Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Intrebare academia forte lor aeriene

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ametzeala

ametzeala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2015
Am cateva intrebari legate de academia forte lor aeriene de la Brasov:

1.Pentru cei care nu dau la personal navigant,cat de grea este proba fizica?

2.Se mai da examen la psihologie,sau s-a renuntat si se da doar la engleza si matematica?

3.Stiu ca pentru personalul navigant cerintele si exigenta la admitere sunt foarte mari,dar la celelalte ramuri,gen apararea anti-aeriana,e la fel de teroare?

4.Daca nu am terminat un liceu militar,imi va fi mai greu sa fiu admis?

Edited by ametzeala, 11 August 2015 - 00:27.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Ai si proba psihologica doar ca aceasta impreuna cu cea fizica si medicala se sustine in faza de recrutare la birourile unde depui dosarul. Informatii gasesti mai jos:
http://www.mapn.ro/r...e/ofiterifd.php
http://www.afahc.ro/...ii/licenta.html

Edited by neagu_laurentiu, 11 August 2015 - 06:20.


#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,388
  • Înscris: 24.06.2006

 ametzeala, on 11 august 2015 - 00:17, said:

Am cateva intrebari legate de academia forte lor aeriene de la Brasov:
fortele lor aeriene cred ca nu te admit, trebuie sa mai lucrezi la limba romana

#4
ametzeala

ametzeala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2015
Domnule Dan,autocorrectul de pe telefon mi-a despartit textul. M-am mai uitat pe forum si nu prea inteleg tendinta unora de a se da critici de gramatica.Daca nu aveti un raspuns la una din intrebarile puse, va rog nu mai raspundeti, incercati sa treceti peste tendinta asta pur romaneasca de bagare in seama.Multumesc.

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Off Topic !

Este un forum unde se discută despre școală. Bănuiesc că școlarii nu au nevoie de ”autocorrect” pe smartphone. Și dacă tot îl au instalat, să învețe să-l configureze pentru limba română.

Aici gramatica este ”mandatorie”. Iar examenul la Psihologie nu-i totuna cu examenul psihologic.

#6
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Examen la psihologie nu se mai da, examen psihologic da.

#7
ametzeala

ametzeala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2015
Domnule spider vad ca si dumneavoastra  suferiti de bagare in seama,comentand fara pic de informatii.La academia fortelor aeriene pe langa examenul psihologic,se dadea si examen la PSIHOLOGIE,pe langa cel la engleza si matematica.

Multumesc domnului Razvan pentru raspuns!

#8
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 27.08.2014
Pai anul acesta s-a cam terminat cu inscrierea.

#9
ametzeala

ametzeala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2015
Pai nu pentru anul acesta. Eu intru clasa a 12a :)

#10
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 27.08.2014
ok pai sa o luam de la inceput:

1.prin proba fizica te referi la probele sportive? probele sportive sunt aceleasi pentru toata lumea care da examen la o institutie a mapn-ului: 2000m alergare in 9:00 minute + un traseu aplicativ format din mai multe elemente, printre care si tractiuni, unde trebuiesc efectuate minim doua din maxim 8, mai multe informatii la birourile de recrutare din judetul tau.

2.acesta a fost primul an in care s-a scos psihologia ca materie, nu se mai face 2/3 matematica si 1/3 psihologie, a ramas 3/3 matematica + engleza. Unii spun ca e mai bine, altii spun ca e mai rau pentru ca mediile vor scadea (ei spun ca psihologia le crestea media), in fine, cine invata ia nota mare indiferent

3.Daca prin personal navigant te referi la piloti, da, cerintele ca tu sa fii sanatos tun sunt foarte mari. Dupa ce treci de fisa medicala efectuala la spitalul militar (pe care o efectuezi gratis, ea costand undeva la 450 de lei) din raza judetului tau, iar daca vei fi declarat apt, te vei duce la unul dintre cele 3 licee cu profil militar din tara (te anunta ei) pentru a da testarea psihologica + probele sportive. Dupa ce treci si de aceste probe, te vei duce pe cheltuiala ta la Bucuresti, undeva la Institutul de Medicină Aeronautică și Spațială sau ceva in genul acesta (mai multe detalii la centrele de recrutare). Prin cheltuiala ta, ma refer ca aici iti vei plati fisa aceasta medicala, cea de-a 2-a cum ar veni, care costa undeva la 500+ lei + cazare + mancare etc. Dupa ce vei fi declarat apt si aici, abia apoi vei putea ajunge la probele teoretice. Ca sa-ti faci o idee, anul acesta pentru piloti la MApN au fost 15 locuri, iar la admitere au ajuns doar 12 (dintre care primul de la piloti cu cea mai mare medie a murit acum 2 zile daca nu ma insel inecat la costinesti, deci au ramas 11) ramanand 4 locuri libere, iar pentru MAI au fost 10 locuri iar la admitere au ajuns doar 5, deci alte 5 locuri libere, deci cam 8-9 locuri libere pentru piloti din ambele ministere, ca sa-ti dai seama cati trec de acea fisa medicala la Bucuresti, dar nu-ti fa griji, daca esti o persoana sanatoasa, si tanara mai ales vei trece cu brio (sa nu ai probleme cu ochii deloc, se cere vedere de acvila). Vrei recomandarea mea? Fa-ti dosar pentru MAI, chiar daca dai alte probe ( o sa dai probele la Bucuresti la Inspectoratul General al Jandarmeriei Romane, 1000m in 3:45, aruncarea unei mingi de 4 kg 7 metri si sprint 50m in 7.2 secunde) iar prima fisa medicala o platesti, cat si pe a 2-a, asa ca pregateste-te sa scoti din buzunar undeva la 1000+ lei, merita, salariile fiind mai mari, lucrand apoi pentru politie respectiv IGAv, scapand de militarie, serviciul fiind mai lejer, cei din politie sunt mai cu bunt simt fata de cei din armata. De precizat ca inaltimea minima la MAI este de 1,65 , eu n-am putut sa-mi fac dosar aici pentru ca am 1,63 Posted Image, aviatia fiind "prima mea dragoste" ca sa spun asa, dar nu te poti certa cu natura.

4. Cei de la liceul militar au un bonus, am 2 prieteni care au terminat la Campulung moldovenesc si mi-au spus ca intr-a 12-a au facut pregatire doar pentru arma si academia unde opta fiecare sa dea, adica profesorii aia doar materia/ile aceia/lea le fac cu ei, pentru ca statul deja a investit 4 ani in acei copii, e si normal ca tot pe ei ii vor si la academii. Daca o sa te uiti pe fisele cu rezultatele la fiecare academie o sa observi ca 80-90% au intrat de la liceele militare. Un pont, fa pregatire la matematica de pe acum, daca ai bani pune-ti si un profesor, eu asa am procedat, fa pregatire la sport de pe acum si intereseaza-te de un profesor pentru testarea psihologica, eu am avut un vechi psiholog militar, l-am gasit si eu din vorba in vorba, iesit la pensie, care m-a ajutat cu bateriile de teste pe care le dadeam la MApN cat si la MAI (am avut doua dosare), m-a ajutat enorm, luand testele cu brio. Da, sunt ceva mai pregatiti, pentru ca ei 4 ani de zile nu fac altceva decat sa invete, n-au timp si de altceva ca noi din civilie, ei nu ies toata ziua in oras, fete, cluburi, nebunii. Alt pont: pe locurile de la MAI, penitenciare, DGP, DGIA etc. majoritatea, 90% sunt din sistemul civil, cei de la liceul militar daca vor sa schimbe ministerul, trebuie sa-si plateasca cei 4 ani de liceu, undeva la 300-400 milioane de lei vechi, asa am auzit si eu din povesti,  asa ca majoritatea de pe locurile acestea sunt din civilie Posted Image Posted Image si e mai usor sa te "lupti" cu cei de nivelul tau, fata de cei cu "pile". Gandeste-te pentru MAI, e mult mai bine.

Daca mai ai si alte intrebari te astept, e placerea mea, cred ca am mai omis cate ceva pe ici pe colo.

Sa retii, e o experienta foarte frumoasa, toate emotiile de la probele sportive, de la matematica, de la psihologic, toata nebunia, toata umblatura cu cabinetele, cu fisa medicala, o sa te uiti cu placere in urma.

Poti sa tragi un ochi sa vezi ce fel arata uniformele de la fortele aeriene, terestre si politie

http://www.afahc.ro/...e_promotie.html

Edited by 2Bad2Real, 12 August 2015 - 00:02.


#11
ametzeala

ametzeala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2015
Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri.Acum sunt lamurit cu foarte multe chestii.Multumesc inca o data. O zi buna!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate