Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Despre chitanțã, garanții, etc.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
367 replies to this topic

#19
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 benis, on 12 august 2015 - 12:44, said:

Am și eu o întrebare generală: Să presupunem că cer sfințirea mașinii, cer și bon fiscal pentru asta și constat că trece anul și mașina are o rată de defectare la fel de mare ca înainte de sfințire. Care sunt pașii de urmat în acest caz? În mod normal, orice sericiu vândut pe piață trebuie să beneficieze de o garanție.

Iti lipseste credinta!

#20
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Uite si o comparatie :
Sfintita vs nesfintita
http://forum.softped...-vs-nesfintita/

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

 benis, on 12 august 2015 - 12:44, said:

Am și eu o întrebare generală: Să presupunem că cer sfințirea mașinii, cer și bon fiscal pentru asta și constat că trece anul și mașina are o rată de defectare la fel de mare ca înainte de sfințire. Care sunt pașii de urmat în acest caz? În mod normal, orice sericiu vândut pe piață trebuie să beneficieze de o garanție.

garantia se refera la procedeul de sfintire in sine, nu acopera si altceva. daca tu ai injurat si cineva acolo sus a decis sa ignore sfintirea si sa-ti strice masina, nu mai e problema celui ce a sfintit masina.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

 PicoDazore, on 12 august 2015 - 13:24, said:

Iti lipseste credinta!
Daca are credinta, nu are nevoie de popa!Posted Image

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Sfințirea asta cum e,  exterior + interior?

Face gresare cu mir? Polish cu tămâie?

Iată o idee de afacere pentru patriarhie!

Edited by Digix, 12 August 2015 - 13:45.


#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,163
  • Înscris: 04.02.2011

 superm, on 12 august 2015 - 13:19, said:


Beneficiezi de garantie daca nu incalci una din cele 10 porunci asa suna o clauza . Apoi ca si cei de la meteo serviciile de sfintire au un grad de realizare de maxim 20-30% .Nu prea da nimeni in judecata INMH sau foarte putini .
Existã servicii meteorologice private oferite companiilor pentru sume frumușesle. Evident cã acolo îți garanteazã un anumit procent de acuratețe. INMH prin site-ul lor oferã un serviciu gratuit.

#25
jojo88

jojo88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 30.04.2015

 benis, on 12 august 2015 - 12:44, said:

Am și eu o întrebare generală: Să presupunem că cer sfințirea mașinii, cer și bon fiscal pentru asta și constat că trece anul și mașina are o rată de defectare la fel de mare ca înainte de sfințire. Care sunt pașii de urmat în acest caz? În mod normal, orice sericiu vândut pe piață trebuie să beneficieze de o garanție.


Situatia e similara cu mersul la doctor. Platesti sa te faci bine insa nu ai si garantii. Iar daca nu te-ai facut bine si ai dat coltul, asta nu inseamna neaparat ca medicul a fost un escroc.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,253
  • Înscris: 07.11.2006

 dark, on 12 august 2015 - 12:57, said:

Si mie, chiar sunt de acord!
Plus ca banii aia pe care popa ii incaseaza, nici nu sunt impozitati !

Atunci,pe cale de consecinta,nici nu vor putea fi restituiti vreodata,in vecii vecilor.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,163
  • Înscris: 04.02.2011
Cum să nu ai garanții? Orice doctor serios îți spune ce șanse de supraviețuire ai. Asta dacă nu te duci la știu eu ce vraci.

 jojo88, on 12 august 2015 - 13:56, said:



Situatia e similara cu mersul la doctor. Platesti sa te faci bine insa nu ai si garantii. Iar daca nu te-ai facut bine si ai dat coltul, asta nu inseamna neaparat ca medicul a fost un escroc.


#28
jojo88

jojo88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 30.04.2015

 benis, on 12 august 2015 - 14:18, said:

Cum să nu ai garanții? Orice doctor serios îți spune ce șanse de supraviețuire ai. Asta dacă nu te duci la știu eu ce vraci.

Pai n-ai garantie, ca niciun doctor serios nu o sa iti dea 100% sanse de supravietuire, asa cum primesti pentru un obiect pentru o perioada oarecare, timp in care daca se intampla ceva cu acel obiect, fara sa fie vina ta, ori primesti altul inapoi ori ti se returneaza banii.

Edited by jojo88, 12 August 2015 - 14:23.


#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,163
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă crapi, se face o anchetă și se stabilește dacă a fost sau nu malpraxis. Cum ar fi să se demareze anchete și în jurul preoțimii? Mi se pare absolut normal ca, din moment ce ceri un ban, să poți fi tras la răspundere.

Edited by benis, 12 August 2015 - 14:25.


#30
jojo88

jojo88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 30.04.2015

 benis, on 12 august 2015 - 14:24, said:

Dacă crapi, se face o anchetă și se stabilește dacă a fost sau nu malpraxis. Cum ar fi să se demareze anchete și în jurul preoțimii? Mi se pare absolut normal ca, din moment ce ceri un ban, să poți fi tras la răspundere.

Pai se face, doar ca la ancheta, aka spovedanie, vei merge tu, ca sa se descopere unde anume gresesti, si vei primi ulterior un canon pentru indreptare. In paralel, preotul iti va citi si el niste acatiste.

#31
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Va face-ti probleme inutil .De maine intra in vigoare o lege ceruta de BOR ca toate fabricile de masini inclusiv cele de cafea sa aiba popi angajati si orice iese pe poarta producatorului sa fie sfintit de un sobor . Aceasta operatie va fi mentionata in Talon si in CI la RAR.Pe nr de inmatriculare va fi pansonata Catedrala Boborului.Asta in conditiile in care avem peste 60 000 de popi.Pe masura ce fabricile de popi vor mai scoate sfinti vor fi repartizati cate unul in fiecare masina vanduta ca sa il aveti la purtator.

#32
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Masina ti-a sfintit-o...dar drumurile pe care circuli cu ea le-a sfintit? pai acolo e buba...au pe dracu in ele si iti strica tie masina....roaga un preot sa sfinteasca tot drumul servici-acasa plus altele auxiliare acasa-supermarket, scoala, parc, centura cu curve, etc. si o sa vezi ca se indreapta treburile. Succes!

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

 jojo88, on 12 august 2015 - 13:56, said:



Situatia e similara cu mersul la doctor. Platesti sa te faci bine insa nu ai si garantii. Iar daca nu te-ai facut bine si ai dat coltul, asta nu inseamna neaparat ca medicul a fost un escroc.
Medicul e obligat sa aiba asigurare malpraxis. Deci daca nu te trateaza corespunzator, plateste el.

#34
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 benis, on 12 august 2015 - 12:44, said:

Am și eu o întrebare generală: Să presupunem că cer sfințirea mașinii, cer și bon fiscal pentru asta și constat că trece anul și mașina are o rată de defectare la fel de mare ca înainte de sfințire. Care sunt pașii de urmat în acest caz? În mod normal, orice sericiu vândut pe piață trebuie să beneficieze de o garanție.
Nu e tocmai impartial!
Doctorul ce garantie iti da dupa ce te repara? Te duci la colegiul medicilor sau in instanta?
Si aici la fel, te duci la superior sau in instanta.

Edited by altnume, 12 August 2015 - 14:59.


#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,410
  • Înscris: 16.03.2004

 altnume, on 12 august 2015 - 14:57, said:

Nu e tocmai impartial!
Doctorul ce garantie iti da dupa ce te repara?
Cum ce garantie? Stomatologul iti repara gratuit daca in termen de 5 ani ti s-a stricat plomba pusa de el.

#36
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am mai auzit ceva asemanator, insemna ca de acum incolo trebuie sa insist sa imi dea chitanta, factura ceva ca sa pot dovedi ca am fost la ei (de 45 de ani de cand frecventez regulat si pentru comenzi serioase stomatologii, nimeni nu mi-a dat chitanta).
Dar pentru altceva, o fiere, un rinchi, .., un tratamet, ...?

Edited by altnume, 12 August 2015 - 15:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate