Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Dslr-uri iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
La munte, iarna, noaptea...

#20
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 edri, on 19 ianuarie 2016 - 20:42, said:

Manusile alea par destul de butucanoase in imaginile de pe internet, dar probabil ca daca le-ai folosit asa de bine, fotograful de la Black Diamond nu a stiut sa le puna in valoare Posted Image
Si au fost calduroase la -15 grade ? In specificatii sunt indicate pentru 2-7grade, temperaturi la care ma descurc cu niste manusi Lowe Pro. Eu as vrea niste manusi de alea cu care se poate face tot ce se face de obicei fara manusi, dar sa fie si calduroase la -10, nu am pretentii de astea la -20.
[ http://www.rockymountaintrail.com/images/pictures/1600/801069_BLAK_1B.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am cautat pe net si poza cea mai apropiata de realitate mi se pare asta de mai sus. Nu sunt butucanoase. Mie mi s-au parut ok la -15, nu mi-a fost frig deloc la maini. Am stat cu ele afara cam o ora. Nu le-am folosit la altceva decat sa manevrez camera si trepiedul. Nu batea vantul deloc ce e drept. Nu le folosesc la climbing. Cred ca depinde un pic si de cum ai circulatia totusi (eu am circulatia f. buna).

Nu stiu daca exista altceva cu care sa poti manevra o camera la temperaturile astea si sa iti fie si cald, mai ales daca esti friguros sau ai probleme cu circulatia. Eu mai folosesc o pereche de Black Diamond Enforcer, pentru ture de iarna. Am incercat o singura data sa folosesc camera cu ele dar nu am reusit. La urmatoarea tura o sa incerc sa le schimb intre ele pentru perioada cand folosesc camera.

Edited by Hatti, 20 January 2016 - 12:21.


#21
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
In combinatie cu acumulator extern sunt geniale.
http://www.beboxx.co...-with-pads.html

#22
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 crokodilu, on 20 ianuarie 2016 - 00:39, said:

Unde pozati voi la -20?

Eram undeva pe Valea Lotrioarei... nu a fost viscol dar a fost neobisnuit de frig de acel Revelion.

Moon and Clouds by Hattifnattar, on Flickr

Attached File  16022965359_0b1833c96e_k.jpg   1.63MB   40 downloads


 SheHateMe, on 20 ianuarie 2016 - 12:12, said:

In combinatie cu acumulator extern sunt geniale.
http://www.beboxx.co...-with-pads.html

Probabil ca sunt... daca nu iesi din casa cu ele.

Edited by nicolaie, 20 January 2016 - 21:18.


#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006

 Hatti, on 20 ianuarie 2016 - 12:33, said:



Eram undeva pe Valea Lotrioarei... nu a fost viscol dar a fost neobisnuit de frig de acel Revelion.
Hm, voi chiar folositi aparatele sa faceti poze...

#24
john_b

john_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.09.2003
Am mai zis undeva, la Balea Lac, -30 sau mai mult, hotel de gheata, poze, nikon d70s, fara probleme.

#25
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008

 Hatti, on 20 ianuarie 2016 - 12:09, said:

Am cautat pe net si poza cea mai apropiata de realitate mi se pare asta de mai sus. Nu sunt butucanoase. Mie mi s-au parut ok la -15, nu mi-a fost frig deloc la maini. Am stat cu ele afara cam o ora. Nu le-am folosit la altceva decat sa manevrez camera si trepiedul. Nu batea vantul deloc ce e drept. Nu le folosesc la climbing. Cred ca depinde un pic si de cum ai circulatia totusi (eu am circulatia f. buna).

Nu stiu daca exista altceva cu care sa poti manevra o camera la temperaturile astea si sa iti fie si cald, mai ales daca esti friguros sau ai probleme cu circulatia. Eu mai folosesc o pereche de Black Diamond Enforcer, pentru ture de iarna. Am incercat o singura data sa folosesc camera cu ele dar nu am reusit. La urmatoarea tura o sa incerc sa le schimb intre ele pentru perioada cand folosesc camera.

Recomand manusi de vanatoare. Sunt suficient de calduroase si au in general aratatorul cu sistem de deschidere pentru tragaci(in general un arici). Au asa ceva la Decathlon: https://link.brightc...mlFallback=true

Edited by Sinisther, 22 January 2016 - 11:29.


#26
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Daca ati observat atunci cand este frig bateriile tin mult mai putin, insa eu folosesc o improvizatie ca solutie si anume: pliculete termale ce in mod normal se pun in manusi.
[ http://ecx.images-amazon.com/images/I/71Osx1G7pwL._SX355_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lipesc cate unul sau doua (in functie de dimensiuni) in dreptul bateriei iar astfel tine aproape normal. Pliculetele contin un element chimic ce odata intrat in contact cu oxigenul degaja caldura pentru aproximativ 6 ore, iar temperatura ce o degaja poate ajunge si la 60C.

Edited by Pai_Mei, 21 March 2016 - 02:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate