Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Sony SLT-A68 ...Pentax K-5 II.....Nikon D7100 ce sa aleg ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#19
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
@nicolaie:  ca pur si simplu FUNCTIONEAZA PROST ! Era un experiment, pana pun la punct tehnologia mai dureaza.  Citeste si pe f64 - imaginile cu 70d ies puricoase (noise) si sunt foarte soft chiar si cu un obiectiv seria L.
Deci nu investiti in pocnitori, sau aveti bani de 6d sau luati-va ceva mai ieftin (Nikon).

#20
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postbaloo2009, on 18 martie 2016 - 19:02, said:


Pentax are probleme la AF (mai slab decat concurenta) si la stabilizare (nu prea performanta). In rest numai de bine. Dar cu 18-55 costa vreo 4000 lei.


Probleme la AF doar daca te referi la tracking, ceea ce utilizatorul obisnuit rar o sa faca. In rest, K5IIs-ul meu focalizeaza practic pe intuneric. Personal nu am nevoie de 10.000 de puncte de AF, doar de unul dar sa mearga bine :))

Stabilizarea dupa parerea mea este foarte OK la acest model, am postat ceva exemple intr-un thread anterior.

#21
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
D7100 sau K5ii (depinde de ce obiective-ţi doreşti). La Pentax e ok şi 18-55, la Nikon nici 18-105-ul nu-l recomand (nu stiu cum ar fi 18-55-ul nou). Cu stabilizarea din pentax să nu-ţi faci griji. E cel puţin la nivelul stabilizării din majoritatea ob.Nikon (unde mai pui că probabilitatea să "moară" VR-ul din obiectivele Nikon din categoria consumer e cu mult peste posibilitatea apariţiei vreunei probleme la stabilizarea din Pentax). Poate doar cele profi să-l depăşească ;-)

Edited by montecarlo, 19 March 2016 - 22:26.


#22
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postmontecarlo, on 19 martie 2016 - 22:26, said:

D7100 sau K5ii (depinde de ce obiective-ţi doreşti). La Pentax e ok şi 18-55, la Nikon nici 18-105-ul nu-l recomand (nu stiu cum ar fi 18-55-ul nou). Cu stabilizarea din pentax să nu-ţi faci griji. E cel puţin la nivelul stabilizării din majoritatea ob.Nikon (unde mai pui că probabilitatea să "moară" VR-ul din obiectivele Nikon din categoria consumer e cu mult peste posibilitatea apariţiei vreunei probleme la stabilizarea din Pentax). Poate doar cele profi să-l depăşească ;-)

Sunt pasionat de foto de aproape 10 ani si nu am auzit inca de un obiectiv nikon la care sa moara VR-ul. Am auzit de o camera Pentax la care i-a murit SR-ul insa, si a devenit inutilizabila.

#23
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postnicolaie, on 19 martie 2016 - 22:51, said:

Sunt pasionat de foto de aproape 10 ani si nu am auzit inca de un obiectiv nikon la care sa moara VR-ul. Am auzit de o camera Pentax la care i-a murit SR-ul insa, si a devenit inutilizabila.

Google search "Nikon VR failure". Se pare ca totusi se intampla... si nu de putine ori Posted Image Dar na, Nicolaie nu o sa scape nicio ocazie sa dea in Pentax...

Edited by Hatti, 19 March 2016 - 23:19.


#24
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Oho, sunt nenumarate cazuri in care stabilizarea din obiectiv a dat ortu'. Nu cat sa consideram ca ILIS ar fi o solutie problematica, insa SR-ul reprezinta solutia mai fiabila ;)

Despre tracking cu K-5IIs... mai degraba m-as orienta la un model care sa recunoasca si sa urmareasca subiectul, lucru pe care Pentax il face incepand cu seria K-3 (si alde Nikon, mai de multisor - dar n-as putea spune acum exact in ce modele). Din pacate n-am suficienta experienta cu K-3 ca sa ma pronunt in privinta a cat de bine functioneaza; ce pot spune e ca SAFOX-ul K-5IIs-ului a fost frustrant uneori, in Delta (ca tot s-a adus vorba mai devreme), cand sarea de pe pasare la tufis.
Sunt pe-aici si cativa fotografi cu mai mare experienta in d-ale pasaretului, si cred ca pot explica mai bine cata dedicatie cere aceasta arie - si ce echipament - pentru a obtine rezultate. DSLR-ul nu e un panaceu, din unele puncte de vedere iti face viata mai grea decat un compact; dar, dupa ce treci de un anume prag, te si ajuta foarte mult. Insa treaba tot tu o faci.

#25
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostHatti, on 19 martie 2016 - 23:18, said:

Google search "Nikon VR failure". Se pare ca totusi se intampla... si nu de putine ori Posted Image Dar na, Nicolaie nu o sa scape nicio ocazie sa dea in Pentax...

Zau, dau in Pentax ? Ti se pare ok sa mentionezi ca dezavantaj ca sistemul VR de nikon poate sa dea ortul popii si sa "uiti" sa mentionezi ca acum cateva luni se vorbea chiar pe softpedia despre un Pentax la care SR-ul a dat ortul popii iar toata camera a devenit o caramida buna de alungat caini ?

Eu personal nu stiu niciun caz de VR stricat si nici nu am auzit, poate voi stiti mai multe, si nu zic ca nu e asa, dar hai sa fim cinstiti !

Edited by nicolaie, 20 March 2016 - 00:07.


#26
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Din proprie experinta SR ma ajuta cam cu 1 stop. La VR e cam de 3 stopuri. Poate intre timp s-a mai schimbat. La Olympus stabilizarea ma ajuta cam cu 2 stopuri.
Sistemele de stabilizare in body sunt mai periculoase deoarece face camera inutilizabila.
Pe Internet exista numai problemele. Daca vedeti ca sunt cam atatea plangeri privind SR de la Pentax si VR de la Nikon este grav de tot deoarece problema este mult mai mare la Pentax (mult mai putine camere in libertate decat la Canon sau Nikon).
In ceea ce priveste AF Pentax il avea mai inconsistent. Intre timp poate s-.a schimbat. Ultimul prieten care mai avea Pentax a renuntat la el in 2011 (era un pentax K7). Se saturase de MF si scotea bani din fotografie (scoate si acum dar din ce in ce mai greu). Nu folosea SR deloc si in rest adora camera. A bombanit mult cand a trecut la Canon si dupa un an a vazut el un D300s la o oferta. Pana n-a aparut pe stiri ca se va lansa D500 nu cred ca i-l lua cineva din mana (oricum daca reusea cu unul mai avea doua de backup). Acum se uita cu jind insa nu cred ca o sa poata sa ia 3 D500.

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Nasol, trebuie sa schimb sistemul si sa trec pe nikon, e clar ca din 2006 n-am putut sa fac nici o poza ca af-ul da rateuri iar sr-ul s-a stricat.

#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
@nicolaie: Mi se pare greu de crezut ca n-ai auzit de IS/VR-uri picate, am impresia ca vorbim de confirmation bias aici Posted Image ceea ce face sugestia ca unii nu ar fi cinstiti cu atat mai... interesanta.
Uite de exemplu ce ziceau cei de la lensrentals, carora le trec destule obiective prin mana: VR/IS Failure considerata o problema tipica pentru trei zoom-uri Nikkor (inclusiv 70-200 f/2.8 VR II, deci nu orice prastie), respectiv 4 Canon-uri.
http://www.lensrenta...epair-data-4-0/
Atentie mare, obiectivele acelea sunt abuzate! Nu va luati dupa rata de defecte de-acolo.

Defecte confirmate ale SR-ului (atentie, strict de SR vorbesc aici) sunt putine; si-ar fi vuit netul, daca ar fi fost altfel. Mai exista discutii in privinta eficientei, teorii in privinta unor timpi de expunere la care mai bine ar fi dezactivat etc.
Apropo de netul asta, se mai face din tantar armasar dintr-o problema uneori inventata sau care nu mai e de actualitate, iar altele - reale - sunt trecute cu vederea. Ai zice ca numarul mare de participanti genereaza date statistic de calitate, insa nu-i chiar asa.

@baloo2009, te referi la K200D si K-7? Aparate lansate in 2008, respectiv 2009.
Din proprie experienta SR ma ajuta mai mult de-un stop - dar performanta, in special la primele versiuni, a fost oarecum inconsistenta. De exemplu, nu intotdeauna mi-a iesit o imagine rezonabil de nemiscata la 1/2 secunde, cu 21mm-ul - dar am putut face asta si cu K10D-ul.
Ultima generatie de SR ofera stabilizare pe 5 axe si pana la 5 stopuri de compensare... deocamdata, pe-un aparat de 2000 1999 de euro.

Edited by TS030, 20 March 2016 - 01:10.


#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Toate evolueaza. Riscul ramane. Dar nu au fost multe situatii (Sony se pare ca a avut niscava epidemii).
Eu la 18 mm pe K200D aveam cam 60% poze OK cu 1/13 s. La Nikon aveam la 1/2 s cam 60% OK. La 1/15 s si, respectiv, la 1/4 s procentul de succes urca pe la 80%. Fara stabilizare aveam cam 90% poze OK la 1/30 s la ambele (deci mi se cam aplica regula empirica).
Daca cineva n-a avut probleme cu AF (eu am avut destul de putine poze ratate cu K200D insa procentul era cam triplu fata de cel obtinut cu un Nikon). Insa n-aveam 200 mm f/2.8 unde ratarea focusului era cam vizibila. Ultimul refugiat din Pentax este de acum 5 ani. Intre timp poate situatia s-a imbunatatit semnificativ.
Acum imi pot permite sa merg la 1/8 s ca noile camere au un ISO mare mai curatel si cu mai putin shift de culoare.

Edited by baloo2009, 20 March 2016 - 01:32.


#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Ce nikon, ce VR?

#31
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nikon D40. VR de la 16-85 mm VR (e din 2008).

#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Deci VR II.
K200D cred ca folosea prima versiune SR, eventual cu mici tweak-uri. SR-ul K20D-ului n-as zice ca ar fi fost clar mai performant decat cel al K10D-ului, parca era mai consistent o tara... greu de zis.
Dar de ce vorbim de antichitati?

#33
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 08.06.2005

View PostTS030, on 20 martie 2016 - 02:04, said:

Deci VR II.
K200D cred ca folosea prima versiune SR, eventual cu mici tweak-uri. SR-ul K20D-ului n-as zice ca ar fi fost clar mai performant decat cel al K10D-ului, parca era mai consistent o tara... greu de zis.
Dar de ce vorbim de antichitati?
La Nikon numerotarea  VR II nu se refera la versiunea de VR ci la a doua varianta a obiectivului.

Edited by mircea812, 20 March 2016 - 03:39.


#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sigur?
"Nikon’s latest VRII lenses offer the ability to shoot at shutter speeds 4 steps faster."
http://www.nikon.com.../software/vr_e/

#35
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTS030, on 20 martie 2016 - 00:52, said:

@nicolaie: Mi se pare greu de crezut ca n-ai auzit de IS/VR-uri picate, am impresia ca vorbim de confirmation bias aici Posted Image ceea ce face sugestia ca unii nu ar fi cinstiti cu atat mai... interesanta.
Uite de exemplu ce ziceau cei de la lensrentals, carora le trec destule obiective prin mana: VR/IS Failure considerata o problema tipica pentru trei zoom-uri Nikkor (inclusiv 70-200 f/2.8 VR II, deci nu orice prastie), respectiv 4 Canon-uri.
http://www.lensrenta...epair-data-4-0/
Atentie mare, obiectivele acelea sunt abuzate! Nu va luati dupa rata de defecte de-acolo.

Defecte confirmate ale SR-ului (atentie, strict de SR vorbesc aici) sunt putine; si-ar fi vuit netul, daca ar fi fost altfel. Mai exista discutii in privinta eficientei, teorii in privinta unor timpi de expunere la care mai bine ar fi dezactivat etc.
Apropo de netul asta, se mai face din tantar armasar dintr-o problema uneori inventata sau care nu mai e de actualitate, iar altele - reale - sunt trecute cu vederea. Ai zice ca numarul mare de participanti genereaza date statistic de calitate, insa nu-i chiar asa.

@baloo2009, te referi la K200D si K-7? Aparate lansate in 2008, respectiv 2009.
Din proprie experienta SR ma ajuta mai mult de-un stop - dar performanta, in special la primele versiuni, a fost oarecum inconsistenta. De exemplu, nu intotdeauna mi-a iesit o imagine rezonabil de nemiscata la 1/2 secunde, cu 21mm-ul - dar am putut face asta si cu K10D-ul.
Ultima generatie de SR ofera stabilizare pe 5 axe si pana la 5 stopuri de compensare... deocamdata, pe-un aparat de 2000 1999 de euro.

Eu nu mint ca sa imi impun punctul de vedere, nu primesc procent din vanzarile Nikon deci nu am ce castiga.

Nici nu stau sa citesc note de service sau sa fac statistici de defectare, sunt pasionat in primul rand de fotografie si in al doilea rand de scule. Prefer sa citesc un articol fstoppers sau slrlounge cand am timp, nu unul lensrentals. Ii las pe altii sa comenteze la ce se pricep si eu imi spun pararea asa cum este ea. Nu este ok sa insinuezi ca as fi mincinos doar pentru ca asa ti se pare tie !

#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
In primul rand, Confirmation bias nu este acelasi lucru cu minciuna. Posted Image
In al doilea rand, tu i-ai spus lui Hatti "hai sa fim cinstiti", sugerand ca el nu ar fi (desi o iau ca o figura de stil). Acum te dai lovit? Posted Image Posted Image
In al treilea rand, daca nu te intereseaza si nu urmaresti subiectul, de ce incerci sa impui ideea ca SR-ul ar fi mai putin fiabil decat stabilizarea in obiectiv?

Edited by TS030, 20 March 2016 - 11:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate