Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Fugiti de Telekom Mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Si de ce sa dai 6 euro la Telekom cand poti avea tot ce iti trebuie la 4-5 euro la Vodafone sau la altii?

Ce faci cu 1 GB de net daca il folosesti foarte rar pentru ca ai wi-fi?
Ce faci cu 1000 de minute nationale daca nu iti trebuie atatea?
Ce faci cu 100 de minute internationale daca nu vorbesti niciunul?

#146
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,603
  • Înscris: 11.02.2016

 TheFlooder, on 15 martie 2016 - 05:18, said:

Nu stiu cum poti depasi 24 ore ! Ca si daca lasi telefonul continuu deschis tot 24 ore ai, 24 ore are doar 1440 minute, n-ai cum sa ai mai mult.

La Telekom folosesc cartela si la 6 Euro adica 35 lei am asa:
- Nelimitat in retea si Romtelecom convorbiri, sms tot nelimitat in retea
- 1GB trafic date net
- 1000 minute nationale alte retele sau fix internationale Europa, sms-uri in alte retele probabil intra aici, nu stiu exact.
- Minute internationale mobil cred ca am 100 dar nu-s sigur ca nu folosesc.
Mi se pare super bine, pai de ce sa dau 13 Euro la Orange, am semnal f bun aici in Bucuresti. Doar in lift si in metrou intre statii dispare semnalul dar asta nu conteaza.
Nu folosesc nici netul decat f rar, acasa iti bagi router wireless si stai pe net cat vrei, nu trebe sa te duci la balcon sa prinzi retele gratuite.
Acasa stau numai pe wifi, nu are sens sa dau bani aiurea pe netul de la Telekom sau alte retele, cand ma duc undeva iau doar smart-ul pentru vorbit, acasa am HTC-One M8 care-l tin ptr navigare, jocuri si de toate si nici nu-l scot din casa, ca acasa stau cel mai mult, si oricum si cine se duce la servici acolo munceste, nu stai pe net si jocuri in prostie, acasa stai.
Dupa mine Telekom e bun, acum depinde in ce zone stati.
Iti dau un sfat: incearca si alta retea(Vodafone sau digi) si pun pariu ca n.o sa te mai intorci la telekom in veci! ;)

#147
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Cele 1000 minute fix international le folosesc in totalitate, traficul un maxim 100 mega mi-ar ajunge ocazional cand as avea nevoie. Mobil international nu am nevoie.
Acuma nu stiu daca pot face portarea numarului chiar daca am cartela si nu abonament, nu as vrea sa pierd numarul.
Nu cunosc la Vodafone preturile la cartele.
Poate sa-mi zica cineva exact ce am si la pretul ala de 4-5 euro ?
Deci fix romtelecom, in retea vodafone, sms in retea, national adica in alte retele convorbiri si sms, trafic net, fix international Europa.

#148
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
La Vodafone trimiti Gratuit6 la 321 si ai optiunea de 6 euro gratuita o data la 2 luni.
Asa ajungi la un cost de 3 euro pe luna.
Trebuie confirmat de cineva daca mai este valabila.

Edited by danutz1, 15 March 2016 - 22:17.


#149
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Bun si ce am in aceasta optiune ? Ca asta intrebasem.

#150
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,603
  • Înscris: 11.02.2016

 TheFlooder, on 15 martie 2016 - 22:55, said:

Bun si ce am in aceasta optiune ? Ca asta intrebasem.
nelimitat in retea, 3000 de ce vrei tu (mb/min nat/int fix) si 100 internationale mobil

#151
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
pai e bine 3000 ! super asa, bine ca in cateva luni nu o sa mai am nevoie de alea internationale fix dar..
si SMS-uri ? in retea nelimitat si in alte retele tot in alea 3000 poate.
Merge portat nr de la cartela ?

Edited by TheFlooder, 16 March 2016 - 00:41.


#152
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
a incercat cineva de curand sa porteze o cartela blocata ?

#153
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,603
  • Înscris: 11.02.2016

 TheFlooder, on 16 martie 2016 - 00:40, said:

pai e bine 3000 ! super asa, bine ca in cateva luni nu o sa mai am nevoie de alea internationale fix dar..
si SMS-uri ? in retea nelimitat si in alte retele tot in alea 3000 poate.
Merge portat nr de la cartela ?
sunt si smsuri nationale incluse in alea 3000 de ce vrei tu.
Nu stiu daca poti porta o cartela blocata, poti incerca!

#154
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Poti porta orice numar cat timp e activ. Operatorul la care te portezi oricum n-are posibilitatea sa verifice ce servicii ai tu pe numarul ala si in ce stadiu sunt. Numarul nu apartine niciunui operator ca sa aiba posibilitatea sa refuze, ci apartine ANCOM.
Daca operatorul donor(aici Telekom) refuza sa dea acceptul, intra in probleme mult mai mari decat pierderea unui client.

#155
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Asa ar fi bine sa fie. Se pare ca astia intrec orice prostie. Pe langa faptul ca au strigat in gura mare ca RDS da preturi prea mici si ca au oferit nelimitat limitat s-au mai ocupat de o treaba:

Toti care au anunturi cu cartele de Telekom la vanzare pe OLX le-au comunicat celor de la OLX sa dezactiveze toate anunturile ca doar ei au drept de exclusivitate.

Mi se pare o amatoriala de treaba. Iti iei o cartela sigilata cu 25 lei sau cat costa si vrei sa o vinzi cu 20 sau 30 sau cat o fi si sa te trezesti cu imposibilitatea de a o vinde pe acel site.

Da ei au avut exclusivitate pentru ambalajul tiparit asta pana ce omul a cumparat cartela. Ca legat de numar oricum e al ANCOM.

Ma mir ca exista astfel de specimene si mai ales cu faptul sa nu te lase sa iti portezi numarul, pentru ca ei fac de capul lor si nu se supun legilor din Romania.

#156
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,201
  • Înscris: 18.04.2008

 Getodacul, on 17 martie 2016 - 12:40, said:

Poti porta orice numar cat timp e activ. Operatorul la care te portezi oricum n-are posibilitatea sa verifice ce servicii ai tu pe numarul ala si in ce stadiu sunt. Numarul nu apartine niciunui operator ca sa aiba posibilitatea sa refuze, ci apartine ANCOM.
Daca operatorul donor(aici Telekom) refuza sa dea acceptul, intra in probleme mult mai mari decat pierderea unui client.

Greșit! Operatorul poate refuza portarea în cazul în care au fost încălcați termenii și condițiile de utilizare. ANCOM și ANPC iau aminte de acest aspect.

#157
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Iau aminte adica sunt pusi cu botu pe labe ?

#158
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Conform titlului topicului... am încercat să fug. M-am dus fix în același loc unde am făcut abonamentul, pentru a întreba cât trebuie să plătesc pentru reziliere. M-au trimis la Romană sau să sun la 1234.
Când este vorba de reziliere te plimbă până te fac să renunți?

#159
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 25.07.2004
Poti face o cerere, o trimiti pe mail sau pe fax si se rezolva :)

#160
nicu1979

nicu1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 03.08.2007
Nu stiu de ce voi intampinati asemenea probleme eu am portat la sfarsitul lui martie un nr in vodafone(red10) a durat 15 min noul contract, iar portarea 3 zile.
Nr de telekom il aveam de 7 ani.

#161
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

 micutu82, on 24 aprilie 2016 - 04:29, said:

Poti face o cerere, o trimiti pe mail sau pe fax si se rezolva Posted Image

După cu am scris, doream şi informaţii suplimentare, pe care aveam pretenţia să le primesc la fel de facil ca atunci când am făcut cele două contracte. Atunci au fost extrem de săritori, nu m-au plimbat de la un punct la altul şi nu mi s-a cerut să trimit mail/fax şi să aştept un răspuns în max 30 zile.

Oare cer prea mult?

--------------------------------
La o altă companie, care respectă clientul şi implicit prin asta se respectă pe ea, am reziliat pentru părinţii mei un serviciu de telefonie dintr-un pachet achiziţionat. Nu i s-au luat costuri suplimentare. Nu s-a reziliat pe loc, deoarece nu adusesem  echipamentul din custodie. I-am întrebat dacă există posibilitatea să treacă cineva de pe teren să-l ridice. Au sunat şi a rămas că da. Am făcut cererea de reliziere (am procură) şi după două zile s-a ridicat echipamentul de la domiciliul părinţilor mei (în vreo două zile) s-a reliziat şi serviciul respectiv.

Edited by Rundas, 25 April 2016 - 07:30.


#162
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 25.07.2004
Primeai explicatii. Te sunau, dupa trimiterea cererii, si-ti spuneau cat ai de platit daca reziliezi inainte de termen. Apoi, impreuna cu ANPC-ul, aflai daca acele taxe sunt abuzive sau nu. Simplu, zic eu...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate