Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Revista Historia-o sursa credibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

Poll: Historia este o sursa credibila? (28 member(s) have cast votes)

Este Historia o sursa credibila?

  1. Da (10 votes [35.71%] - View)

    Percentage of vote: 35.71%

  2. Nu (18 votes [64.29%] - View)

    Percentage of vote: 64.29%

Vote Guests cannot vote

#19
teddyd

teddyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 18.04.2007

 leogoto, on 16 octombrie 2015 - 09:58, said:

e o ciordeala cu scop nubil, cum s-ar zice.
ciordales iubar ales.

Pleșu este chiar un novator, deschizător de drumuri în dreptul românesc contemporan, se mictonează cu boltă pe principiul neretroactivităţii, da un ordin pe 20 cu aplicare de la 1 numai sa-l cadorisească cu încă un salariu moca pe distinsu Liiceanu. Februarie 1990, tara ardea și distinșii se ocupau cu "prostiuțe" mercantile ... bleahhh ... lehamite

#20
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 teddyd, on 16 octombrie 2015 - 10:07, said:

Pleșu este chiar un novator, deschizător de drumuri în dreptul românesc contemporan, se mictonează cu boltă pe principiul neretroactivităţii, da un ordin pe 20 cu aplicare de la 1 numai sa-l cadorisească cu încă un salariu moca pe distinsu Liiceanu. Februarie 1990, tara ardea și distinșii se ocupau cu "prostiuțe" mercantile ... bleahhh ... lehamite
permite-mi sa te completez cu ceva - daca poti crede - chiar mai frumos de atat. pai domnu pleshu, anagramat pulesh, invoca pe 19 februare o HG din 5 februare pentru a infiinta din 1 februare editura.
pai ce avem noi aici...

Edited by leogoto, 16 October 2015 - 10:24.


#21
teddyd

teddyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 18.04.2007
Mea culpa, asta-mi scăpase.
Priceless ... so, pe 5.02.1990 se înființează Ministerul (deci distinsul Pleșu devine ministru cu acte) dar îl face director pe Liiceanu cu 01.02.1990 :D
Ce avem noi aici? O "cărturărească" faptă penală, prescrisă.

#22
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 teddyd, on 16 octombrie 2015 - 10:37, said:

Mea culpa, asta-mi scăpase.
Priceless ... so, pe 5.02.1990 se înființează Ministerul (deci distinsul Pleșu devine ministru cu acte) dar îl face director pe Liiceanu cu 01.02.1990 Posted Image
Ce avem noi aici? O "cărturărească" faptă penală, prescrisă.
catushele sunt old school, aproape contraindicate.
nulitatea de drept civil insa e perena.

#23
teddyd

teddyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 18.04.2007

 leogoto, on 16 octombrie 2015 - 10:42, said:

catushele sunt old school, aproape contraindicate.
nulitatea de drept civil insa e perena.


Tale ești și evil, după ce au "pierdut" mecenatul maghiar al distinsului peter imre la Historia vrei sa le tai și aista sursă de propaganda? Posted Image

#24
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 teddyd, on 16 octombrie 2015 - 10:58, said:

Tale ești și evil, după ce au "pierdut" mecenatul maghiar al distinsului peter imre la Historia vrei sa le tai și aista sursă de propaganda? Posted Image
eu personal nu, ca, vorba aia, un mujic neculturnai, nici macar bemve cu numele sigfrid si senzatii erotice nu detin.
deci nu eu personal, ci organele abilitate.

#25
teddyd

teddyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 18.04.2007
Aha, vezi sa nu.
Actuala generație de 'telectuali a învățat un singur lucru din destinul tragic al generației trecute de intelectuali (cei care și-a dat duhul prin pușcăriile comuniste) ... "pupă-l în bot şi papă-i tot". Il avem exemplu grăitor pe distinsul Pleșu  ... în toate guvernările postrevoluționare a pupat cu glorie cărturărească ... parafrazând un "clasic" în viata "Hoție și mit în conștiința românească" începând cu Ordinul 82 din 20.02.1990.

Edited by teddyd, 16 October 2015 - 12:10.


#26
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 kyrre, on 15 octombrie 2015 - 13:12, said:

Revista historia = pravda. La inceput am cumparat cateva exemplare, chiar am crezut ca in sfarsit a aparut o revista serioasa. M-am inselat.
Și care ar fi după tine o publicație serioasa în domeniul istoriei?Cum ai ajuns la concluzia ca te-ai înșelat în privința Historiei ?

#27
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,986
  • Înscris: 27.05.2010
Magazin istoric. La concluzia aia am ajuns foarte simplu> am cumparat-o si am citit-o. Doh.
Si nu mi-a placut, asa ca am zis pas pe viitor. Asta e parerea mea, sau nu am voie sa am si eu una?

#28
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 kyrre, on 17 octombrie 2015 - 20:26, said:

Magazin istoric. La concluzia aia am ajuns foarte simplu> am cumparat-o si am citit-o. Doh.
Si nu mi-a placut, asa ca am zis pas pe viitor. Asta e parerea mea, sau nu am voie sa am si eu una?
Binenteles ca ai dreptul la propria opinie.Nu am mai vazut de mult Magazin istoric la chioscurile cu ziare.

#29
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015
Ok.   S-a intamplat ce s-a intamplat. Perioada de dupa 1989 a fost una anarhica, fiecare si-a facut de cap cum a putut si ghici ce, toti au furat si s-au imbogatit pe pile si bisnite,  iar Ilici e inca liber. Dar cert e ca suntem abia la inceput de drum. Abia acum intram in randul lumii civilizate.

In ciuda ciordelilor post-decembriste  cu scop nobil, acum Boia  poate sa sustina afirmatii pentru care in comunism era trimis la canal. Are libertatea sa sustina ce vrea el? Are! Are la baza si surse istorice reale si perspective scrise ale strainilor fata de romanii din trecut? Are si astea!  
Daca vreti sa stiti, despre antichitatea dacica si romana si despre  evul mediu romanesc avem putine surse istorice  scrise in timpurile respective, dar extrem de putine (si pe deasupra, inflorite), plus ce au mai scris strainii despre Tarile Romane........ ca in rest e istorie falsificata de pasoptisti cu scopul nobil de a dovedi latinitatea poporului roman si vitejia domnitorilor in fata Portii pentru a justifica obtinerea independentei si unirea in fata marilor puteri europene.De aia a fost falsificata pentru ca in realitate, in toata istoria, romanii au fost PRAF la toate, fiind si sub dubla vasalitare , calariti de mai multe puteri din vecinatate si mai mult sprijiniti si utilizati ca carne de tun in fata invaziilor otomane.  Comunistii la fel, au mistificat istoria pentru a impune controlul absolut asupra populatiei care sa se simta fericita in igoranta  acestuia, urmand apoi ca Ceasca sa favorizeze dacismul pentru a sustine asa zise  valorile autohtone  ale stramosilor  cand s-a separat de Moscova si pentru a le da impresia romanilor ca au fost buricul planetei pentru a-si mentine regimul in picioare si a bloca orice contact cu lumea libera, justificand luarea masurilor sadice pentru instaurarea "epocii de aur" (evident, "de aur" doar in perceptia lui ca pentru romani se anunta o epoca de cacao ca in DPRK-ul de azi daca  revolutia nu avea loc)


Voi poate ar trebui sa intelegeti ca ce ati invatat in scoala pe vremea lui Ceasca  e o istorie  falsificata si inflorita  de pasoptisti si comunisti.  Bineinteles ca fenomenul asta de mistificare a istoriei  s-a intamplat oriunde din secolul XIX incoace , chiar si in Franta.
Dar acum traim in secolul XXI, lumea academica are acum o alta perceptie asupra trecutului, departe de cum percepeau nationalistii care isi considerau propriul popor ca buricul planetei si  in conceptia de istorie pre-destinata.

Maturizati-va pana nu e prea tarziu. Ar fi pacat sa muriti  amagiti de comunisti care aveau doar ambitii personale si  fara nici un gand de a imbunatati vietile romanilor.

Edited by gamerxgambler, 17 October 2015 - 22:37.


#30
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,986
  • Înscris: 27.05.2010
Se poate sa fi disparut magazinul istoric. Nu am de unde sa stiu, m-am carat de ceva timp din tara.

#31
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 gamerxgambler, on 17 octombrie 2015 - 22:27, said:



Voi poate ar trebui sa intelegeti ca ce ati invatat in scoala pe vremea lui Ceasca  e o istorie  falsificata si inflorita  de pasoptisti si comunisti.  Bineinteles ca fenomenul asta de mistificare a istoriei  s-a intamplat oriunde din secolul XIX incoace , chiar si in Franta.
Dar acum traim in secolul XXI, lumea academica are acum o alta perceptie asupra trecutului, departe de cum percepeau nationalistii care isi considerau propriul popor ca buricul planetei si  in conceptia de istorie pre-destinata.

Maturizati-va pana nu e prea tarziu. Ar fi pacat sa muriti  amagiti de comunisti care aveau doar ambitii personale si  fara nici un gand de a imbunatati vietile romanilor.
Subscriu.Trebuie sa mai treaca cateva zeci de ani ca sa dispara anumiti istorici subiectivi pana ce istoria va fi scrisa cat mai aproape de realitate.
Aseara, la B1 TV, Djuvara care cunoaste istoria noastra mai bine ca si majoritatea ormanilor, fiind intrebat de realizatorul emisiunii care sunt momentele din istoria noastra cu care trebuie sa ne mandrim, fara sa o ia razna pe aratura si fara sa indice anumite evenimente din istoria noastra, omul a afirmat ca trebuie sa fim mandri ca timp de sute de ani, poporul asta si-a pastrat limba, cultura, religia si tara, in general, cu exceptia anumitor rapturi teritoriale, chiar daca peste noi au navalit mari puteri.Subscriu acestui raspuns.

 kyrre, on 17 octombrie 2015 - 22:50, said:

Se poate sa fi disparut magazinul istoric. Nu am de unde sa stiu, m-am carat de ceva timp din tara.

Din fericire nu a disparut ci apare doar online si poate fi accesat doar de cei care incheie un abonament.
http://www.magazinis....ro/abonamente/

#32
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
@gamerxgambler

Mda....spune-i fumatorului ca fumatul face cancer daca fumeaza.

Realitatea este ins alta.
Atat vreme cat istoria actuala asigura o identitate eroica si neprihanita, stramosi, conducatori eroi, nici un roman nu va zice, ba, chiar daca este cladita pe nisip si tencuiala chirpici care
trebuie reinoita in fiecare an, cu noi idei si mare fantesie.
In doua sute de ani Iliescu si Ponta vor fi si ei eroi, fiind clasificati la "Mari personalitati a post comunismului die 1989".

#33
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,986
  • Înscris: 27.05.2010

 bluebyte, on 18 octombrie 2015 - 12:26, said:

In doua sute de ani Iliescu si Ponta vor fi si ei eroi, fiind clasificati la "Mari personalitati a post comunismului die 1989".
E bine ca inca mai avem printre noi persoane, care datorita harurilor speciale, pot prevede viitorul. Astefel, vom sti dinainte ce se intampla. Multumim, ne esti de mare folos.

@fredy multam fain, o sa imi fac si eu un abonament pe calea asta.

#34
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015

 bluebyte, on 18 octombrie 2015 - 12:26, said:

Atat vreme cat istoria actuala asigura o identitate eroica si neprihanita

Poate vrei sa spui mincinoasa ca neprihanita nu mai e de cand comunistii au falsificat-o si de cand pasoptistii de la 1848 au inflorit-o cu un scop de-asi justifica actiunile.

Quote

In doua sute de ani Iliescu si Ponta vor fi si ei eroi, fiind clasificati la "Mari personalitati a post comunismului die 1989".

Din pacate, Ilici cam da....dar o sa fie catalogat de multi ca un nene care doar a schimbat  o dictatura cu o alta dictatura(care a durat pana in 1996), gen Boris Yeltsin in Rusia. Nu o sa fie catalogat ca  un revolutionar de referinta de la 1989  ca Lech Walesa sau Vaclav Havel in nici un caz. O sa apara acolo ca un nume  prin manualele de istorie de pe tablete si atat.  Restul vor fi uitati pentru ca sunt prea nesemnificativi si nu cred ca elevii din viitor vor sta sa studieze vietile a unor politruci puscariabili. Plus ca aia care i-au votat pe fesenisti  vor ajunge oale si ulcele totusi....




Ponta- erou ? .....lol, tu crezi ca cu un singur mandat de 3 ani si ceva o sa ramana in istorie? La cate mizerii a facut guvernul sau si avand in vedere ca singura lui directie va fi doar spre celula dupa ce isi incheie mandatul (bineinteles,  postul de premier fiind mai mult ciordit  ), ma cam indoiesc ca va fi mentionat ca o personalitate de referinta chiar si peste 20 de ani.
Poate Dragnea o sa fie pomenit  pentru miracolul invierii alegatorilor morti  si Becali pentru prostiile lui ca in rest ma indoiesc ca peste 200 de ani, romanii isi  vor mai aminti de alde Nastase si Basescu si de tot restul tarcului de politruci, dar de amatori din astia ca Ponta, Boc, Udrea, Iohannis,  Tariceanu, Vadim, Crin, Geoana, DD   etc.  Tot ce pare senzational si se da la TV despre clasa politica te asigur ca se va uita in timp pentru ca asa sunt romanii: uita, si iarta ca altfel nu ar fi votat scursuri de 2-3 ori in ultimele doua decenii.


Du-te pe strada si intreaba sa vezi cati romani mai stiu de premieri care au condus statul roman acum 150 de ani si fac pariu ca in afara de cativa aia notabili care au contribuit cu ceva bun pentru tara  nu vor stii sa-ti  raspunda.
Te asigur ca asa va fi si peste 200 de ani. Toti cei care ne conduc acum vor  ajunge in groapa istoriei a politicienilor uitati alaturi de bufonii anonimi.

Edited by gamerxgambler, 20 October 2015 - 22:31.


#35
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Yep, si o sa raman si boia in istorie: alaturi de dan diaconescu! :D
Ambii au facut bani  tabloidizare, marele regret al lui boia este ca nu poate , inca, un roman fluviu pe tema "vinovatiei colective a poporului roman in cazul Elodia"!
Notnews i-ar face publicitate gratuit, blocand desigur toate comentariile negative la adresa "marelui istoric", iar cartea s-ar vinde ca painea calda hipsterilor dornici sa-si autodemonstreze superioritatea in fata "hoi polloi-ilor" care nu inteleg "maretul scop al minimizarii propriei natii"!
"Historia" nu este o revista istorica asa cum nici boia nu este un , doar un can-can, si un can-canist, insignifianti!

#36
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
O revistă bazată doar pe cancan.

Boia și el este un istoric care scrie doar cărți de Can Can care să șocheze și tot așa. Oamenii ăștia îmi provoacă greață.

Edited by Velaxa, 04 December 2015 - 16:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate