Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

am fi putut salva mai mult (?!)

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Vorbins stric de Focsani, pentru ca acolo am locuit dupa lovitura de stat, sa vedem ce a ajuns din el.

Fabrica de Confectii, unde veneau mereu tiruri straine sa incarce marfa in anii `90, aproape desfiintata. Sa ii multumim lui Adrian Severin, implicat in privatizare. Ca inainte de privatizare avea contracte, dupa, abia mai are cativa angajati. Curios, totusi industia confectiilor merge in Romania, mereu sunt anunturi de angajari confectionere.

CPL, fabrica de mobila. Va intrebati cum nu se poate produce mobila eficient, cand sunt o multime de firmulite mici unde cu cativa oameni si cateva scule ieftine se fac paturi, dulapuri si sifoniere. Ei bine, CPL-ul a fost inchis definitiv si ras la pamant. In 2008. Ca romanii nu mai au nevoie de mobila. Asta dupa ce a fost incendiat prin anii `90.

Laminorul, alta poveste. Si el incendiat, in `97 lichidat pe nimic lui Taher. Hm, sa mai primim si alti mafioti arabi in tara? Cand ii vedem deja amestecati in toate afacerile falimentare?

Filatura. Cum a fost falimentata? Simplu. Sa multumim doamnei Placinta. Vita asta e cu PDL, nici macar nu putem da vina pe PSD in cazulei. Bun, ce a facut ea:

Quote

Potrivit site-ului Income, Sorina Luminiţa Plăcinta a cumpărat în anii ’90, împreună cu fostul soţ, suedezul Ştefan Sobota, pachetul majoritar al firmei de stat SC Milcofil Focşani. Presa locală relata la momentul respectiv o serie de nereguli legate de preluarea acţiunilor.
Astfel, din presa vremii se arată că "Direcţia de Control a FPS Vrancea a constatat că „perfectarea contractului de închiriere a unui spaţiu de 18.064 de metri pătraţi aparţinând SC Milcofil către Sorste SA (firma soţilor Plăcinta - Sobota, n.r.) s-a făcut la un preţ şi cu clauze dezavantajoase pentru Milcofil. Mai exact, spaţiul în cauză a fost închiriat cu un dolar/mp, lunar. În plus, din acest preţ s-au dedus în totalitate cheltuielile efectuate de locatar (SC Sorste) pentru amenajarea spaţiului necesar producţiei proprii de confecţii”, precizează sursa citată. Potrivit concluziilor organelor de control, în urma încheierii contractului de închiriere în condiţii preferenţiale cu Sorste, SC Milcofil a pierdut venituri lunare cel puţin egale cu diferenţa de preţ de la un dolar pe mp la 3,5 dolari/mp plus TVA, (cât era preţul de închiriere încheiat de Milcofil cu alte societăţi). Un calcul estimativ arată ca SC Milcofil a pierdut lunar peste 361 de milioane lei”.

Reteta era simpla. Iar falimentul a fost asigurat nu de faptul ca industria era un morman de fiare vechi, vorba lui Petre Roman. Ea a fost falimenata intentionat, de  afaceristii si politicienii de dupa `89. S-au infiintat tot felul de firme capusa, s-au incheiat tot felul de contracte dezavantajoase cu societatile statului.

#20
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
in resita psd-ul a distrus tot in epoca nastase,desi e(a fost) fieful lui frunzauscata.fabrica de tunuri,combinatul siderurgic(csr),ucmr-ul.csr-ul l-a dat cu tot cu paduri si reteaua de lacuri de acumulare +hidrocentrala.practic apa e a tmk-ului,cum se cheama acum.ucmr-ul l-a luat celebrul buzaianu,vesnicul baiat destept din energie.s-a vandut aproape tot,s-a spart pe bucatele,cele profitabile s-au instrainat,celelalte au ramas cu datorii si sunt in stare de faliment,caci hidrocentrale nu se mai fac.toate in perioada 2000-2004

#21
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

View Postlucifer76, on 25 februarie 2016 - 05:39, said:

Reteta era simpla. Iar falimentul a fost asigurat nu de faptul ca industria era un morman de fiare vechi, vorba lui Petre Roman. Ea a fost falimenata intentionat, de  afaceristii si politicienii de dupa `89. S-au infiintat tot felul de firme capusa, s-au incheiat tot felul de contracte dezavantajoase cu societatile statului.
Bine, nu chiar morman, dar nici departe.
Iar falimentul a fost desigur intentionat, dar numai fiindca s-a mers cu jumatati de masura anume pentru asta, iar gloata a aplaudat.
Polonezii, ungurii si cehii chiar au privatizat, si au salvat mai mult.

Edited by tarmasundar, 25 February 2016 - 16:09.


#22
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Chiar nu cred ca este sau a fost vreodata mai ieftin sa se importe fiecare bucatica de plastic in loc sa se faca la noi. Mai este in vreu oras vreo intreprindere de mase plastice? Ca eu nu stiu. Rafinariile s-au privatizat rapid, de ineficiente ce erau. De fapt, fabricile au fost inchise fortat cand tampitii de la guvernare au decis sa faca contracte numai pe extern. Pai mah, cum se face ca tractoarele comuniste antice, anticele U650 inca functioneaza dupa 26 de ani de la lovitura de stat? Ele sunt si mai vechi de fapt. Pai daca sunt bune, de ce s-a desfiintat fabrica? Camioane, autobuze, tramvaie, trenuri, etc, etc, totul se importa in loc sa se faca aici. Pana si fructe si legume, chestii ce aveam din belsug pe vremea raposatului, importam. Da-o-n masa de treaba, erau livezi langa orase, doar trebuiau culese si aduse in magazine. Absolut totul s-a distrus, pana si cele mai elementarelucruri ce e imposibil sa fie doar gunoaie.
Comoca e faza cu taranii. Care se bucurau ca prostii ca au desfiintat CAPurile si sistemele de irigarii, iar acum se smiorcaie ca nu au unde sa dea ce produc si cand e seceta uda cu galeata. Pai cat de prost poti fi ca guvernant sa te doara in pix de agricultura si sa nu faci absolut nimic pentru a o pune pe roti? Toti astia de la putere in ultimii 26 de ani si-au batut joc de tara asta. Nu au miscat un deget daca nu le-a picat o mita grasa.

#23
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 22.10.2007
La Focsani ISH-ul (Romseh-Tools) a ars, nu Laminorul. Aparent accidental. Am facut practica acolo prin ´90. Dotare ultra moderna pt anii aceia.
...........
Frumos ca agricultura incepe sa mearga. Suprafete mari de teren cumparate de capital strain.

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
ISEH nu era in capatul orasului, in Sud?

#25
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 22.10.2007
Tot centrul industrial era in sud.
ERA, adica fuse candva !

#26
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postlucifer76, on 25 februarie 2016 - 16:44, said:

Pai daca sunt bune, de ce s-a desfiintat fabrica?
cica stateau mii de tractoare nevandute pe lot.
foarte multe intoarse din China, Iran, Egipt samd.

Au avut mai multe productii catastrofale.

#27
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,461
  • Înscris: 05.08.2015

View Postlucifer76, on 25 februarie 2016 - 05:39, said:

Reteta era simpla. Iar falimentul a fost asigurat nu de faptul ca industria era un morman de fiare vechi, vorba lui Petre Roman. Ea a fost falimenata intentionat, de  afaceristii si politicienii de dupa `89. S-au infiintat tot felul de firme capusa, s-au incheiat tot felul de contracte dezavantajoase cu societatile statului.

Cat s-a salvat din industria din Estul Germaniei?

Desigur ca au fost cazuri notorii de devalizare dar, per ansamblu, nu era mare lucru de salvat. Cateva chestii masive, cum ar fi CFR, productia si transportul energiei si hidrocarburilor, porturile si aeroporturile, Dacia, Sidex, etc. au fost salvate. Romania are o productie industriala astazi, totusi, mai mare decat in 1989.

#28
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2016 - 20:21, said:

Romania are o productie industriala astazi, totusi, mai mare decat in 1989.
romania n-are nici o productie industriala.
forme de productie industriala au diferite companii inmatriculate in romania.
daca nu intelegi diferenta discutia cu tine e o pierdere de timp.

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu nu stiu ce productie industriala are Romania, ca daca stau sa vad ce am prin casa, mai nimic nu e produs aici.

#30
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,461
  • Înscris: 05.08.2015

View Postleogoto, on 25 februarie 2016 - 20:29, said:

forme de productie industriala au diferite companii inmatriculate in romania.

Asa, si?

Te crezi destept?

View Postlucifer76, on 25 februarie 2016 - 20:45, said:

Eu nu stiu ce productie industriala are Romania, ca daca stau sa vad ce am prin casa, mai nimic nu e produs aici.

Sunt prin casele altora, inseamna.

Edited by Mount_Yerrmom, 25 February 2016 - 20:47.


#31
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postlucifer76, on 25 februarie 2016 - 20:45, said:

Eu nu stiu ce productie industriala are Romania, ca daca stau sa vad ce am prin casa, mai nimic nu e produs aici.
las' ca scrie la gazeta monitoarul oficial, are productie, cu grafice, linii sageti, e mare domle, productia adica.

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2016 - 20:46, said:

Asa, si?
exact.

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2016 - 20:47, said:

Te crezi destept?
dar tu?

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2016 - 20:47, said:

Sunt prin casele altora, inseamna.
pozeaza-ne si noua un produs industrial romanesc de la tine din casa.

#32
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2016 - 20:47, said:

Sunt prin casele altora, inseamna.
Or fi ascunse bine, ca nici im magazine nu apar. Poate ca se dau pe sub mana.

View Postleogoto, on 25 februarie 2016 - 20:54, said:

las' ca scrie la gazeta monitoarul oficial, are productie, cu grafice, linii sageti, e mare domle, productia adica.
Ma pis pe statistici, ca nu reflecta realitatea. Nu am nimic de valoare in casa pur romanesc. Electronice, imbracaminte si incaltaminte, electrocasnice, nimic autohton. Nici macar banala mancare nu e romaneasca decat in proportie mica.

#33
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,461
  • Înscris: 05.08.2015

View Postlucifer76, on 25 februarie 2016 - 20:59, said:

Nici macar banala mancare nu e romaneasca decat in proportie mica.

Mijto.

Inseamna ca noi, desi nu [mai] facem nimic aici in Romania, am gasit niste prosti care ne imbraca si ne dau sa mancam. Trai neneaca!

View Postleogoto, on 25 februarie 2016 - 20:54, said:

dar tu?

Si eu.

Edited by Mount_Yerrmom, 25 February 2016 - 21:05.


#34
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2016 - 21:05, said:

noi, desi nu facem nimic aici in Romania, am gasit niste prosti
ce inseamna "noi", Kemosabe?

#35
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,461
  • Înscris: 05.08.2015

View Postleogoto, on 25 februarie 2016 - 21:06, said:

ce inseamna "noi", Kemosabe?

eu si cu tine.

#36
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2016 - 21:05, said:

desi nu [mai] facem nimic aici in Romania
Pai, care Romania? E vanduta deja. Nimic nu e gratuit in lume.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate