Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Plata de la firma de Stat la firma privata

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008
Am fost un fraier si am crezut in cuvantul omului :

Pe scurt, la sfarsitul lui noiembrie trecut a venit cu o comanda un cetatean angajat al unei regii de Stat. Desi i-am mentionat in mod special ca nu am cont la Trezorerie si ca nu stiu cum o sa plateasca, respectivul m-a asigurat ca se va plati numerar.

Toata lumea banuieste urmarea: plata canci, am sunat la ei la contabilitate si am primit raspunsul ca o sa-mi plateasca factura la Sf. Asteapta. Evident, cetateanul care a facut comanda, ridicat marfa, asigurat ca plata a fost decisa (cash) in sedinta nu mai raspunde la telefon (tipic).

Intrebare: pot sa-i somez/oblig legal cumva?

Nu vreau sa-mi fac cont in Trezo nici de-al draq (stiu ca ar fi solutie), dar m-as judeca cu ei pt 450 de lei Posted Image

Edited by iladi, 05 January 2016 - 15:21.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003
Factura e semnata de respectiva regie, ai o stampila pe ea ? Regia o recunoaste in contabilitate ?

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2016 - 15:29.


#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008
nu am stampila, dar este bagata la ei in contabilitate. Am sunat acolo si am vorbit cu o tanti care m-ia explicat ca ei nu pot efectua plati decat in Trezo. ceea ce mie mi se pare idiot. Inteleg rationamentul statului, dar tot idiot ramane.

Edited by iladi, 05 January 2016 - 15:35.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,938
  • Înscris: 25.01.2007
e asa greu sa faci contul ala?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
le trimiti o somatie! (neplata facturii scadente/restante!... )
sa-si aleaga! inapoiaza bunul/serviciul facturat sau ii dai in judecata solicitand insolventa (dupa scurgerea termenului legal de 60 zile!) Posted Image

Quote


e asa greu sa faci contul ala?
bineinteles ca e greu... e si pierdere de timp (pretios) in primul rand
aopi crearea si intretinerea contului te poate costa mai mult decat incasezi prin el
iar de banii virati prin banca nu poti dispune cum vrei!!!
nu despre asta e vorba!!!... daca n-ai sesizat!... ci de principiu!!! vorbesti cu omul una si omul te trage in piept!

Edited by Nero-d, 05 January 2016 - 15:47.


#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008

View Postslai, on 05 ianuarie 2016 - 15:41, said:

e asa greu sa faci contul ala?


nu, da' nu vreau Posted Image

View PostNero-d, on 05 ianuarie 2016 - 15:42, said:

le trimiti o somatie! (neplata facturii scadente!... )
sa-si aleaga! inapoiada bunul/serviciul facturat sau ii dai in judecata solicitand insolventa! Posted Image


va fi interesant: erau niste dosare de multiplicat/scanat pentru fonduri.

View PostNero-d, on 05 ianuarie 2016 - 15:42, said:

bineinteles ca e greu... e si pierdere de timp (pretios) in primul rand
aopi crearea si intretinerea contului te poate costa mai mult decat incasezi prin el
iar de banii virati prin banca nu poti dispune cum vrei!!!
nu despre asta e vorba!!!... daca n-ai sesizat!... ci de principiu!!! vorbesti cu omul una si omul te trage in piept!

stiu ca sunt slabe sansele sa se rezolve favorabil. Am postat mai mult pentru morala si ca altii sa fie mai intelepti ca mine si sa invete ceva din patania mea.

Edited by iladi, 05 January 2016 - 15:49.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiladi, on 05 ianuarie 2016 - 15:33, said:

este bagata la ei in contabilitate
Atunci te poti judeca daca ai chef.
Sau poate vor sa-ti plateasca in contul unor impozite ale firmei si sa faca apoi o compensare intre acea plata si factura.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2016 - 15:56, said:

Atunci te poti judeca daca ai chef.
Sau poate vor sa-ti plateasca in contul unor impozite ale firmei si sa faca apoi o compensare intre acea plata si factura.


mie faza cu compensarea mi-ar placea, dar nu cred ca mere cu Maria Sa Statul. Ca m-as face ca am uitat sa platesc 450 de lei taxe (atat a factura, stiu, nu e un capat de tara dar e vorba, cum zicea cineva, de principiu) insa stiu sgur ca nu voi scapa fara somatii, popreli la cont (care nu e in Trezo) si degeaba voi argumenta eu ca si ei au datorii la mine ca voi vorbi singur si singurul castig vor fi penalitatile sau un control de la Finante pentru reglarea datoriei Posted Image Posted Image

Edited by iladi, 05 January 2016 - 16:03.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003
Dar regia sa verse banii in contul de trezorerie doar ca in IBAN-ul de TVA ori ce le zici tu, deci nu e vorba de nici o neplata si poprire.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2016 - 16:07, said:

Dar regia sa verse banii in contul de trezorerie doar ca in IBAN-ul de TVA ori ce le zici tu, deci nu e vorba de nici o neplata si poprire.


ar fi fain sa fie asa de simplu. Mersi de sugestie, ma voi interesa daca ei pot face asta.

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
Daca esti SRL contul in trezorerie se face automat la primirea unor bani catre acel srl. Nu trebuie sa faci tu nimic. Mai bine (repet, daca esti srl) mergi si intreaba la trezorerie daca nu ai banii in cont

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008
Hai sa zicem ca ar fi OK, dar DA Crisuri cand face plata in ce cont o face? Nu-I trebuie un IBAN ceva?

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008
End of story: m-am trezit cu un cetățean în birou, joi. "Am venit să plătesc" Posted Image

PS cu câteva zile înainte am trimis un e-mail politicos (pe bune, fără ironie) în care mi-am explicat problema, tovarășului Director.

Edited by iladi, 17 January 2016 - 18:30.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
"BOSS", m-am lamurit in sfarsit cu cine am onoarea... Posted Image . E prima data cand un user de pe acest forum imi trezeste curiozitatea....
Apropo ce vinzi.... ?

Edited by bumpocbum, 27 January 2016 - 19:47.


#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008
Licențe Microsoft Posted Image

Dacă vrei, îți ofer câteva de w10. GRATUIT!!!!!!!!!!!!

Edited by iladi, 27 January 2016 - 20:24.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu multumesc, imi e de ajuns cat ma bate la cap MS-ul zilnic. Oricum daca ai ajuns sa vinzi w10 gratuit e de bine :) .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate