Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Biserica este stat in stat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#91
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postadifox, on 09 noiembrie 2015 - 20:59, said:

dar ce face cand ingroapa un mort? ii face si autopsie? ii sapa groapa ? ce e asa de greu ?


mai sunt si altii care muncesc in lumea asta nu doar preotii .


nu se taie nici o chitanta, nu mai bateti campii. eui personal anul acesta am cununat un cuplu si am platit si preotul si dascalii si pe inca  unul ce mai facea cate ceva acolo. si nu m-a intrebat cineva daca mai vreau cumva si vreo chitanta. asa ca lasati-o mai moale nu ma contraziceti la treaba asta ca nu merge ! si nu se taie chitanta pentru nimic, cel putin in parohiile pe care le stiu eu.

Pai sa te inmormantezi doar cu groparul daca ce face preotul nu poti aprecia.


Asa, si?


Adica de ce sa astepti sa fii intrebat? Ca doar nu ai cununat fiindca te-au intrebat ei daca vrei sa cununi.

#92
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,626
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 10 noiembrie 2015 - 09:45, said:

Daca le platesc pe amandoua odata, imi faceti o reducere, totusi? Posted Image
Daca promiti sa fie amandoua odata iti promit solemn ca or sa fie moca pentru tine.
Si asa gemi sub povara conturilor si a mostenirilor, sa nu saracesti, surioara, parol...

#93
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Nu e meritul lor. E indurarea lui Dumnezeu.

Da, daca esti la primire sunt sigur ca asa pare !

#94
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 10 noiembrie 2015 - 12:02, said:

Daca promiti sa fie amandoua odata

Taica popa, cred ca facem afacerea, imi marit nepoata in acelasi timp cat imi ingrop cainele ! La pachet, reducere de black friday 25%! Batem palma?

#95
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,626
  • Înscris: 26.01.2007
Nu batem palma ca io nu-s popa, fiule.

La noi vii cu zeciuiala, ai uitat?
Pentru tine, zecime din toate afacerile grase.
Iar pentru caine, primesti 25% reducere. Ca e un catel simpatic.

#96
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 10 noiembrie 2015 - 12:53, said:

Iar pentru caine, primesti 25% reducere. Ca e un catel simpatic.

O fi catelul simpatic, dar daca nu mi-ai aprobat cererea, stii ce am facut? I-am sapat o groapa la margine de drum si varsand cateva lacrimi, i-am depus leshul care incepuse deja sa se descompuna. Nu am platit nimic.
Iar nepoata asta a mea, pentru care stransesem ca bunica, niste bani deoparte la ciorap, cred ca nici nu o mai marit. Oricum are un gagiu cu care traieste, deci la ce bun sa-mi cheltuiesc pensioara inutil? Tineretul astazi e greu de educat.
Deci m-am razgandit. Si nici zeciuieli nu dau, ca am dat anunt la mica publicitate, in Romania nu e niciun levit. Asa ca...

View PostEndgegner, on 10 noiembrie 2015 - 09:50, said:

Pai sa te inmormantezi doar cu groparul daca ce face preotul nu poti aprecia.

Distinsa doamna,
eu nici groparul nu-l mai platesc ca e alcoolic si le bea, m-am gandit eu bine, dispun sa fiu incinerata.
Vedeti ce simplu se rezolva? Fara bani.

#97
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 10 noiembrie 2015 - 21:37, said:

m-am gandit eu bine, dispun sa fiu incinerata.
Și apoi cenușa să fie aruncată în Gange, că doar așa fac creștinii. Mai ales cei care cred în câte doi dumnezei.

#98
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostEndgegner, on 10 noiembrie 2015 - 09:50, said:

Pai sa te inmormantezi doar cu groparul daca ce face preotul nu poti aprecia.


Adica de ce sa astepti sa fii intrebat? Ca doar nu ai cununat fiindca te-au intrebat ei daca vrei sa cununi.

optiunea pentru incinerare e superioara ingroparii in pamant a cadavrului. din multe puncte de vedere, in primul rand de siguranta sociala pentru ceilalti si nu in ultimul rand, ajuta ca spiritul sa se desprinda mai usor de lumea aceasta.

dar ce, la supermarket crezi ca ma intreaba ei ce marfuri as vrea ? eu le aleg, in schimb la casa cand i-am inmanat banii imi da imediat chitanta, pana sa apuc sa fac vreun pas.
asa ca era de datoria preotului sa-mi spuna sa astept sa-mi dea chitanta. nu mai incercati sa ma aburiti cu tot felul de  vrajeli  ca nu merge. preotii invart o gramada de bani negri si nu e loc de discutie.

View PostSfantul Jakob, on 10 noiembrie 2015 - 12:53, said:

Nu batem palma ca io nu-s popa, fiule.

La noi vii cu zeciuiala, ai uitat?
Pentru tine, zecime din toate afacerile grase.
Iar pentru caine, primesti 25% reducere. Ca e un catel simpatic.

tu nu te numesti popa, dar de fapt esti ! :)

la voi e zeciuiala, mai periculosi decat ortodocsii ! macar la ortodocsi dai cat consideri si daca ai chef. la voi ii chemati cu fisa fiscala a anului, cu bilanturile ca sa stiti cat au de dat ? :))

#99
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Foarte tare topic!Un singur lucru vreau sa punctez;cica acea cotizatie este benevola dar totodata si obligatorie!Cum vine asta?De anul asta nu mai cotizez deloc pt ca si cu cotizatie si fara tot platesti cununii,botezuri,inmormantari!

#100
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttanaru_ady, on 11 noiembrie 2015 - 10:50, said:

Foarte tare topic!Un singur lucru vreau sa punctez;cica acea cotizatie este benevola dar totodata si obligatorie!Cum vine asta?De anul asta nu mai cotizez deloc pt ca si cu cotizatie si fara tot platesti cununii,botezuri,inmormantari!
Sa-ti spun cum procedeaza pastorul Jakob, cu care tocmai ai discutat.
Primeste asa:
- salariu de la Statul roman, din bugetul tarii, la care contribuim cu totii prin taxe si impozite;
- salariu de la comunitatea de credinciosi penticostalisti;
- o cota parte din cat se strange la "cosulet", metoda practicata de cateva ori per sesiune/intrunire/adunare;
- o cota parte din zeciuiala lunara pe care o datoreaza fiecare credincios.
- indemnizatie din taxa de cult penticostal platita anual de credinciosi, pe care i-o vireaza lunar, pe card, cultul Penticostal.
- avand in vedere ca pastoreste o comunitate rurala, noua regula este ca fiecare credincios, in loc sa serbeze Haloweenul precum acei satanisti din clubul rau-famat, trebuie sa-i aduca la biserica cate un dovleac de familie.

#101
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010

View Postdark, on 11 noiembrie 2015 - 11:31, said:

Sa-ti spun cum procedeaza pastorul Jakob, cu care tocmai ai discutat.
Primeste asa:
- salariu de la Statul roman, din bugetul tarii, la care contribuim cu totii prin taxe si impozite;
- salariu de la comunitatea de credinciosi penticostalisti;
- o cota parte din cat se strange la "cosulet", metoda practicata de cateva ori per sesiune/intrunire/adunare;
- o cota parte din zeciuiala lunara pe care o datoreaza fiecare credincios.
- indemnizatie din taxa de cult penticostal platita anual de credinciosi, pe care i-o vireaza lunar, pe card, cultul Penticostal.
- avand in vedere ca pastoreste o comunitate rurala, noua regula este ca fiecare credincios, in loc sa serbeze Haloweenul precum acei satanisti din clubul rau-famat, trebuie sa-i aduca la biserica cate un dovleac de familie.
Nu-i de mirare ca toti o duc bine pe spatele saracilor plus ca acum isi etaleaza si lanturile la gat mai rau ca 50cent si faraoni.As mai vrea sa stiu si eu ce inseamna acele pelerinaje unde se calca lumea in picioare sa vada nu stiu ce moaste.Auzi au adus mana Maicii Domnului,dar ce au facut au taiat-o pe bucati sa faca bani?

#102
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,626
  • Înscris: 26.01.2007
Văd că nici țațele tinerele nu-s mai prejos ca hoașca bătrână :)

#103
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmario_bril, on 10 noiembrie 2015 - 22:38, said:

Și apoi cenușa să fie aruncată în Gange, că doar așa fac creștinii. Mai ales cei care cred în câte doi dumnezei.
In Gange? Cat costa avionu' pana acolo, ai habar?!
Merge aruncata in toaleta si apoi se trage apa. Ce conteaza, daca sufletul e in Rai, nu?

#104
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttanaru_ady, on 11 noiembrie 2015 - 11:51, said:

As mai vrea sa stiu si eu ce inseamna acele pelerinaje unde se calca lumea in picioare sa vada nu stiu ce moaste.

O metoda de a face bani. Unii merg cu cosuletul, altii cu steaua sus rasare, altii cu moastele, fiecare cu ce-l taie capu'
:lol:

#105
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
adevarul e ca bisericile astea, si predicatorii lor  le stiu pe toate, cate in luna si in stele...te invata de toate, cum sa faci, cum sa te descurci...doar ca ei au o mica problema : nu prea se descurca cu banii. asa ca te invata pe tine cum ca e bine sa mergi sa muncesti si sa aduci la ei 10%.  dar 10% din datoriile pe care le au  pot sa le aduca credinciosii ?

#106
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

View Postadifox, on 11 noiembrie 2015 - 22:26, said:

adevarul e ca bisericile astea, si predicatorii lor  le stiu pe toate, cate in luna si in stele...te invata de toate, cum sa faci, cum sa te descurci...doar ca ei au o mica problema : nu prea se descurca cu banii. asa ca te invata pe tine cum ca e bine sa mergi sa muncesti si sa aduci la ei 10%.  dar 10% din datoriile pe care le au  pot sa le aduca credinciosii ?
Exact, de ce sa nu aduca ambele forme: debitul dar si creditul! Te duci frumos la pastor si-i dai pliculet in care iti treci datoriile, calculezi 10% si soliciti rambursarea!
:lol:

#107
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,626
  • Înscris: 26.01.2007
Eu nu va judec deloc.
Toți visam.

#108
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
[ http://s4.postimg.org/92o8m05yl/sutana.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate