Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Contract UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postunchiujim, on 08 septembrie 2015 - 21:58, said:

pai este ilegal ce face upc.portarea se poate solicita NUMAI de catre titular(care nu e in tara!).ai completat vreo cerere de portare ? ilegalitati de genul asta am intalnit numai la upc.cei de la rds nu obisnuiau sa faca asa ceva.

"Identificarea solicitantului
(solicitantul trebuie să fie titularul contractului de furnizare a serviciului de telefonie furnizat prin intermediul numărului/numerelor pentru care se solicită portarea)"

Asta scrie pe cererea de portare. UPC e absolvit de vina prin semnatura (falsul in acte e al celui care cere). Cel mai probabil, telekom va refuza protarea (asta in cazul in care nu vor face si ei o incalcare a contractului, aproband cererea).

#20
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View PostPekiasan, on 08 septembrie 2015 - 17:44, said:

Si eu am avut o experienta cel putin ciudata cu UPC daca nu chiar neplacuta.
Am primit vizita unui consultant de-al lor. Acum aproape 1 luna. Am semnat un precontract( de fapt un contract fara nr. de inregistrare) pentru netul de 500.
Dupa o saptamana ma suna sa-mi zica ca voi fi vizitat de instalator. Sa fiu acasa in ziua x la ora...bla bla. Astept...nimic. Mai astept...o zi, 2 osaptamana...nimic.
Sun la UPC relatii cu clientii si-mi spun ca cererea mea nu este inca inregistrata in sistem dar sa mai astept 1-2 zile ca iau legatura cu consultantul si rezolva problema.
Astept 1.2.3.zile..nimic. Sun iarasi. Este cererea de conectare inregistrata... pentru netul de 200m/s. Le-am zis ca eu nu doresc, nu am dorit asta ci cel de 500. Iarasi... luam legatura cu consultantul care v-a vizitat si raspunde de zona.
Astept...1...2 zile. Sunt sunat de consultant de data asta.

EXPLICATIE DE TOT ...TUL!

RETEAUA E NOUA SI NU DUCE ACUM 500M/S !!!!

Dar cand? Cand vor fi sute-mii de conectati???

L-am trimis spre origini in gand si i-am precizat ca eu am facut precontract de 500 nu 200 si putea sa-mi spuna cand am semnat. Astept acum echipa sa-mi monteze echipamentele si sa faca teste sa-mi demonstreze cei 500m/s. Altfel ii trimit direct.... in firma lor . Cu tot cu echipamente. Sunt hotarat sa nu semnez absolut nici o hartie daca, dupa ce imi instaleaza echipamentele nu am viteza. Sunt programat pe maine. Intre timp am  sunat la fostul provider sa-i anunt ca doresc anularea cererii de reziliere.
Dupa inca doua reprogramari pentru instalare in sfarsit astazi a ajuns si la mine echipa tehnica. Au scos trusa de scule , scara si s-au catarat pe stalp. Surpriza! Nu aveti distribuitorul instalat! Dar cine trebuia sa-l instaleze ? Mama ? Nu voi? ... nu, alta echipa tehnica... ! Au strans sculele si au plecat. Am sunat iar la UPC sediul central care au spus ca vin maine sa monteze distribuitorul. Cat despre conectare ... va urma!
Experienta de tot rahatul cu aceasta asa-zisa companie ...

Edited by Pekiasan, 23 September 2015 - 13:27.


#21
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Si telenovela continuua ... Consilierul care mi-a facut precontractul refuza sa-mi raspunda la telefon . Eu sun... el respinge apelul...eu sun...el respunge apelul....
UPC Romania Posted Image Posted Image Posted Image

#22
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Cine stie ala poate nici nu mai lucreaza pentru upc. Asteapta maine cand vin oamenii sa monteze distribuitorul si mai vezi pe urma. Eu cred ca pur si simplu ai avut ghinion si ai nimerit niste probleme cu sansa de 1 la 1000.

#23
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 22.04.2010

View PostPekiasan, on 23 septembrie 2015 - 13:25, said:

Dupa inca doua reprogramari pentru instalare in sfarsit astazi a ajuns si la mine echipa tehnica. Au scos trusa de scule , scara si s-au catarat pe stalp. Surpriza! Nu aveti distribuitorul instalat! Dar cine trebuia sa-l instaleze ? Mama ? Nu voi? ... nu, alta echipa tehnica... ! Au strans sculele si au plecat. Am sunat iar la UPC sediul central care au spus ca vin maine sa monteze distribuitorul. Cat despre conectare ... va urma!
Experienta de tot rahatul cu aceasta asa-zisa companie ...
This! Epic, si eu ma indrept spre o saptamana fara raspuns din partea lor, mi-au spus ca verifica, utimul tip care a venit la mine, dupa ce a facut teste, mi-a dat dreptate, suna la centru si de acolo ii spune ca daca clientul, adica eu, am placa retea gigabit, server "NASA", ssd NVE, tipul ii spune ca a facut testele de pe laptopul lui. Tipa de la telefon face o pauza dupa care spune ca o sa dea mai departe. Si acum doar astept cu speranta intr-o lume mai buna .Posted Image

#24
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View PostPekiasan, on 23 septembrie 2015 - 13:25, said:

Dupa inca doua reprogramari pentru instalare in sfarsit astazi a ajuns si la mine echipa tehnica. Au scos trusa de scule , scara si s-au catarat pe stalp. Surpriza! Nu aveti distribuitorul instalat! Dar cine trebuia sa-l instaleze ? Mama ? Nu voi? ... nu, alta echipa tehnica... ! Au strans sculele si au plecat. Am sunat iar la UPC sediul central care au spus ca vin maine sa monteze distribuitorul. Cat despre conectare ... va urma!
Experienta de tot rahatul cu aceasta asa-zisa companie ...
Telenovela continuua. Pe 23 , cand trebuia sa fiu conectat am sunat la UPC le-am spus de lipsa distribuitorului, mi-au zis ca stiu problema si au programat instalarea lui pe 24 la ora 15. Tot atunci, sustineau ei va veni si echipa sa ma conecteze ( echipa = 1om! ) Ieri nu am vazut nici o echipa perin zona. Sun astazi. Trebuie sa va programam conectarea! Ok ! Pe 30 cel mai devreme! Bine, dar vreti sa verificati daca s-a instalat distribuitorul pe stalp? Ca iar vin baietii, se uita la stalp si pleaca!  ... la noi figureaza linia completa cu tot ce trebuie gata pentru conectari...insist ...verificati totusi... astept... Da! Surpriza! Aveti dreptate. Trebuia sa mearga o echipa sa remedieze situatia ieri dar a declinat treaba spre alta echipa! Si ...alta echipa? Au spus ca ei nu pot ajunge in zona! Bun si ? ??? Aaaa , ...lasati un numar de telefon si va contactam noi.... SHIT!

Seriozitate marca UPC ! Ar mai fi de adaugat ceva?

Posted Image Posted Image Posted Image

#25
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Ar mai trebui adaugat ca te abonezi la altii fiindca nu se mai merita daca de la inceput ai probleme, pe parcurs cum va fi ?

#26
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 22.04.2010
Ieri primesc mail cu factura de plata si spre marea mea surpriza constat ca am de plata o suma mult mai mare, fata de ce calculasem eu. Sun la ei si dupa cateva minute de discutii si calcule ale reprezentantului Upc- surpriza! Se pare ca am avut dreptate: mi-au facturat abonamentul internet de 2 ori intr-o luna. GG Upc! Ori, sunt eu cel mai ghinionist (impreuna cu Pekiasan :) ), ori cineva se tine de gume . Si partea cea mai frumoasa e ca nu am alternative ca altfel reziliam deja contractul.

#27
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View Postgigsnet, on 25 septembrie 2015 - 10:46, said:

Ar mai trebui adaugat ca te abonezi la altii fiindca nu se mai merita daca de la inceput ai probleme, pe parcurs cum va fi ?
Profita d faptul ca intra cu servicii f. bune in zona. Servicii foarte bune dar inaccesibile. Consilieri de kk-at. Servicii la fel.  Pe surse am aflat insa ca si Romtelekom ar intra in zona cu fibra optica pana la abonat. Mai astept. Deocamdata ...

Edited by Pekiasan, 25 September 2015 - 16:28.


#28
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Astazi m-am intalnit cu 2 echipe tehnice care lucrau pe teren.Lucrau la retea. Am intrebat de ce nu tine reteaua 500m/s ? Raspuns: Cine v-a bagat in cap prostia asta? Reteaua tine si 1G/S  daca se introduce abonamentul. Este testata de noi !

#29
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Binenteles ca tine, poate duce si mai bine de 4gbps dar nu vor ei sa dea drumul. Au alte planuri si nu mizeaza asa de mult pe internet cat pe televiziune.

https://www.youtube....utu.be&t=41m53s
Te uiti 5 minute si iti dai seama ca n-are legatura cu reteaua.

Edited by gigsnet, 26 September 2015 - 17:04.


#30
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Astazi, dupa ce am cerut abonamentul 500m/s, am fost sunat iar de un consultant UPC. Stiti ca va oferim gratuit UPC Phone..sau telefon... nu stiu.... Am intrebat: Eu am specificat foarte clar ca nu doresc decat internet. Atat. Ce nu este clar? .... stiti... oricum nu platiti nimic in plus.... Stiti ca am cerut doar internet? Da ? Ce mama ...;UPC-ului nu-i clar? Vreau internet! Punct. Doar atat. Si-l vreau la viteza maxima.  Fara comentarii de genul ... da ce faci cu el? ce-ti trebuie...de ce nu iei si telefon daca e gratis...? Baaa Doar net! PUNCT!

#31
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Am insistat de luni sa imi faca cerere noua de contract 500m/s. Au spus de la callcenter ca au trimis email domnului care mi-a facut contract si care a fost pe teren. Ca ma suna in o ora doua. Am asteptat luni...nimic. Marti ma duc in sediul din Botosani. Operatoarele de acolo s-au uitat pe calc. apoi. Noi trimitem mail sa urgentam rezolvarea problemei. ...asta e tot ce putem face...asteptati sa va sune .... Azi dimineata sun iar in callcenter...stati sa va fac legatura la contracte pentru contract nou... la contracte....sa trimit mail consilierului de pe teren.... bla bla, bla.... . In fine le-am spus ca m-am saturat de incompetenta lor. Ca doresc sa anulez tot si sa-mi faca contract nou. Punct. Ca epopeea mea tine de peste 2 luni. Stati sa va transfer la.... . Nici un transfer ca am ajuns la capatul rabdarii. Vreau cerere inregistrata pentru contract nou pe 500m/s. Atat.

R: Noi nu facem conectari de 500m/s in zona dvs.

De ce? Care este motivul? Nu puteati specifica asta de la inceput? De ce ati frecat-o cu 200 apoi trec la 500 ? Ca de fiecare data spuneau faceti pe 200 instalarea apoi cereti upgrade...

Companie de toto kktul . Punct. Fara respect fata de viitorii abonati. Loaze.

Le-am spus ca reziliez tot . Astazi voi suna la Akta pentru un nou contract. Imi bag piciorul- ca sa ma exprim elegant- in firma asta de ...Posted Image Posted Image Posted Image ! Consultanti de ....Posted Image Posted Image Posted Image

#32
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Ei stiau de mult ca nu se poate dar s-au invartit in jurul cozii si au vrut sa te castige de client dar nu asa se face. Puteau fi corect din prima si sa zica, nu domle avem viteza de 200 si atat, nu va promitem mai mult

Alti provideri nu mai ai prin zona ? Pana la urma e bun si la akta in lipsa de altceva..

#33
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,827
  • Înscris: 06.12.2006
Probabil în zona ta nu pot oferi momentan 500 și te duc cu zăhărelul pana când modernizează rețeaua și îți pot da viteza aia.
Sau probabil nu pot oferi 500 prea curând și încearcă sa te ademenească cu alte chestii. Gen telefonie.

#34
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View Posttdan08, on 01 octombrie 2015 - 10:18, said:

Probabil în zona ta nu pot oferi momentan 500 și te duc cu zăhărelul pana când modernizează rețeaua și îți pot da viteza aia.
Sau probabil nu pot oferi 500 prea curând și încearcă sa te ademenească cu alte chestii. Gen telefonie.
Nu. In zona mea reteaua de fibra optica e noua, suntem primii abonati. Iar stalpul de la care pleaca semnalul de la fibra optica prin coaxial este la aproximativ 4-5m de locuinta mea. Cu cei cativa tehnicieni care lucrau la retea am discutat si ei m-au asigurat ca reteaua tine mult mai mult. Adica chiar si 1G/S daca se introduce abonamentul. Fara nici un fel de probleme. Astazi cand am discutat cu cei din callcenter am intrebat de ce nu se fac conectari pe 500m/s la mine in zona. Mi-au raspuns ca nu pot sa-mi ofere un raspuns la intrebare. Incompetenta crasa, rea-vointa sau nu stiu ce sa mai cred....

#35
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,827
  • Înscris: 06.12.2006
Eu cred în continuare ca e vorba de rețea. Altfel de ce sa nu-ți ofere 500?
Și coldfear are 500 și ii merge ca naiba. Și el are întrebări fără răspuns
Nu te lua după ce zic aia pe teren, ca și aia prind posturi străine

Edited by tdan08, 01 October 2015 - 12:00.


#36
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 22.04.2010
Nu, am abonament de 200, dar ai zis bine, imi merge ca naiba si nici macar nu au bunul simt sa-mi trimita un sms sau mail cu rezultatul sesizarii. Si la fel suntem cativa in oras care au inceput sa treca de la vechiul provider la upc. Imaginati-va ca Upc a preluat 2 provideri locali si acum sunt in pozitie de monopol. Mai alage acum daca poti, ei stiu asta si-i doare'n coor.

Edited by coldfear, 01 October 2015 - 12:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate