Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Inlaturare tapet+tencuiala

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
sokkk87

sokkk87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.07.2013
Buna seara,

in perioada urmatoare voi incepe sa imi renovez apartamentul si as avea nevoie de cateva informatii pretioase.Apartamentul este in bloc vechi anul constructiei 1984 si este complet nefinisat. Peretii sunt acoperiti cu tapet de pe vremea aceea iar in apartament nu s-au facut nici un fel de modificari.Munca bruta as dori sa o fac eu dar am niste intrebari.

Intrebarile mele ar fi:
-cum pot sa dau jos cel mai simplu si eficient tapetul (am incercat cu apa fierbinte+balsam insa intr-o ora am reusit sa decopertez cam 1 mp)?
-pot sa pastrez gletul vechi daca nu va fi deteriorat?
-ar fi indicat sa dau jos si tencuiala tinand cont de vechimea blocului?( am batut in pereti si nu mi se pare ca ar fi undeva gol dedesubt)

Orice sfat ar fi binevenit.

Va multumesc.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,634
  • Înscris: 13.01.2011
Julesti tapetul de pe pereti, glet tot trebuie sa dai.

Tencuiala nu o dai jos, daca este teapana.

Edited by crisstonne, 25 August 2015 - 22:57.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dai tapetul jos - cum?, nu stiu, in mod normal ar fi trebuit sa se cojeasca relativ ok, insa cine stie cu ce o fi fost lipt - apoi cel mai bine sa pui placi de gips carton peste tot. Gletul vechi nu va ramane intact si oricum va fi muradr de la lipici si alte alea, desi imi e greu sa cred ca pe vremuri foloseau glet, iar cu gletul nou dat direct pe perete nu vei putea face peretele drept si se va vedea urat cu denivelari indiferent ce solutie vei folosi. Si oricum gletul se da peste gips carton ca sa iasa cum trebuie.
Sau daca tapetul e greu de dat jos si nu miroase atunci pui direct placile de gips carton peste.

Edited by Friskey, 25 August 2015 - 23:27.


#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,884
  • Înscris: 19.03.2009
Dacă era tapet bun îl scoteai imediat, fâșii intregi, fără să uzi, dar chiar și așa, cu un șpaclu ar trebui să faci mai mult de 1mp/oră. :)

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
http://www.diyincepa...narea-tapetului

#6
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Daca tapetul este antic si..de demult si a fost lipit cu cine stie ce!? este mai greu,acum nu te astepta ca in 2 ore sa termini totul,tu ai zis(munca bruta) Si eu am dat tapet jos si singura varianta si cea mai buna fara investitii in aparate cu abur a fost apa clocotita plus sampon,am folosit un trafalete cu care udam 2-4  metri patrati,lasam sa intre apa in hartie 5-10 minute,apoi revenam cu inca o "mana" de apa si sampon mai lasam un pic si  dadeam cu spaclul,pe alocuri se lua cu mana!

Edited by lik_lights, 26 August 2015 - 08:32.


#7
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Dai cu apa calda pe tapet si deschizi geamurile, lasi sa se vanture, apoi bagi spaclu sub tapet si ar trebui sa se decojeasca.

Glet oricum o sa trebuiasca sa dai, nu prea poti sa dai tapetul jos fara sa faci vreun sant pe perete, de la apa mai cade gletul/tencuiala, ce ai tu sub el.


Si repede! In sensul ca pana nu vine frigul, ai nevoie de caldura sa se usuce peretele.

#8
sokkk87

sokkk87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.07.2013
Buna seara tuturor,

multumesc pentru sfaturile voastre.Tin sa mentionez ca am incercat 2 variante din cele propuse de voi.

1. Cea cu balsam+apa fierbinte intr-un recipient din plastic dupa care am pulverizat pe perete si am asteptat aproximativ 15-20 de minute.Inainte am taiat fasii cu un cutter ca sa patrunda apa pana la clei sau aracet dupa care cu un spacu de 60 am inceput sa rascalesc

2. Cu un trafalet am dat pe perete apa fierbinte, am lasat 15 minute aproximativ sa se imbibe peretele si am inceput sa dau cu spacul pe urma.

Am atasat o imagine cu peretele de pe care am dat jos tapetul. Atat am reusit sa dau jos in aproximativ 3 ore.

Trebuie sa am insa multa rabdare avand in vedere ca in fiecare din cele 4 camere+hol am tapet pe fiecare perete:(

Attached Files



#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,634
  • Înscris: 13.01.2011
Nasol.
Cred ca placarea cu placi de gips carton, cum a spus un coleg mai sus, era cea mai buna varianta.

Varianta cu placi subtiri, sint unele subtiri, sa nu ingrosi rau peretele.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,634
  • Înscris: 13.01.2011
Am vazut o scula speciala, la Brico Depot.

Attached Files



#11
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015

 sokkk87, on 27 august 2015 - 20:36, said:

Este tapet urat cu fata lucioasa si spate poros, asa am avut si eu.

Cumperi un cuter mare, cumperi o bidinea si un spaclu LAT.
Taie fasie cu cuterul, dai cu bidineaua cu apa si apoi bagi spaclu lat, da spaclu LAT, cat 3-4 mici, te duci la spacluri in dedeman si cumperi cel mai lat spaclu.

#12
sokkk87

sokkk87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.07.2013
Multumeec crisstonne pentru poza. Cu asa ceva lucrez acum.Merge cu lame de cutter pe care le poti schimba foarte usor. E cea mai practica metoda.
Am terminat deja o camera de 5x4

#13
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Si cand tragi cu cuterul - Incearca sa fie inclinat, sa intre sub el, o sa se desfaca mai usor.
Bafta mult!

#14
sokkk87

sokkk87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.07.2013
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Decopertatul il voi face eu iar pentru reparatii+gletuire+lavabila voi chema meseriasi.
Aveti idee cat m-ar costa lucrarile pomenite / mp? La manopera ma refer


#15
sokkk87

sokkk87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.07.2013
Am atasat o poza sa vedeti cum se curata.Am un semn de intrebare insa. Am tot citit pe forum daca trebuie data jos si tencuiala pana la beton la un apartament vechi sau ajunge sa dai jos pana la glet. Tin sa mentionez ca daca bat in glet nu suna a gol nicaieri. Ceea ce as vrea sa evit ii sa dau jos tot tapetul iar dupa aceea sa constat ca trebuia sa dau jos si tencuiala.
Voi ce parere aveti?

Multumesc.

Attached Files



#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,634
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am spus deja  :P
Nu suna a gol, nu are mucegai, nu dai jos.

Doar in situatii exceptionale, au fost infiltrati si este umflat, din nu stiu ce cauza emana miros urit, etc.

Un meserias meserias, iti da ,,fata " de zici ca este sticla, fara denivelari.
Apoi o vopsea cu ioni de argint, aia este, igienizat, sanatos si frumos.

#17
sokkk87

sokkk87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.07.2013
Crisstonne de preturi pentru manopera stii ceva?

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,634
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cunosc, la mine a facut un meserias de toata isprava, care facea si pe la boierasi, sint niste ani de atunci.
Problema mai mare este mina meseriasului, nu pretul.

Degeaba dai putin si iese prost.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate