Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Cate minute are un nelimitat?

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#91
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Getodacul, on 03 februarie 2016 - 17:36, said:

Avand in vedere ca la Orange un contract complet are 75 de pagini, e posibil ca pe undeva sa existe o restrictie, in paragraful n, pagina z din contract, dar eu inca nu am gasit o limita exacta scrisa pe undeva.

Ca n-ai gasit tu nu inseamna ca nu exista. Io-te si la portocala. Scuzati formatarea ca e copy/paste din pdf.


Strict \n cazul abonamentelor care ofer` beneficii nelimitate, se va
considera, cu caracter exemplificativ dar nelimitat la, drept utilizare
abuziv` a Serviciilor de c`tre Client situa]iile \n care sunt îndeplinite
urm`toarele condi]ii:
- Traficul de Voce/SMS efectuat este de dou` ori mai mare decât
traficul primit
29
sau
- Traficul de Servicii de Voce/SMS în re]ea sau c`tre al]i operatori
dep`[e[te 4000 minute/SMS-uri pe lun`.
Utilizarea cartelelor SIM sau a Serviciilor Orange în alte scopuri decât
cele pentru care au fost oferite Clientului în calitate de utilizator final
este permis` numai cu acordul expres prealabil [i exprimat în scris
al Orange Romania [i cu aplicarea tarifelor corespunz`toare unei
asemenea utiliz`ri.
Înc`lcarea de c`tre Client a obliga]iilor prev`zute \n acest articol
constituie o Fraud` [i atrage rezilierea de drept de c`tre Orange
România a Contractului \n condi]iile art.1.16 alin.1.

#92
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Unde ai gasit aia?
In Clauze Contractuale de Baza, ce le am pe hartie, https://www.orange.r...ntract-voce.pdf nu scrie.
In Termenii si Conditiile Generale https://www.orange.r...-abonamente.pdf nu scrie.
In Brosura de Tarife si Servicii https://www.orange.r...-14-09-2015.pdf nu scrie.
Atunci unde scrie?
Later edit: Ce ai zis tu, exista la "E bine de stiut" la fostele abonamente Pantera. Dar ce scrie pe site e doar un text pe un site, nu o obligatie contractuala. Daca ma duc la magazin si imi zice ceva ca "scrie pe site-ul Orange Romania", de nu le zic sa-mi printeze fiecare pagina de pe site-ul ala. Una cate una. Daca tot devine parte din contract, il vreau acasa.

Edited by Getodacul, 03 February 2016 - 21:53.


#93
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In ultimele doua versiuni de "Termeni și condiții generale" ca si in texul de la https://www.orange.r...ni-si-conditii/

A se nota ca in contract scrie "Clientul declara ca Am citit [i sunt de acord cu acest Contract (prezentul document, “Termeni [i Condi]ii Generale” [i oferta comerciala)" (din nou scuze pentru diacritice).

#94
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
f300, ai dreptate, mie la cautare imi apareau cu totul alte versiuni mai vechi, in care nu exista prevederea aia.
Dupa parerea mea , orice furnizor de telefonie ce vinde nelimitat ar avea mari probleme in a cere in instanta orice despagubiri. Dimpotriva, in afara de publicitatea inselatoare, e foarte posibil ca operatorii sa intre la inselaciune, definitia fiind asta
Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane (clientul) prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase(abonamentul nelimitat care de fapt e limitat) sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine (Orange Romania) sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă(suspendarea abonamentului si restrictionarea unui produs deja achizitionat de client), se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
Poate ca e cam mult, dar ar merita asta pentru a se pune la punct juridic cu contractele. Stiu si ei ca au clauze abuzive, dar se fac ca ploua. Nu stiu daca un proces civil in privinta clauzelor abuzive ar putea ajunge la CEDO, o decizie acolo trebuind sa se aplice tuturor contractelor. Pe cand o decizie in Romania nu.
Chiar daca scrie in TCG-uri ca exista o limita, in clauzele contractuale de baza scrie clar, convorbiri nationale nelimitate. E o teapa clasica, vinzi ceva care de fapt e altceva. Nu e vorba ca as ajunge vreodata sa ma apropii macar de jumatatea limitei, dar ma deranjeaza pacaleala in sine. E ca si cum placutele de RAM ar avea garantie pe viata (cu conditia sa mori in maxim un an).

Edited by Getodacul, 03 February 2016 - 22:49.


#95
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 Getodacul, on 03 februarie 2016 - 22:39, said:

E ca si cum placutele de RAM ar avea garantie pe viata (cu conditia sa mori in maxim un an).
E ca si cum placutele de RAM ar avea garantie pe viata (cu conditia sa nu le modifici acei parametri stabiliti, precum frecventa). Daca le faci OC si se ard, nasol, s-a dus si garantia.

#96
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Getodacul, on 03 februarie 2016 - 22:39, said:

Dupa parerea mea , orice furnizor de telefonie ce vinde nelimitat ar avea mari probleme in a cere in instanta orice despagubiri.

Ca sa ceara despagubiri logic trebuie intii sa dovedeasca paguba. In plus daca intr-adevar clientul da teapa evident da de pe cartela ca doar nu se duce cu buletinul sa dea cu subsemnatul intii.

 Getodacul, on 03 februarie 2016 - 22:39, said:

abonamentul nelimitat care de fapt e limitat [...] Chiar daca scrie in TCG-uri ca exista o limita, in clauzele contractuale de baza scrie clar, convorbiri nationale nelimitate [..] sa ma apropii macar de jumatatea limitei

Lumea e super-obsedata de nelimitatul asta pentru ca a prins ca stire faza ca nu poti sa vorbesti 25 ore din 24, da bine pentru cei care gindesc simplist. De fapt nelimitatul nu are nici o treaba, pot sa iti blocheze la fel de bine si planul de 1000 (sau citeva mii) de minute dupa ce ai vorbit mult, MULT mai putin. Nu e de azi de ieri, e de cind exista planuri cit de cit ieftine in retea si se intimpla in fiecare retea de zeci sau sute de ori pe zi. Experienta sigur reala relatata pe softpedia:

 slashlinux86, on 04 iulie 2011 - 13:12, said:

Am luat un sim orange nou, l-am pus in telefon si am luat o baza de numere si am sunat pe rand, unu dupa altu, 26 de numere de la activarea cartelei si dupa 26 de apeluri cartela mi-a fost blocata, "contul prepay a fost blocat".

 slashlinux86, on 15 iunie 2011 - 12:52, said:

Daca tot ati fost amabili si mi-ati raspuns, ceea ce e unu lucru maret din partea voastra si va multumesc nespus de mult pentru ca nu stiam ce anume si cine ne taie simurile, v-as ruga sa imi ziceti daca exista vreo posibilitate sa ma ascund de ei, nu stiu, cum ati zis si voi, prin schimbarea IMEI a fiecarui port gsm sau prin schimbarea celulei, orice. Nu spun ca asta ar trebui sa se discute pe forumuri, stiu ca este ilegal ceea ce vreau eu sa fac, dar macar informativ sa stiu ce as putea face sau ce ar fi imposibil sa fac.
Sa va dau un exemplu :
- am 2 cartele de vodafone sau orange si le bag in trafic, nu sunt taiate din prima ci dupa 1000 de minute sau dupa o ora de vorbit sau chiar dupa cateva minute si evident nu sun la ei sa mi le deblocheze .

 Getodacul, on 03 februarie 2016 - 22:39, said:

E ca si cum placutele de RAM ar avea garantie pe viata (cu conditia sa mori in maxim un an).

E ca si cum SSD-urile ar avea garantie de 10 ani dar nu ai putea scrie pe ele decit cit poti scrie in vreo luna jumate. Oh, wait, chiar asa este la cele cu garantii de 10 ani.
E ca si cum ai inchiria o masina cu 1000km platiti (sau de ce nu, mai tare nelimitat) si n-ai putea sa mergi nici macar 20km offroad. Oh, wait.

#97
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj.
Care nu are limite; imens, nemăsurat. – Pref. ne- + limitat. [DEX '09]

#98
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce zice google de nelimitat: "Einstein zicea ca doar universul si prostia umana sunt nelimitate."

#99
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,137
  • Înscris: 04.10.2005
Ce tare... Si vodafone taie nelimitatul la cartela dupa cateva sute de minute... ce sa zic...

#100
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Si tu ai primit SMS de la Vodafone dupa cateva sute de minute?

Edited by mmm3, 04 February 2016 - 09:14.


#101
Dz3ck

Dz3ck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 28.12.2015
Da' la telekom nu.ti da mai intai mesaj din ala de avertisment inainte sa.ti blocheze cartela?

#102
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Teoretic doar, ca blocarea se petrece la scurt timp dupa mesaj, daca nu chiar inainte. La toti 3 operatori e la fel, practic cand trimite mesajul e deja procesata blocarea.

#103
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,137
  • Înscris: 04.10.2005
da... nu intekg de ce nu trimit un sms de averizare?? ca daca-n in 24 de ore...nu-ti tai papagalul, iti tai numarul.... macar e asa de bun simt... ma rog...
RDS sunt cei mai gigei... pe bune... si cu cele mai ieftine abonamente...

Edited by khristian78, 04 February 2016 - 13:06.


#104
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta se vrea masura de securitate/antifrauda. Daca ti-ar da tie mesaj ca user corect te-ar enerva la fel de mult ca iti spune la 499 sau 999 (sau oricite minute) ca o sa-ti blocheze miile de minute (sau nelimitatul) pe care le ai. Nu au nici un avantaj din asta.

Pe cind daca le spune terminatorilor numai bine ca se prind cit pot intinde coarda si folosesc la maxim.

Poate totusi daca se fac destule valuri cu asta reusesc sa spuna EXACT ce servicii iti dau de banii cutare. Asta cu iti dam nu stiu cit dar daca il folosesti e frauda e un pic ridicola, chiar daca e acoperita de ceva small-print din contract.

#105
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Dar de ce nu sunt corecti? E publicitate inselatoare ce fac ei, si se da amenda de la 3000 la 30.000 lei.
Sa scrie exact ceea ce ofera: 4000 de minute/sms-uri nationale. Si sa ofere exact ce-si asuma. Nici mai mult, nici mai putin. Trebuie neaparat sa minta clientii sa le vanda ceva? Si prostia generala e ca nu ii pacalesc doar verbal, ci si pe contract. Macar sa fie legalizata treaba. Ce respect mai pot eu sa am pentru o companie care isi pune angajatii sa ma minta in fata? Cand am semnat Orange Me SIMO 11, nimeni n-a pomenit nimic de nicio limita, dimpotriva, se tot accentua faptul ca e nelimitat national. Era tare incomod sa-i verific si sa citesc 75 de pagini (Clauze contractuale de Baza, Termenii si conditiile generale si Brosura de tarife si servicii). Nu fac eu bine ca ma comport cu ei ca si cu niste bisnitari de ultima speta? Ia nelimitatul, nu e nelimitatul, de fapt e limitat la 4000, dar noi iti suspendam abonamentul la 1000, de fapt da-ne banii si nu-ti mai dam nimic, pa pa!

#106
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Mie imi place si formularea din SMS
Comportamentul tau de consum al minutelor difera de utilizarea normala, astfel accesul la serviciile Operatorului va fi suspendat incepand cu data XX/XX/XXXX.

Adica esti anormal, vorbesti mai mult decat trebuie, mai tine gura aia inchisa, ca doar nu vorbesti pe banii tai... oh wait... Posted Image

Edited by mmm3, 04 February 2016 - 13:47.


#107
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Cum se defineste "utilizarea normala"? Ii explicata in contract?

#108
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
E explicata in TCG.
Link catre TCG-ul Orange: https://www.orange.r...-22-06-2015.pdf Limita Orange e 4000 de minute.
Link catre TCG-ul Vodafone: https://www.vodafone...izice/index.htm Limita Vodafone e 5000 de minute.
La Telekom(sau Lycamobile), nu am gasit decat termeni vagi. Poate exista si acolo vreun TCG mai nou in care exista limite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate