Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Masina adusa de dincolo pe platforma (CMR)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.12.2009
Buna am si eu o nedumerire,
Am cumparat o masina adusa de cineva din germania. Am fost la RAR, la Finante si apoi in dosarul pentru politie (facut de o doamna la o firma de inmatriculari auto) imi zice ca imi trebuie ceva dovada cum a fost adusa masina de dincolo(CMR sau ceva de genu). Cel care a luat masina a scos toate randurile de numere rosii si masina spune ca a adus-o pe platforma dar nu mai stie numerele de la platforma (ma gandesc ca i-a aduso cineva).
Ce pot face in situatia asta?

Edited by nucred, 08 March 2016 - 20:19.


#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
De ce nu l-ai pus pe tip sa o inscrie el, si ii plateai dupa?

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Dai o declaratie pe propria raspundere.

#4
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.12.2009

View Postwb626ek, on 08 martie 2016 - 20:24, said:

De ce nu l-ai pus pe tip sa o inscrie el, si ii plateai dupa?

Nu stiam de asa ceva. Eu am luat-o de buna credinta sa o pastrez.

View Postalexx1402, on 08 martie 2016 - 20:25, said:

Dai o declaratie pe propria raspundere.

Si declaratia asta unde o dau, politie, notar? De mana, este ceva formular tipizat?

#5
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Asta mi-a cerut si mie doamna de la firma intermediara care mi-a inmatriculat masina. Mi-a zis sa-i dau un numar de platforma valabil, indiferent ca-l cunosc sau nu, am vazut una pe Bulgaria in oras, l-am luat si i l-am dat. A fost ok, n-am avut treaba.

Nu se da nicio declaratie, astea-s povesti. Iti zic un caz concret. La intermediari semnezi doar niste foi pe la jumatatea paginii, de restul se ocupa ei...

Edited by tibi_filip, 08 March 2016 - 20:44.


#6
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.12.2009
De asemenea mentionez ca am facut RAR-ul si a iesit bine, si am depus si dosarul la fisc pentru calcularea taxei de poluare.
Imi trebuie numarul de la platforma ca sa o pot inmatricula la politie

Edited by nucred, 08 March 2016 - 20:44.


#7
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 22.02.2007
Declara ca a venit pe roti si ca ai pierdut numerele.

#8
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 28.01.2006
Declaratie din aceasta iti trebuie. O completezi tu,  cu numele tau, datele masinii , nr platformei si vama prin care a intrat masina si o adaugi la dosarul pt imatriculare.

Attached Files


Edited by fob2310, 08 March 2016 - 21:08.


#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 09.05.2006
Am avut un caz similar. Am declarat in scris ca masina a fost adusa pe platforma iar placutele de Germania au fost predate autoritatilor locale in momentul radierii.

A solicita numerele de placute ale platformei e o conditie aberanta. Actele masinii in regula plus declaratia ta nu sunt suficiente? Spune-le atunci ca platforma era inregistrata in Belgravistan si din cauza soarelui puternic, aurul aplicat pe placuta de inmatriculare te-a impiedicat sa-l poti citi.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,907
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am declarat la notar ca am pierdut numerele. Omul parea obisnuit cu astfel de declaratii.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,253
  • Înscris: 07.11.2006
Este nevoie de 9 postari inutile pentru un raspuns corect.De fapt cam asta este proportia pe acest forum.
fob2310 v-a aratat despre ce este vorba.
Aceea declaratie este necesara la politie.

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postclausio, on 08 martie 2016 - 21:05, said:

Am avut un caz similar. Am declarat in scris ca masina a fost adusa pe platforma iar placutele de Germania au fost predate autoritatilor locale in momentul radierii.

A solicita numerele de placute ale platformei e o conditie aberanta. Actele masinii in regula plus declaratia ta nu sunt suficiente? Spune-le atunci ca platforma era inregistrata in Belgravistan si din cauza soarelui puternic, aurul aplicat pe placuta de inmatriculare te-a impiedicat sa-l poti citi.

Iti dai seama ca asemenea aberatii nu pot sa apara decat in Romanistan.Astia nu-si pun problmema ca poate neamtul a venit cu masina pe roti,aici a gasit client si a plecat cu avionul inapoi in Germania.
Pentru initiator,cretinii de la inmatriculari habar nu au ca in unele tari platforma sau remorca nu are numere de inmatriculare,cand mergi la drum pui numerele de pe masina care trage.Daca vrei iti dau eu numere de remorca sau masina cate vrei,toate de UK sau Irl...

#13
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.12.2009

View Postadisz, on 08 martie 2016 - 21:18, said:

Este nevoie de 9 postari inutile pentru un raspuns corect.De fapt cam asta este proportia pe acest forum.
fob2310 v-a aratat despre ce este vorba.
Aceea declaratie este necesara la politie.

Pai tocmai de aceea am facut topicul acesta ca eu NU AM numerele de inmatriculare de la platforma cu care a fost adusa masina.
Si vroiam alte solutii decat formularul acela pe care l-a pus fob2310, pentru ca nu se aplica la mine.

#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postnucred, on 08 martie 2016 - 21:54, said:

Pai tocmai de aceea am facut topicul acesta ca eu NU AM numerele de inmatriculare de la platforma cu care a fost adusa masina.
Si vroiam alte solutii decat formularul acela pe care l-a pus fob2310, pentru ca nu se aplica la mine.

Colegu, tu trebuie sa intelegi ca traiesti intr-o tara anormala din toate punctele de vedere,deci nu mai conteaza daca ai sau nu numerele de pe platforma,scrie efectiv ce numere vrei tu un rahatul ala de declaratie,oricum nu poate verifica nimeni.Daca vrei iti dau in provat numere de platforme cate vrei tu.

#15
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.12.2009

View Postady_77, on 08 martie 2016 - 22:02, said:


Colegu, tu trebuie sa intelegi ca traiesti intr-o tara anormala din toate punctele de vedere,deci nu mai conteaza daca ai sau nu numerele de pe platforma,scrie efectiv ce numere vrei tu un rahatul ala de declaratie,oricum nu poate verifica nimeni.Daca vrei iti dau in provat numere de platforme cate vrei tu.

nu-mi vine sa cred in ce tara traiesc. pai daca nu conteaza si nu verifica nimeni pentru ce p**a mea se mai cere asa ceva?

#16
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postnucred, on 08 martie 2016 - 22:07, said:


nu-mi vine sa cred in ce tara traiesc. pai daca nu conteaza si nu verifica nimeni pentru ce p**a mea se mai cere asa ceva?

Pentru ca declaratia aia e o alta porcarie facuta doar sa mai incurce putin pe cei ce-si aduc o masina de afara si sa sporeasca putin birocratia.Ti se pare ca e primul act complet aiurea din Ro? Iti dai seama ca 99% din actele cerute oriunde sunt inutile?

#17
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 23.10.2006
Pe alese:
https://www.google.r...iw=1280&bih=699

#18
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.12.2009
Pana la urma am fost la proprietar, care a facut o declaratie pe proprie raspundere ca masina a fost adusa pe platforma si ca numerele de inmatriculare ale masinii au ramas in strainatate. In declaratie nu au fost trecute numerele de inmatriculare ale platformei, doar ca aceasta a fost adusa pe platforma.

Postul se poate inchide

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate