Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Sony SLT-A68 ...Pentax K-5 II.....Nikon D7100 ce sa aleg ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#1
costinesti20003

costinesti20003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2016
salutare
am si eu nevoie de ajutorul vostru
Vreau sa imi cumpar si eu un dslr stau mereu si ma gandesc care ar fi mai bun , vreau sa invat tehnica m-am saturat de cele compacte care scot poze proaste nu merg la nunti  sau evenimente cu el , si sa nu dau o carca de bani pe sticle vreau doar un dslr
oare este ceva rau ?
vreau sa descopar si partea foto pe partea filmari video ma pricep destul de bine atat tehnic cat si editare in ..ad.pro cc..
la la foto sint un distrus
nu vreau sa ma luai la misto asta este omul invata mereu
fara comentari rautacioase din partea celor care se cred ca  stiu multe in ale foto
buget pana  in 3000.ron

stima la totii

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca iti trebuie si foto si video, priceperea fiind pe video, iti recomand D7100, din cele 3. Daca esti dispus si la altceva si vrei DSLR, iti recomand totusi un DSLR cu ecran rabatabil si controale bune pe video, adica 70D. Daca nu esti fixat pe DSLR ti se deschid oportunitati mai bune decat toate variantele enumerate mai sus.

Edited by nicolaie, 18 March 2016 - 09:35.


#3
costinesti20003

costinesti20003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2016
de filmat am camera care trage full hd eu doresc un aparat dsl doar pt poze nu sa si filmez cu el .
am  camera de filmat trag avchd full la 50p .
nu sint adeptul sa cant la orga cum fac uni pe la nunti intr-o mana camera si in cealalta aparatul. si iese un mare rah.  
cat despre nikon d 7100 am auzi ca are amnezie de multe ori la salvat poze pe card mai si bea din cand in cand ulei  si este nasoala fata cand se uita in oglinda si vede ca are pete pe oglinda
nikon vidndea unul nou pe olx la 2300  fara garnantie dar dupa ce am citit mama  cam razgandit la pentax cam greu cu sticla ob scumpe
sincer mie mia ramas inima la sony stl 68 dar nu prea gasesc nimic despre el pe forum

Edited by costinesti20003, 18 March 2016 - 10:11.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Posted Image
Ai un mod ciudat de a scrie :)

Eu aș lua un Fujifilm X-T1 pentru început. Este un aparat excepțional :)

Vezi cum te descurci cu el și faci upgrade apoi dacă consideri necesar.

#5
costinesti20003

costinesti20003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2016
Fujifilm X-T1 kit XF EBC 18-55mm f/2.8-4 negru  7.161 ron scump rau  la bani astia cumperi o masina si beau la bere pana cand mor
mersi mult dar nu doresc sa  dau atatia bani pe el .
si vreau un aparat care sa ma tina pana cand oi da coltul ( duhul)   nu vreau unul sa  isi dea duhul mai repede decat mine acum daca cade pe jos asta este Dumnezeu cu mila
si la bani pe care ii dau pe el  vreti sa manac la gamela ca in armata la use ca un catel

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nikon D7100 nu are probleme cu petele de ulei. Ala a fost D7000, si doar anumite serii. Da, sunt ceva probleme de amnezie dar ciudat ca doar pe site-ul F64 am citit de asta, nu si pe amazon sau bh.com. Sau poate nu m-am uitat eu bine. Si daca esti convins ca are atatea probleme, de ce l-ai mai prezentat ca varianta?

Ia D7200 daca vrei, ia 70D, ai multe variante.

#7
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
Canon - nu ! 70d e bataie de joc cu dual pixel shit! Calitatea imaginii e naspa. Aparatele vechi erau mai ok. Deci ia-ti d7200 sau altceva.
Fa comparatii pe dpreview.com  - acolo vezi exact la ce ma refer.

#8
costinesti20003

costinesti20003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2016
Multumesc mult  nicolae

Deasta imi este teama ca cumpar ceva si am numai probleme dureri de cap servis etc
Am mai avut experiente mereu neplacute cu lucruri noi cumparate sau sint eu ghinionist

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostKATKAT, on 18 martie 2016 - 11:04, said:

Canon - nu ! 70d e bataie de joc cu dual pixel shit! Calitatea imaginii e naspa. Aparatele vechi erau mai ok. Deci ia-ti d7200 sau altceva.
Fa comparatii pe dpreview.com  - acolo vezi exact la ce ma refer.

Nu am 70D dar e o tehnologie interesanta si foarte utila pentru cei care filmeaza. Pe ce te bazezi cand spui ca dual pixel e shit ?

#10
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Vrei nou sau second? Vrei sa pui un zoom luminos sau un prime pe el?
Pentax K-5IIs, D7200 sunt ambele variante excelente. Eu intr-un buget de 3000 de lei m-as orienta spre un A7 second, but that's just me.
Mai ai si varianta sa-ti iei un DSLR decent de generatie mai veche, cum ar fi D5100 si un Sigma 18-35 f/1.8.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sony SLT... nu stiu cata viata mai are. Impresia mea - dar poate ma insel, n-am urmarit cu prea mare atentie ce se intampla in ograda Sony - e ca se doreste migrarea utilizatorilor catre Sony E/FE (mirrorless).
Oricum Sony SLT nu este DSLR, lipsindu-i tocmai caracteristica definitorie - vizorul TTL reflex.

De la Pentax, K-5IIs este un aparat bun - la AF tracking sta cam slab. E generatie mai veche, presupun ca vrei sa-l cumperi second hand? In rest, calitate a imaginii excelenta, ergonomie tipica Pentax deci excelenta, weather sealing - iar obiectivele din seria Limited sunt un deliciu.

Vad insa ca vrei sa-ti iei aparat "pe viata"... nu exista asa ceva, in era digitala. Plus ca ar fi pacat sa cumperi DSLR si sa-l folosesti (doar) cu obiectivul de kit...

Edited by TS030, 18 March 2016 - 11:47.


#12
costinesti20003

costinesti20003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2016
NU VREAU SECOND
ca toti spun ca este nou si cand intrebi ce cadre are te doare capul
la pentax ma gandisem si eu dar imi zice cineva ca nu sint obiective , ca sint scumpe etc deci iara  stres si nebunie ce sa aleg

TS030 multumesc mult ca mia spus ca sony nu este dslr  deci si asta pica
dar aparatul  nikon d7100 cu ob acela 18-108 cred este bun
la f 64 este  3900
vreau si parerea despre pentax acela este din magneziu  rezista la praf si la stropi de apa are stbilizator de imagine in corp
mana nu imi tremura pe filamare  dar la foto nu stiu ca nu am incercat sa vad.
si unde as putea sa invat tehnica de fotografiat  sau sa iau cursuri

Edited by costinesti20003, 18 March 2016 - 11:58.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcostinesti20003, on 18 martie 2016 - 10:41, said:

Fujifilm X-T1 kit XF EBC 18-55mm f/2.8-4 negru  7.161 ron scump rau  la bani astia cumperi o masina si beau la bere pana cand mor
mersi mult dar nu doresc sa  dau atatia bani pe el .
si vreau un aparat care sa ma tina pana cand oi da coltul ( duhul)   nu vreau unul sa  isi dea duhul mai repede decat mine acum daca cade pe jos asta este Dumnezeu cu mila
si la bani pe care ii dau pe el  vreti sa manac la gamela ca in armata la use ca un catel

SH kit cu garanție. Nu e rau, daca are garantie stii ce cumperi

http://olx.ro/oferta...707eb9;promoted

Edited by MembruAnonim, 18 March 2016 - 11:58.


#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcostinesti20003, on 18 martie 2016 - 11:55, said:

NU VREAU SECOND
ca toti spun ca este nou si cand intrebi ce cadre are te doare capul
la pentax ma gandisem si eu dar imi zice cineva ca nu sint obiective , ca sint scumpe etc deci iara  stres si nebunie ce sa aleg

TS030 multumesc mult ca mia spus ca sony nu este dslr  deci si asta pica
dar aparatul  nikon d7100 cu ob acela 18-108 cred este bun
la f 64 este  3900
vreau si parerea despre pentax acela este din magneziu  rezista la praf si la stropi de apa are stbilizator de imagine in corp
mana nu imi tremura pe filamare  dar la foto nu stiu ca nu am incercat sa vad.
si unde as putea sa invat tehnica de fotografiat  sau sa iau cursuri
Poti sa verifici usor cate cadre are un aparat; in general iti trebuie doar o poza (informatia fiind mentionata in EXIF). E drept, second hand implica un risc pe care trebuie sa-l pui in balanta cu pretul mai mic.
Cat despre obiective, ce inseamna ca "nu sunt"? Gama nu e atat de extinsa ca la Canon sau Nikon, pe de alta parte ai si oferte unice (precum Limited-urile de care ziceam) si-n general un amator este acoperit. Spune-mi ce vrei, si-o sa-ti spun ce optiuni ai.

Despre rezistenta K-5IIs-ului la conditiile meteo, aici trebuie aplicat bunul simt - aparatul nu e submersibil, si doar o parte dintre obiective sunt la randul lor rezistente la intemperii. Poate sa te tina ca-n filmuletul de mai jos, sau poate sa crape daca ai sarit calul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yX15rE7a7SM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Avantajul stabilizarii in aparat e ca functioneaza cu orice obiectiv. Desigur, pentru Canon si Nikon ai obiective stabilizate optic.

Nu zic sa nu iei in calcul si alte branduri. Daca tii musai la DSLR (personal, prefer vizarea optica dar ma intreb daca este si cazul tau), ai 3 branduri mari si late: Pentax, Nikon, Canon (in ordine aleatoare Posted Image ).

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,963
  • Înscris: 28.12.2006
Bugetul e destul de generos, poti alege de la compacte avansate, cu senzor mare si optica bunicica, la mirorles sau dslr. Cu toate poti invata foto cat timp ai modurile standard B, M, Av, Tv, P. La video e putin mai ciudat ca nu toate sunt axate pe video desi pot filma, aici depinde ce anume vrei, cat de mult vrei sa folosesti modul video, ce rezultate speri/vrei sa obtii.
Filmare fara stabilizare e cam naspa, mai ales la focale mai mari, poate ai tu vreo tehnica mai deosebita incat sa nu iasa maginea miscata.
Va trebui sa analizezi in mare cam ce vrei, cam ce exista si sa te axezi pe o directie, sa selectezi cateva aparate care iti plac, asa in general putem recomanda mult si bine.

Quote

la pentax ma gandisem si eu dar imi zice cineva ca nu sint obiective , ca sint scumpe etc deci iara  stres si nebunie ce sa aleg
Sa inteleg ca la alti producatori ai obiective multe si sunt ieftine?

Edited by crokodilu, 18 March 2016 - 13:19.


#16
costinesti20003

costinesti20003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2016
nu vreau sa filmez cu el nimic
dar filmuletul ma dat gata la pentax.
cat despre aparat am fost si delta dunari si  cu  poncnitoare mea nu am facut nimic merg pe mute si iese naspa   poze groanic
deaia vreau dslr
daca as vrea pt filmare mi-as lua camera 4 k ca este de la 3000 ron cea mai ieftina panasonic
tare filmul cu pentax
nikon 7100 la vazut la mediagalaxi l-am tinut in mana dar pentaxul k5 nu lam vazut cum arata numai daca ajung in bucuresti la f 64 ca in provicie nu exista asa ceva
va multumesc tuturor pt inf

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,963
  • Înscris: 28.12.2006
Ok, daca nu vrei filmare e mai simplu, cam orice dlsr sau mirorles se descurca la foto.
K5 (versiunea II merita) e ceva mai mic, mai condensat fata de D7x000.

Edited by crokodilu, 18 March 2016 - 15:00.


#18
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
D7100 are buffer mic si nu poti ridica prea mult umbrele (shadows ca sa vorbim mai clar). In rest n-am auzit de probleme cu el.
Pentax K-5 II e mai vechi. Vad ca se mai gasesc la nou..
Sony nu produce dSLR-uri. ala e un SLT (vizorul este electronic si pierzi 30% din lumina care intra prin obiectiv.
Insa numai camera D7100 e 3000 de lei. Iti mai trebuie si un obiectiv. Daca vrei ceva mai flexibil uita-te dupa un kit cu 18-105 mm VR. Vad ca un kit cu 18-140 mm VR (un obiectiv neasteptat de bun, cel putin exemplarul din posesia mea) e pe la 5200 lei.
Daca tot vrei sa te aventurezi la preturi mai mici ai putea incerca un D5300 (senzor mai  bun decat D7100, restul e inferior) dar ma cam codesc din cauza sistemului de AF complex fara posibilitatea de fine tune (la D7200 al meu fine tune a fost util in cazul a doua obiective).
Pentax are probleme la AF (mai slab decat concurenta) si la stabilizare (nu prea performanta). In rest numai de bine. Dar cu 18-55 costa vreo 4000 lei.

Recomandare ar fi Nikon D7100 cu 18-140 mm VR insa eu sunt partinitor deoarece folosesc in principal Nikon. Destul de aproape ar fi un Pentax K-5 II cu 18-135 mm WR.
Bafta in alegere!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate