Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

sfat alegere caine zona rece

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpimi, on 14 martie 2016 - 11:28, said:

freddy uiti ca vorbim de alt continent ....

Si crezi tu ca acolo e alta specie de caini decat in Europa. UIte aici schema de vaccinare din State care nu e mult diferita de ce se paractica la noi. In afara de asta, sa stii ca si la noi se folosesc vaccinuri produse in State lucru care nu este foarte recomandat intrucat acelea se adreseaza tulpinilor specifice zonei. Dar asta e alta discutie.

Attached Files



#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,353
  • Înscris: 20.10.2015
E vorba ca aici nu prea exista parvo.
Eu decid sa fac vaccinul ca nu-mi plac accidentele si pentru ca e posibil sa calatoresc in Europa
Mai mult, veterinarul pe care l-am ales, pentru a face vaccinul anual polivalent pe care-l doresc eu, a cumparat 24 de vaccinuri, valabilitate 1 an, numai sa nu ma piarda de client.

E un om deosebit, d-aia si eu, nu renunt la el si prefer sa merg 55km pana la el decat sa caut altul

Apropo Freddy, antirabicul e "bun" rapelul la 3 ani, dar de anul trecut s-a aprobat sa se creasca perioada de la 1 la 2 ani

#57
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostFreddy12, on 14 martie 2016 - 12:51, said:



Si crezi tu ca acolo e alta specie de caini decat in Europa. UIte aici schema de vaccinare din State care nu e mult diferita de ce se paractica la noi. In afara de asta, sa stii ca si la noi se folosesc vaccinuri produse in State lucru care nu este foarte recomandat intrucat acelea se adreseaza tulpinilor specifice zonei. Dar asta e alta discutie.
Era sa uit, sunt anumite rase cu predispozitie la parvo de aceea trebuie facut un vaccin in plus la rasele respective. Imi vine in minte rotweilerul dar mai sunt, parca pitbull-ul  si amstaff-ul.
Am gasit un articol despre asta
http://doctor-vet.ro...ot-ce-nu-stiai/

Edited by Freddy12, 14 March 2016 - 16:06.


#58
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
atunci vin cu recomandarea: caine de pluș
sunt foarte docili, usor (chiar foarte usor) de intretinut si foarte, foarte rar fac probleme... daca iei mai multi din prima si ii inlocuiesti cand se uzeaza... poate trai vesnic...
n-ai probleme nici cu vaccinurile cu carantina, nici nu bolile... chiar daca paralizeaza, nu-i va afecta functionarea

#59
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Deci pt cine n-a inteles cu ce m-am procopsit : Shih Tzu si negru ca un tzigan,
E intelligent, s-a pisat prima data pe o carpetica in bucatarie, pus padul si gata locul!
Il cam enerveaza cainele din oglinda de la intrare dar ii trece repede, nu poate urca si cobori scarile, deci nu-l am in pat(inca) dar sper sa se invete pe patutul lui si scap si de problema asta.
Cu vaccinurile tre sa rezolv, are 2 luni si n-are decat primul vaccine si o vermifugare, de unde l-am luat I-a dat 2 capsule de piperazine citrate de 140mg sa dau una in primavera si una in toamna.
Oricum tre sa vad veterinarul si vedem ce si cum.

#60
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cer scuze, n-am mai citit in urma!

ce sa zic? felicitari!
e de departe cea mai buna alegere, pe negru!
o sa fie foarte fericit in cabanon la -30o
ai garantie la el? daca nu, ai grija sa nu-l calci Posted Image
cred ca l-ai luat cu defect... curge ceva din el...
pui un collar din ala lat cu tepi si GPS sa nu-l pierzi prin buzunare
e bun si ca breloc la chei

mai era o colega care se interesa cum scoate mirosul de pișat de caine din saltea...

Edited by Nero-d, 14 March 2016 - 18:02.


#61
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Va sta in casa daca-i baiat cuminte si nu roade incaltarile, daca nu il arunc in garajul incalzit ce e atasat la casa.
Aia cu calcatu pe el e reala, vin noaptea acasa si deschi usa, covorul mergator e printre picioarele mele.
Garantie? Pai la nici un copil nu mi-a dat nimeni garantie, sa n-am nevoie sa ma duc cu lesul inapoi(Doamne fereste!). Acu e vioi , manca-nu-I dau eu cat poate sa bage in el, doar de 3 ori pe zi graunte de Royal canin pt puppy shih Tzu.
Periat zilnic, treaba fiimei, sambata prima baie sa vedem reactia

#62
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
negru e bun, ca e usor de asortat... cum te prinzi pe care parte mananca?

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,353
  • Înscris: 20.10.2015
Ma anunti cand o sa doarma cu voi in pat.
Momentul ala inseana ca esti pe drumul bun, :lol:

Ti-ai castigat beres si el, osul
Sa-mi dai adresa ca-mi pun gaz in motocicleta

Ca polivalent, eu i l-am facut p-asta:
http://www.merck-ani...2/overview.aspx
Si nu a dat reactii. Echivalentul lui i-l faceam si in Romania

#64
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E foarte bine, Nobivac-ul e cel mai bun.

#65
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Experiente cu potaia:
M-am dus de 2 ori in vizita la un amic cu un shitzu cu o luna mai mare. Harjoneala pe capul lor de isi inodau limbile band apa( noi cu berea) asa vreo 4 ore.
A doua zi n-aveam caine ci pres, dormea cu cracii-n sus. Prima data am zis ca-i bolnav, dupa inca o zi invia , cu chef de joaca .
M-am dus cu padul dupa mine, s-a pisat pe el , dar de cacat -pe covor exact unde se cacase si al lui cu o zi inainte, a mirosit cred. si-a luat un sul de ziar pe spinare!
AAA, si a invatat sa urce si scarile, futui!

Edited by aaddyy2005, 05 April 2016 - 20:30.


#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,353
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaddyy2005, on 05 aprilie 2016 - 20:25, said:

Experiente cu potaia:
M-am dus de 2 ori in vizita la un amic cu un shitzu cu o luna mai mare. Harjoneala pe capul lor de isi inodau limbile band apa( noi cu berea) asa vreo 4 ore.
A doua zi n-aveam caine ci pres, dormea cu cracii-n sus. Prima data am zis ca-i bolnav, dupa inca o zi invia , cu chef de joaca .
M-am dus cu padul dupa mine, s-a pisat pe el , dar de cacat -pe covor exact unde se cacase si al lui cu o zi inainte, a mirosit cred. si-a luat un sul de ziar pe spinare!
AAA, si a invatat sa urce si scarile, futui!

Intr-o cutie de coca-cola pui niste monezi pe care le zangani la el sa se sperie si-l certi.
Unde a facut trebuie ster imediat si dat cu solutie sau otet sa nu mai faca.
Daca nu-l certi impediat ce a facut, il bati degeaba, o sa-l timorezi, caci uita

Mai scrie aici caci nu stii nimic despre cresterea cateilor.

Are vaccinurile toate facute? Altfel e periculos sa-l expui la alti caini.

Si da, exact asa fac, se joaca pana cad lati. Copii!

#67
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/69dd3d9048b304c3caae85f37b656887.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

HUFKY

#68
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
A invatat sa urce scarile si a descoperit baia si in esenta cada. daca nu facem atentie sa inchidem usa il gasim in cada. Ii place baia, cine zicea ca sa-i fac baie odata pe luna nu vorbea de potaia mea. Cand cineva face baie in familie face tot ce poate sa se arunce in apa, e musai sa-l spal si pe el-deci  minim odata pe saptamana(saptamana trecuta ne-a fentat de 3 ori)
A trecut si primul tuns, a stat cuminte la frizer, parca cunostea ce se intampla acolo.
Mai nou ma dreseaza si pe mine, ce n-a reusit familia -a reusit el: cand ma culcam imi aruncam sosetele pe jos in baie. Acum le pun in cosul de rufe ca daca nu raman desperecheate ca le ia si le ascunde pe unde nici nu te-astepti!

Edited by aaddyy2005, 27 April 2016 - 16:48.


#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,353
  • Înscris: 20.10.2015
Seamana cu a mea, mai putin baia
Pentru ciorapi, purtati sau nu, intra si in masina de spalat.
Apoi le ia si le pazeste.
Te iubeste, are nevoie de mirosul tau...

Baie cred ca-i facem de vreo 3-4 ori pe an.
n-am avut pana acum caine apos, :lol:

Misto, incepe sa-mi placa de tine

#70
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
gata, doarme si in pat la picioare.
Ma, dar creste potaia, acu zic e corcit cu bishon maltez dar daca continue in ritmul asta e de porc! urmeaza incadrarea la caniche sau Doamne fereste la schnauzer.
Mai nou I-a cazut un dinte , un canin de jos. Vine si la el zana maseluta sau tre sa-l duc la vreun dentisto-veterinar?

#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,353
  • Înscris: 20.10.2015
Nu, nu, pe la 4 luni incep sa-si schimbe dintii
Sa fii atent peste vreo luna, o luna jumate, daca nu si0a schimbat caninii sa o duci la vet.
Deocamdata totul e in normal.

Dintii astia care ies acum sunt mai puternic si nu inteapa asa ca aia de lapte

#72
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,941
  • Înscris: 06.10.2003
Urmeaza Phase 2 - sper ca ai destula mobila cu picioare de lemn bune de ros Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate