cativa ani mergi fara claxoane, si intr-o zi oarecare iti faci plinul pe un an.
Dupa care realizezi ca ai semnele galbene de la incepatorul casei. Atunci o sa vezi legatura.


In alta ordine de idei, am mers cu un incepator. Cata strictete, ce crispare la schimbarea benzii si ce miscari mecanice la semnalizare.

Editat de Digynykraf, 01 aprilie 2016 - 18:04.


#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.002
  • Înscris: 06.01.2006
eu merg de o saptamana si ceva cu semne de incepator dupa 17 ani de condus fara si nu am avut parte nici de claxoane si de nimic, nu e absolut nici o diferenta in traficul din Iasi, in aglomeratia din centrul orasului
imi faceam griji sa nu ma opreasca politia, am facut o copie la permisul sotiei si deja pregadeam o poveste sa le spun dar se pare ca nu e nimic ilegal asa ca pot merge linistit cu semnele de incepator ale sotiei

#35
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.305
  • Înscris: 13.03.2015
Kroghy, probleme din partea altor șoferi ai putea avea la drum lung. Eu am pățit-o pe serpentinele dintre Sovata și Gheorghieni. Nu mă lăsa să depășesc căci aveam lămâia în geam dar după vreo câteva porțiuni de curbe strânse unde a realizat că sunt mai priceput ca el, când a venit următoarea porțiune de linie dreaptă, nu s-a mai băgat în ax ca să nu pot depăși.
Rațiunea acțiunilor lui: îi era frică că voi merge încet și-l voi întârzia mult. După ce a văzut că n-are motive de îngrijorare, nu a mai șicanat.

#36
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.021
  • Înscris: 16.11.2014

View Posttfmercedez, on 01 aprilie 2016 - 10:42, said:

Chiar o sa ma ambitionez sa vad   daca imi pun de sanchi niste lamaie in geam sa vad cum se poarta "meltenii".


De ambitionat stie orice bizon. Ar fi interesant daca te-ai putea gandi la un lucru, o actiune inteligenta spre exemplu.


Bataile in trafic si incolacirile pe stalp de la babuini ambitionati isi trag originea. Fara referire la persoane.

Editat de Groot, 01 aprilie 2016 - 20:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate