Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Control fractura

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
jo27

jo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 13.07.2007
Salutare,

acum 8 zile mi-am rupt mina stinga la fotbal, humerusul mai exact, cam la jumatatea distantei dintre umar si cot. S-a rupt osul complet, intr-un singur loc, fara aschii, din ce a reiesit la radiografie. pot sa misc degetele si palma, mi s-a spus ca nu e nevoie de operatie. Numai ca, mi-au fixat mina cu o banda de burete pe dupa git si au zis ca vor suna a doua zi pt programare. E prima mea experienta de genul asta, insa si colegilor mei li s-a parut de mirare ca m-au lasat asa. Oricit incercam sa tin mina fixa, la cea mai mica miscare, cind eram asezat, osul o lua in ce directie voia el (partea de jos). Trebuie sa precizez ca ma aflu in Anglia, in nord. A doua zi, luni, pe dupa-amiaza, sint in sfirsit sunat si doamna de la telefon vrea sa ma programeze peste fix o saptamina (azi adica). Insist ca se misca osul, imi face pt a doua zi, la vreo 50 de km distanta, in capitala provinciei. (Vazusesem ce-i drept, chiar in ziua respectiva, un reportaj despre problemele majore cu lipsa personalului medical in zona). Ma duc a doua zi, imi zice doctorul ca nu e f grav, si-mi pune o proteza de carton, cred, oricum destul de dura, mina fiind prinsa la 90 de grade in continuare cu banda de burete. Mi-a mai zis ca, timp de o saptamina sa incerc sa intind mina cit mai mult spre drept, pt a se comprima osul. Ceea ce am putut face doar pe seara, citeva minute, fiind singur cea mai mare parte a zilei si fiind nevoie de ajutor pt operatiunea asta.

Ma rog, nu combat in niciun caz calitatile medicilor englezi, mi s-a parut doar un pic ciudat, fata de ce auzisem eu ca se intimpla la fracturi (cu trasul miinii - nici vorba de asa ceva acum, ghips, etc.)

Oricum, miercuri vin in tara. E indicat sa ma duc imediat la control (inclusiv medicul englez mi-a spus sa ma duc sa la control in tara, am uitat sa intreb cit de curind) sau sa mai astept, sa dau timp osului sa se prinda?

#2
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 869
  • Înscris: 25.06.2008
frate cum naiba se misca osul????   nu te doare????? Eu am avut miinile rupte  .... si pina nu iti pune oasele la loc si mina in gips  doareeee de nu poti face nimic.

Mina stinga mi-am rupt-o la fotbal,  am cazut,  m-am ridicat  nici  nu stiam ca e rupta,  vroiam sa joc in continuare ... dar dupa citeva minute a inceput sa pulseze  si sa ma doara ... direct la spital am zbughit-o.

Mergi neaparat la doctor  sa nu se sudeze nodul aiurea.

#3
jo27

jo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 13.07.2007
Acum oricum e fixata mina cu proteza de care aminteam. Insa atunci, in primele zile, pur si simplu, daca ma foiam cit de putin, vedeam cum se umfla mina brusc (simteam si miscarea in interior, plus un mic pocnet, probabil cind se atingeau partea de sus cu cea de jos) fie spre corp, fie spre exterior, se ducea unde voia. Insa nu ma durea, mi-au dat niste calmante foarte puternice (pe care nu le mai iau de 5 zile, oricum, caci creau o somnolenta puternica si nu ma doare nici fara ele, acum. Pe mine m-au luat cu ambulanta, am prins mina sub corp si cica (eu n-am vazut, bineinteles, ci cei din jur) se sucise cam urit. Fiind prima data m-am cam speriat si am preferat sa sun la 999, mi-au zis sa nu misc deloc ca vin ei... au ajuns dupa vreo 45 de minute (spitalul fiind la vreo 3-4 km. M-au anuntat si atunci, cei drept, ca vor intirzia, invocind faptul ca tot ce aveau era deja in actiune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate