Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Nikon D3100

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015
Buna seara, am un aparat Nikon D3100, mi-am achizitionat lentile uv si circular, as vrea sa imi mai sugerati si alte accesorii necesare pentru aparatul meu, ma gandeam sa imi iau si un sb-600 ca am auzit ca e destul de bun, alte sugestii? Multumesc!!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde ce faci cu el.

Trage niste cadre, vezi ce iti convine, ce nu. Apoi investeste mai bine in obiective.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ce vrei sa faci cu el?

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006

 MadaDeea20, on 16 septembrie 2015 - 21:39, said:

..accesorii necesare ..
Cuvantul cheie este "necesar", ce necesitati ai?

#5
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

 gumball3000, on 16 septembrie 2015 - 21:46, said:

Depinde ce faci cu el.

Trage niste cadre, vezi ce iti convine, ce nu. Apoi investeste mai bine in obiective.
Eu vreau sa imi cumpar, eu am prezentat ce am, dar as vrea sa stiu ce alte accesorii ar mai fi bune pentru aparat, cum ar fi Blitz, daca e bun sau nu? Inca nu il am, dar prefer sa ma interesez inainte

 xkos, on 16 septembrie 2015 - 21:47, said:

ce vrei sa faci cu el?
   Eu intreb, si cred ca oricarui aparat ii trebuie un blitz bun, sau gresesc?

 crokodilu, on 16 septembrie 2015 - 21:51, said:

Cuvantul cheie este "necesar", ce necesitati ai?
Vreau doar sa ma informez in legatura cu accesoriile care mai pot fi folosite la aparat, in orice caz imi trebuie un blitz pentru ca nu am si oricare aparat trebuie sa aiba unul bun. Vreau doar sugestii cu alte accesorii

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Pt inceput ar fi bun un manual de utilizare, un ghid pt. fotografie si mai ales un snur ca sa nu plangi cand il scapi din mana.
Flash are si el, daca nu te apuci sa faci poze de nunta/ macro cu flash circular, e suficient cel din dotare.

Pt poze "cu iubi" mi se pare overkill DSLR-ul pt. incepatori.

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sb 600 sh nu mai merita, sunt omorate la propriu. Eventual un sb700 cu garantie sau daca nu ai pretentii profi merge un sb400, il iei destul de ieftin. Nu te incurca cu nissin di466 sau urmatorul, sunt slabe. O geanta buna, un card bun si rapid, clasa 10, cititor de carduri bun, un obiectiv fix gen 35 mm daca vrei sa faci si altceva in afara de poze standard cu 18-55. Poti lua un parasolar ptr 18-55 etc.

#8
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 09.11.2006
inainte de a cumpara ceva pt el mergi afara si baga cat mai multe poze cu el. asa o sa vezi ce ai nevoie si atunci cumperi.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006

 MadaDeea20, on 16 septembrie 2015 - 22:33, said:

... Vreau doar sugestii cu alte accesorii
A, ok. Deci: o telecomanda, niste baterii, carduri, trepied. Daca vorbim de obiective: un tele, un fix luminos, un (super)wide, un fisheye, un macro, neaparat un macro sau un superzoom gen 18-250. Un flash, probabil inca unul, niste stative, umbrele, difuzere, blende, triggere, fundaluri, cort de difuzie, un studio dedicat. Un filtru ND, poate si unul gradual daca te pasioneaza. Un grip (oare suporta 3100?), un vizor unghiular. O husa subacvatica ar fi cool. Un HDD suplimentar de minim 2T, un procesor bun (preferabil i7), un lightroom sau ceva echivalent. Practic cam tot ce e aici pe nikon: http://www.f64.ro
Iar daca D3100 ti se pare prea incomod uneori sa iei si o compacta mica dar buna.

Apropos, ce faci cu circularul? Dar cu UV-ul?

Edited by crokodilu, 16 September 2015 - 23:12.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
+ inca vreo 3-4 body-uri sau macar un full frame

aaa, si era sa uit, neaparat si un aghiotant ca sa le care

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
mai bine nu mai intreba:))))

#12
fifi_v4

fifi_v4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2015
Trepied, telecomanda si Nissin Di622.
Blitul  nu e numai pentru pozat pe timp de noapte, ziua in contralumina face minuni, mai ales in cazul portretelor.

#13
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

 gumball3000, on 16 septembrie 2015 - 22:38, said:

Pt inceput ar fi bun un manual de utilizare, un ghid pt. fotografie si mai ales un snur ca sa nu plangi cand il scapi din mana.
Flash are si el, daca nu te apuci sa faci poze de nunta/ macro cu flash circular, e suficient cel din dotare.

Pt poze "cu iubi" mi se pare overkill DSLR-ul pt. incepatori.

Eu am aparatul de 2 ani, stiu sa il utilizez si am manual de utilizare la el, cand spun accesorii ma refer la lentile, blitz, obiectiv... si asa mai departe ;)

 xkos, on 16 septembrie 2015 - 22:41, said:

sb 600 sh nu mai merita, sunt omorate la propriu. Eventual un sb700 cu garantie sau daca nu ai pretentii profi merge un sb400, il iei destul de ieftin. Nu te incurca cu nissin di466 sau urmatorul, sunt slabe. O geanta buna, un card bun si rapid, clasa 10, cititor de carduri bun, un obiectiv fix gen 35 mm daca vrei sa faci si altceva in afara de poze standard cu 18-55. Poti lua un parasolar ptr 18-55 etc.
am uitat sa mentionat ca am si obiectiv de 55-300

 Kobra2602, on 16 septembrie 2015 - 22:52, said:

inainte de a cumpara ceva pt el mergi afara si baga cat mai multe poze cu el. asa o sa vezi ce ai nevoie si atunci cumperi.
I folosesc de 2 ani si imi plac pozele, doar ca nu ma pricep la accesoriile care sunt ale aparatului si pot fi cumparate

#14
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Daca nu te pricepi la accesorii, inseamna ca nici nu ai nevoie de ele.
Nu este o gluma, vorbesc serios.

Eu aveam la un moment dat doua blituri si ma gandeam sa le vand pentru ca nu le foloseam.
Cand m-am apucat de fotografie de produs nu mi-au ajuns cele doua si am mai cumparat unul.

Daca pozezi mult in lumina putina, iti dai seama singura ca ai nevoie de un obiectiv luminos sau de blitz.
Daca faci macro, iarasi sunt o groaza de obiective si accesorii pe care sa le cumperi : obiectiv macro, blit macro, trepied macro....etc.
Si tot asa.

Nevoile dicteaza ce accesorii trebuie sa cumperi.
Daca cumperi ce iti spunem noi, o sa ai niste chestii pe care le folosesti foarte rar si care eventual ajung pe OLX dupa ceva timp.

Edited by katran, 17 September 2015 - 13:43.


#15
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

 crokodilu, on 16 septembrie 2015 - 22:54, said:

Apropos, ce faci cu circularul? Dar cu UV-ul?
Circularul polar ca sa nu apara reflexiile in poza si UV- ul  pentru protectie si pentru lumina UV
lentilele mi-a spus un baiat ca sunt bune pentru aparat, el avand acelasi tip de aparat

#16
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

 gumball3000, on 16 septembrie 2015 - 22:56, said:

+ inca vreo 3-4 body-uri sau macar un full frame

aaa, si era sa uit, neaparat si un aghiotant ca sa le care
pentru ce ma ajuta mai multe body-uri?
si daca imi iau alt body, este bun obiectivul care il am, la noul body?

 katran, on 17 septembrie 2015 - 13:40, said:

Daca nu te pricepi la accesorii, inseamna ca nici nu ai nevoie de ele.
Nu este o gluma, vorbesc serios.

Eu aveam la un moment dat doua blituri si ma gandeam sa le vand pentru ca nu le foloseam.
Cand m-am apucat de fotografie de produs nu mi-au ajuns cele doua si am mai cumparat unul.

Daca pozezi mult in lumina putina, iti dai seama singura ca ai nevoie de un obiectiv luminos sau de blitz.
Daca faci macro, iarasi sunt o groaza de obiective si accesorii pe care sa le cumperi : obiectiv macro, blit macro, trepied macro....etc.
Si tot asa.
Intreb ca sa ma informez, plus ca am si inca un obiectiv de 55-300 si il folosesc atunci cand vreau sa vad poza mai aproape , imi place sa stau sa fac diverse poze, dar am auzit la mai multi ca am nevoie de body-uri, care nu pot intelege exact la ce m-ar ajuta altul, pentru ca nu stiu si stiu ca blitz am nevoie

 xkos, on 16 septembrie 2015 - 23:16, said:

mai bine nu mai intreba:))))
De ce, daca ma informez este o greseala sau care este problema, este stric treaba mea daca vreau ceva sau nu si pe banii mei, nu pe ai tai sau altora, daca nu iti convine ceva poti sa nu raspunzi si gata! Multumesc!

#17
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Accesorii:
- pentru aparat: inca 1/2/x aparate (APS-C, full-frame, medium format, compact, bridge, telefon), geanta, protectie ecran, accesorii curatare camera/senzor, trepied/monopod, blitz, echipamente de studio
- pentu obiectiv: inca 1/2/x obiective (macro, wide, zoom, tele, tilt-shift), filtre (UV, polarizare circulara, ND, colorate, star, etc), accesorii curatare, husa,
- pentru fotograf: vesta, manusi, tricou cu "mesaj" Posted Image
- pentru procesare foto: calculator, monitor, echipament calibrare monitor, software specific foto, tableta grafica,
- site

Mai adaugati si voi...desi din cate am citit nu are o nevoie anume ci doar bani care nu stau bine in buzunar...

#18
MadaDeea20

MadaDeea20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2015

 MSfoto, on 17 septembrie 2015 - 15:00, said:

desi din cate am citit nu are o nevoie anume ci doar bani care nu stau bine in buzunar...
De ce crezi ca banii mei nu stau bine in buzunar? Nu cred ca tre sa iti bati joc, atata timp cat eu vreau sa ma informez

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate