Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Cum au luat rusii Basarabia cu sila la 1812.

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Eu nu prea pricep cum vine asta "cu sila". Adica Dobrogea data la schimb e sila?
Nu prea am auzit expresia asta folosita in cazul Banatului, Transilvaniei, Maramuresului, Bucovinei sau a Cadrilaterului.
Rusii au considerat Basarabia de importanta strategica vrand sa aiba o cale fluviala mai importanta la granite si avand in vederea pozitia statelor noastre de-a lungul secolelor de conflict ruso-turc face ceva sens. In plus se simteau si lezati dupa 1856. Turcii erau in evidenta decadere dar nu era nici o certitudine ca nu isi vor reveni si nu vor incerca sa isi reia dominatia, mai ales ca erau puternic sustinuti de Franta si Marea Britanie (cred ca se cunoaste de ce s-au oprit rusii si nu au asediat Istanbulul). Dunarea si Prutul reprezentau ceva bariere si nu anticipau ei rusii la vremea aia dinamica evolutiei tehnologice care a urmat.
Dezamagirea mare a romanilor a fost ca in urma victoriei si asistentei pe care am acordat-o rusilor toata lumea astepta intoarcerea Basarabiei, insa daca asta s-ar fi realizat ma indoiesc ca am fi primit noi Dobrogea.
Oricum - acordarea Dobrogei a fost in opinia mea inspirata intrucat in cazul in care ar fi fost data Bulgariei in mod sigur nu ar fi ramas asa dupa Congresul de la Berlin unde teritoriile Bulgare au fost reduse la o trieme.
Per total eu nu consider cam am iesit rau deloc. Independenta ne-a fost recunoscuta in mod irevocabil, am primit Dobrogea care a devenit astazi un teritoriu romanesc de nedisputat, pretentiile asupra Basarabiei au ramas iar astazi unirea depinde numai de vointa celor de acolo.

#56
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Adevarul este ca Romania a avut in sec. XX cu cele doua rasbeluri numai conjuncturi incredibil de favorabile, avind in vedere ca nu a fost recunoscuta ca si beligeranta/combatanta.
Ba a fost neutra, ba beligeranta/combatanta, ba a schimbat fronturile.

#57
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Apartenenţa Basarabiei la Uniunea Sovietică, din perspectiva unor erori politico-diplomatice ale României (Prof. univ. dr. Corvin Lupu):

http://www.art-emis....romaniei-1.html
http://www.art-emis....romaniei-2.html

extras:
"....în condiţiile în care noul stat sovietic, apărut în noiembrie 1917, nu era recunoscut de puterile cu cel mai mare rol în deciziile Conferinţei păcii, nici unirea Basarabiei cu România nu a fost recunoscută de S.U.A. şi această nerecunoaştere a produs efecte în timp. Alte state au urmat şi ele exemplul S.U.A. Astfel, Rusia Sovietică şi, apoi, U.R.S.S. a fost încurajată să nu recunoască nici o clipă actul unirii Basarabiei cu România. În anul 1940, opinia publică şi clasa politică americană nu s-au opus desprinderii Basarabiei, Ţinutului Herţa şi a nordului Bucovinei de România şi alipirii lor la U.R.S.S. În anul 1947, S.U.A. au recunoscut apartenenţa Basarabiei la U.R.S.S. În anul 1975, S.U.A. au semnat alături de celelalte state participante la Conferinţa O.S.C.E., Actul final care consfinţea frontierele existente în Europa, iar în anul 1992, S.U.A. au recunoscut Republica Moldova ca stat suveran şi independent. Toate acestea au făcut ca între România şi Basarabia distanţarea să devină mereu mai mare."

"....nu era încă prea târziu ca România să recunoască statul sovietic, să-i garanteze neagresiunea, să stabilească relaţii diplomatice, să negocieze un tratat bilateral, toate acestea în schimbul recunoaşterii apartenenţei Basarabiei şi Bucovinei la România şi a restituirii tezaurului naţional. De data aceasta, cea care s-a opus cu multă fermitate a fost Franţa. Deschiderea dialogului româno-sovietic a fost oprită brusc."

"Experienţa istorică a dovedit că recunoaşterea apartenenţei Basarabiei la România a fost doar la îndemâna raporturilor diplomatice directe româno-sovietice. Marile puteri s-au implicat de fiecare dată în această problemă doar din perspectivă proprie."

"....Molotov i-a reproşat apăsat ambasadorului român faptul că, în anii 1917-1918, când Rusia Sovietică era în mare impas, România a refuzat colaborarea şi i-a fost ostilă, afirmând că atunci ea ar fi putut obţine foarte mult în schimbul a foarte puţin"

"...sunt tentat să afirm că am pierdut Basarabia pentru că Rusia nu a renunţat niciodată la ea, dar şi pentru că noi, românii, nu am fost demni de ea."

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate