Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

Dezvoltator cu acte

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Poate fi web ori o tehnologie cross-platform. Dar nu-i relevanta acea evaluare decat pentru acele butoane.

#38
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

View Postneagu_laurentiu, on 09 august 2015 - 12:14, said:

Nici asa dar n-am vazut sa fi venit cu o oferta concreta, tu cauti parteneri de afaceri si nu angajati pe un proiect.


Eu nu caut angajati, am zis in primul post ca nu vreau sa fiu sef/patron, nu multumesc, nu ma intereseaza!
Am crezut ca am fost explicit!

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nici parteneri nu putem fi pentru ca nu oferi detalii (ai argumentat de ce) iar eu nu am incredere astfel, cum nici tu nu ai ca nu ma cunosti. Cum iesim din cercul asta ? Numai luand tu de coarne taurul si investind, asumandu-ti riscurile afacerii.

Cauta un manager tehnic de proiect sau invata tu sa fii iar acesta imparte aplicatia in componente si le asambleaza la final, programatorii "batand cu ciocanul" parti din aplicatie neintelegand mare lucru in tot ansamblul, acestia din urma putand sa-i rulezi dupa cum vrei, proiectul ramand in picioare cat timp creierul sta cu tine.

Edited by neagu_laurentiu, 09 August 2015 - 12:31.


#40
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
N-am ce sa risc!

Aplicatia odata realizata va aduce profit inca de la prima descarcare pentru ambele parti!

Nu am interzis nimenui sa aduca clauze in "contractul" semnat!

Riscul este atunci cand vrei sa-ti deschizi o afacere si investesti in acea afacere sa zicem 1000 de euro! Atunci exista riscul sa nu recuperezi investitia si sa intri in faliment.

Ce risc isi asuma dezvoltatorul? Ca creaza aplicatia dupa ideea altcuiva timp de o saptamana cu tot cu testare? O saptamana? Asta e riscul?

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stim daca-i vorba de o saptamana. Cu o astfel de aplicatie nu cred ca scoti bani asa multi !

Edited by neagu_laurentiu, 09 August 2015 - 12:33.


#42
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002

View Postxe3nder, on 08 august 2015 - 23:43, said:

Puteti sa va dati cu parerea despre absolut orice pentru ca nu ma deranjeaza, inclusiv despre modalitati de lucru si procentaje.
De exemplu, ce procentaj credeti ca merita fiecare parte?

View Postxe3nder, on 09 august 2015 - 02:20, said:

Bun! Vreau niste idei concrete care sa-mi rezolve problema! Tot ce s-a postat pana acum a fost inafara topicului!

Aici zice chiar on-topic:

View PostFriskey, on 09 august 2015 - 00:33, said:

Simplu: programatorul 100% plata pentru lucrul facut, tu iei profitul care apare dupa, daca apare.


#43
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Bun! Haideti sa exageram! O luna? E bine?

@mapost: Sti sa-ti argumentezi un raspuns? Eu am argumentat de ce nu este vorba de investitie! De ce nu se pune problema de risc!


Revenind la timpi!
Cat valoreaza o luna pentru un programator? Din cate stiu, intre 1000 si 3000 de euro in Romania, atata timp cat programatorul este foarte bun!

Programatorul care se incadreaza la acest termen foarte bun, dar care poate sa-mi si demonstreze succesul lui, cat si venitul lui de 3000 de euro, eu inchei un contract cu el cu o clauza care sa specifice ca eu platesc acea luna in care el a lucrat pentru mine. Dar in aceasta situatie, procentele de castig se inverseaza, pentru ca eu mi-am asumat un risc in bani, fata de riscul programatorului care valoreaza timp!

Edited by xe3nder, 09 August 2015 - 12:45.


#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 24.02.2006
suna cinstit. in mod normal impartiti castigul 50%-50%, daca iti asumi un risc in bani inversati procentele si toata lumea e multumita.

#45
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
50/50  nu e un procent multumitor! Tu, ca dezvoltator, poti lucra in continuare in proiectele in care esti integrat sau poti alege pe parcursul timpului si alte proiecte, e clar ca nu o sa lucrezi doar pentru mine. E clar ca tu o sa ai ce face in continuare, nu risti nici un ban si nici timp, sa fim seriosi.In schimb, eu, fara 3000 de euro nu mai am ce face.

Eu sunt sigur pe ideea mea, insa nu pot fi sigur si pe cunostintele dezvoltatorului, mai risc inca o data prin acel contract prin care el poate sa nu-si dea silinta timp de o luna de zile si a incheiat acel contract doar pentru a scoate de la mine 3000 de euro, dupa aia sa dezvolte aplicatia de unul singur si sa aiba succes.

Ce am scris mai sus a fost doar o mica idee ce nu va fi pusa in practica! Daca un dezvoltator e bun, lucreaza cu ideea mea care la ora actuala este unica, nu se gaseste in nici o aplicatie de pe nicaieri, nici macar optiuni derivate, si eu garantez ca omul va alege aplicatia noastra usurandu-i munca foarte mult in domeniul respectiv.

Ideea mea + cunostintele dezvoltatorului = rezultatul final (aplicatia noastra, nu a mea, nu a lui).

Tot prima optiune va ramane valabila, cea cu procentajul mai mare pentru dezvoltator. Eu imi dau silinta sa ajung la el cu o schita foarte bine pusa la punct, si el trebuie sa-si dea silinta sa puna in practica ideea mea. Astfel imi garanteaza mie ca isi da silinta, pentru ca si el este in cautare de profit.

#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 24.02.2006
in 99.99% din cazuri, o idee unica ce nu mai e implementata nicaieri indica faptul ca acea idee e inutila si nimeni nu are nevoie de ea.

Edited by _Smiley_, 09 August 2015 - 14:14.


#47
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Sa zicem prin absurd ca ai dreptate! Cum poti sa-ti dai seama de o idee daca e proasta sau nu fara sa sti nici un amanunt despre ea? Sa nu mai zic ca trebuie pusa in aplicare si sa astepti o luna ca sa-ti dai seama de acest aspect!
E chiar atat de greu sa acceptati ca ideea ar putea fi buna? Eu am acceptat ideile voastre pro sau contra, dar nu am exagerat!


EDiT: Nu ca as fi inventat eu ceva spectaculos, insa, tu crezi ca ce se va inventa de acum in colo va fi inutil? Cam asta vrei sa spui cand ai pus procentul ala de 99,99%

Edited by xe3nder, 09 August 2015 - 14:32.


#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 24.02.2006
e o chestie care se numeste "experienta". ca sa ajungi in domeniul "intre 1000 si 3000 de euro" trebuie sa lucrezi vreo cativa ani, timp in care dobandesti chestia asta de care zic eu.

uite o idee, probabil ca fel de buna ca si a ta: apuca-te sa inveti programare si insista pana ajungi la nivelul ala de "3000 de euro", dupa care vei putea sa-ti implementezi chiar tu ideile. mai mult de 5-6 ani n-ar trebui sa dureze. si la sfarsit vei putea pastra tot profitul.

#49
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
N-am 5-6 ani, dar as putea sa dezvolt proiectul pe parcurs! In acest timp cineva se poate gandi la ideea mea si o poate pune in aplicare, totusi suntem 7000000000 de suflete pe pamant! Am vazut ca gandesti destul de bine, deci poti sa faci un calcul al probabilitatii chiar si in cazul a 1000000000 de oameni! Pe langa asta, eu nu am 5-6 ani la dispozitie! La 23 de ani ai mei mi se pare absurd sa imi schimb bursc orientarea in viata!

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Daca te uiti pe site-urile cu joburi din domeniu vezi ca multi sunt in cautare de oameni buni. Asta indica o nevoie de astfel oameni. Nu-s asa multi care nu-s angrenati intr-un proiect, care au timp la dispozitie ori se pot dispensa de el o perioada. Plus ca intervine si proverbul: nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard. Trebuie sa "lupti" cu toate acestea alaturi de altii. Plus schimba site-ul cu altul unde se tranzactioneaza astfel de servicii.

Edited by neagu_laurentiu, 09 August 2015 - 15:06.


#51
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca n-ai cateva milioane de euro pregatiti deja pentru investitii intr-o echipa competenta si mai ales marketing atunci ai face bine sa te trezesti la realitate. Sunt miliarde de idei super care stau pe bara din lipsa de bani si sunt milioane de cacaturi care au succes imens pentru ca s-au pompat multi bani in marketing. Nu esti cu nimic special si nici ideea ta sigur nu e speciala, mai sunt cel putin cateva mii de oameni pe planeta care s-au gandit la ce crezi ca te-ai gandit numai tu.
Cu un singur programator n-ai sa faci nici o branza.
Aia care fac aplicatii de succes sunt oameni cu buzunare doldora sau care gasesc investitori cu buzunare doldora. Astia sunt foarte putini, restul sunt copiii care spun lucruri traznite.

Edited by Friskey, 09 August 2015 - 15:41.


#52
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Altu' care crede ca da lovitura si ca nu s-a mai gandit altu' la ideea lui :))

#53
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Altu care n-are ce face decat sa se bage in seama aiurea desi este offtopic! :)

#54
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Dap. Sorry. Era unu' pe aici care estima vanzari de 1 milion de euro in prima luna din nush ce licente. Tot asa un software imbatabil, care revolutiona piata. Nu avea site, deci nici marketing sau ceva, dar 60 000 de oameni lunar ii vor cumpara programul. Multi din ei probabil nici nu stiu ca au nevoie (ioc marketing) dar tot il vor lua Posted Image Ai avea sanse mai mari sa-i intrebi pe el.

In alta ordine de idei. Nu ai ce contract sa faci. La ora actuala nu se poate pune copyright pe o idee.

Edited by potae, 09 August 2015 - 18:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate