Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 

e bine sa maschezi dozele electrice?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

 nelubuz, on 12 iunie 2015 - 21:28, said:

ia du-te tu intr-un apartament la o interventie si cere PLANUL de care vorbesti... aveti vreunul proiectul instalatiei electrice ? ma refer la cei care locuiesc intr-un apartament la bloc. mai ales in blocurile ceausiste...

Daca nu are el are vecinu de sus/jos.
As fi curios sa ne dai cateva exemple de probleme care ar putea aparea "in doze". Mai mult decat atat , cum se ajunge la concluzia ca problema este in doza ? Multumesc.

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002

 coca-marius, on 12 iunie 2015 - 20:57, said:

nu stiu de ce astia care ziceti ca voi avea nevoie sa umblu la doze mi se pare ca sunteti ingineri (sic!). ideea e ca la bloc toti stiu unde sunt dozele, la casa le-as face la nivelul prizelor, nu stiu de ce trebuie sa le pui la 2,30?????

stiti pe careva care a umblat la doze in ultimii 25 de ani, el sau tac'su?

stiu eu
un coleg, a facut scurtcircuit un aspirator si a ramas fara curent, sigurante sarite...
partea proasta ca dupa ridicarea sigurantelor nu a mai revenit curent la cateva prize (probabil cablu sau doza busita)
si cum le zidise cu mult itmp in urma, dupa ce a spart peretii dupa cateva si pareau ok, pana la urma a tras un cablu separat, pozat pe perete cu canal de cablu, prize aparante si gata :)

#21
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
E bine. Exista placute de polistiren care se gletuiesc si vopsesc . Ideea de baza e ca legaturile electrice sa fie bine facute.

#22
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

 cemainickam, on 12 iunie 2015 - 21:47, said:

Daca nu are el are vecinu de sus/jos.
As fi curios sa ne dai cateva exemple de probleme care ar putea aparea "in doze". Mai mult decat atat , cum se ajunge la concluzia ca problema este in doza ? Multumesc.
chiar vorbesti serios ? rog sa-mi comfirme cineva, ca la un bloc ceausist, are proiectul instalatiei. locuiesc la bloc din ”79 si practic meseria de electrician din ”90, dar n-am gasit nicaieri proiectul instalatiei. am fost nevoit sa apelez la vecinii clientului, vecini care nu si-au zidit dozele, ca sa vad cum sunt dispuse. cel mai frecvent este vorba de contacte imperfecte care duc la topirea cablurilor si de conexiuni intre cabluri de cupru si cabluri de aluminiu. trebuie sa fii electrician ca sa-ti dai seama ca problema este in doza...

 florin71_skoda, on 12 iunie 2015 - 21:39, said:

Dar la case exista ? Cite proiecte ai vazut tu ca sunt respectate la casele astea noi ? (sunt peste 75%)
nici unde am executat eu instalatia n-am respectat proiectul...

Edited by nelubuz, 12 June 2015 - 22:27.


#23
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 coca-marius, on 12 iunie 2015 - 21:21, said:

traseele electrice, dragul meu, nu pot fi continue. din loc in loc trebuie sa faci o derivatie, pt intrerupator sau priza. caseta aia de plastic se numeste doza. cand eram eu ca tine era din tinichea...

Ce zici daca doza de legatura defapt e doza de aparataj? Asa se procedeaza in UK si Irl si nu ai casa plina de doze.

#24
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 coca-marius, on 12 iunie 2015 - 20:37, said:

salut. m-au enervat intotdeauna dozele electrice care par ca "nuca-n perete". motivatia unora ca e nevoie sa umbli la doze e valabila o data la 100 de ani. ma contrazic acum cu un tanar inginer care nu accepta ideea ca o chestie inginereasca sa nu se vada. la mine in apartament le-am zidit ca pe ana lui manole. voi ce ziceti?

Si io le-am ingropat, da am schimbat instalatia veche din aluminiu cu cupru, am cositorit toate legaturile si le-am izolat cu 2 straturi de tub termocontractabil.
Daca chiar vrei sa stii unde ii fiecare doza fa poze sau desen cu cotele de la un perete si de la tavan.
Probleme apar in doze cu legaturi facute prost sau in cazuri mai rare in doze in care ai infiltratie de apa. Daca stai la ultimu etaj si ocazional mai is probleme cu hidroizolatia, poti da o gaura de 3mm in paretea inferioara a capacului dozei.
PS: sa ai si sigurante bune si dimensionate corect pentru instalatia respectiva.

Edited by gabyxm, 12 June 2015 - 22:51.


#25
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

 nelubuz, on 12 iunie 2015 - 22:25, said:

cel mai frecvent este vorba de contacte imperfecte care duc la topirea cablurilor
Plauzibil.

 nelubuz, on 12 iunie 2015 - 22:25, said:

si de conexiuni intre cabluri de cupru si cabluri de aluminiu. trebuie sa fii electrician ca sa-ti dai seama ca problema este in doza...
In primul rand trebue sa fii cretin sa legi cupru de aluminiu fara reglete.

Edited by cemainickam, 12 June 2015 - 23:01.


#26
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
pt omul obişnuit, chiar dacă se presupune că instalaţia nu se strică, utilitatea directă a dozei e să ştii să nu dai gaură sub ea cînd montezi un tablou, un cuier sau altceva care presupune bătut cuie . Pt că ştii că pe verticala dozei poate trece tubul care conţine firele.

#27
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,243
  • Înscris: 23.02.2007

 cemainickam, on 12 iunie 2015 - 21:05, said:

Daca nu esti sigur unde-i doza , inainte sa bati un cui in peretele de beton, in cazul de fata, verifica daca suna a gol in locul respectiv.
si apoi sa te tii bine cu mana de cuiu ala :D

@cemainickam postarile tale sunt pertinente, insa pe acest topic cred ca gresesti

@initiator zideste-l pe acel inginer unde e doza. mama lui cu teoremele lui de pomana!

#28
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 cemainickam, on 12 iunie 2015 - 22:59, said:

Plauzibil.


In primul rand trebue sa fii cretin sa legi cupru de aluminiu fara reglete.

Asa se facea pe vremuri si daca dadea cicx ,asta era.Sa vezi dozele e bine,dar traseele electrice(cablurile) erau ingropate direct cu mortar,fara tevi pvc.A trebuit sa fac sant,sa montez tevi.Tot din "79 este blocul in care locuiesc,economie cica.Furau la greu si in loc de cupru au pus cabluri de aluminiu.Tot economie!

#29
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Obligatoriu se folosea cupru doar la firul de impamantare, de 1,5 mmp :)

#30
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

In primul rand trebuie sa fii cretin sa legi cupru de aluminiu fara reglete


...e plina tara de cretini care considera ca se pricep la toate si ca "merge si asa" ; daca nu ma crezi si stai bine cu stomacul, uita-te la stirile de la ora 5 .


Prin urmare :

Quote

e bine sa maschezi dozele electrice?

Nu ! Nu e bine ! dar nu te impiedica nimeni s-o faci pe raspunderea si cheltuiala ta .

Edited by Acrisios, 13 June 2015 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate