Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Serviciul Apel WiFi Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1409 replies to this topic

#145
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Attached File  IMG_0971.PNG   1.01MB   141 downloads

Attached File  IMG_0492.PNG   124.39K   153 downloads

#146
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 05.03.2006
E nevoie sa ai update de soft la 10.2.1 ca sa-ti faca carrier update? De ce nu se face pe toate telefoanele conectate la retea?

#147
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai probabil trebuie sa ai iOS 10.

#148
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
Am facut si eu update-ul de carrier acum, apoi am bifat apel Wifi, am dat chiar si doua telefoane peste wireless, functioneaza bine.

Celor care nu le functioneaza cititi bine aici:

" Pentru a efectua apeluri folosind o conexiune Wi-Fi ai nevoie de:

O conexiune Wi-Fi, cu acces la internet
Un telefon compatibil achiziționat din magazinele Orange, cu ultima versiune de soft disponibilă instalată, și pe care să activezi funcția apel Wi-Fi.
Un abonament sau o opțiune PrePay activă care îți oferă acces la serviciul 4G
O cartelă SIM 4G, pe care o poți obține gratuit din orice Orange shop"

Sursa: https://www.orange.r...logii/apel-wifi

Pau_bh: ai nevoie de ultimul soft probabil din ratiuni tehnice, probabil ca doar ultima versiune de soft suporta aceasta functie. Are logica si sens. Deci ai nevoie ca telefonul/softul sa stie de vowifi, dar si de setariile de retea. O combinatie intre ele.
Nu am incercat, dar nu cred ca merge pe alte versiuni de soft sau cu Cydia sau alte minuni din astea.
Eu am ultima versiune, varianta comerciala si a mers din prima.

Edited by constantin28, 28 January 2017 - 11:08.


#149
gallaxya

gallaxya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.07.2006
iOS 10.2 cu jailbreak chiar și a mers

#150
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
Gallaxya, probabil ca merge si cu jailbreak, ce vroiam sa spun este ca daca nu ti merge si stii ca ai jailbreak, tocmai asta ar putea sa fie motivul.

#151
sailor082

sailor082

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.02.2006
Felicitari Orange !!!

#152
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Iphone 7 achiziționat  la liber și... funcționează apelul prin wifi.

Bravo orange, cea mai buna rețea din România.

#153
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
Nu trebuie sa dai nici un SMS la 232 pentru iPhone.

Pentru activare:
1. Sa ai abonament/cartela preplatita cu acces 4G si sa-ti functioneze 4G pe telefon, nu neaparat Apel 4G.
2. Telefon iphone: 5c, 5s, 6, 6 plus, 6s, 6s plus, 7, 7 plus
3. Versiune software iOS 10.2.1
4. Versiune Operator 27.1 - fie asteptati sa primiti update-ul fie ii faceti update prin iTunes la un pc
5. Activezi functia din Configurari > Telefon > Apelare WiFi
6. Daca nu ai activ deja Apel 4G se va activa automat la activarea Apelare WiFi, daca il ai deja va ramane activ.
Citat: "soliciți activarea din meniul telefonului, pentru modelele iPhone compatibile cu serviciul."
Sursa: https://www.orange.r...ogii/apel-wifi/

Edited by constantin28, 30 January 2017 - 17:32.


#154
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Iphone 7 plus si iphone 7 simplu. Activat, testat, functioneaza perfect. Pe un 5s nu am reusit sa il activez nicicum, probabil nu e suportat.

In sfarsit o rezolvare la problema semnalului slab in interioare.


#155
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006
Merge si pe iphone 5S, trebuie carrier update si apoi intrii in meniul apel wifi din configurari>telefon. Acest terminal intr-adevar nu e suportat pentru serviciul apel 4G, dar e suportat de serviciul apeluri wifi.

#156
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 06.03.2004
Merge bine dar nu prea...acasa(in Bucuresti) a mers impecabil;acum sunt in Iasi cazat la un hotel dotat cu routere Cisco in fiecare camera si dupa un speed test am vazut ca am vreo 40 mbps download si tot cam atay upload, cu ping de 6ms.
Cu apel wifi activat,eu aud dar interlocutorul ba.Momentan va ramane o solutie de avarie in caz de lipsa semnal.

Attached Files



#157
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007
Daca suni acelasi interlocutor din aceeasi locatie dar folosing reteaua mobila, cum decurge apelul? Te aude?

#158
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 06.03.2004
Da,merge foarte bine.Nu a fost un singur caz,am apelat mai multe persoane din diverse retele si rezultatul a fost acelasi.

Edited by clader, 31 January 2017 - 09:38.


#159
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007
In acest caz te-as sfatui sa iei legatura cu helperul si sa ii lasi niste date ca sa poata investiga.
Fiind un serviciu nou orice feedback e bine venit cu siguranta.

#160
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006
De asemenea se pare ca nu conteaza prea mult nici viteza internetului, merge bine si pe conexiune de 256 Kbps.

#161
alinushi

alinushi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.05.2005

View Postclader, on 31 ianuarie 2017 - 01:51, said:

Merge bine dar nu prea...acasa(in Bucuresti) a mers impecabil;acum sunt in Iasi cazat la un hotel dotat cu routere Cisco in fiecare camera si dupa un speed test am vazut ca am vreo 40 mbps download si tot cam atay upload, cu ping de 6ms.
Cu apel wifi activat,eu aud dar interlocutorul ba.Momentan va ramane o solutie de avarie in caz de lipsa semnal.

Posibil sa fie de la vreun port blocat la internetul de la hotel

#162
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,890
  • Înscris: 31.01.2006
Daca era vreun port blocat nu i se conecta nici apelul ptr ca atat semnalizarea cat si pachetele de voce trec prin acelasi tunel ipsec; orange mai are probleme cu volte/vowifi (ambele folosesc aceleasi "centrale" IMS, doar partea radio difera), eu nu le-as tine activate daca as depinde de telefon. Ca exemplu, acum vreo ora eram in Bucuresti in centru si nu puteam suna pe nimeni insa puteam fi sunat; aveam VoLTE activat, noroc ca am putut suna pe whatsapp...
Cat priveste viteza pe wifi, si 70-100kbps garantati sunt de ajuns sa ca sa ai calitate buna insa depinde f mult de conexiune intre routerul wifi si serverul orange. Eu am testat cu 100kbps si mergea perfect. Oricum VoWiFi e o optiune doar ptr cei care au semnal prost deoarece calitarea e mai slaba in general decat la VoLTE.

Edited by SethNY, 31 January 2017 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate