Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

NU SE POATE ACTIVA BANDA B38 TDD 2600Mhz Digi.Mobil 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
1526 replies to this topic

#127
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postmischevious_bob, on 01 septembrie 2015 - 08:41, said:

@ porcusoru Tu ce kernel folosesti?


Pe G2 eu am Dorimanx (cu CloudyG2 2.2). Nu vrea sa imi ia comanda cu echo > 1 /sys/devices/platform/lg_diag_cmd/diag_enable pentru ca nu am folderul "lg_diag_cmd". In fine, am activat usb diag din hidden menu, dar QPST imi vede telefonul cu ?(0) in loc de MSM8974(0). La mine in device manager nu vede decat AndroidNet USb Serial, pe COM41, fara alte modemuri.

Sa fie de la kernel problema? Din cate am citit e compilat din sursa, cum cer ei.

Eu am pus (de proba) Cyanogenmode 12.1 plus gaps nimic altceva !

#128
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 20.11.2005
poi dacă nu ai folderul respectiv, poți încerca să-l creezi cu comanda mkdir

#129
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
LE -Am descoperit problema", ideea este ca nu reusesc sa salvez fisierul editat!
Attached File  Screenshot_2015-09-02-12-02-22.png   267.72K   123 downloadsAttached File  Screenshot_2015-09-02-12-02-16.png   69.17K   115 downloads

Edited by porcusoru, 02 September 2015 - 11:12.


#130
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Verifică drepturile de scriere.

#131
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postadryanos, on 02 septembrie 2015 - 11:16, said:

Verifică drepturile de scriere.

Am verificat! Am dat drept de scriere! Nimic aceasi problema! Normal acolo corect este mtp:mtp,diag,acm,adb dar nu merge!

#132
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Ai încercat cu alt File Explorer? Vreo comandă prin ***** de suprascriere a fișierului nu e? Sau ceva prin terminal emulator direct pe telefon?

#133
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postadryanos, on 02 septembrie 2015 - 11:28, said:

Ai încercat cu alt File Explorer? Vreo comandă prin ***** de suprascriere a fișierului nu e? Sau ceva prin terminal emulator direct pe telefon?

Am incercat toate variantele! Este o problema in system! Dar altul pe care pot proba banda nu am (sau cel putin nu stiu eu) ! Logic ca imi trebuie un custom rom dar nu bazat tot pe stock si cele mai multe sunt tocmai bazate pe stock! Ce prostie! Nu poti rezolva o amarata de banda din cauza ca cei care fac systemele in loc sa editeze ce trebuie le fac la nimereala ca sa isi acopere lauri! Aiurea !

Edited by porcusoru, 02 September 2015 - 11:36.


#134
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
:)) Și uite așa cei cu Digi s-ar putea să ne apucăm de făcut custom rom-uri pentru telefoanele noastre :)).

#135
mischevious_bob

mischevious_bob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2014
A mers # echo 1 > sys/class/android_usb/f_diag/device/enable si setprop sys.usb.config acm,diag,mtp,adb, verificat si cu root explorer, dar QPST vede telefonul tot cu COM41 si ?(0). Cred ca pana la urma e de la Kernel/ROM.


Oare ar merge sa trec pe AOSP ca sa bag banda 38 si sa fac un backup la efs, apoi sa ma intorc pe cloudyg2 cu un nandroid si sa dau restore la efs?

#136
v46is

v46is

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.11.2014
Stiti vreun tool pentru android care sa arate ce benzi LTE suporta telefonul ? Ceva care sa interogheze hardware-ul telefonului ?

#137
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Bun revin cu un update! Am renuntat la CM 12.1 deoarece azi dupa update a inceput sa faca °crize° asa ca am revenit la stock rom insa...
1.Am pus prima versiune 4.2.2 asta ca sa nu fac brick, in acest timp am verificat sa nu fii ramas ceva din modem sau vechiul sistem! Am dat delete la tot, sistem de operare , fisiere, etc...
Dupa ce s-a instalat 4.2.2 am verificat cu dfs-ul si cu QXDN si ce sa vezi, benzile erau active tot acele de dinainte (cele pe care le-am activat eu)

Deci pana la urma unde este baiul??

Attached File  Screenshot_2015-09-02-15-17-19.png   171.45K   111 downloadsAttached File  23256.jpg   386.75K   110 downloads

Edited by porcusoru, 02 September 2015 - 14:37.


#138
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postmischevious_bob, on 02 septembrie 2015 - 13:00, said:

A mers # echo 1 > sys/class/android_usb/f_diag/device/enable si setprop sys.usb.config acm,diag,mtp,adb, verificat si cu root explorer, dar QPST vede telefonul tot cu COM41 si ?(0). Cred ca pana la urma e de la Kernel/ROM.


Oare ar merge sa trec pe AOSP ca sa bag banda 38 si sa fac un backup la efs, apoi sa ma intorc pe cloudyg2 cu un nandroid si sa dau restore la efs?
Nu merge , am incercat eu. CM-ul de la cyaongenmod este varza! Dar varza rau!

#139
mischevious_bob

mischevious_bob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2014
Din cate am citit pe net, EFS-ul nu se modifica o data cu flash-urile:


Quote

EFS partition is special partition dedicated for your phones info like radio signal info, imei and such. If you encounter problems with connections this might be the cause. But it's a rather delicate thing so for now just keep it backed up and don't touch it. It should cause problems... Normally rooting, flashing ROMs, unlocking and locking bootloader, flashing ZIP. files, kernels and custom recoveries shouldn't harm EFS partition as it is well secured and independent. If you encounter before mentioned connection problems it is probably due to APN settings. EFS is the last thing you should mess with....

Sunt curios, ai folosit KDZ sau doar wipe/flash in recovery?

#140
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postmischevious_bob, on 02 septembrie 2015 - 14:47, said:

Din cate am citit pe net, EFS-ul nu se modifica o data cu flash-urile:




Sunt curios, ai folosit KDZ sau doar wipe/flash in recovery?
KDZ dupa ce am dat wipe in recovery la tot- system, data, modem, chace.... etc...
Dupa am verificat si nema sistem, ciuciu fisiere! Am dat cu flash tools prin download mode scrierea kdz-ului 4.2.2 si dupa update prin lg pc suite la 4.4.2 si dupa la 5.0.2 ..

#141
mischevious_bob

mischevious_bob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2014
Mersi de explicatii, porcusoru! Deocamdata am nevoie ca telefonul sa fie functional, asa ca mai aman putin operatiunea. O sa pun pana la urma CM12.Pana atunci, sunt curios daca e afectata sesizabil durata de viata a bateriei. Poti te rog sa imi zici si daca se incalzeste mai mult?

#142
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postmischevious_bob, on 02 septembrie 2015 - 16:20, said:

Mersi de explicatii, porcusoru! Deocamdata am nevoie ca telefonul sa fie functional, asa ca mai aman putin operatiunea. O sa pun pana la urma CM12.Pana atunci, sunt curios daca e afectata sesizabil durata de viata a bateriei. Poti te rog sa imi zici si daca se incalzeste mai mult?
Nu iti recoman CM 12 este pur si simplu inutil! Pe langa asta nu vei putea face nimic sa adaugi banda B38!
Eu zic sa ramai pe ce ai sau stock cel putin pana cand va devenii operatiinal cm-ul!

P.S Eu ti-am explicat cum am repus system-ul stok! Nu la asta ai facut referire?

#143
mischevious_bob

mischevious_bob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2014

View Postporcusoru, on 02 septembrie 2015 - 16:57, said:

P.S Eu ti-am explicat cum am repus system-ul stok! Nu la asta ai facut referire?


Ca sa modific benzile imi trebuie un Kernel source build (scrie asta la inceputul postului de pe xda). Dat fiind ca nu imi vede telefonul cum trebuie imi dau seama ca Dorimanx nu e kernel source build, deci o sa pun CM12 doar pentru treaba asta, apoi revin la cloudy (kdz pt jb->pc suite pt kitkat-> dau restore din twrp)

Edited by mischevious_bob, 02 September 2015 - 17:11.


#144
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Am scris mai sus ca am activat B38 pe un optimus g. Am dat scanare retele in 2 locuri diferite din Cluj-Napoca unde pe harta idilis exista retea dar nu am gasit-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate