Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!
 Conducta pluviala sparta la bloc....

Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...
 Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...
 Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + boxe

Voi intelegeti ce va zic animalut...
 

Sony Bravia android TV - SERIA W80

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
10243 replies to this topic

#3871
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postradu000, on 27 august 2016 - 19:46, said:

Oricum, nu numai TV Sony e afectat de problema asta cu Win10.
Samsung:
http://answers.micro...0d16860a?auth=1


M-am uitat doar așa rapid la primul link. Ia vezi care e rezolvarea:

Hi,
I think I found the answer to this issue! You need to update the TV software  (V2220) on your Samsung Smart TV to fix this.

After updating, I was able to mirror my Win 10 screen from both my laptops.
Anyways, I am so happy now that I am able to mirror my laptop screen to my TV. Good ol' days... :)

Deci?

#3872
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Deci Win a dictat.Si eu ma aflu, multi altii se afla in aceasta postura,cand cel mare dicteaza restul tre sa se conformeze.E litera de lege.

Edited by ionutz_joe2009, 27 August 2016 - 20:06.


#3873
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Da, am vazut asta. Cel mai probabil Samsung a facut niste modificari pt a se adapta la modificarile lui Win10 (vezi al doilea link). Au reusit asta in ultima vreme. Acum ca e panaceu universal pt TV-urile lor, asta o vor spune alti utilizatori de Samsung TV.
Ramane de vazut daca ceilalti - Sony/Sanyo/LG vor face si ei ceva asemanator.
Deci ... nu e problema doar la Sony TV. Vina e impartita (si aici ma refer ca utilizatorii sunt afectati).
Si, da, ionut, aici ai dreptate: Win a dictat.

Edited by radu000, 27 August 2016 - 20:14.


#3874
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cel mai probrabil Win a schimbat niste parametri si conexiunea da rateu.Poate fi chiar si marketing pt a baga bete in roti unora.

Aluia ii tai macaroana, pe ala il ajut, batalia e crancena acolo sus(mai ales win vs Android, win a intrat bine la minipc de ex).Daca as merge mai departe as putea spune ca inclusiv Intel si Amd sunt la mana lui Microsoft.

Edited by ionutz_joe2009, 27 August 2016 - 20:35.


#3875
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postdanepuran, on 27 august 2016 - 18:18, said:


Stai linistit, nu o sa vezi nici o informatie,a aruncat-o așa de scĂąnteie,sa mai facă postari

Exista vreo cale prin care să pot vedea aplicatiile care ruleaza, pentru a face multitasking, cum e apăsarea lungă a butonului HOME de pe telefoane? As vrea să navighez printre aplicații fara sa fiu nevoit să tot Ăźnchid si sa redeschid aplicatii.

Exista All in one gestures (poti redefini taste de pe telecomanda pt a le da alta functie sau poti defini o aplicatie pt tasta respectiva, cel putin eu asa am pe mini pc).

Alegi o aplicatie gen alt+tab din Market sau una sa-ti afiseze aplicatiile deschise in caz ca nu ai link direct din sistem.Asta nu inseamna ca se activeaza functia de task manager, aia e altceva(nu trebuie sa pui decat o aplicatie simpla fara menegeriere automata gen agresiva,nivel 1 etc cum era pe timpuri la aplicatiile de genul, nu te bagi peste sistem).

Sistemul face menegeriere in spate obligatoriu, ca nu se vede intr-o interfata ca la telefon e partea 2.

Nu-mi asum responsabilitatea, nu este testat ape w80 nici macar All in one gestures ci pe telefon sau mini pc cu Android.

Edited by ionutz_joe2009, 27 August 2016 - 21:10.


#3876
danepuran

danepuran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.05.2012
Pai si cum pot defini tastele respective? Este vorba despre telecomanda originală sau despre telecomanda air mouse?

#3877
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cea air.Alegi hard keys, in dreapta sus colt vei avea 3 puncte.Click si add custom key.Dupa ce o adaugi custom ii poti da mai orice functie din sistem/aplicatie.

Gesturile nu -s ok cu air (te cam chinuie) , pe telefon/tableta cu touch sunt ok.

E complexa, o folosesc de la primul tel cu Android, poti face invizibile chiar si zonele pt gesturi.In cativa ani de folosire, pe mai multe telefoane, mini pc nu mi-a dat nici macar un rateu,zici ca-i stock.

O poti instala pe telefon pt a vedea despre ce e vb, cum se redefinesc tastele, gesturile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3oMUyupfITI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 27 August 2016 - 21:52.


#3878
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostAndi Pavel, on 27 august 2016 - 13:15, said:

Doar ca fapt divers, nu vreau să deranjez prea mult grădinița, mirroringul merge perfect de pe un laptop cu Windows 10 pe un player Sony bdp-s6200.

Ai nimerit gresit grupa de la gradinita si sigur intentionat (ca sa raman in spiritul glumei tale)... Sony BDP-S6200 are android tv?!

Discutia a inceput cu o problema generata de oglindirea laptopului cu Windows 10 catre Sony android TV, apoi unul cate unul, astia care scriu anti sony orice au inceput sa o devieze in multe numai sa poata sa mai readuca in vedere "fraierilor" cat de prost e Sony android TV, ba ca functioneaza cu windows phone, ba ca functioneaza cu un bluray player non-android, ba ca functioneaza cu alte marci tv, etc lucruri care nu ne intereseaza pe noi!

Aici discutam de Sony android TV, de problemele intalnite si despre cum putem sa le rezolvam, cine are informatii utile, solutii diverse de imbunatatire a utilizarii tv-ului, etc e asteptat sa scrie aici, restul sa nu se mai oboseasca cu "prosteala" ca stim bine parerea lor.

PS. ca sa nu fie ceva neclar:
OGLINDIREA ECRANULUI FUNCTIONEAZA BINE SI CU WINDOWS 10 INSA NU PERFECT, ADICA TREBUIE INREGISTRAT TV-UL IN WINDOWS DE CATE ORI VREI SA FACI OGLINDIREA, DUPA AIA FUNCTIONEAZA IMPECABIL (daca lasi memorat tv-ul in windows 10 la "proiectoare" conexiunea nu se efectueaza, daca insa stergi si imperechezi din nou functioneaza foarte bine).
PROBLEMA NU AFECTEAZA FUNCTIA CAST DE LA WINDOWS CATRE SONY ANDROID TV!

Asa cum s-a mai spus problema e clar de la laptop, insa vina nu poate fi stabilita clar deocamdata, poate fi windows-ul, driverele video sau chiar driverul "miracast" care se instaleaza automat de fiecare data cand se imperecheaza tv-ul cu laptopul pentru oglindire (nu e SONY ci MTK).

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   38.21K   36 downloads
  • Attached File  2.jpg   52.65K   33 downloads
  • Attached File  3.jpg   34.61K   31 downloads

Edited by KapitaK, 27 August 2016 - 23:01.


#3879
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Nu își răspundeam neapărat ție, kapitak, nu te agita, ci unora de pe aici care au spus că și alte mărci de tv-uri sunt afectate, deci problema e de la Windows.

kapitak, ce faci dacă îți aduc dovada că mirroringul din Windows 10, de pe PC, funcționează cu alte mărci de tv cu Android, care au actualizări la zi? Te retragi și nu mai scrii copilării aici?

#3880
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ba da, playerul ala are Miracast , m-am uitat si eu la specificatii bdp-s6200.As fi facut si eu o verificare la tv, pbl e ca eu nu mai folosesc laptop cu Win de vreo 2 ani :)) , nu am cu ce.

Edited by ionutz_joe2009, 28 August 2016 - 09:10.


#3881
marius2du

marius2du

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.12.2007
danepuran vorbeste despre android os, ionutz_joe2009 ii da replica despre miracast! wtf?!?

#3882
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai da-i o oglindire cu masina de spalat(nu tre sa faci aluzii).Daca am Mac de 7500 ron asta nu inseamna ca nu am bug-uri.De asta vine update , in cazul Win venea pana acum daca chiar era din cauza lor.

Cert e ca are bug, atat timp cat cu alte SO sau tv-uri cu Android nu are sau se rezolva cu update tv e clar ca nu e de la Win(sau Win e smecher si forteaza la update alti producatori pt ca asea vor muschii lui Gates ).

Edited by ionutz_joe2009, 28 August 2016 - 09:33.


#3883
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

View Postionutz_joe2009, on 28 august 2016 - 09:15, said:

atat timp cat cu alte ... tv-uri cu Android nu are

De unde ai info asta absolut credibila? Mmmm? Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by radu000, 28 August 2016 - 10:06.


#3884
flopink

flopink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.05.2014
Am observat o chestie la tv-ul meu si anume cand se schimba scrisul se schimba si intensitatea luminii .E vreo setare ceva sau vreo defectiune? A mai patit cineva asa?

#3885
dexodus

dexodus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 18.02.2016

View Postflopink, on 28 august 2016 - 14:51, said:

Am observat o chestie la tv-ul meu si anume cand se schimba scrisul se schimba si intensitatea luminii .E vreo setare ceva sau vreo defectiune? A mai patit cineva asa?

Da, în kodi, în Youtube nu apare culmea :)) dar în funcție de setările de imagine e posibil să fie mai puțin vizibil

#3886
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postflopink, on 28 august 2016 - 14:51, said:

Am observat o chestie la tv-ul meu si anume cand se schimba scrisul se schimba si intensitatea luminii .E vreo setare ceva sau vreo defectiune? A mai patit cineva asa?

in setari imagine dezactivează imbunătățire contrast sau setează minim (eu asa am)



View Postdexodus, on 28 august 2016 - 14:52, said:



Da, în kodi, în Youtube nu apare culmea :)) dar în funcție de setările de imagine e posibil să fie mai puțin vizibil

Da, așa e... ccontează foarte mult  și setările de imagine  (dacă sunt corecte se observă mai greu efectul ăsta 'negativ') dar contează si calitatea imaginii afișate (la o imagine corecta cu luminanta și contrast standard nu se observă nimic rau)

Edited by KapitaK, 28 August 2016 - 15:37.


#3887
flopink

flopink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.05.2014
Wow ! Asta chiar e o problema ! Eu tocmai am dat jos de pe perete un alt tv, rival ca sa zic asa si am ales Sony pentru o imagine mai buna !
Ce setari se pot face ?
Multumesc !

#3888
marius2du

marius2du

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.12.2007
Doresc sa imi deie Guru 3 taskuri pe care sa nu le pot executa pe sony android tv, dar pe alte smarturi da. Apoi sa imi deie indicatii cum sa ii dau foc la tv.


Edited by marius2du, 28 August 2016 - 19:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate