Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9742 replies to this topic

#9739
tibi225

tibi225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.06.2013
Am 6 panouri in paralel 240w 37v 8a
Scoate cam 750w
Măsurat cu panelmetru

Soare destul de generos
Ora 12
Ungi cam 25-30 grade sud
Cabluri 4mm de la panouri sir de cleme de acolo 6mm

Aparatul de măsurat este ey1600w


Edited by tibi225, 22 May 2024 - 21:12.


#9740
AdrAle

AdrAle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.03.2023
salut. revin din nou cu alte 2 probleme :)

1. atunci cand panourile livreaza puterea maxima catre invertor (cand am consum mare) pe o perioada mai lunga (cuptor electric, de exemplu) mi se arde siguranta fuzibila din tabloul de CC. prima oara am crezut ca a fost o problema cu siguranta, insa s-a intamplat de doua ori deja, in aceleasi conditii. sigurantele sunt de 16A / 500 V, iar panourile furnizeaza maxim 8,5ish A, 240V (8 panouri in serie). soclul de sigurante este de 32A / 680V. am verificat si legaturile/conexiunile in panou si sunt stranse cum trebuie. precizez ca la un consum maxim, dar pe o perioada mica (fierbator de apa, de exemplu) nu mi se arde siguranta. este prea mica siguranta de 16A, trebuie sa urc la 25A cumva, sau unde ar putea sa fie problema?

2. dupa cum spuneam in urma cu cateva pagini, detin 8 panouri de 280W, deci o putere instalata de aprox 2,2kw, credeam eu. panourile sunt legate toate in serie. problema este ca in testele pe care le-am facut eu nu am reusit sa depasesc o putere de 1,75 kw, asa imi spune invertorul. deci practic eu cam am 1-2 panouri lipsa. am facut testele cu un consumator de peste 2kw, cu soarele sus pe cer. am observat ca la un consum ridicat (in sarcina) voltajul panourilor scade de pe la 240V (tensiunea in idle - load 4%) la 210V (load 40%). nu stu daca e normal. initial am crezut ca este de la acel panou cu fisuri si l-am scos din string, insa panul lipsa se observa: tensiunea maxima scade, dar si puterea maxima. am testat si eleiminand 2 panouri din string si se observa diferenta. este posibil sa am 1 sau 2 panouri busite, sa incerc sa scot cate unul din string si sa refac testul de fiecare data? este normal comportamentul cu scaderea tensiunii destul de mult la load mare? ce sfaturi imi dati?

invertorul este un Growatt offgrid de 5kw. panourile au fost achizitionate de noi acum 2 ani, nu sunt SH-uri.

multumesc.

#9741
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 17.01.2014
1. nu e normal sa se arda acea fuzibila... cel mai probabil sunt de calitate slaba (necalibrate, ...)... le schimbi pana le termini pe cele pe care le ai dar intre timp cumperi de rezerva de la alt producator.

2. este normal sa scada tensiunea in momentul in care creste necesarul de consum... invertorul ia mai multa energie din panouri si asta scade tensiunea lor (daca invertorul nu ia nimic din panouri, tensiunea lor trebuie sa fie VOC x nr. de panouri... cand invertorul ia din ele tot ce pot sa dea, tensiunea trebuie sa fie pe la Vmp x nr. de panouri... in perioade intermediare si tensiunea trebuie sa fie undeva intre aceste 2 valori -> asta in conditii de soare plin). Daca ai soare plin si tensiunea totusi scade sub Vmp x nr de panouri, atunci panourile pot fi murdare... daca totusi sunt si curate, atunci au probleme.

#9742
AdrAle

AdrAle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.03.2023
salut.

am deconectat panourile si le-am masurat individual cu voltmetrul in gol si cu ampermetrul "in plin" (folosind circuitul neprotejat - max 10A). masuratorile le-am facut la pranz, soare full, panourile fiind orientate spre sud la un unghi de aprox. 25 de grade. valorile pe care le-am obtinut au fost in jur de 32,5 V si 8-8,35 A pentru toate panourile (chiar si pt cel cu "fisuri"). am concluzionat astfel ca toate panourile sunt ok si in parametrii si ca tensiunea de 260V (32,5V x 8) afisata pe invertor in modul idle este una corecta.
am mai concluzionat ca atat pot panourile mele si asta e Posted Image  sau/si invertorul meu nu vrea sa traga maxim din ele si foloseste baeria din oaresce motiv. poate o sa mai incerc un full load cu alte setari la invertor. cu toate ca in ful load tensiunea scade pe la 210V, deci nu am cum sa scot mai mult de 1,7kW. posibil ca la 15 grade sa le mai creasca eficienta, masuratorile de mai sus le-am facut cand erau 35 de grade afara Posted Image sau sa am pierderi in mufe, la conexiunile intre panouri?...caci le-am frecat destul de mult.

conform specificatiilor panourilor: Vmp=31,8V; Voc = 38,8V; Imp = 8,7A; Pmax=280W;

#9743
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017
Cu multimetru ai masurat individual VOC (in gol) si dupa  ISC (A in scurt).
Puterea maxima este data de VMP * IMP si astea nu se pot testa decat cu tester separat, si e vreo 500 lei unu! Si asta e la 25c temperatura a panoului, adica e posibil sa fie sub 0c afara!

25 grade inclinatia nicidecum nu e optima pentru timpul asta.
Trebuie calibrat cu o doza de bere :D ( sa cada umbra exact sub doza pe panou, era ceva pe offgrid garage pe youtube).

1.75kw din 2.2kw pe caldurile astea si cu inclinatia aia e decent!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate