Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 

gheata la mal!

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Corect. Problema la tine era in primul rand ISO minim 200. De acolo trebuia plecat si reglat manual WB in K. Plus supraexpunerea de care vorbesc...

#20
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
oki... ISO100, WB eventual manual pe zapada, si supraexpunere?... iar despre curgerea marii.... am sa incerc sa nu o mai dau la vale....
maine cred ca ma duc din nou.... e pacat de peisaj.... cat o mai tine frigul ca dupa aia.....
10x

#21
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005
;) reglajul in K nu e aplicabil pe aparatul meu (nu am optiunea asta). dar acum, pe noua scula POT! :naughty:
cezar... daca observi ceva neinregula cu fotografia ta, trebuie sa te concentrezi mai mult sa-ti rezolvi problema. la iesirea aia, eu nu am facut nimic altceva decat sa-i dau de cap problemei astea cu WB-ul. am umplut un card, intr-adevar si nu am avut nimic cu ce sa ma intorc acasa, dar acum stiu ce am de facut in conditii asemantoare. cum spunea si cineva mai sus "trebuie sa-ti cunosti aparatul foarte bine", ca sa poti fotografia cam ce iti trece prin cap. de asemeni trebuie sa cunosti si limitarile aparatului.

#22
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Scuze de OT: ce scula noua?

#23
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
super... am facut niste teste acasa cu WB... pe diverse presetari si apoi manual pe o coala alba xerox.... culorile pielii muuuult mai bune... acum sa vad cum or iesi maine.....

#24
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005
ai vazut... nu e greu deloc!

#25
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
si totusi se poate...
da-i bataie ca ii dai bine. Si pe langa foto mai baga si un PS ca nu strica ;)
restul le las pentru tine...:)

Attached Files



#26
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
fost azi din nou.... alte incercari.... plus incercarea de a urmari sfaturile de mai sus.... si cam asta a iesit....
destul de tarziu... in jur de 17.00..... si cam innorat......

Attached File  IMG_5396.JPG   170.88K   82 downloads Attached File  IMG_5399.JPG   265.65K   53 downloads Attached File  IMG_5401.JPG   193.77K   57 downloads
Attached File  IMG_5402.JPG   255.1K   57 downloads Attached File  IMG_5406.JPG   186.72K   41 downloads Attached File  IMG_5413.JPG   237.46K   65 downloads
Attached File  IMG_5416.JPG   171.7K   33 downloads Attached File  IMG_5419.JPG   309.86K   102 downloads Attached File  IMG_5421.JPG   249.16K   28 downloads
Attached File  IMG_5424.JPG   251.87K   31 downloads Attached File  IMG_5426.JPG   288.28K   75 downloads Attached File  IMG_5430.JPG   353.13K   99 downloads
Attached File  IMG_5432.JPG   346.12K   51 downloads Attached File  IMG_5433.JPG   245.4K   47 downloads Attached File  IMG_5438.JPG   307.59K   59 downloads
Attached File  IMG_5444.JPG   212.27K   50 downloads

Edited by ccezar2004, 25 January 2006 - 20:49.


#27
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Tehnic sunt oarecum ok. Acum e cazul sa lucrezi si la idei.

#28
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
primul lucru care mi-a sarit in ochi este linia orizontului trantita drept la jumatate (cu exceptia unei singure poze)... peisajul este frumos, dar pozele sunt lipsite de idei, si zic si io acuma (poate nu am dreptate) ca la peisaje 50% din idee e incadrarea. Mai citeste si tu cate ceva...

later : sau ia-ti o camera cu mod "Ansel" ;)

Edited by HeyLupu, 25 January 2006 - 22:00.


#29
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005
chiar asa e o regula de aur cu linia orizontului??? care-i baiul daca e pe mijloc? puteai face alte comentarii in legatura cu fotografiile alea... regulile sunt facute pentru a fi incalcate. daca fotograful a considerat ca linia orizontului sa fie pe mijloc, atunci asa sa fie!

P.S.: inainte de toate fotograful trebuie sa stapaneasca foarte bine regulile compozitiei pentru a le incalca dupa bunul sau plac!!!

#30
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

chiar asa e o regula de aur cu linia orizontului??? care-i baiul daca e pe mijloc?
e inestetic... asa m-i se pare mie; eu as fi folosit 18-55-u (pe care l-a avut probabil) pe 18mm (sau daca aveam chiar unu mai wide), eventual cu un F1:10, si as fi incadrat 1/3 cerul, pentru ca mai mult decat detaliul ala rosiatic aproape de linia orizontului nu e decat gri, si poate in felul asta luam mai mult ochii; mh, poate ar fi mers si una cu mai mult cer, pentru a reda atmosfera mai intens, dar aici probabil trebuia foarte mare atentie la compozitie... dupa cum am mai spus, poate gresesc, dar incerc si eu sa dau o parere.

#31
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

View Postccezar2004, on Jan 25 2006, 20:47, said:

fost azi din nou.... alte incercari.... plus incercarea de a urmari sfaturile de mai sus.... si cam asta a iesit....
destul de tarziu... in jur de 17.00..... si cam innorat......


zic sa mai incerci.

#32
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
azi nu am cautat sa fac neaparat ceva frumos..... ci sa scap de tentele alea de filme SF..... m-am uitat din nou acum pe cele facute a doua zi si mi-am dat seama ca nu prea batea cu ce era de fapt in realitate..... azi am incercat si sper ca am reusit cat de cat sa umblu la culori.... la realismul fizic al fotografiei...

cat despre idei reusite... asta e complicat.... e complicat sa le gasesti.... da e si mai complicat sa placa.... nu de alta dar sunt convins ca fiecare de aici are cel putin o fotografie pe care sa o considere geniala si de fapt sa nu prea aiba priza la public.....

asa..... sa revenim la tehnica.... acest WB.... in ce situatii este recomandat folosirea unui custom si cand nu.... si care e faza exacta cu acel grey card 18%?.... ceva lamurir... macar un link la obiect....

#33
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

asa..... sa revenim la tehnica.... acest WB.... in ce situatii este recomandat folosirea unui custom si cand nu....
trage raw (dupa cum ti-a mai recomandat cineva), si vezi ca pe CD-u care a venit cu camera ai un soft - "Digital Photo Professional"; o sa ramai uimit de cate poti face in privinta WB (si nu numai) in felul asta...

#34
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
mai cezar, si tu esti din gasca aia noua, simpatica ce-si duce veacul de ceva timp pe aici.

Cand am pus prima oara mana pe digital eram la fel de bulversat de WB-ul asta. Si stii ce-am facut? N-ai sa ghicesti. Pun pariu. Am cautat pe Gogu. 3 zilea am citit nonstop. Lucru pe care vad ca tu nu esti dispus sa-l faci. Am aflat astfel ca gri 18% nu are nici o relevanta la stabilirea WB, ca se poate cu orice chestie alba, ca cele mai bune rezultate le dau capacele de pringles sau filtrele albe de cafea. Unii au incercat si cu hartie igienica si se pare ca e mai buna ca toate.

Dar ce-ti spun eu tie din-astea. Tot ce-mi amintesc de tine e ca vroiai sa castigi bani de pe urma fotografiei si te-ai suparat cand te-a trimis lumea sa mai pui mana sa citesti.

Dar tu sa fi sanatos. Si sa-ti dea toti mura in gura.

Edited by mr.fred, 25 January 2006 - 22:46.


#35
bistibois

bistibois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 24.11.2004
o prelucrare

Attached Files



#36
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

View Postbistibois, on Jan 25 2006, 22:48, said:

o prelucrare


poate daca ar fi si o bucata de focus in imagine aia e posibil sa nu fi aratat a declansare intamplatoare.

Edited by mr.fred, 25 January 2006 - 22:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate