Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Interzicerea colindatorilor?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
116 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Interzicerea colindatorilor? (155 membri au votat)

Sunteti de acord cu interzicerea colindatului pe strazi?

  1. DA (67 voturi [43.23%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 43.23%

  2. NU (88 voturi [56.77%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 56.77%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.065
  • Înscris: 07.02.2003
[ http://www.timesnewroman.ro/files/attach/images/127/495632/Traditie-bancara.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009
Ma alatur si eu celor nemultumiti. La oras nu cred ca mai are vreo legatura traditia cu ce se intampla azi. Si faptul ca incet-incet dispare, este ceva natural.

#75
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.896
  • Înscris: 03.09.2015
De-astia cu capra, ce parere aveti?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-X6aKy17n-8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.439
  • Înscris: 15.07.2008

 Patrulescu, on 26 decembrie 2015 - 08:24, said:

De-astia cu capra, ce parere aveti?...video..
Hai sa spunem ca baietii astia nu stiu sa fie niste uratori cum trebuie si sunt tarani dar targovistenii ( cica oraseni ) care nu i-au primit si au aruncat in ei cu paine (sau cu alte lucruri) sunt educati ? nu-i primesti ,nu-i primesti, de ce trebuie sa ai un astfel de comportament ? Ca zicea cineva mai sus de tarani,in cazul asta care sunt mai tarani ? Iar mai ziceau cate unii in comentarii mai sus ca le vin numai  tiganii cu uratul dar de ce nu pun ei mana a merga cu colindul si uratul ca sunt romani ? sau de ce nu-si trimit copiii cu uratul ? nu se duc nici ei nu lasa nici pe alti.

Editat de stlk, 26 decembrie 2015 - 11:46.


#77
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 05.09.2013
Imi aduc si eu aminte vag cu niste multi ani in urma cand inca locuiam in Romania/Bucuresti, cum eram trezit incepand cu 6 dimineata de haitele astea de dezaxati mintal, imbracati cu halate alb-jegoase si la brau cate-un fular cu steaua.

Sau pe 1 ianuarie la 6-7 dimineata cand incepeau retartatii sa pocneasca din biciuri, cica venisera cu plugusorul. Iar toata lumea abia se culcase de 2 ore.

Editat de izometric, 26 decembrie 2015 - 11:54.


#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.065
  • Înscris: 07.02.2003
Asta e... pac pac scularea, bagati mare baieti :)

#79
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 22.04.2014
Dați-mi voie să rezum toate cele 5 pagini: Ț.I.G.Ă.N.I.E !

#80
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 05.09.2013
Cred ca ai vrut sa rezumi intervalul 1 decembrie - 15 ianuarie. Parca atat intind coarda dezaxatii mintali supranumiti si colindatori.

Referire la slehtele de maimute urlatoare si pocnitoare de printre blocuri, sa nu se basice careva.

#81
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 19.08.2012
Ma repet , traditia e traditie , sa zicem ca trecem peste , dar cand vezi d'aia imbracati intr-un costum jegos care bat din tobe ca niste disperati . Nu e ok . Oricum in cativa ani nu o sa mai vina nimeni , nu se mai fac bani . :)

#82
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006
Cu cetire din Vacanta Mare:

"Haoleo mâncaţ-aş gura,
am venit cu urătura.
Ca să vadă tot poporu'
o cioară cu pluguşoru'."



P.S. De ce? "Ca asa e traditia"...

#83
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.495
  • Înscris: 15.09.2010
Traditia era la tara unde colindatorii era consateni pe care gazda ii cunostea, de aceea ii invita in casa, ii cinstea cu ceva bautura si mancare. Practic era un mod de a mai socializa intr-o epoca cand nu exista camin cultural, carciuma sau club. De altfel, cred ca obiceiul cu colindul facut de adulti nu era asa de raspandit. Am fost de multe ori in copilarie intr-o comuna din Dobrogea si doar copiii umblau cu colindul si nu pocneau din nimic, nici din bici nici din petarde. Doar de Anul Nou era obiceiul cu pocnitul din bici dar copilasii aia nu aveau atata putere incat decibelii sa treaca de limita suportabilitatii.


#84
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 22.04.2014
Trăzni-v-ar cu tradiția ... orice rahat îmbrăcat românesc e tradiție, că e din străbuni. De aia suntem unde suntem că avem tradiția de a fura, de a jefui și de a viola. Ne-am trezit noi, cu tradițiile noastre. Lăsați-ne ... mor dom'le oameni pe stradă de frig, ne atacă țiganii pe stradă și facem acuma recensământul tradițiilor.

Nu am zis să le dăm cu piciorul, dar când deviem de la subiect, când atingem subiecte sensibile precum țiganii care cerșesc pe fond de colind îți vine să-ți bagi piciorul în tradiții... pe ce lume trăiți ? Ajungem să introducem cerșitul din metrou ca tradiție ?

Plus că, încă o dată vă spun, nu toți acceptă tradiția. Poate alții o consideră tulburarea liniștii și ordinii publice. Ce faci cu ei ? Îi faci nebuni, nepăsători, și indolenți față de tradiții ? Tradiția nu ține cont de lege și de bunul mers al societății?

Avem, intr-adevăr și unele obieceiuri frumoase dar 90% dintre acestea sunt la țară și sunt în liniște ! Ține puțin și de cultură .....

Editat de Rhesus, 27 decembrie 2015 - 01:49.


#85
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.422
  • Înscris: 16.03.2004
Colindatorii nu pot fi interzisi, e democratie, la fel cum nu pot fi interzisi nici martorii lui iehova care bat pe la usi, ori comis-voiajorii cu produse de vanzare. Cutia postala e mereu plina cu pliante si reclame, asta e societatea capitalista, bazata pe comert. Si colindatorul acela vine la ciupeala, nu...sa-i iasa si lui ceva, ca doar nu canta de amorul artei...

#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.065
  • Înscris: 07.02.2003

 dark, on 28 decembrie 2015 - 09:17, said:

Colindatorii nu pot fi interzisi, e democratie, la fel cum nu pot fi interzisi nici martorii lui iehova care bat pe la usi,
Ei nu, tulburarea linistii si ordinii publice nu tine de democratie. Ce fac ailalti nu cred ca se incadreaza aici.
In orase nu prea sunt colindatori traditionali, sunt doar rromi cu frectii in cap pusi pe bani, aia nu e traditie. Av vazut unii care vanau usi de bloc ramase deschise dupa ce intra cineva. Rare ori mi s-a intamplat sa vad in oras colindatori adevarati. Odata am vazut studenti colindatori (probabil de la licee/scoli de arta) cu instrumente de suflat, nu pocneau si alte abureli, doar cantau repertoriu de sezon. Lumea i-a apreciat mai mult decat pe rromi care fac taraboi cu tobe si bice.

Editat de andreic, 28 decembrie 2015 - 09:59.


#87
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 22.04.2014
Numai în țigănia noastră găsești așa ceva vorba lui andreic. (în Bucureși și în alte câteva orașe). Nu mai avem ce comenta, cine e realist și nu naționalist vede destul de bine ... tot. Să mă uit și doar de dragul de țară să spun: că totul este extraordinar de frumos, e miriic totul ..... suportați voi mizeriile astea.

Indiferent cum o luăm. Colindatul poate da în tulburarea ordinii publice. Aaa, dacă bate la ușă, persoana îi acceptă în casă, și cântă in liniște vorbim de cu totul altceva. Dar când tot blocul aude, fără ca o parte dintre locatari să dorească ......

Nu-mi place să mă compar cu alții (am mai spus și pe alte topicuri), dar nicăieri în Germania, Austria nu am văzut țigănia de la noi....

PS. Cine e ofensat de cuvântul țigănie să-l înlocuiască cu paranghelie.

Editat de Rhesus, 28 decembrie 2015 - 12:06.


#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.422
  • Înscris: 16.03.2004

 Rhesus, on 28 decembrie 2015 - 12:05, said:

Aaa, dacă bate la ușă, persoana îi acceptă în casă, și cântă in liniște vorbim de cu totul altceva.

De acord, dar ce se poate face? Ar fi penibil sa chemam politia pentru asa ceva, pana vine sectoristul ei si pleaca ca sa bubuie timpanele altora.

#89
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.208
  • Înscris: 10.07.2013
Printr-o hotarare a Primariei Locale, se poate stipula intre ce ore si perioada, sunt permise colindele pe strazi Posted Image

Editat de xmanyacs77, 28 decembrie 2015 - 15:59.


#90
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 xmanyacs77, on 28 decembrie 2015 - 15:42, said:

Printr-o hotarare a Primariei Locale, se poate stipula intre ce ore si perioada, sunt permise colindele pe strazi Posted Image

Corect. Iar administratiile de locatari pot decide daca sa-i primeasca sa nu in blocuri.

LE: nu mi se pare normal sa bata in tobe si sa fluiere pe scara blocului, indiferent de ora.... Am senzatia ca sunt galeriile unor echipe de foltbal.

Editat de nelu1086, 28 decembrie 2015 - 17:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate