Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Couchsurfing

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
L-ati folosit? Cum vi se pare? In ce calitate l-ati folosit? Host sau surfer?

Posted Image

Edited by Mnemosyne, 15 January 2016 - 00:32.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,647
  • Înscris: 19.04.2009
Da, atat ca host cat si ca surfer.
Mie-mi place :D
Next couch, Budapest (1Martie), apoi Eindhoven, Bruxelles apoi sper ca reusesc prin CS in Georgia.

#3
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
Frumos!
Din ce tari ai avut surferi?

Cum te-ai imbogatit spiritual si intelectual dupa aceasta experienta?
Mie mi se pare minunat faptul ca poti comunica cu diverse persoane din alte culturi!

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,647
  • Înscris: 19.04.2009
Romania, Estonia, Ungaria, Peru, Armenia, Maroc, azerbaijan si Spania, in mare.

Doar ca in periaoda 2013-2015 am facut pauza din lipsa de timp, am primit insa prieteni si prieteni de-ai prietenilor si asa mai departe, dar eu nu am prea mai plecat.


Plec insa anul asta, cat de mult Posted Image

ps. incearca EVS, e si mai misto Posted Image Acolo am aflat eu de CS, acolo sa vezi culturi.


uite de ce ma pregatesc eu: http://forum.softped.../#entry18507352

Si in zona Kazbegi (adica prin sate) probabil va functiona metoda batutului in poarta :lol:

Edited by lex404, 15 January 2016 - 01:22.


#5
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
EVS nu e afiliat Erasmus? Adica sa fii student si sa aplici prin Erasmus si la EVS?

Cum au fost aceia din Estonia si Peru? Eu m-am intalnit cu CouchSurferi in Grecia si a fost frumos. Si eu am facut o pauza dar reiau de anul asta ca host :) Poti sa imi recomanzi niste locuri din Cluj pe care sa le recomand unui CouchSurfer aflat acolo?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,647
  • Înscris: 19.04.2009
EVS nu are treaba cu Erasmus, sunt total diferite si separate (EVS nu tine de facultate, de studii).

In Cluj, acum nu prea ai ce. Vara e mai frumos, dar pustiu. Mie iarna nu imi place, nu ies din casa.


Tipul din Peru si tipa din Estonia erau si ei in EVS dar in alte orase :D Au fost okay, cu peruanul mai tin legatura si acum (dupa aproape 5 ani), il mai injur cand vad ca pune poze la plaja iarna dar e ok :lol:

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 Mnemosyne, on 15 ianuarie 2016 - 01:26, said:

Poti sa imi recomanzi niste locuri din Cluj pe care sa le recomand unui CouchSurfer aflat acolo?
Baruri foarte interesante ca aspect - steampunk (nu neaparat si servicii bune): Enigma Cafe, Joben Bistro (asta a aparut in diverse topuri internationale, desi Enigma e ultima "revelatie"), Submarin. Pentru atmosfera sunt altele, dar nu ma bag sa fac recomandari ca nu merg prea des. Cluburi (dance): Midi & NOA. Concerte club/rock: Euphoria Music Hall, Jaxx Garajul Rock. Escape Games: The Dungeon, The Museum, ParaPark. Muzee (in functie de interese, fiecare are partile lui interesante fara ca vreo unul sa se remarce in mod deosebit): Muzeul de Arta, Muzeul Etnografic, Muzeul Farmaciei. In Bastionul Croitorilor se poate urca gratuit, e renovat relativ recent si a fost turn al cetatii, ocazional sunt diverse expozitii, cateodata interesante. Biserici vechi (chiar si de 700+ ani) si interesante: Sf Mihail - Piata Unirii, Reformata - Str. Kogalniceanu, Franciscana - Piata Muzeului, Calvaria - Pod Manastur (asta nu stiu daca e vizitabila in interior, dar e cea mai veche, peste 900 de ani). Si cladirea cazinoului din Parcul Central e interesanta, ocazional sunt expozitii/evenimente cu acces gratuit. Multi merg sa vada orasul de pe Cetatuie. Shopping: Iulius Mall, Polus Center. Iesiri interesante in imprejurimi: Salina Turda (de departe cel mai vizitat obiectiv turistic din judet, 550.000 de vizitatori in 2015), Castelul Banffy de la Bontida (asta e doar partial renovat). Buscat pentru schi.

Edited by utopium, 15 January 2016 - 04:48.


#8
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Nu va e frica ca dati peste cine stie ce nebun?

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Patrulescu, on 15 ianuarie 2016 - 09:03, said:

Nu va e frica ca dati peste cine stie ce nebun?
si daca dau peste o tipa deschisa la minte care trebuie sa-si rezolve si oaresce nevoi sexuale in timp ce se "imbogateste spiritual si intelectual"?

#10
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Michidoo, on 15 ianuarie 2016 - 12:12, said:

si daca dau peste o tipa deschisa la minte care trebuie sa-si rezolve si oaresce nevoi sexuale in timp ce se "imbogateste spiritual si intelectual"?
Vise taica, vise!

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008
Da' tu mai trollezi mult ?

Intrebarea-i retorica, nu te simti obligat sa-mi raspunzi !

#12
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Eu personal n-am folosit niciodata, dar am cativa amici punkisti de au facut mai multe eurotrip-uri prin couchsurfing Posted Image

#13
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
Exista un sistem organizat bazat pe recenzii si iti poti da seama cam ce fel de oameni iti pot pasi pragul;

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,329
  • Înscris: 22.07.2005

 Michidoo, on 15 ianuarie 2016 - 12:12, said:

si daca dau peste o tipa deschisa la minte care trebuie sa-si rezolve si oaresce nevoi sexuale in timp ce se "imbogateste spiritual si intelectual"?

Din ce am vazut eu, nu e niciun vis...
majoritatea barbatilor au review-uri de la femei si invers si cam de regula e vorba de un singur oaspete, la o gazda solo.
nu e departe de adevar, daca oamenii sunt compatibili, se intampla lucruri...

#15
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016

 floraur, on 17 ianuarie 2016 - 11:36, said:


Din ce am vazut eu, nu e niciun vis...
majoritatea barbatilor au review-uri de la femei si invers si cam de regula e vorba de un singur oaspete, la o gazda solo.
nu e departe de adevar, daca oamenii sunt compatibili, se intampla lucruri...

pana inteleg romanii ca nu e site de agatat, va mai  dura  probabil ceva timp

#16
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Mnemosyne, on 23 ianuarie 2016 - 01:07, said:


pana inteleg romanii ca nu e site de agatat, va mai  dura  probabil ceva timp

unii nu sunt de aceeasi parere:

Quote

Aşa am realizat că ideea adevărată din spatele couchsurfing-ului e să fuţi. Eu am reușit cu vreo două americance, o cubaneză, o cehoaică şi o belgiancă.
http://www.vice.com/...in-couchsurfing

#17
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Daca e sa sara iepurele, e ok. Da zic ca nui bine sa iti bazezi intreaga relatie cu Couchsurfingu pe ideea "o sa fut mult, bine, gratis, femei frumoase venite din colturile lumii special ca sa-mi suga penis"

#18
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
De la Couchsurferi inveti sa vezi tarile prin prisma lor, nu prin perceptia noastra romantata fata de acestea :) Ei iti spun cum e acolo si stii cum sta treaba. Si ce ti se potriveste!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate