Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Cum leg al doilea PC la router, prin cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
Am router wireless si vreau sa conectez 2 computere la internet prin acest router.
PC #1 merge, dar nu stiu cum il fac si pe al doilea sa se conecteze la net... so help pls....

Ce-am stiut sa fac e sa merg la un PC Store sa mufez cablu (sper ca e mufat bine ... am cerut sa-mi mufeze pt conexiune <<Router la PC>>, i-am zis ca-i pt internet)

Ce am facut e sa conectez, apoi acasa, cablul Router - PC .... ma asteptam ca asta sa fie toata procedura; ma asteptam ca netul sa mearga, dar surpriza, n-a mers ... so help ... ce mai trebuie sa fac ?

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
...setezi placa de retea sa-si ia singura IP, adica DHCP.
Verifica daca led-urile corespunzatoare conexiunilor (LAN, WAN) lumineaza (static sau intermitent).

Edited by spider_zero_sapte, 15 July 2015 - 21:37.


#3
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Daca ce a spus spider nu te ajuta, verifica PC-ul la cablul functional.

#4
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Poate imi scapa ceva, dar daca ai router wireless, la ce-ti trebuie cablul intre el si al doilea PC? Odata instalat configurat de pe primul pc, ar trebui ca prin al doilea sa te conectezi pur si simplu la reteaua proaspat creata.

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
PC-urile Desktop mainstream nu sunt dotate by default cu placa wireless. Plus că PC-ul în discuție este destul de probabil să fi fost configurat
înainte cu IP fix (privat sau public).

”Iti scapa” faptul că nu citești cu atenție.

Edited by spider_zero_sapte, 15 July 2015 - 21:45.


#6
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013

View Posttecalto, on 15 iulie 2015 - 21:41, said:

Poate imi scapa ceva, dar daca ai router wireless, la ce-ti trebuie cablul intre el si al doilea PC? Odata instalat configurat de pe primul pc, ar trebui ca prin al doilea sa te conectezi pur si simplu la reteaua proaspat creata.
CUM TE CONECTEZI, OMULE? Vin placile de baza mainstream mai nou cu wireless incorporat?
Uite si o schema:
Attached File  router.png   18.82K   27 downloads

#7
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Am citit dar am presupus ca ambele pc-uri au placi de wireless, altfel nu inteleg rostul achizitionarii unui asemenea router.

L.E Probabil sunt niste detalii la mijloc pe care eu nu le cunosc, nu am pretentia ca sunt de specialitate in domeniu.

Edited by tecalto, 15 July 2015 - 21:50.


#8
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013

View Posttecalto, on 15 iulie 2015 - 21:47, said:

Am citit dar am presupus ca ambele pc-uri au placi de wireless, altfel nu inteleg rostul achizitionarii unui asemenea router.

Pfff....
Toata lumea are in ziua de azi smartphone, tableta. Ai inteles la ce foloseste wifi-ul sau iti mai fac o schita?

Edit: Se pare ca mai ai nevoie de o schita:
Attached File  router.png   18.53K   30 downloads

Edited by MikeD, 15 July 2015 - 21:53.


#9
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Nop fara schita, nu eu am nevoie de ajutor ci initiatorul. Posted Image
Ma retrag oricum din discutie, am scris si mai sus nu sunt de specialitate in domeniu si nu vreau sa trollez eram doar nelamurit, nu intelesesem ideea.
Bafta!

Edit: E ok.

Edited by tecalto, 15 July 2015 - 21:57.


#10
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
ms spider si mersi mike ... se pare pana la urma ca problema era placa de retea/internet, care nu era visibila ... a trebuit sa o scot si s=o pun la loc ca sa mearga din nou.

tecalto, esti simpatic Posted Image raspunsul este simplu si multiplu: 1. de ce nu ? 2.pt ca pot 3. e mai ieftin 4.e de calitate netul 5. am nevoie de net de calitate pt ca acel computer va fi conectat la net  toata ziua si netul n-are voie sa cada.

daca nu era nevoie sa fie conectat compul la net toata ziua ca sa fac niste treburi serioase cu el, poate ca optam pt wireless, dar sincer wireless e scump ...(ma refer la adaptor wireless pt pc), adica mai scump decat cablul pe care-l aveam deja, si deci mai trebuia doar sa cheltui 10 lei pe mufare.

wireless, cred ca-i recomandat pt cei care au nevoie de net pt intreaga casa ... eu am nevoie de net pt 2 compuri in aceeasi camera, cu 2 monitoare unul langa celalalt, sooo ..  ti-am desenat o imagine mai complexa acum decat cele de mai sus ...

ms, oricum pt participare la topic, macar mi l-ai tinut activ Posted Image

good day my friends, 1 hours that's left of it ... enjoy it Posted Image

Edited by ClaudiuCC, 15 July 2015 - 22:25.


#11
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
#delete

Edited by A-d-r-i-a-n, 15 July 2015 - 22:23.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Se gasesc de cumparat dongle-uri USB pentru PC-urile care nu au placa wireless.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate