Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Sfat achizitie camera

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010
Nu am avut timp sa merg sa vad camerele , de abia marti o sa pot. Camera o sa fie folosita si de mine si de sotia mea, ea are mâinile mult mai mici decât mine. In cursa a rămas Sony a5000 si a58 . Ca si obiective o sa mai cumparam unu si atât deci la partea ca sunt scumpe si mai putine ca număr nu ma deranjează :)

#20
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostJibraill, on 26 iunie 2015 - 18:36, said:

Nu am avut timp sa merg sa vad camerele , de abia marti o sa pot. Camera o sa fie folosita si de mine si de sotia mea, ea are mâinile mult mai mici decât mine. In cursa a rămas Sony a5000 si a58 . Ca si obiective o sa mai cumparam unu si atât deci la partea ca sunt scumpe si mai putine ca număr nu ma deranjează Posted Image
Cele doua Sony sunt total diferite. Sony A58 este un SLT (o specie pe cale de disparitie) care are drept caracteristica faptul ca numai 70% din lumina ajunge pe senzor. Cel mai ieftin obiectiv pe care nu arunci banii este 16-105 mm (de la Sony). Daca vrei ceva de la terti te-ai putea scoate cu Sigma 17-70 mm Contemporary (dar ia si hub USB).
La Sony A5000 nu exista oglinda. Deci ajunge toata lumina la senzor. Nasol e ca nu are vizor. Obiectivele pentru montura E sunt cam slabe. Exista doua obiective interesante insa sunt prime (35 mm f/1.8 OSS si 50 mm f/1.8 OSS). Un obiectiv decent este 18-105 mm f/4 OSS.

#21
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Ma omoara asta cu "numai 70% din lumina ajunge pe senzor" - jumatae de internet se plange de asta desi au inteles gresit. Nu se pierde o treime din lumina ci o treime de stop (1/3 EV), deci ceva de genul ca la 1/500, f8 ai ISO 125 in loc de 100 - nu mi se pare dramatic. Am si SLT si mirrorless de la Sony si in practica nu am vazut nici o diferenta de lumina "pierduta".
Referitor la cele 2 camere mentionate - asigurate ca la A5000 poti lucra doar cu ecranul. La A6000-ul meu mi se pare f greu de utilizat ecranul in lumina puternica, ceea ce nu mi s-a intamplat la A57.

#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca nu ma insel, 70% face cam 1/2 EV, nu 1/3; tot nu-i un capat de tara. Oricum cine vrea musai Sony isi ia probabil mirrorless, caci cu SLT-urile a lasat-o mai moale Sony.

#23
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostMSfoto, on 27 iunie 2015 - 10:23, said:

Ma omoara asta cu "numai 70% din lumina ajunge pe senzor" - jumatae de internet se plange de asta desi au inteles gresit. Nu se pierde o treime din lumina ci o treime de stop (1/3 EV), deci ceva de genul ca la 1/500, f8 ai ISO 125 in loc de 100 - nu mi se pare dramatic. Am si SLT si mirrorless de la Sony si in practica nu am vazut nici o diferenta de lumina "pierduta".
Referitor la cele 2 camere mentionate - asigurate ca la A5000 poti lucra doar cu ecranul. La A6000-ul meu mi se pare f greu de utilizat ecranul in lumina puternica, ceea ce nu mi s-a intamplat la A57.

N-ai observat deoarece Sony triseaza la ISO. Zice ca-i ISO 100 si foloseste ISO 141. La ISO 100 nu conteaza dar incepand de la ISO1600 se vede cu ochiul liber.
Uite un mirrorless si un SLT (ambele de la Sony) cu un senzor similar:
http://www.dxomark.c...ha-57___832_798
Dupa cum vezi ISO este diferit.

#24
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Dupa cum spuneam, in viata reala eu nu am vazut nici o diferenta intre A57 (SLT) si A6000 (mirrorless) si chiar si A200 (DSLR) inaintea lor. Iar calitatea la ISO ridic e din ce in ce mai buna (la toate marcile, nu doar la Sony), deci devine din ce in ce mai usor sa treci peste 1/2 sau 1/3 EV pierdut din cauza oglinzii. O glinda semi-transparenta a avut la momentul ei avantaje fata de concurenta - focus continuu si foto si video, o piesa in minus care sa se miste in camera (deci avantaj si pt vibratii reduse, si dpdv al rezistentei in timp), protejeaza senzorul de praf. Dezavantaje sunt legate de lumina pierduta si factul ca ai vizor electronic (de neconceput pt puristi, dar mult mai util deact cel optic de la o camera de acelasi nivel). Pana la urma fiecare isi ia ce are nevoie, iar eu mi-am exprimat doar parerea personala legata de modul in care am interactionat eu cu cele 2 tipuri de camere, dar sfatul meu ramane sa testeze ambele (de fapt toate 3, incluzand DSLR de la orice marca) si sa vada care raspunde mai bine nevoilor lui - nu isi va cumpara in veci o camera medium format cineva care vrea doar sa faca poze de urcat pe facebook. Eu, de exp, am preferat A57 lui A58, desi se presupunea ca cel din urma e inlocuitorul lui (dar e mai slab, dupa criteriile mele), si A6000 in loc de A500/5100, deci pana la urma fiecare alege in functie de nevoile si portofelul de la momentul respectiv. Poate dupa A6000 voi trece la A7RII, sau poate la o sapuniera...cine stie ce preferinte voi mai avea peste 2 ani. Important e ca pana atunci sa ma bucur de ce am si sa nu ma uit in urma la ce as fi putut alege, sau ce zice DXO despre un senzor sau altul.

Edited by MSfoto, 27 June 2015 - 15:32.


#25
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010
Am revenit cu impresii despre camera, pana la urma am cumparat sony a58 cu obiectivul kit si un card de memorie Sony SDHC 64GB SF64U. Sunt multumit de achizitie , astept weekendul acesta sa ies din Bucuresti sa pot face mai multe poze.

#26
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Felicitari pentru jucarie. Acum foloseste-o ca sa se amortizeze in amintiri fotografice.

#27
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Si, o vreme, nu te mai uita la ce camere noi au mai aparut. Cel putin pana cand il vei fi invatat sufucient de bine incat sa iti dai seama ce ai mai avea TU nevoie de la o camera foto. Si atunci upgrade-ul va fi mult mai usor (dpdv al alegerii aparatului, pt ca financiar s-ar putea sa fie o idee mai greu...Posted Image ).

#28
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

View PostMSfoto, on 15 iulie 2015 - 08:50, said:

Si, o vreme, nu te mai uita la ce camere noi au mai aparut. Cel putin pana cand il vei fi invatat sufucient de bine incat sa iti dai seama ce ai mai avea TU nevoie de la o camera foto. Si atunci upgrade-ul va fi mult mai usor (dpdv al alegerii aparatului, pt ca financiar s-ar putea sa fie o idee mai greu...Posted Image ).

Multumesc, acum mai vreau sa cumpar un trepied si sa vad ce as putea alege intre un parasolar si un filtru, investitii pe viitor o sa fie in lentile, dar asta in 2016 :)

#29
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Pai ieseai mai bine daca ai fi cumparat A57-le meu - si obiectiv mai bun si trepied si filtre...gata, nu mai zic nimic, ca de aia te-am sfatuit sa nu te mai uiti o vreme la ce camere noi au mai aparut.
Cand te hotarasti ca vrei sa schimbi obiectivul, da un semn si te ajut cu un sfat in masura in care pot.

#30
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostMSfoto, on 27 iunie 2015 - 10:23, said:

Ma omoara asta cu "numai 70% din lumina ajunge pe senzor" - jumatae de internet se plange de asta desi au inteles gresit. Nu se pierde o treime din lumina ci o treime de stop (1/3 EV), deci ceva de genul ca la 1/500, f8 ai ISO 125 in loc de 100 - nu mi se pare dramatic. Am si SLT si mirrorless de la Sony si in practica nu am vazut nici o diferenta de lumina "pierduta".
Referitor la cele 2 camere mentionate - asigurate ca la A5000 poti lucra doar cu ecranul. La A6000-ul meu mi se pare f greu de utilizat ecranul in lumina puternica, ceea ce nu mi s-a intamplat la A57.

View PostMSfoto, on 27 iunie 2015 - 15:25, said:

Dupa cum spuneam, in viata reala eu nu am vazut nici o diferenta intre A57 (SLT) si A6000 (mirrorless) si chiar si A200 (DSLR) inaintea lor. Iar calitatea la ISO ridic e din ce in ce mai buna (la toate marcile, nu doar la Sony), deci devine din ce in ce mai usor sa treci peste 1/2 sau 1/3 EV pierdut din cauza oglinzii. O glinda semi-transparenta a avut la momentul ei avantaje fata de concurenta - focus continuu si foto si video, o piesa in minus care sa se miste in camera (deci avantaj si pt vibratii reduse, si dpdv al rezistentei in timp), protejeaza senzorul de praf. Dezavantaje sunt legate de lumina pierduta si factul ca ai vizor electronic (de neconceput pt puristi, dar mult mai util deact cel optic de la o camera de acelasi nivel). Pana la urma fiecare isi ia ce are nevoie, iar eu mi-am exprimat doar parerea personala legata de modul in care am interactionat eu cu cele 2 tipuri de camere, dar sfatul meu ramane sa testeze ambele (de fapt toate 3, incluzand DSLR de la orice marca) si sa vada care raspunde mai bine nevoilor lui - nu isi va cumpara in veci o camera medium format cineva care vrea doar sa faca poze de urcat pe facebook. Eu, de exp, am preferat A57 lui A58, desi se presupunea ca cel din urma e inlocuitorul lui (dar e mai slab, dupa criteriile mele), si A6000 in loc de A500/5100, deci pana la urma fiecare alege in functie de nevoile si portofelul de la momentul respectiv. Poate dupa A6000 voi trece la A7RII, sau poate la o sapuniera...cine stie ce preferinte voi mai avea peste 2 ani. Important e ca pana atunci sa ma bucur de ce am si sa nu ma uit in urma la ce as fi putut alege, sau ce zice DXO despre un senzor sau altul.
Dacă te uiți la zgomot la setări ISO diferite, pare a se pierde un stop întreg. Ce vezi la un SLT Sony la ISO 1600 vezi la alt aparat de abia la ISO 3200. Și Dxomark zice cam același lucru.

Cred că a fost cea mai tembelă idee la Sony să folosească o oglindă fixă ca să îmbunătățească performanțele. Prefer o imagine de calitate cu DR mare și zgomot mic față de viteză mare. Ultimul SLT al SOny în format APS-C A77 II, de abia se ca ca nivel de zgomot de DSLR-ul A580 de acum 5-6 ani. Deci SLT-ul înseamnă 5 ani pierduți ca tehnologie a senzorului. Peste alți 5 ani dacă Sony va mai face SLT-uri se vor putea compara cu mirrorlessurile actuale, A6000 & Co.

View PostTS030, on 27 iunie 2015 - 11:07, said:

Daca nu ma insel, 70% face cam 1/2 EV, nu 1/3; tot nu-i un capat de tara. Oricum cine vrea musai Sony isi ia probabil mirrorless, caci cu SLT-urile a lasat-o mai moale Sony.
De abia ce au lansat A77 II, deci e posibil să mai fabrice SLT-uri ceva timp deși e clar că nu pe SLT-uri se concentrează ei.

E păcat că au renunțat la DSLR-uri, chiar mă tenta să iau a580 second pentrucă există o grămadă de obiective fabricate de Minolta, Sony și alții care se pot găsi de 2-3 ori mai ieftin decât echivalentul în montură Canikon.

#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005

View Postneur0, on 17 iulie 2015 - 14:17, said:

E păcat că au renunțat la DSLR-uri, chiar mă tenta să iau a580 second pentrucă există o grămadă de obiective fabricate de Minolta, Sony și alții care se pot găsi de 2-3 ori mai ieftin decât echivalentul în montură Canikon.

Obiectivele facute pentru mirrorless-uri nu merg montate si pe DSLR-uri.
Nu este logic ca Sony sa pastreze un format care nu suporta o parte din obiectivele noi - isi dau singuri cu stangul in dreptul.

Mirrorless-ul suporta ambele tipuri de obiective, in plus este mult mai bine optimizat pentru filmare, focus-peaking, e versatil...etc.
Iar pe segmentul FF-mirrorless nu au concurenta deloc, un motiv in plus sa abandoneze segmentul DSLR-FF unde se bateau fara prea mari sanse cu Canon si Nikon.

Edited by katran, 17 July 2015 - 14:30.


#32
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mirrorlessurile suportă obiective cu montură Alpha doar cu adaptor. Iar adaptorul ăla are o oglindă translucidă în el deci transformi aparatul într-un fel de monstru, poți cumpăra direct SLT. :D

#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
Stiu ca trebuie adaptor.

Dar nu sunt si obiective facute special pentru mirrorless-uri. Pe alea poti sa le pui pe DSLR-uri ?

#34
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010
Msfoto mersi pentru sfaturi,  eu m am ars odată cu produse second-hand și de atunci ma feresc :) o sa revin după ce ajung acasă cu 2-3 poze :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate