Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Nikon D3100

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Un DSLR e o unealta specializata care sta pe raft/in geanta si se depreciaza, tu pierzi bani din momentul in care il cumperi, sa il revinzi e foarte greu pentru ca e piata inundata iar preturile sunt jenante. Tot ce poti face este il folosesti cat mai mult, sa te plimbi si sa cauti subiecte, sa procesezi si sa cauti critica pentru a invata mai mult.

Pentru a aborda cateva genuri populare de fotografie, pe langa body si un obiectiv kit mai ai nevoie de cateva lucruri. Hai sa luam pe rand cateva genuri foto:

- fotografia de peisaj. Ai nevoie de trepied, telecomanda cu fir cu posibilitate de blocare in mod bulb (nici nu se termina bateria la ea, 60 Ron), filtru de polarizare, neaparat un filtru gradual neutru (50-100 Ron), cu sau fara holder, e alegerea ta. Pe langa wide, pentru peisaj mai ai nevoie si de un tele, fie o solutie gen 55-200 (400-700 Ron) sau una gen 70-300 (500-1500 Ron)

- fotografia de portret. De regula ai nevoie de un obiectiv sharp si cu diafragma generoasa cu care sa poti obtine imagini clare si sa poti izola subiectul de fundal. Poti merge pe 35 f/1.8 (sunt rusi mari portretisti care merg chiar pe FF cu 35), un 50 1.8 sau chiar un 85 1.8.  Sa nu crezi miturile conform carora e rau sa ai un obiectiv sharp de portret, mai bine bagi blur decat sa tragi de sharpness in post procesare si sa arate artificial.

- fotografia de strada. La street se merge pe obiective a caror focala iti da impresia ca esti in mijlocul evenimentelor. Privitorul trebuie sa creada ca este chiar el acolo, martor al actiunii din imagine. Recent tot vad fotografi care cred ca fac street si trag cu 80-400 sau 70-200, pe ideea ca imaginile sunt mai naturale, mai candide. Asa o fi, dar eu nu ma simt in mijlocul actiunii ci vad perspectiva unui voyeur.

- wildlife si sport. Aici nu scapi fara un obiectiv lung si luminos. Te poti descurca si cu un 70-200 f/4 dar te limiteaza. Ideal ar fi un 70-200 2.8 sau un 300 f/4 dar nu pe body-ul tau. Poti face si amatoricesc, in lumina buna, cu un 70-300.

- macro. Aici ai mai multe optiuni dar de departe cea mai buna este cumpararea unui obiectiv macro dedicat cu focala peste 70 de mm, gen 85 micro VR sau, pentru continuitate, 105 VR/OS. Un asemenea obiectiv o sa iti permita sa faci si portrete bune, si putin sport, Preturile merg de la 800 la 2500 Ron pentru astfel de obiective. Strict pentru macro, orice obiectiv cu marire 1:1 care este dedicat macro este bun (NU un zoom gen 70-300 Macro, asa ceva nu este dedicat macro !), dar daca vrei si AF rapid, atunci ramai pe Nikon sau poate si Sigma cele noi (105 OS, 150 OS), NU 70 macro !

Daca nu vrei sa investesti mult, ai putea incepe treaba cu o trusa de gen D3100, 10-20 mm, 35 f/1.8, 85 micro sau 105 macro, o geanta incapatoare, filtre UV HOYA pe fiecare obiectiv ! (am distrus elementele frontale a 3 obiective la care nu am folosit filtru !), 2 baterii, un trepied de 3-4 sute de ron macar, un filtru pola, un filtru gradual pe care il tii cu mana in fata obiectivului, un card incapator, un card reader bun si o carte pentru incepatori in fotografie (recomand Michael Freeman).

Succes !

#20
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012

View PostMadaDeea20, on 17 septembrie 2015 - 15:09, said:

De ce crezi ca banii mei nu stau bine in buzunar? Nu cred ca tre sa iti bati joc, atata timp cat eu vreau sa ma informez

Scuze, nu am vrut sa jignesc. Dar intrebarea ta e atat de generala, incat mi se pare ca vrei doar sa iti cumperi ceva, indiferent ce.
Oricum, restul raspunsului ramane valabil - exista o multitudine de accesorii pe care le poti cumpara, dar chiar iti trebuie?

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006

View Postnicolaie, on 17 septembrie 2015 - 15:50, said:

- fotografia de strada. La street se merge pe obiective a caror focala iti da impresia ca esti in mijlocul evenimentelor. Privitorul trebuie sa creada ca este chiar el acolo, martor al actiunii din imagine. Recent tot vad fotografi care cred ca fac street si trag cu 80-400 sau 70-200, pe ideea ca imaginile sunt mai naturale, mai candide. Asa o fi, dar eu nu ma simt in mijlocul actiunii ci vad perspectiva unui voyeur.
Dar ce obiectiv s-ar preta pt street?

View PostMadaDeea20, on 17 septembrie 2015 - 13:34, said:

Eu am aparatul de 2 ani, stiu sa il utilizez si am manual de utilizare la el, cand spun accesorii ma refer la lentile, blitz, obiectiv... si asa mai departe Posted Image
Il folosesc de 2 ani si imi plac pozele, doar ca nu ma pricep la accesoriile care sunt ale aparatului si pot fi cumparate

Multi inainte, dar la cum ai pus problema n-as fi zis ca il ai de mai mult de 2 zile.

Edited by gumball3000, 17 September 2015 - 17:00.


#22
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

View PostMSfoto, on 17 septembrie 2015 - 16:53, said:

Oricum, restul raspunsului ramane valabil - exista o multitudine de accesorii pe care le poti cumpara, dar chiar iti trebuie?
Dar nu am zis ca le vreau pe toate, voiam sa stiu, in mare parte pentru ca o cunostinta, mi-a spus ca imi trb body, imi trb obiective si nu stiu ce alte lucruri, pur si simplu am vrut sa aflu ce imi trebuie si daca pentru fiecre exista cate un obiectiv sau cu unu poti face mai multe, in mare vreau sa imi iau blitz si in rest sa ma informez

#23
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

View Postnicolaie, on 17 septembrie 2015 - 15:50, said:

tu pierzi bani din momentul in care il cumperi
Succes !
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, de asta aveam nevoie
Dar de ce il consideri o risipa de bani?

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006

View PostMadaDeea20, on 17 septembrie 2015 - 19:24, said:

..pur si simplu am vrut sa aflu ce imi trebuie ..
Cred ca e o problema de perceptie, fiecare zice si intelege altceva. In primul rand parerea mea e ca doar tu stii ce iti trebuie, nu avem noi sa iti spunem ce iti trebuie decat daca ne zici ce vrei sa faci, ori pana acum ai zis doar ca vrei sa iei ceva, orice, si noi sa iti dam idei.

Edited by crokodilu, 17 September 2015 - 20:15.


#25
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

View Postcrokodilu, on 17 septembrie 2015 - 20:14, said:

pana acum ai zis doar ca vrei sa iei ceva
Vreau sa imi iau decat blitz, restu vreau sa stiu ce si cum, atata tot

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Nu ai deja blitz pe aparat?

#27
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

View Postcrokodilu, on 17 septembrie 2015 - 20:22, said:

Nu ai deja blitz pe aparat?
Am cel de la aparat, dar as vrea unul mai bun

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Mai bun in ce sens?  Adica cel onbord dece nu e bun?

#29
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu iti recomand SB-600. Am avut 2 si mi-au displacut. Fac fite cand sunt bateriile aprope gata, mi se pare ca nu au foita din aia alba ce se ridica, si au si ceva vechime. Iti recomand blitz nou, cu garantie. Mie mi s-a ars un SB-800 pe care l-am fortat aiurea la un eveniment (il foloseam de 4 ani), am vazut ca s-a supraincalzit si am tot tras de el, si reparatia costa 650 Ron, cam cat unul second.

A puscat ceva pe placa de baza apoi a ars si lampa. Daca as fi avut garantie ..

Iti recomand un blitz nou de la Nissin sau Metz de banii de care iti iei un SB-800 second.

#30
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

View Postnicolaie, on 17 septembrie 2015 - 23:36, said:

Iti recomand un blitz nou de la Nissin sau Metz de banii de care iti iei un SB-800 second.
oricum il cumparam nou, ca este mai bine, deci imi recomanzi sb-800?

#31
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am gresit, am vrut sa scriu SB-600. Fata de SB-600, clar SB-800 este mai bun, dar pentru ca am avut problema descrisa, nu iti recomand blitz second. Poate sunt paranoic acum dar am cumparat ca inlocuitor temporar un blitz nou cu garantie 2 ani, pana gasesc sa il repar mai ieftin.

Asadar, iti recomand un Nissin nou sau un SB-700 inca in garantie. Cam asta cumpara cei in situatia ta:

click

Edited by nicolaie, 18 September 2015 - 00:23.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Salut. Invii nitel topicul asta cu o intrebare:

Care e cel mai incapator card compatibil cu D3100?

Camera fiind putin vechiuta stau putin pe ganduri daca sa iau un card de 64GB. As avea nevoie pentru cand plec in concediu sa nu mai car un laptop cu mine (pe care l-as folosi strict pentru a goli cardul).

#33
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Mai bine iei mai multe carduri mai mici. Asa, daca unul crapa, ramai cu altul inca valid.

Imagineaza-ti ca esti pe o plaja in Bahamas si admiri ultimul apus de seara inainte de intoarcerea in tara. Cardul tau cel nou de 64GB e aproape plin cu poze si filmulete cu tine si jumatatea ta. Vrei sa faci o ultima fotografie si...camera error, no card found, file corrupted, etc...E mai ieftin sa ai mai multe carduri mai mici decat sa mai faci odata vacanta in Bahamas (dar e mai putin placut...).

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Ai dreptate. Cred ca ma voi înzestra cu 4x16 GB
As mai avea posibilitatea sa le transfer pe un HDD portabil folosind tableta si un cablu OTG, dar pentru asta trebuie carduri microSD.


#35
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postlex404, on 19 ianuarie 2016 - 18:20, said:

Salut. Invii nitel topicul asta cu o intrebare:

Care e cel mai incapator card compatibil cu D3100?

Camera fiind putin vechiuta stau putin pe ganduri daca sa iau un card de 64GB. As avea nevoie pentru cand plec in concediu sa nu mai car un laptop cu mine (pe care l-as folosi strict pentru a goli cardul).

Mai bine iei mai multe carduri mai mici. Nu sunt grele si le poti schimba. Daca se intampla ceva cu un card ai pierdut numai ce este pe el. Pentru D3100 carduri de 8G sunt OK. O sa te coste mai mult insa daca ai 8 carduri de 8 nu prea ai cum sa nu iti ajunga intr-un concediu (si daca tragi in RAW). In plus nu vei avea problemele de compatibilitate ale SDXC.

Edited by baloo2009, 29 January 2016 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate