Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

DSLR pentru inregistrari video

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Si fotografie si video... musai folosind acelasi aparat?

#38
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.02.2014
In cazul meu si D750 si D810 face si una si cealalta.
Ce as pierde daca as alege D810 sau invers?

#39
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am ales D750 ca inlocuitor al lui D700 si nu regret. Mai rapid, IQ mai bun, mai usor, carduri mai ieftine si dual si ecranul ala rabatabil e un mare plus mai ales cand vine vorba de filmare. Pentru filmare calitativa vei avea nevoie de obiectiv stabilizat sau filmare in conditii cinematografice, cu steady, dolly, trepied, macara, samd. Din mana va tremura. Vei avea nevoie si de microfon extern, de un sistem follow focus.

Nu stiu in ce masura D750 este o scula serioasa de filmat, am filmat ocazional si in excursii dar eu sunt fotograf. Pe auto expunere nu m-a dat peste cap, pe manual arata bine dar cand modifici diafragma se aude daca nu ai microfon extern.Rolling shutter nu prea am vazut, la ISO mare ai puricei destui, peste 3200 se vad si cred ca si la 3200, 6D e mai bun din punctul asta de vedere.

Pentru foto m-a deranjat faptul ca a trebuit sa cumpar alte carduri, dar macar sunt ieftine, si a trebuit sa cumpar baterii. Inca ma obisnuiesc cu controalele si cand iau D300 in mana am o nostalgie dupa D700, dar imi trece repede cand fac poze cu D750.

Cu D810 doar m-am jucat, al unui prieten. Pentru filmare e overkill si nu asa fain ca D750 iar pentru poze, depinde de necesitati, daca iti trebuie 36 de Mp nu ai incotro. Mie mi se pare ca si 24 e cam mult, desi ma bucur de detalii si sharpness. Vezi ca am postat la critica foto, nunta, niste poze facute cu D750 in ultimul post, cele postate inainte sunt cu D700.

D810 mi s-a parut cam lentut, nenecesar de mare si butucanos in partea de sus, nu mi-a placut cum se simt controalele si in mod stupid foloseste doua tipuri de card. Pentru unii poate e bine, pentru mine e rau pentru ca vreau backup pe carduri identice.

Intreaba ce te intereseaza si poate te lamuresc, intentionez sa fac si un video despre diferentele dintre D700 si D750 :))

#40
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.02.2014
Multumesc mult @nicolaie pentru informatii.
Tocmai am terminat de citit acest articol
despre cele doua aparate.
Cred ca am sa ma orientez si eu tot spre D750

Ce obiective folosesti?
Eu am deocamdata un 24-70/2.8 si un Nikon AF-S Nikkor 85 mm f/1.8G

Am vazut un kit cu D750 + 24-120/f4
sau mai bine iau doar corpul si eventual un 70-200/2.8

Am citit pe net ca d750 ar avea o problema de "flare" si dupa o vizita in asistenta problema se rezolva?
Ai avut astfel de probleme pana acum?

Edited by 7zeci, 29 February 2016 - 01:24.


#41
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e nicio problema de flare, au fost cateva serii afectate si au fost reparate demult, acum se produc aparate ok, al meu nu are si cand cumperi aparatul poti intra pe net si poti vericica seria ca sa vezi daca e afectat.

https://support.niko...com/app/D750/sn

Eu am obiective fixe, 20, 35, 50 si 85 fix, si ce ai tu e bine, in niciun caz nu as cumpara obiectiv cu f4 ca sa imi bat joc de capabilitatile low light ale aparatului si sa ma oblig la flash sau pierdere de detalii la ISO mare. Ala cu f4 e bun de vacante, de sedinte foto.

Ia corpul si 70-200 2.8 si ia-ti niste carduri bune, cate 2 de fiecare, plus baterii doar originale.

Vezi ca montura e cam stramta si la fel si hotshoe-ul, sa nu fortezi obiectivele sau flashul cand montezi. Sunt mai stramte decat orice nikon am avut pana acum. Iti recomand de asemenea o folie de sticla protectoare pentru ecran.

#42
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.02.2014
Inca o data iti multumesc pentru info.

Folosesti gripul?
Cate baterii de rezerva ar fi indicate?
Ce carduri recomanzi pentru acest aparat?

#43
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Buna, grip nu folosesc pentru ca nu am avut bani, nu dau 1600 de ron pe un grip nici sa ma impusti. Probabil voi cumpara unul second cand vor deveni mai ieftine sau unul third party gen Pixel sau mai stiu eu. Folosesc grip din 2 motive: ca sa nu raman fara baterie intr-un moment crucial pentru ca nu am verificat cat mai am si poate mai important de atat, ca sa nu frec baza camerei de suprafetele pe care o asez si sa arate urat, tocita.

Bateriile de rezerva se socotesc ca cel mai rau scenariu+1. Am avut nunta la care am tras 3200 de care. Daca o baterie ma tine 1000 de cadre atunci am nevoie de 3+1 baterii. Sigur, la D700 am avut si baterii care ma tineau 500, deci am avut 6. Am avut si care ma tineau 1500, asa cum par sa tina cele pe care le am acum la D750.

Carduri evident ca iti recomand Sandisk Extreme Pro dar ma indoiesc ca ai sa cumperi, asa ca iti recomand ce am acum: 4 bucati Sandisk Extreme de 64 de giga pe care sa le folosesti in regim backup, doua cate doua. Vezi ca daca te grabesti inca le prinzi la oferta:

Attached File  Capture.JPG   107.28K   22 downloads

#44
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.02.2014
Eu am comandat deocamdata 4 buc.
Lexar Professional SDXC 64GB 1000X UHS2, 150MB/s
și aștept să-mi ajungă aparatul.
Mulțumesc încă o dată pentru sfaturi

#45
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cu placere, sa te bucuri de ele. Sper ca ai comandat si un card reader serios, acel Lexar Profesional USB3.0 pentru ca pe USB 2.0 va dura o vreme pana copiezi 64 de giga si cred ca acel reader e cel mai bun de pe piata. De asemenea, sa pastrezi bine garantia cardurilor pentru ca nu poti sti niciodata. Ca si masura de precautie, eu formatez cardul doar inainte de urmatorul eveniment si verific pozele copiate in comp ca daca sunt probleme cu poze corupte, sa incerc sa copiez din nou. Am un reader vechi si mi-a copiat niste poze corupt pe harddisk, le-am sters si le-am copiat din nou de pe card si sunt perfecte.

#46
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.02.2014
Am patit si eu cu poze corupte desi folosesc chiar acel reader Lexar Profesional USB3.0
Practic gasesm  niste dungi verzi pe cateva cadre
In pachetul care acum l-am primit de la curier am o baterie reply nu-i originala Nikon.
Crezi ca risc daca o folosesc?

#47
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005

View Post7zeci, on 01 martie 2016 - 08:47, said:

Eu am comandat deocamdata 4 buc.
Lexar Professional SDXC 64GB 1000X UHS2, 150MB/s
și aștept să-mi ajungă aparatul.
Mulțumesc încă o dată pentru sfaturi

Vezi ca daca, camera nu ''duce'' UHS2 le iei degeaba pentru ca or sa lucreze la viteza suportata de camera.

#48
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pff, acum am vazut ca ai luat Lexar. M-am uitat si eu la Lexar dar pe amazon au rata mare de fail, nu m-as baga la Lexar. Dar macar nu sunt criptate, ca SanDisk, deci poti recupera local datele, si daca e sa pice unul, il ai pe cel de backup.

Nu cred ca risti daca folosesti bateria replace dar nu o recomand decat pentru urgente. Da-i camerei ce merita.

#49
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.02.2014
Am avut o problema cu un microSd de 32GB de la Sandisk, iar Nikon in Italia recomanda Lexar.
Este adevarat ca nu citit nimic despre modelul meu. Sper sa reziste.

#50
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Vezi pe amazon

#51
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.02.2014
Pana la ce iso face poze bune,
pe d700 mergeam la 1600 si uneori peste?

#52
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pe D700 aveam ISO3200 maxim, sau hai, si 4000. Peste asta scotea utilizabil dar daca aparea banding pe imagine, o cam aruncai. La asta pot folosi 6400 fara mari probleme, 3200 e foarte ok. Vorbesc de situatii low light reale, nu in lumina buna, ca in lumina buna dai si 12.800 si arata ok.

Nu e mult mai bun in low light ca D700, as zice maxim un stop, dar sa ai dublu rezolutia, mai bun la ISO si fara banding eu zic ca e mare castig.

#53
toma2pop

toma2pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2016
Am citit tot felul de opinii insa nu ma hotaresc la ce as putea sa-mi iau (poate si din cauza ca nu am foarte multi bani). As prefera un entry-level de cel mult 1800 lei cu kit inclus. Ce ati recomanda in zona asta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate