Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 

Sony Xperia Z5 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#451
marius2du

marius2du

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.12.2007
Salut!
Știe cineva daca se potriveste dockingul de incarcare magnetica de la z1 compact la z5 compact? Ms

#452
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
In ce sens sa se potriveasca?
Detii un Z5 Compact sau un Z1 Compact?

Modelul Z5 Compact nu are port magnetic.
Pentru incarcarea telefonului se foloseste doar mufa micro-USB care-i folosita si pentru transferul de date. Mufa este rezistenta la apa, chiar daca nu are vreun capacel care sa o acopere. Deci ai acces la ea fara vreo problema, singurul docking station ce se potriveste de la Sony este modelul DK52, dar se potrivesc si altele "aftermarket" precum cele care se potrivesc pentru Samsung Galaxy S6
Pozitia telefonului in suport este una verticala, mufa de alimentare este situata in partea de jos a telefonului, pe mijloc.

Asadar, daca ai un Z1 Compact si vrei sa treci la un Z5 Compact, din acel docking de la Z1 Compact nu ai sa mai ai la ce sa-l folosesti.

Attached Files


Edited by Ciubex, 27 July 2016 - 12:31.


#453
marius2du

marius2du

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.12.2007
Am z1 compact si vreau sa trec la z5 compact.

#454
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Eu sincer nu-i vad utilitatea dockingului cand ai mufa descperita si rezistenta la apa in cazul Z5c , in cazul modelelor vechi era de inteles ca era mult mai usor si practic sa-l pui in dock plus ca mai protejai capacelele si garniturile de cauciuc.
Dar acum nu vad sensul , tot asa daca ramai fara curent ii bagi orice mufa gasesti daca nu ai dockul cu tine ... dar pana la urma e alegerea fiecaruia.

#455
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Are cineva un link spre versiunea   E5823_32.0.A.6.152  Customized CH 1298-7257 eu am cautat si nu am gasit deloc, as testea cu versiuena asta sa vad bateria cum tine , cineva pe xda spune ca e ceea mai buna dpdv al bateriei.
Pe XperiaCheck nu gasesc.

#456
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
E greu să găsești download stabil de la astfel de versiuni.
Dar, oricum, chiar nu văd de ce o customizare anume ar avea consum de baterie mai mic decât altele.
Afirmația nu are sens. Doar fiindcă e exprimată pe XDA nu înseamnă că o afirmație e justificată dpdv tehnic, XDA este, totuși un forum relativ liber.
Iar dacă CH vine de la China, nu știu cum te vei descurca cu hieroglifele. :)
Tu chiar ești nemulțumit de cât ține bateria pe Z5C? Mai ales că se încarcă și repede...

#457
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
CH este defapt Elveția, asa l-am luat de la ilexgsm, am găsit fișierul dar generic uk și nu l-as flash-ui pe ăsta.  
Chiar asa dacă pun alt firmware si apoi fac repair cu pc companion imi va pune firmware-ul corespunzător cu SI ul meu adică un firmware de CH?

#458
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Nu, din cate stiu, odata schimbata versiunea, PC Companion-ul va citi versiunea existenta si aceea o va folosi.
Versiunea de firmware, din cate stiu este o valoare setata pentru proprietatea 'ro.semc.version.cust' in fisierul din /system/build.prop
Fisierul respectiv este un fisier text in formatul:

key=value
Insa poate fi scris doar daca telefonul este root-at.
Dar asta nu e o problema, ca daca flash-uiesti cu Flashtool poti pune inapoi ce versiune doresti Posted Image Eu asa am "migrat" la Nordic de la Central European.

---- completare ulterioara: Va rog sa ignorati partea legata cu build.prop pentru ca este "depasita" si nu am gasit, cel putin in Z5 Compactul meu nimic legat de versiunea curenta in fisierul build.prop.

Edited by Ciubex, 29 July 2016 - 16:42.


#459
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Sunt relativ mulțumit ,după ce m-am obișnuit cu autonomia lui Z3 îmi vine cam greu sa îl pun în fiecare zii la încărcat chiar dacă mai am curent pana a doua zii dar la limită, dar asta e părerea mea în rest e un telefon foarte ok. Se poate sa afecteze autonomia și SmartWatch ul pe Z3 nu îl aveam, aveam un SmartBand Talk Sony.

Ciubex trebuie sa caut tutorialele făcute de tine ca nu mai știu ce bife vin puse cand faci flash-ul de firmware, a trecut ceva vreme decând nu am mai făcut.

#460
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 02.09.2005
Salutare, daca e cineva interesat de un Sony Z5 Compact, nou, negru, cu garantie Vodafone, deblocat, 1400 de lei, astept PM.
Sunt fost posesor de z3 compact, dezlipit de 4 ori, care a primit la schimb un z5 compact... intre timp, mi-am luat un nexus 5x, asa ca z5 compact iese la vanzare .

#461
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Felicitări ca ti-au dat z5c,  bun preț, spor la vânzare!

#462
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Am descoperit azi o chestie ciudată legata de Wi-Fi, mai exact sunt conectat la router pe frecventa de 5GHz și în comparație cu Z3 ul viteza este mult mai slaba maxim 30 MB/s la 2 m de router unde Z3 urca pana la 80-85 MB din banda maxima de 100 MB/s cat am la RDS,  amândouă telefoanele arata o conexiune de 200 MB la rețeaua mea de 5ghz
Ceva păreri,  puteți testa și voi.
Testele le-am făcut cu speedtest cu serverul RDS din București.

#463
Vendetta17

Vendetta17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 14.11.2006
Mi-am luat si eu un Z5compact impecabil dar fara incarcator cu 950 lei. Momentan il folosesc pe cel de la Xiaomi Redmi Note 2. Imi lasati si mie un link cu un incarcator original pentru Z5 Compact? Multumesc anticipat!

Edited by Vendetta17, 10 August 2016 - 15:22.


#464
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
950 de lei? La pretul asta sa nu fie o furaciune :(
Oricum, eu folosesc ca incarcator unul ce suporta Quick Charge 2.0, adica Sony UCH10 Incarcatorul original il am in cutie si habar nu am ce cod are pe el, insa nu "stie" Quick Charge 2.0.

#465
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 05.04.2007
Afișează ceva gen "încărcare rapidă"  când e conectat la încărcător Quick Charge? Întreb pentru că atunci când încarc la încărcătorul de la S7 Edge nu afișează nimic special.

#466
Vendetta17

Vendetta17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 14.11.2006

View PostCiubex, on 10 august 2016 - 16:18, said:

950 de lei? La pretul asta sa nu fie o furaciune Posted Image
Oricum, eu folosesc ca incarcator unul ce suporta Quick Charge 2.0, adica Sony UCH10 Incarcatorul original il am in cutie si habar nu am ce cod are pe el, insa nu "stie" Quick Charge 2.0.

Inseamna ca asta ar trebui sa il cumpar. Multumesc!

#467
verde

verde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2006
Impecabil, dar fără încărcător. Hoțul a avut ochi buni. Și l-a vândut și bine.
Scuze de off topic, dar nu m-am putut abține.

#468
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Ajuns acasa am luat incarcatoarele in mana, cel original, din cutie si cel ce-l folosesc pentru incarcare. Cele doua incarcatoare sunt ca forma asemanatoare, doar cel ce suporta Quick Charge 2.0 este usor mai mare.

Modelul original din cutie are codul UCH 20 si are urmatoarele caracteristici:
Input: 100-240V ~ 200mA 50-60Hz
Output: 5V - 1500mA

Modelul UCH 10 are urmatoarele caracteristici:
Input: 100-240V ~ 400mA 50-60Hz
Ouptut: 5V - 180mA
	9V - 1700mA
	12V - 1275mA

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate