Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Traumatism picior - sfat tratament

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am gasit doar prin 2007 ceva asemanator , si nu cred ca mai intra cineva sa  raspunda  pe topicul ala , drept urmare stie cineva cam ce as putea face pana maine  ? Pe scurt , am incasat in seara asta o puternica lovitura la piciorul drept , zona degetul mare de la  respectivul membru . Cum facerea de bine nu ramane nepedepsita  , un capac de fonta de la  caminul de apa al blocului  nostru  ,ridicat de mine la  rugamintea unei "inundate" si tinut de-am boulea de barbat-su a cazut din balamale pe adidasul cu care nepotrivit coborasem  sa le arat de unde se opreste apa . Degetul arata naspaliu de tot ,s-a innegrit , si  inrosit ca lumea . Nu cred ca e rupt ca se misca cat de cat cu chiu cu vai . Pe net cam subtire oferta , am dat cu  Ketonal antiinflamator cum scrie pe acolo .L-am bandajat , cu acel unguent dat din belsug si l-am legat cu tifon pansament steril de la masina din trusa . Naspa e ca ma doare destul de  binisor acum cand se dezmorteste  si nu pot calca pe piciorul ala  ca ma doare  urat de tot . Ce as mai putea face pana maine ? Multumesc anticipat si sanatate !

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
pentru durere arcoxia sau diclofenac, pastille.

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa dea  naiba , acum vad ca si unghia o i-a pe calea  asta si se face tot mai neagra . Damn !

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
mai bine ai face un drum la spital.. noaptea e lunga. de ce sa lasi pe maine ce poti face azi?

#5
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,669
  • Înscris: 28.03.2007
Probabil e fractura de deget.
Gheata ( asta trebuia in momentul lovirii), antiinflamator si imobilizarea cu tifon. Pana maine nu iti va trece.
Acum depinde cat de severa e fractura , in mod normal trebuie imobilizat degetul.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,935
  • Înscris: 01.01.2010
In noaptea aceasta sau maine dimineata, vei descoperi ca nu poti merge. Atunci, vei merge la medic, dar tot nu vei putea merge. Din pacate, degetul mare dicteaza echilibrul. Momentan, iti spune ca vrea pauza.
Daca nu am fost clar: mergi la medic.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Oricum unghia a ales calea libertatii. Zi mersi ca nu si degetul. Tine degetul la gheata ca altfel se face cat adidasu. O sa treaca dar greu, eu am avut un deget de la picior rupt in piscina cand s-a "suparat" consoarta pe mine. Abia dupa 1 luna s-a refacut cat de cat...
Ceva tuicomicina pentru intarirea psihicului..
PS: cand aveam clavicula rupta puteam sa misc bratul pana la un anumit nivel. S-ar putea si degetul sa fi suferit mai mult decat banuiesti. O radiografie ar fi buna. Si cu un doctor langa ca sa interpreteze.

Edited by bumpocbum, 25 January 2016 - 20:34.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014

 flavius18, on 25 ianuarie 2016 - 20:20, said:

pentru durere arcoxia sau diclofenac, pastille.

acestea 2 nu sunt pt durere sub nici o forma, sunt antiinflamatoare si atat. durerea este de la tesutul lezat

gingis - ai mare grija cu acel diclofenac, sfatul meu este sa nu-l iei, au am tras asta vara din cauza lui, astfel ca aproape am ajuns la urgente din cauza lui.

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu e rupt , se misca . Diclofenac nu am  in casa , am doar Ketonal , pentru durerile de spate , care acum vad ca au incetat , parca  fac cu randul . La omu sarac nici boii nu trag stiti cum e dragi colegi . Mi-a trecut spatele da ma doare piciorul acum .  Unghia e neagra  ca huila acum , si tot degetul e violaceu spre negru . As pune poza da  nu cred ca e voie .oricum s-a inteles ideea . Dau jos pansamentul si pun comprese cu apa rece ?

Edited by gingisKHAN2015, 25 January 2016 - 20:40.


#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai nu beau , uitasi ? Desi acu parca m-as apuca !  Cum bag eu maine picioarele in bocanci la munca numa  bunu Dumnezo stie !  Posted Image

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi la urgente te rezolva rapid.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,935
  • Înscris: 01.01.2010
Eu, fiind un sportiv innascut si in plus, indemanatic nevoie mare, mi-am luxat, daca pot spune asa, degetul la fotbal. Am atins de vreo 5 ori mingea, dar am facut eu efort ca o data, sa conteze.
M-a tinut asa mult...Sa nu mai spun ca pot aparea complicatii daca te fortezi sa mergi, compensand din sold pozitia nefireasca pe care ti-o da lipsa de echilibru.
Degetul se misca si rupt. Dar rupt sau fisurat, tot cam acolo. Ti-l va imobiliza medicul. Ghips.

#13
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Decupezi bocancul cu flex-ul .

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 gingisKHAN2015, on 25 ianuarie 2016 - 20:47, said:

Pai nu beau , uitasi ? Desi acu parca m-as apuca !  Cum bag eu maine picioarele in bocanci la munca numa  bunu Dumnezo stie !  Posted Image
Medical.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine te duci la urgenta. Un concediu medical ceva. Nu prea e de gluma si maine s-ar putea sa ai nevoie de ajutoare pentru deplasare.
Intaritorul poti sa il bagi dupa ce te intorci.

Striga si dupa o salvare ca stai juma de noapte pana te baga careva in seama daca te duci cu taxiul. Sau cel putin asa e pe aici pe la noi...
Zii ca te doare sufletul dupa unghia ta...

Edited by bumpocbum, 25 January 2016 - 20:58.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,935
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu daca ati patit, dar e nebunie curata sa te doara degetul mare. Doare numai cand il misti. Si stiti ce des il miscam?! Mama lui, imi venea sa-l mananc.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
La  medic maine la munca  merg , ca si asa someaza  cateodata la infirmerie de cand nu mai sunt militari in termen . Medical nu exista , ar exista doar daca as fi impuscat in picior . Catanie  ! Posted Image

#18
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

 gingisKHAN2015, on 25 ianuarie 2016 - 21:06, said:

La  medic maine la munca  merg , ca si asa someaza  cateodata la infirmerie de cand nu mai sunt militari in termen . Medical nu exista , ar exista doar daca as fi impuscat in picior . Catanie  ! Posted Image
Mare Khan ! nu e joaca ! Ai mare grije ce si cum sa NU ! te ,,ciupeasca frigul,, NU ! e joaca.Pe unde si cum si ce si unde : du-te la medic si ai grija sa nu ajunga frigul la lovitura !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate