Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Modem UPC NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014
Salut, am modemul Ubee EVW3226 (am schimbat vre-o trei din acestea, pe motiv ca nu isi facea rost de adresa ip), acum internetul merge bine.
Eu vreau sa am un NAS(network atasement storage) vreau sa bag sticku in portul usb si sa ma pot folosi de el, dar pe modemul ubee evw3226 vad ca nu merge.
Intrebaea mea este: Pot sa le cer sa imi schimbe modemu cu unul cabil cu tehnologia NAS? O pot face gratuit? Precizez ca am abonament de 60mbps.

#2
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Stiu ca s-a mai postat despre subiectul asta si parca modemul cisco 3925 avea portul usb deblocat. Mai nou este deblocat si portul usb de pe hitron dar ala se ofera doar la abonamentul de 500mbps. Vorbeste cu ei, le spui ca ai nevoie de portul usb deblocat pentru a conecta un NAS.... orice modem e compatibil doar ca trebuie sa mearga portul usb. Ar mai fi o varianta daca nu vor sa ti-l inlocuiasca sau sa il deblocheze sa schimbi routerul cu un modem normal si sa iti atasezi routerul tau care binenteles sa aiba port usb.

#3
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014

View Postgigsnet, on 11 septembrie 2015 - 10:50, said:

Stiu ca s-a mai postat despre subiectul asta si parca modemul cisco 3925 avea portul usb deblocat. Mai nou este deblocat si portul usb de pe hitron dar ala se ofera doar la abonamentul de 500mbps. Vorbeste cu ei, le spui ca ai nevoie de portul usb deblocat pentru a conecta un NAS.... orice modem e compatibil doar ca trebuie sa mearga portul usb. Ar mai fi o varianta daca nu vor sa ti-l inlocuiasca sau sa il deblocheze sa schimbi routerul cu un modem normal si sa iti atasezi routerul tau care binenteles sa aiba port usb.
O sa imi schimbe firmwarul la modem daca activeaza usb? pt ca nu am gasit nicaieri prin setari ceva legat de usb sau ftp.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,310
  • Înscris: 22.05.2003
In mod normal, daca ai parola de acces la setarile de configurare (si ar trebui sa o ai), ar trebui sa poti reactiva portul USB.

#5
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Am acelasi router si nu are acea optiune desi si pe mine m-ar fii interesat, am net-ul de 200.

Edited by iulian93, 11 September 2015 - 12:28.


#6
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

View PostAdm, on 11 septembrie 2015 - 12:25, said:

In mod normal, daca ai parola de acces la setarile de configurare (si ar trebui sa o ai), ar trebui sa poti reactiva portul USB.
In mod normal la orice router din magazine dar routerele upc vin cu firmware customizat si nu ai acces la asa ceva.

View Postsandub69, on 11 septembrie 2015 - 11:39, said:

O sa imi schimbe firmwarul la modem daca activeaza usb? pt ca nu am gasit nicaieri prin setari ceva legat de usb sau ftp.
La hitron cand bagi memorie in portul usb iti apare pur si simplu partitia in My Computer, nu ai ceva setari speciale in firmware. Cand s-a activat portul a fost lansata o versiune noua de fw.

Edited by gigsnet, 11 September 2015 - 12:33.


#7
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014
Da... bravo upc, am sunat la ei si me-au spus ca ei nu pot sa activeze nici un port si ca nici un modem de al lor nu il are activat :(

Edited by sandub69, 11 September 2015 - 14:37.


#8
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Mai suna poate dai de vreun angajat competent sau solicita departamentul tehnic... n-ai ce sa discuti cu cucoane care nu stiu ce e aia port usb.

#9
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014

View Postgigsnet, on 11 septembrie 2015 - 21:48, said:

Mai suna poate dai de vreun angajat competent sau solicita departamentul tehnic... n-ai ce sa discuti cu cucoane care nu stiu ce e aia port usb.
Am vorbit cu un domn de la upc (in sfarsit cineva priceput) si me-a completat o cerere pentru schimbarea modemului cu unul cisco, apoi m-a sunat sa imi zica ca a trimis un mail la tehnic si a cerut sa imi schimbe firmwarul la modemul actual (ubee).
Astept raspuns de la ei, revin cu un edit cand ma suna inapoi.
Sa fie cu noroc Posted Image Posted Image
Ce parere aveti de cisco? e bun? semnalu wifi se prinde bine?

Edited by sandub69, 12 September 2015 - 10:19.


#10
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Da bine chiar si in afara locatiei. Daca stai la casa ai semnal si in curte fara probleme.

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
vrei nas cumpara unul si nu folosi improvizati doar de dragul de a economisi niste bani!

#12
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014
Da... Ma sunat un domn de la upc si me-a spus ca nu ma poate ajuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate