Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

Cum pot afla ce agentia a inchiriat o casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Imi cer scuze daca postez unde nu trebui.
Mai exact vreau sa aflu ce agentie a inchiriat unui roman o casa in anglia.
Adica cum pot afla agentia?
Stiu adresa codu postal insa nu stiu unde sa caut..

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 25.10.2007
Intreaba-l pe roman

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 24.06.2006
daca vezi contractul, altfel ca persoana fizica n-ai cum

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 Dementozaur25, on 22 septembrie 2015 - 19:27, said:

Imi cer scuze daca postez unde nu trebui.
Mai exact vreau sa aflu ce agentie a inchiriat unui roman o casa in anglia.
Adica cum pot afla agentia?
Stiu adresa codu postal insa nu stiu unde sa caut..

La ce-ți trebuie?

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 mufa, on 22 septembrie 2015 - 20:24, said:

La ce-ți trebuie?

Cum , nu stii?


As prefera sa stau cu 10 palestinieni intr-o camera de 4/5 decat cu un alt roman.

#6
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
cum spunea cineva mai sus: nu ai cum.

poate daca ai prieteni la fisc, mi5, etc.

#7
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Bati la usa si intrebi. Daca ti-e rusine sau vrei sa nu-ti vada mutra, rogi pe cineva sa se duca sa bata la usa si sa intrebe chiriasul daca stie unde se afla agentia X, ca aia are oferte multe in zona aia de oras. Din vorba-n poveste, o sa spuna pana la urma cu ce agentie a lucrat el (romanul), dar depinde si de talentul celui care vrea sa afle informatia.

#8
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Ai putea sa iei la rand anunturile ceva mai vechi si sa identifici locuinta respectiva din poze sau alte detalii.

#9
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 mufa, on 22 septembrie 2015 - 20:24, said:



La ce-ți trebuie?

Imi trebuie ca sa-l reclam la agentie ca tine chiriasi in casa si sa-l dea afara sa vada si el cum este sa dai banii daca este javra ordinara.

Cand am vorbit din romania sa vin la el era vorba sa platesc 300£ pe luna cu toate billurile.
Am ajuns aici si dupa 2 saptamani cica sa mai pun bani ca el plateste mult gunoiul vreo 110£ pe luna ca trebuie sa mai pun bani la curent ca ma mai uit la Tv desi nu am tv in camera, are el unu in sufragerie dar eu ma uit rar la el..in fine mai cere bani pe caldura ca cica baga de 50 pe saptamana si ca m-a taxat prea putin.

Am stat la el ca nu am avut bani sa platesc depozitul in alta parte dar acum m-am mutat si vreau sa vada si el cum este cand cheltui banii aiurea.
Si lucreaza si el si nevasta-sa deci le intra aproape luna vreo 3000£ in conturi asta stiu sigur.

 soarce, on 23 septembrie 2015 - 00:34, said:

Ai putea sa iei la rand anunturile ceva mai vechi si sa identifici locuinta respectiva din poze sau alte detalii.

M-am uitat dar am gasit cu ce preturi s-a vandut prin 2004 casa si cam atat, mai caut poate gasesc.

#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 14.04.2010
Daca casa a fost/este pe RightMove.co.uk atunci e destul de simplu sa intri acolo, bagi zona si filtrele necesare, bifezi Let Agreed si ar trebui sa iti apara casa impreuna cu agentia care a inchiriat-o...

#11
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 mufa, on 22 septembrie 2015 - 20:24, said:



La ce-ți trebuie?

Am uitat sa precizez camera in care am stat nu avea nicivun dulap sau alta piesa de mobiler in afara de pat care era varza imi intrau arcurile in spate mai bine dormeam jos pe podea.
Nu aveam perna,cearceaf,patura nimic.
La bucatarie nu aveam farfurii, etc mi-a cerut bani daca gatesc in frigider nu aveam spatiu, avea masina de spalat dar tot la fel imi cerea bani sa o folosesc si nici nu aveam loc sa pun rufele.
M-au ajutat pe aici cu diverse lucruri bulgarii, ungurii si polonezii... romanu nu te ajuta nici cu o informatie mai bine spun ca nu sunt roman.

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cam asa e cand vrei sa stai ieftin la haiduci la mica intelegere. fix pentru faze d-astea s-au inventat contractele de inchiriere. pun pariu ca n-ar semna ala unu cu tine cat traieste, ca nu mai are cum sa te fraiereasca.
la obiect: proprietarul l-ai putea afla intreband la land registry. l-ai putea instiinta de "situatie" si daca-l intereseaza o sa ia masuri. daca nu, n-ai ce face.

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 Pengoon, on 23 septembrie 2015 - 15:29, said:

cam asa e cand vrei sa stai ieftin la haiduci la mica intelegere. fix pentru faze d-astea s-au inventat contractele de inchiriere. pun pariu ca n-ar semna ala unu cu tine cat traieste, ca nu mai are cum sa te fraiereasca.
la obiect: proprietarul l-ai putea afla intreband la land registry. l-ai putea instiinta de "situatie" si daca-l intereseaza o sa ia masuri. daca nu, n-ai ce face.

Omul n-avea bani de depozit și tu visezi contracte de închiriere? :roflmao:

#14
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Esti atat de orbit de razbunare ca nu mai vezi padurea din cauza copacilor.
Nu ai nici o treaba cu agentia, daca ai dovezi concrete consiliul il ia la smotocit de se lasa de sub-let in doua zile. Asta daca e un consiliu bun.
1. De ceva timp este limita la numarul de persoane permis sa stea intr-o locuinta. Sari peste limita amenda duce si pana la 12,000GBP
2  Pentru sub-let ai nevoie de asentimentul landlordului sau al agentiei. Amenzile sunt usturatoare si poate duce pana la eviction.
3. Mai mult ca sigur ca nu plateste nici un impozit pe banii primiti din sub-let; asta foarte usor se poate considera tax evasion.
Chestii de care majoritatea consiliilor sunt foarte interesate, mai ales ca guvernul le taie bugetul in fiecare an.
Numarul casei, adresa si o reclamatie la consiliu e tot ce ai nevoie; daca tipul e in neregula precum insinuezi tu consiliul ti-l 'aranjeaza' de 100 de ori mai bine decat agentia. Si nici nu trebuie sa cauti mai tu acul in carul cu fan.


 Dementozaur25, on 23 septembrie 2015 - 12:49, said:

M-au ajutat pe aici cu diverse lucruri bulgarii, ungurii si polonezii... romanu nu te ajuta nici cu o informatie mai bine spun ca nu sunt roman.
There's a flip-side to that coin; sunt romani care nu merita ajutati nici macar cu o informatie.

Edited by MagicTouch, 02 October 2015 - 02:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate