Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Accident groaznic

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#55
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 rich1974, on 17 iulie 2015 - 10:09, said:

nene, concluzia e clara: daca nu ar fi existat trecerea aia de pietoni, oamenii ar fi fost in viata. am impresia ca trecerile astea sunt special create ca sa omoare oameni, ca E-urile din mancare.

Nu stiu daca spui la misto dar daca esti serios spun eu la misto: da, trecerile sint special facute sa omoare oameni. Ca si strazile, masinile, chiar si copiii. Mai totul omoara oameni. Nu aveam strazi/masini nu aveam accidente rutiere. Nu erau copii nu erau morti.

#56
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mda, tot mortul e vinovat

#57
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 titoo, on 17 iulie 2015 - 10:41, said:

Foarte tare ! Si tu ce crezi, au sau nu prioritate pietonii pe trecere?

 adipelcz, on 17 iulie 2015 - 10:44, said:

Tu ce crezi ca cred? Evident ca pietonii au prioritate pe trecere. Ei chiar cred asta si actioneaza in consecinta. Din pacate unii soferi nu gandesc la fel, si uite asa se intampla accidentele pe trecerea de pietoni.
Are cineva articolul de lege, exact asa cum este el formulat in forma actualizata, va rog?

 f300, on 17 iulie 2015 - 10:46, said:


Nu stiu daca spui la misto dar daca esti serios spun eu la misto: da, trecerile sint special facute sa omoare oameni.
Vorbeste serios, caci o spune de cateva ori (vezi postul meu anterior).

#58
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 Alucard, on 17 iulie 2015 - 10:45, said:


Pe film se vede cum femeia vine hotarata sa treaca strada si nu se asigura cum trebuie cum spunea un coleg mai devreme. Se incadreaza undeva pe partea din stanga a trecerii de pietoni, nu pe mijloc, pleaca pe trecere si zici ca e surda, nu schiteaza nici macar o ezitare ...

Deci trecerea de pietoni se traverseaza numai pe mijlocul trecerii, nu pe toata latimea ei ... iar femeia era asa de hotarata, ca a lasat cateva masini sa treaca inainte de a calca pe trecerea de pietoni.
Mai ai putin si pui mortul sa plateasca si daunele masinii.

#59
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,012
  • Înscris: 25.01.2007

 babalaul, on 17 iulie 2015 - 10:50, said:

Deci trecerea de pietoni se traverseaza numai pe mijlocul trecerii, nu pe toata latimea ei ... iar femeia era asa de hotarata, ca a lasat cateva masini sa treaca inainte de a calca pe trecerea de pietoni.
Mai ai putin si pui mortul sa plateasca si daunele masinii.

pai eu ce zic? io zic sa megi cu 3 garoafe sa o feliciti ce regulamentar si frumos a traversat...

#60
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 babalaul, on 17 iulie 2015 - 10:50, said:

Mai ai putin si pui mortul sa plateasca si daunele masinii.
Tu poti sa razi, dar am cunoscut o batranica, vecina cu noi, care a primit somatie de la o firma de asigurari sa plateasca o suma echivalenta cu doua pensii de=ale ei pentru o oglinda de masina de fitze. De ce? O toanta a lovit-o pe trecerea de pieton, iar batranicii i-a fost mila si a zis `da, eram pe trecere, dar la marginea trecerii, asaaa'. Urmarea a fost ca asigurarile au determinat ca batranica, desi avea niste vanatai, era vinovata de producerea accidentului si buna de plata. A oglinzii care se indoise la impact cu trupul bunicutei!

#61
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 slai, on 17 iulie 2015 - 10:53, said:

pai eu ce zic? io zic sa megi cu 3 garoafe sa o feliciti ce regulamentar si frumos a traversat...
Zici precum ai fost educat, banuiesc.

#62
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 slai, on 17 iulie 2015 - 10:53, said:

io zic sa megi cu 3 garoafe
Doar doua, din pacate

#63
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,588
  • Înscris: 12.07.2010

 Bogdansv1, on 17 iulie 2015 - 10:32, said:

Ai văzut videoclipul? Cu ce- au greșit pietonii? Ei s- au pus in mișcare după o asigurare temeinică ( să mă exprim chiar ca-n regulament). Autocamionul a plecat la secunde bune dupa aceea. Este ca și cum i- ai găsi vinovați că se aflau pe partea respectiva de stradă.
Șoferul trebuie să facă pușcărie. Cazul este mediatizat, poate îi trezește și pe alții care au impresia ca a conduce mașină se rezumă doar la pedale și volan.

„Asigurare temeinică”, pe dracu' iartă-mă că spun aşa, eu circul aproape zilnic şi cu maşina, cu bicicleta şi pe jos, la oricare trecere de pietoni mă uit cel puţin de cinci ori alternativ, stânga-dreapta! Numai acum două săptămâni m-am refugiat în dreptul maşinii care a oprit să-mi dea prioritate pe trecere, cel de pe banda III a venit în viteză, mă „spulbera” dacă nu m-aş fi ferit la timp! „Prioritate” avem numai când ni se acordă, în rest poveşti!

#64
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,012
  • Înscris: 25.01.2007

 babalaul, on 17 iulie 2015 - 10:56, said:

Zici precum ai fost educat, banuiesc.

las' sa fiu eu asa mai needucat si'n viata  decat educat si mort sau in spital.
ca mort fiind, nu ma incalzeste cu nimic dreptatea pe care mi-o da justitia sau unii comentatori de pe margine.

#65
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 slai, on 17 iulie 2015 - 11:06, said:

las' sa fiu eu asa mai needucat si'n viata  decat educat si mort sau in spital.
ca mort fiind, nu ma incalzeste cu nimic dreptatea pe care mi-o da justitia sau unii comentatori de pe margine.

Si care este solutia ta?

#66
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 slai, on 17 iulie 2015 - 11:06, said:

las' sa fiu eu asa mai needucat si'n viata  decat educat si mort sau in spital.
ca mort fiind, nu ma incalzeste cu nimic dreptatea pe care mi-o da justitia sau unii comentatori de pe margine.
Si atunci de ce te bagi in seama daca nu te intereseaza aspectul asta?

#67
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,012
  • Înscris: 25.01.2007

 Cazimi, on 17 iulie 2015 - 11:10, said:

Si care este solutia ta?

care au zis'o si altii pe aici.
ca pieton te uiti in toate directiile.
vad ca pe unii va satisface ca idiotul ala de sofer o sa faca parnaie, dar ma indoiesc ca pe copilul femeii aleia il va incalzi cu ceva ca maica-sa a avut dreptate.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,327
  • Înscris: 09.01.2007
eu sunt mega-paranoic ca pieton, ma asigur mereu

#69
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asta inseamna sa te apuci sa treci strada fara sa gandesti. In primul rand niciodata nu treci strada prin punctul mort al unui camion/autobuz. NICIOADATA. Mama a mai facut o greseala: s-a asigurat de masini dar nu a tinut cont si de camion care avea intentia clara sa faca dreapta, rotile intoarse spre dreapta, semnalizarea pusa, a plecat usor de pe loc. Daca nu belesti ochii belesti belengherul.
Nici trecerea nu e bine deloc pusa acolo, trebuia pusa mai departe de intersectie.
Vina e in primul rand a mamei care era o cascata si in al doilea rand a administratorului drumului.

Edited by Friskey, 17 July 2015 - 11:44.


#70
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Solutia: semafoare cu buton. Probabil costa cat 1 km de autostrada sa le montezi in toate satele (prin care trec sosele) din toata tara. O alta prostie des intalnita in Romania: treceri de pietoni la intrarea/iesirea din giratorii. Ne mai si mandrim ca suntem popor inteligent.

#71
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 22.05.2011
Cum mama dracului nu auzi un motor de Raba care se pune in miscare de la 3 metri si nu vezi ditamai magauaia aia ca vine peste tine ???

#72
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 slai, on 17 iulie 2015 - 11:17, said:

care au zis'o si altii pe aici.
ca pieton te uiti in toate directiile.
vad ca pe unii va satisface ca idiotul ala de sofer o sa faca parnaie, dar ma indoiesc ca pe copilul femeii aleia il va incalzi cu ceva ca maica-sa a avut dreptate.
Nu satisface pe nimeni nimic. Insatisfactia e data de cei ca tine, care crede ca vina e numai a pietonului .
Iar pe copil nu-l incalzeste faptul ca mama lui a murit si ii duc eu 3 garoafe recomandate de cineva care considera ca moartea mamei e determinata de faptul ca ea nu s-a uitat in toate directiile in fiecare secunda.
Banuiesc ca asta ar trbui sa-i spui copilului. Ceva gen " Mama ta e de vina ca a murit, ca nu s-a uitat pe trecerea de pietoni permanent in toate directiile ".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate