Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Dezvoltator cu acte

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Salutari tuturor! Sper sa nu deranjez pe nimeni cu acest topic insa am ceva curiozitati ce trebuiesc rezolvate.

Am tot vazut oameni, fie copii, fie oameni mari, fie oameni mari cu mintea unor copii care ies de pe bancile facultatilor ca programatori/dezvoltatori, sau poate chiar au invatat pe cont propriu, dar nu au idei, in schimb au o gramada de cunostinte acumulate de-a lungul anilor.

Eu caut o persoana care sa ma ajute, nu ma intereseaza daca se regaseste sau nu in randurile de mai sus. Am nevoie de o persoana cu coloana vertebrala, cu cunostinte bine dezvoltate.

Nu m-am documentat in acest domeniu, poate exista acest tip de "afaceri" si eu nu-l stiu, insa vreau sa precizez de la inceput ca nu vreau sa fiu sef/patron.

Am foarte multe idei pentru o aplicatie care poate fi pe orice platforma mobila + retele de socializare, care ar ajuta cateva milioane de oameni.

In acest scop m-am documentat foarte bine, am rasfoit din scoarta-n scoarta toate store-urile, tot internetul, si am vazut ca nu exista aplicatia la care ma gandesc eu.

Am gandit ideea foarte bine, stiu cum poate arata din punct de vedere grafic, stiu toate functiile pe care le poate avea aplicatia respectiva, nu este nevoie de licente in anumite domenii, nu este nevoie de autorizatii, totul este legal si oarecum simplu.

Vreau sa stiu daca eu pot veni cu ideea asta si un programator sa vina cu cunostintele necesare, astfel incat sa realizam impreuna aplicatia asta.
Nu pot spune ideea de dinainte, pentru ca efectiv imi e frica ca odata spusa, "a doua zi" sa o vad in Google Play, atata timp cat este ideea mea, vreau sa profit de pe urma ei!
Cum se poate realiza acest lucru cu acte?
M-am gandit la varianta cu un notar, la care sa incheiem un act de comun acord, in care sa fie specificate procentajele castigurilor si toate clauzele necesare! Exista asa ceva?

Precizez ca am vorbit deja cu un programator si am stabilit anumite chestii, urmand ca sa se documenteze si el, urmand sa-mi dea un raspuns, insa nu mi-a zis concret daca este de acord sau nu.

Vreau sa lucram cu acte pentru ca in ziua de astazi nu mai pot avea incredere in absolut nimeni.

Puteti sa va dati cu parerea despre absolut orice pentru ca nu ma deranjeaza, inclusiv despre modalitati de lucru si procentaje.
De exemplu, ce procentaj credeti ca merita fiecare parte?

#2
gigixland

gigixland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.02.2014
Poti să îţi patentezi ideea. Aşa eşti protejat 100 %.

#3
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Daca este intr-adevar o idee buna, aceasta va fi copiata in mod sigur. Poti iesi pe piata azi si peste cateva zile un dezvoltator bun sa scoata acelasi produs imbunatatit.

Actele ar trebui sa le ai in completare. Dar daca cineva nu iti inspira incredere nu colabora indiferent cat de potrivit este.

La felul in care pui problema eu nu as colabora cu tine. In acest caz, dezvoltatorul isi asuma riscuri mai mari decat tine. Poate munci saptamani si sa nu se ajunga la nici un rezultat.
In timp ce ar fi putut lucra proiecte remunerate clar. Tu te poti retrage peste o luna:"Ah, n-a fost o idee buna." N-ai pierdut nimic, dezvoltatorul da.


Si nu in ultimul rand, idei are toata lumea. Practica face diferenta.

#4
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

View Postkinghlaus, on 09 august 2015 - 00:16, said:

Si nu in ultimul rand, idei are toata lumea. Practica face diferenta.

Ai dreptate cu practica, dar cu ideile... Eu am alta parere!



Orice are un risc, nu investesti bani, investesti timp. Si e imposibil sa nu castigi. In cazul in care castigul nu este pe masura asteptarilor asta nu mai este treaba mea. Tu trebuie sa fi constient ca si eu ma astept la castiguri mari.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Tu nu ai nevoie de un programator, tu ai nevoie de o echipa!
2. O idee nu se vinde singura - marketing, suport etc=>buget necesar
3. Doar un programator mediocru(spre zero) ar lasa, la ora actuala, vrabia din mana pe cioara gratis de pe gard. (Apropos, ai idee ce salarii au programatorii?)
4. Time is money. Big money, in this particular case.

Edited by dexterash, 09 August 2015 - 00:26.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postxe3nder, on 08 august 2015 - 23:43, said:

Am foarte multe idei pentru o aplicatie care poate fi pe orice platforma mobila + retele de socializare, care ar ajuta cateva milioane de oameni.
Ma, ai descoperit leacul pentru cancer?

View Postxe3nder, on 08 august 2015 - 23:43, said:

Nu m-am documentat in acest domeniu
In acest scop m-am documentat foarte bine
Mda.

View Postxe3nder, on 08 august 2015 - 23:43, said:

De exemplu, ce procentaj credeti ca merita fiecare parte?
Simplu: programatorul 100% plata pentru lucrul facut, tu iei profitul care apare dupa, daca apare.

#7
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

View PostFriskey, on 09 august 2015 - 00:33, said:

Mda.
M-am documentat in sensul ca am analizat piata. Si nu m-am documentat legat de aceste tipuri de afaceri!

E foarte usor de scos din context! Mai bine citeste cum trebuie si nu mai interpreta!

View PostFriskey, on 09 august 2015 - 00:33, said:

Simplu: programatorul 100% plata pentru lucrul facut, tu iei profitul care apare dupa, daca apare.
Bun. Aplicatie realizata de catre un programator care devine aplicatia mea dupa ce o platesc! De unde stiu eu ca dezvoltatorul nu da ideea altcuiva si o dezvolta mai departe?
Dezvoltatorii nu risca nimic? In general, nu numai in acest caz!

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postxe3nder, on 09 august 2015 - 00:44, said:

Bun. Aplicatie realizata de catre un programator care devine aplicatia mea dupa ce o platesc! De unde stiu eu ca dezvoltatorul nu da ideea altcuiva si o dezvolta mai departe?
Te bate logica. In secunda in care faci publica aplicatia, faci publica si ideea (duh!).

Daca vrei sa fie numa' a ta si sa nu o mai foloseasca cineva, patenteaz-o (da' pregateste-te sa scoti niste mii de EURO/USD). Numai vezi cum faci cand o patentezi sa obtii si in China, si in SUA, si UK exclusivitate.

View Postxe3nder, on 09 august 2015 - 00:44, said:

Dezvoltatorii nu risca nimic?
Si-au riscat timpul invatand, lucrand si acumuland experienta. Nu este de ajuns?

Edited by dexterash, 09 August 2015 - 00:59.


#9
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Nu suna rau! Numai ca daca aveam atatia bani de riscat, ma durea in cur de aplicatie! Probabil ma imprieteneam cu un programator la o lada de bere si ii spuneam ideea si el a doua zi dupa mahmureala o punea in aplicare!

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Exact, ala e programatorul perfect pentru tine, beat mort.

Edited by Friskey, 09 August 2015 - 01:13.


#11
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

View Postdexterash, on 09 august 2015 - 00:58, said:

Si-au riscat timpul invatand, lucrand si acumuland experienta. Nu este de ajuns?

Ba da, si pentru asta ii respect! Dar ce rost are atata timp "pierdut" pentru a invata daca n-au idei?
Eu vad asta ca o mana de ajutor din partea mea pentru dezvoltator! Sunt convins ca aplicatia asta poate sa ajunga in top 10 in Romania. Nu mai vorbesc si de alte state, pentru ca ideea e de a face aplicatia si in limba engleza si daca va avea foarte mult succes si in alte limbi straine!

Ma asteptam ca lumea sa nu fie de acord, insa, haideti sa nu facem atata tam tam! Am priceput care este ideea voastra, dezvoltatorii sunt cei mai smecheri pentru ca au informatia! Si sunt de acord cu voi! Dar ce faci cu informatia daca nu poti sa o aplici, pentru ca nu ai pe ce? E ca si cum ai descoperi leacul pentru cancer intr-o lume fara cancer, ca tot a amintit cineva de el mai sus!

View PostFriskey, on 09 august 2015 - 01:13, said:

Exact, ala e programatorul perfect pentru tine, beat mort.
Genial! Cum nu m-am gandit la asta?

Edited by xe3nder, 09 August 2015 - 01:23.


#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 02.12.2007
Stii cum se numeste un om cu prea multe idei?
Stai linistit ca nu esti cu nimic special, idei geniale au multi, putine devin de succes, extrem de multi care cred ca au idei de succes dar care sunt de tot rahatul.
Daca ideea ta poate fi rezolvata de un singur programator inseamna ca e nula din start.

#13
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Bun! Vreau niste idei concrete care sa-mi rezolve problema! Tot ce s-a postat pana acum a fost inafara topicului!

Daca voi va puteti da cu parerea despre un lucru pe care nu-l cunoasteti, sunteti niste zei! E clar ca nu ma ridic la nivelul vostru, asa ca va rog sa ma lasati sa adun informatiile care imi trebuiesc si dupa aceea topicul poate fi inchis!

Sunt satul de oameni care judeca dupa coperta si ar face oricand, orice ca sa descurajeze pe cineva care are un scop si o idee foarte bine puse la punct!

Un sfat general: sa stiti ca un om care a "pierdut" ani din viata lui pentru a invata prin facultati nu este mai presus decat un om care a invatat pe cont propriu un an si a realizat ceva important!

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013

View Postxe3nder, on 09 august 2015 - 02:20, said:

Un sfat general: sa stiti ca un om care a "pierdut" ani din viata lui pentru a invata prin facultati nu este mai presus decat un om care a invatat pe cont propriu un an si a realizat ceva important!
Sa inteleg ca nu ai facut o facultate?

#15
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Este in curs si nu este in acest domeniu!

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Mda. Iti inteleg frustrarea. Mai vorbim la sfirsitul cursului, cind o sa incepi sa intelegi si o sa te feliciti pentru alegerea facuta.

LE. sa tac, sa nu tac.... in afara de cunostinte, pe care le poti lua sau nu in facultate, ti se mai ofera ceva: te invirti in anumite cercuri, intri in contact cu anumite idei, participi la un anumit tip de dezbateri. Oricit de antisocial ai fi. Lucruri pe care nu le-ai avea altfel. Folosul acestora il vei vedea mai tirziu.
  Ca sa intelegi ca te inteleg: Larry Ellison, Steve Jobs si Bill Gates nu au terminat facultatea. Deci facultatea nu te pune neaparat mai presus... Dar iti da totusi ceva ce ceilalti nu au. Depinde de tine cum folosesti acel ceva.

Edited by viotl, 09 August 2015 - 03:09.


#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postxe3nder, on 09 august 2015 - 02:37, said:

Este in curs si nu este in acest domeniu!
Si de ce te grabesti, mai ales cand stai prost cu finantele? Termina ce ai inceput, vinde-ti meseria si fa rost de bani de investitii. Apoi vei avea liber la idei si la implementare. Asta ar fi trebuit tu sa intelegi de pe acest thread.

Programatorii(ca sa nu spun de arhitectii/ganditorii de aplicatii) sunt o resursa destul de rara si destul de scumpa. Nu gasesc programatori buni multe companii mari si tu crezi ca sta vreunul la discutii pe teme de parteneriate nesigure?
Crede-ma, te inseli. Amarnic.

Nu exclud ca ai avea cea mai buna idee pentru momentul de fata. Dar daca o implementezi prost, nu va valora nici macar 1 cent.

Edited by dexterash, 09 August 2015 - 02:59.


#18
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Frustrat? Pentru ca, caut o informatie?

Nu imi pare rau ca nu o obtin! Mi-ar fi parut mai bine daca as fi obtinut-o! Dar eu stau si gandesc: Eu cu ideea mea pot sa traiesc fara sa o pun in practica, dar un programator fara idei nu prea poate sa traiasca!


@dexterash: Ai perfecta dreptate! Insa eu nu concep sa cumpar informatii, acestea trebuiesc sa fie gratuite.
Pe langa asta, nu este o aplicatie grea, un programator bun poate o face si intr-o singura zi, urmand sa fie dezvoltata pe parcurs. Regula e simpla, nu merge, nu mai are ce dezvolta. Pe langa asta o zi de lucru nu se considera pierdere de timp. E doar o incercare.



Ca sa nu mai batem campii, eu am un potential colaborator! Exista acte ce ma pot ajuta?
Colaboratorul respectiv imi e tovaras de ceva ani buni si a fost de acord cu actele mai sus mentionate in cazul in care acestea exista, cu o sngura conditie, sa-l las sa se gandeasca! Iar eu nu vrea sa am incredere in el, desi as putea pentru ca nu m-a dezamagit din acest punct de vedere!
Intrebarea finala, exista acest gen de acte? Un notar ma poate ajuta?

Edited by xe3nder, 09 August 2015 - 03:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate