Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Sfat pentru un cadou - polizor de banc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 03.03.2009
Cine ma poate ajuta in alegerea unui astfel de polizor? Bugetul alocat = maxim 350 de lei.
Vreau sa-l cumpar online si sa-l ofer trimitandu-l direct la usa omului prin curier.

Omul cu pricina bricoleaza una, alta prin casa si tot zicea "ce bun mi-ar fi un polizor sa-mi ascut singur cutitele, foarfeca, etc...".
Mi-ar placea sa-i pot oferi un astfel de aparat, insa vreau totusi ceva care "sa tina" un timp, avand in vedere ca nu va fi folosit intensiv, ci doar ocazional.
Cautand, am dat peste cele din link-urile de mai jos (olandeze!!!), ca atare, ce parere aveti?
Sunt prezente si la noi in doua magazine online, primul costa 210 lei, iar al doilea 330 de lei (asta are o piatra care intra in apa, iar asta din cate imi amintesc are ceva legatura cu ascutirea cutitelor !?!).

1. http://www.ferm.com/...250w-150mm.html
2. http://www.ferm.com/...inder-250w.html

Orice sugestie este bine-venita!

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.801
  • Înscris: 18.11.2012
Pentru folosire ocazionala nu ai ce sa alegi, orice va tine relativ decent.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.635
  • Înscris: 13.01.2011
Am vazut un pliant de Lidl, era un model acolo, dar inteleg ca vrei DOAR online.

#4
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 03.03.2009
Da, vreau online din pricina distantei intre mine si primitor.
Am vazut acum pe cel din LIDL. Ieftin si parca si cu ceva caracteristici mai jos.

Mergand pe ideea cu ascutitul mai de finete, vreau sa stiu daca i-ar fi mai folositor cel uscat, sau cel care are piatra inmuiata in apa.

Apoi, olandezii astia au si ei un site, par cat de cat profesionisti, chiar daca au si scule pentru amatori. La celelalte marci...nu stiu sa fi vazut vreun site...

Editat de inariana, 19 martie 2016 - 20:02.


#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.768
  • Înscris: 14.05.2015
Eu sunt meserias batran si sculele de ascutit le am de o viata . N-am cumparat de mult polizoare desi le-am expoatat industrial de aceea nu pot sa-ti recomand o marca sau un anume producator din cei de azi cu exceptia celor consacrati . In linii mari un polizor in ziua de azi e un produs usor si ieftin de realizat si nu se prea strica .

   Iti recomamd totusi sa-l eviti pe cel cu piatra in apa pt ca are reductor ceea ce il face mai predispus la defecte . Doar novicii au auzit doar de polizor si nu stiu ca ascutirea uneltelor casnice si nu numai se face cel mai bine pe slaifuri cu smirghel . Daca mergi intr-un atelier de tamplarie vei vedea ca tamplarul ascute cutitul de rindea pe slaiful pt lemn si te poti barbieri cu el .
Iti recomand o scula combinata de care probabil nu stii dar marca si producatorul sta in sarcina ta sa alegi cum ti-am zis .
http://olx.ro/oferta...html#f9037d7f34

#6
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 03.03.2009
Deja incepe sa ma depaseasca situatia in legatura cu link-ul de mai sus. In acceptiunea mea polizor este cel cu piatra.
Evident ca s-au inventat tot soiul de alte scule, dar stau si ma gandesc ca la cel cu banda trebuie cumparat acel smirghel, lipit....complicat.
O piatra cand "se duce" se schimba ca roata la masina. Da...
In privinta celui cu piatra in apa, am inteles ideea. Deci acolo este un mecanism in plus care micsoreaza viteza de rotatie si care se poate defecta mai lesne, decat principiul clasic - ax motor + transmisie viteza direct la piatra.

Mai astept pareri.
Mie sincer mi s-a pus pata pe jucaria de-am zis-o mai sus, arata si bine (deh...conteaza si asta) este si mai nordica asa....

Editat de inariana, 19 martie 2016 - 21:11.


#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.349
  • Înscris: 23.02.2015
Polizorul nu este pentru ascutit cutite . Are dreptate unucelalalt .  Pe un  disc se  monteaza o banda de smirghel si cu aia se ascut cutitele . Pe un  alt disc se pune pasla , si cu acela se  obtine suprafata fina si lucioasa . Polizorul doar gazduieste discurile astea doua la operatiune . Polizorul este pentru cu totul alte operatiuni , dar neimportante in economia topicului .

#8
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 03.03.2009
Bine.
Atunci care este rostul demostratiei video la ambele produse, unde se arata cum si la produsul 1 si la produsul 2, este ascutita o foarfeca si un cutit pe piatra alba (mai lata) si pe piatra care intra in apa?
Marketing? Chiar asa?

Este evident ca nu se cere obtinerea unei ascutiri si a unui luciu de sabie shogun, ci un cutit / foarfeca care sa taie decent incat sa nu te enervezi.
In fine, cred ca am inaintat prea mult cu cerintele si fiecare este logic sa aiba propria parere.

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.768
  • Înscris: 14.05.2015
Banda de smirghel este un produs ieftin si suficient de rezistent , usor de schimbat , gasesti intr-o gama larga de granulatii necesara si pt ascutit un topor si mai fina pt un foarfec sau cutit etc .
Dispozitivul iti ofera o suprafata plana / dreapta si la un unghi uniform pe suprafata de ascutit nu ca polizorul care prelucreaza cu raza . Polizorul iti cere o mana mult mai versata pt a fi folosit la lucrari de ascutire oricum , multi sunt tentati sa foloseasca partea frontala ( plana ) a pietrei ceea ce nu exista in nici un manual de utilizare sau de meserias ( nu mai dezvolt ) si in mod clar nu e indicat . Partea activa a polizoarelor mai ales utilizate de amatori se uzeaza neuniform ceea ce o face neperformanta , necesita rectificare cu diamant ( scump ) , incalzeste mai tare piesa prelucrata decat banda .Banda poate prelucra si lemnul . Alegerea iti apartine , nu beneficiez eu , oricum ce-l ce primeste cadoul va fi bucuros . Eficienta nu o afli decat dupa ce il vei folosi si nu uita ca eu nu te-am indepartat de la polizor pt ca il ai si pe acela e 2 in 1 .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O6qrtYZadgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de unucelalalt, 19 martie 2016 - 22:37.


#10
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 25.04.2014
http://www.sculesiec...j-150x30x20-mm/
http://www.emag.ro/p...0/pd/DGV2MYBBM/
Cam asta ai nevoie la casa.

Editat de clipman, 19 martie 2016 - 23:01.


#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.349
  • Înscris: 23.02.2015
Unucelalalt ai dreptate mare . Un   instalator adevarat il  cunosti dupa cum tine mopsii in mana la  lucrare  inca dinainte de a se apuca de treaba , un  lacatus bun dupa cum foloseste polizorul , si asa este , partea de disc  care se utilizeaza normal este  , cea laterala a pietrei .  In scoala militara  am facut vrei doua luni confectionare de garnituri manual , cu  ruleta si compasul sa ne invatam . Asta cu toate ca aveam masina de  facut garnituri in dotare . Nu stiu cati  actuali meseriasi mai stiu sa  confectioneze o garnitura de diametru mare , din clingherit grafitat de exemplu , doar din compas si taiata cu dalta si ciocanul perfect rotunda la interior si la exterior !

Editat de gingisKHAN2015, 19 martie 2016 - 23:10.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.635
  • Înscris: 13.01.2011
Mai colegi, incurcati discutia.
Initiatorul/-toarea este novice in domeniu, doreste sa faca un cadou cuiva PE CARE la auzit ca isi doreste un lucru.

Simplu, omul are o dorinta, daca ii duce altceva o sa fie (probabil) frustrat.
Nu exista bucurie mai mare, ca atunci cind primesti pe neașteptate un lucru dorit.
Restul este can can.

L.E. Ia primul model selectat, este foarte bun, nu complica lucrurile, nu ascute omul scule chirurgicale.

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.349
  • Înscris: 23.02.2015
Ok criss . Si asta-i drept . Un polizor e un  polizor si fiind cadou omul se va bucura . Go fot it !  Posted Image

#14
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 03.03.2009
Multumesc domnilor. Sper sa fie de bine toata actiunea!
Spor la tot ce bricolati!

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009
Mai suplimenteaza putin si il vei face ultra/mega fericit :
http://www.neomax.ro...ign=direct_link
Pe asta il am eu de 2 ani si....Posted Image !!!
Sau ca sa fie toata lumea multumita :
http://bricolajshop....inhell/2302.htm

Editat de FAP, 20 martie 2016 - 15:53.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.635
  • Înscris: 13.01.2011
Oooooo, ce mistocut este Einhell !  Posted Image

#17
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu am un polizor Einhell de 250 w de vreo 2 ani care încă își face datoria.
La cât ascut eu...

#18
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 03.03.2009

 FAP, on 20 martie 2016 - 15:50, said:

Mai suplimenteaza putin si il vei face ultra/mega fericit :
http://www.neomax.ro...ign=direct_link

Multumesc pentru noile idei.
Cu toate ca nu am eu experienta cu sculele, insa, la Makita de mai sus pare a avea aparatorile discurilor din plastic. Restul accesoriilor aproape sigur sunt din plastic. Oare asa sa fie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate