Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 

vopsea aurie pentru metal

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
De unde pot cumpara o vopsea aurie pentru exterior, de foarte buna calitate, care sa nu isi schimbe culoarea. Am cumparat vopsele "germane" care dupa 1 luna arata auriul a rugina. Vreau ceva foarte bun. Prefer sa iau una foarte buna, decat sa vopsesc gardul la fiecare 2 luni.

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Vopsea de jenti auto in tub sparay , gasesti in magazine cu specific auto , rezista la temperatura si intemperii peste toate celelalte produse dar e putin mai scumpa .
Inainte de a aplica vopseaua recomand tratament antirugina aplicat cu solutia Kelfos (convertor de rugina care nu necesita curatare suprafata inainte de aplicare) si  dupa aplicata vopseaua - am aplicat asa ceva si de 6 ani inca rezista foarte bine .

Edited by xilo, 26 February 2016 - 08:25.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la laboratoarele care prepara vopsele auto!

Edited by Nero-d, 26 February 2016 - 08:33.


#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 bogdan_world, on 26 februarie 2016 - 08:18, said:

De unde pot cumpara o vopsea aurie pentru exterior, de foarte buna calitate, care sa nu isi schimbe culoarea. Am cumparat vopsele "germane" care dupa 1 luna arata auriul a rugina. Vreau ceva foarte bun. Prefer sa iau una foarte buna, decat sa vopsesc gardul la fiecare 2 luni.

isi schimba culoarea pentru ca nu i-ai dat cu lac de protectie.

#5
tlo3ely

tlo3ely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.09.2007
Salut! Foarte bună cea de la Verometal. Poate fi aplicată pe orice tip de material și pe orice tip de suprafața. ĂŽți pot da detalii ĂŽn privat. Până una altă o poți vedea aici  http://www.verometal...tal.de/ro/
Dacă vrei detalii mă poți apela ĂŽn privat.

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mno bagă aici cam ce ar fi de spus, dacă nu-i secret mare și despre vopsele-i vorba.
Să nu răspunzi de cel puțin două ori în PM, vrea bogdan_world, vreau și eu, vor mai vrea câțiva dacă sună bine...

#7
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cat o costa acea mareata vopsea 100 lei 100 gr?

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Lasa-ne cu Verometal, intradevar este o vopsea extraordinara din pulberi metalice dar este pentru obiecte de arta mai mult sau pentru ceva deosebit sau sa va spun pretul ? in jur de 160Eu 2 litrii vopsea pret fara tva , practic este un kit si trebuie sa sti metoda de aplicare - am un cunoscut care restaureaza obiecte de arta si foloseste asa ceva DAR nu pentru vopsit gardul , doh...
Kit-ul de 2 litrii acopera aproximativ 4 metrii patrati ...iesi ieftin , mai bine schimbi gardul cu totul

Edited by xilo, 26 February 2016 - 21:42.


#9
tlo3ely

tlo3ely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.09.2007
Depinde doar la ce nivel vrei să faci o lucrare. Desigur ca un spray este o soluție, dar nu pt ceva durabil și estetic. VEROMETAL este mult mai mult decât o vopsea. O acoperire cu VEROMETAL face ca orice suprafața să arate, să se simtă și să se prelucreze ca un metal. De ce sa vorbesti despre pret dacă inițiatorul nu a cerut un preț. Eu nu vreau să fac comparație între cei care își permit lucruri de calitate și cei care căuta înlocuitori ieftini.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"De ce sa vorbesti despre pret dacă inițiatorul nu a cerut un preț."
Daca este un gard deosebit care pune in valoare un palat da, atuci retrag cele spuse dar pentru un gard de casa, normal , sa dai 400 si ceva de lei pe litru , pentru 2 metrii patrati mi se pare exorbitant , iesi mai ieftin cu gard printat la imprimanta 3D.

#11
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Poarta a costat foarte mult, nu este o poarta tipic romaneasca de 1000 lei....

 tlo3ely, on 26 februarie 2016 - 08:39, said:

Salut! Foarte bună cea de la Verometal. Poate fi aplicată pe orice tip de material și pe orice tip de suprafața. ĂŽți pot da detalii ĂŽn privat. Până una altă o poți vedea aici  http://www.verometal...tal.de/ro/
Dacă vrei detalii mă poți apela ĂŽn privat.
De unde se poate comercializa si cum se aplica? Direct cu pensula?

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 xilo, on 26 februarie 2016 - 21:40, said:

Lasa-ne cu Verometal, intradevar este o vopsea extraordinara din pulberi metalice dar este pentru obiecte de arta mai mult sau pentru ceva deosebit sau sa va spun pretul ? in jur de 160Eu 2 litrii vopsea pret fara tva , practic este un kit si trebuie sa sti metoda de aplicare - am un cunoscut care restaureaza obiecte de arta si foloseste asa ceva DAR nu pentru vopsit gardul , doh...
Kit-ul de 2 litrii acopera aproximativ 4 metrii patrati ...iesi ieftin , mai bine schimbi gardul cu totul
Pai si gardul e tot o opera de arta...altfel de ce crezi ca unii isi fac tepusele de pe gard aurii sau argintii?

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 bogdan_world, on 01 martie 2016 - 08:19, said:

cum se aplica? Direct cu pensula?
Cu pensula in nici un caz , doar nu-i lunar de sobe
Trebuie compresor, pistol, tratare suprafata, lustriure s.a.- se face curs de 2 zile pentru aplicarea acestei vopsele in Olanda la Aachen sau la Tulcea .
-"unde mergi ?
-la Aachen in Olanda la specializare
-daaa, in ce te specializezi ?
- in tehnica transcedentala si psihedelica a vopsiri gardului ..."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate