Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Schizoid ... ce-i de facut !?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002

 georgeRado, on 31 mai 2015 - 23:29, said:

.....

Problema care ma macină însă cel mai mult este avoliția, adică, mobilizarea funcțiilor psihice pentru realizarea diferitelor taskuri si proiecte. Aman toate proiectele pana la infinit, procrastinez, unele nu le realizez, de altele cu greu ma apuc de ele si le lungesc.

asta se numeste lene, dar daca vrei sa-i dai un nume pompos nu ai decat
leacul apare de obicei brusc, cand primesti de la viata un sut serios in c...
cu speranta ca il primesti la timp

#20
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
GeorgeRado, daca intr-adevar vorbesti despre tine insuti, e un pas semnificativ inspre restructurarea personalitatii. Putini sunt cei care au constiinta propriei tulburari de personalitate, mai ales schizoizii (desi, probabil, personalitatea ta e una mixta, nu pur schizoida).
Ce ai de facut, stii, de fapt, iar inteligenta iti si permite. Ramane de vazut daca chiar vei dori sa modelezi anumite trasaturi sau vei alege sa te lamentezi.
Nu va fi usor, dar e posibil tocmai fiindca esti constient de cum esti si de consecinte. Succes!

Edited by Iztaccihuatl, 01 June 2015 - 10:04.


#21
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 georgeRado, on 01 iunie 2015 - 09:17, said:

La asta ma gandesc si eu, sa incerc sa imi construiesc niste "crezuri", si niste tinte de care sa incerc sa ma tin. Mai greu este insă să le respecți.

Tocmai de asta am si deschis topicul, si incerc si aici sa ma clarific cat de cat.
Te pricepi sa scrii. Ma gandesc ca esti convingator.
Iti cultivi cu buna stiinta puterea de convingere, dar in acelasi timp iti intaresti carapacea protectoare sub care te afli.
Nu stiu in ce masura vei ajunge  sa te "clarifici". Ce ar putea insemna clarificarea?

#22
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 stormlord, on 01 iunie 2015 - 10:31, said:

Te pricepi sa scrii. Ma gandesc ca esti convingator.
Iti cultivi cu buna stiinta puterea de convingere, dar in acelasi timp iti intaresti carapacea protectoare sub care te afli.

Este vorba de autoconvingere ?

 stormlord, on 01 iunie 2015 - 10:31, said:

Nu stiu in ce masura vei ajunge  sa te "clarifici". Ce ar putea insemna clarificarea?

Clarificarea, in varianta scurtă înseamnă sa identific acele gânduri, deformări de raționament, pattern-uri comportamentale, pe care daca le-as eradica sau modifica aș reuși să îmi rezolv problemele. Clarificare inseamnă să identific problemele pe care vreau să le rezolv, și pe cele care nu vreau să le rezolv. Adică, de exemplu cu anumite "defecte" mă pot împăca foarte bine, cu altele nu prea mă pot împăca, fie o "împăcare" nu ar fi o soluție căci nu vreau să degenereze treburile mai încolo.

 Iztaccihuatl, on 01 iunie 2015 - 10:02, said:

GeorgeRado, daca intr-adevar vorbesti despre tine insuti, e un pas semnificativ inspre restructurarea personalitatii. Putini sunt cei care au constiinta propriei tulburari de personalitate, mai ales schizoizii (desi, probabil, personalitatea ta e una mixta, nu pur schizoida).
Ce ai de facut, stii, de fapt, iar inteligenta iti si permite. Ramane de vazut daca chiar vei dori sa modelezi anumite trasaturi sau vei alege sa te lamentezi.
Nu va fi usor, dar e posibil tocmai fiindca esti constient de cum esti si de consecinte. Succes!

Multumesc de incurajare!

Edited by georgeRado, 01 June 2015 - 10:37.


#23
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 georgeRado, on 01 iunie 2015 - 10:42, said:

Este vorba de autoconvingere ?

Clarificarea, in varianta scurtă înseamnă sa identific acele gânduri, deformări de raționament, pattern-uri comportamentale, pe care daca le-as eradica sau modifica aș reuși să îmi rezolv problemele. Clarificare inseamnă să identific problemele pe care vreau să le rezolv, și pe cele care nu vreau să le rezolv. Adică, de exemplu cu anumite "defecte" mă pot împăca foarte bine, cu altele nu prea mă pot împăca, fie o "împăcare" nu ar fi o soluție căci nu vreau să degenereze treburile mai încolo.
Esti prea abstract atunci cand te privesti. Te conceptualizezi ca si cum ai fi propriul tau obiect de studiu. Asta te ajuta sa te mentii in acelasi registru de exprimare.
Mai clar, este vorba de  rezistenta ta la schimbare.
Cand scriam de puterea ta de convingere aveam in vedere si faptul ca tu manipulezi cu scopul de a-ti confirma ca esti in regula.
In alta ordine, experientele tale nu sunt veritabile in masura in care stii rezultatul.

#24
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 stormlord, on 01 iunie 2015 - 10:55, said:

Mai clar, este vorba de  rezistenta ta la schimbare.

Stiu, psihologul mi-a spus ca sunt un tip destul de "perseverant", adica greu ma pot avanta spre schimbare. Asta o simt si eu.

 stormlord, on 01 iunie 2015 - 10:55, said:

Esti prea abstract atunci cand te privesti. Te conceptualizezi ca si cum ai fi propriul tau obiect de studiu. Asta te ajuta sa te mentii in acelasi registru de exprimare.

Ar trebui sa incerc sa imi schimb viziunea despre mine, sa incerc sa ma vad cu alte dioptrii ?
Tehnicile NLP (programare neuro-lingvistica) m-ar ajuta sa imi schimb registrul de exprimare ? As putea astfel sa incerc sa ma restructurez utilizand diferite tehnici de NLP !?

#25
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 Rixthinna, on 01 iunie 2015 - 08:08, said:

1) Cei ce scriu roman dupa roman, sau actorii buni, nu isi construiesc o lume a lor? Nu sunt expusi unor riscuri?
(desigur, un raspuns ar fi acela ca orice activitate, meserie, are o doza de risc)

Nu, deoarece atunci când scrii un roman trebuie să te scremi puțin să nu iasă o exprimare de copil de clasa a II-a. Starea de visare e o stare pasivă, o stare în care tu activezi destul de puțin, o stare în care stai singur și vegetezi ca o legumă. Omul care trăiește în lumi imaginare se ascunde în niște scene care sunt reproduse din ceea ce vede în jur (filme, desene, sau chiar din propria lui viață și care ar fi vrut să fie altfel) pe când scriitorul creează opere, creează lumi din nimic. Deci scriitorul creează pe când visătorul doar reproduce. Și e mult mai greu să creezi. Ce să mai spun de exprimare? E foarte greu să scrii un roman deoarece sunt foarte multe reguli de respectat, trebuie și personajele să fie creionate corect, e o muncă titanică. Nu e chiar atât de simplu. Hai să scrii o jumătate de pagină pe baza a ceea ce ai visat se cam poate (știu un utilizator de aici care are mai mult talent decât mine la scris) dar să scrii un roman e mult mai complicat deoarece trebuie să începi să creezi caractere, acțiune, mediul înconjurător și toată acțiunea trebuie să aibă o logică, etc. Actorii iarăși nu au nici o treabă cu visarea. Ei muncesc cu o echipă de alți oameni care tot timpul le spun ce să facă și îi tot pun să repete mecanic anumite scene și se pot ajunge și la scandaluri (cum a fost de exemplu un scandal pe platorul de filmare între regizorul care a făcut filmul Silver Linings Playbook și nu știu ce actriță) de la oboseală sau proastă înțelegere. Visătorul e o fire slabă care se ascunde și tot ce face cu imaginația e pentru că are controlul total. Ba mai mult, un visător nu va avea aceiași atenție la detalii cum trebuie să o aibă un actor deoarece visătorul este indiferent la cum arată...el doar trăiește în acea minciună.

#26
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 georgeRado, on 01 iunie 2015 - 09:17, said:

La asta ma gandesc si eu, sa incerc sa imi construiesc niste "crezuri", si niste tinte de care sa incerc sa ma tin. Mai greu este insă să le respecți.



Tocmai de asta am si deschis topicul, si incerc si aici sa ma clarific cat de cat. Ai descris foarte bine cand ai spus ca mor încet-încet. Simt si eu ca nu mai sunt viu, mai am doar perioade în care din când în când fac diferite chesti care sunt wow, dar în rest sunt apatic, leneș și fără sentimente.

In altă ordine de idei nu simt nimic, față de nimeni, aproape. Exceptănd-o pe mama mea, care parcă mă mai scoate uneori din mocirlă, și fată de părinți de care mă simt atașat oarecum emoțional, in rest nu m-am atașat față de nici o persoană. De fapt amicii și prietenele pe care le-am avut, i-am legat căci:
  • fie aveam planuri / scopuri comune, deci oarecum îmi răspundeau unor cerințe funcționale ale mele.
  • fie erau persoane care încă mă mai căutau și dupa prima sau a doua întâlnire.
Aș putea oare cu un psiholog sa învăț ce este empatia și să fiu empatic cu o altă persoană ? Ar putea oare un psiholog să mă învețe ce este iubirea necondiționată ? M-ar ajuta oare sa îmi deschid inima în vreun fel sau altul ? Chestiile astea s-ar putea oare învăța la 33 de ani ? Mă gândeam chiar să îmi cumpăr flacoane cu oxitocină de pe amazon, căci am citit ca oxitocina este un hormon util pentru a reduce aplatizarea emoțională, lipsa lor și ne face mai sociali și "sa iubim mai mult".



Există cluburi de swing, există rețele "sociale" care au ca scop stimularea contactelor între persoanele care doresc să facă sex in grup, deci nu este o chestie imposibilă.
Pentru mine sexul este o descărcare hormonală, poate chiar îl văd ca un exercițiu fizic. Mult timp aveam o oarecare fobie în a face sex, căci nu eram încântat de ideea de a fi gol în fața altei persoane. Pentru mine a fi gol, este ca și cum mi-as simți intimitatea invadată, violată. La un moment mi-am luat inima în dinți si am decis că ar fi bine să fac și sex real, nu doar să mă masturbez.



Ușor de zis, mai greu de făcut. Știu că acest lucru ar trebui să-l fac, însă sincer nu știu de unde să încep. Și mai mult decât atât mă sperie la nebunie ideea de a vorbi cu psihologul despre aceasta, sau despre alte chestii similare (vise cu ochii deschiși / planuri făcute care râmân doar planuri / etc). Am conștientizat că poate, rădăcina stării în care mă aflu, este tocmai aceasta: trăirea mea cu mine însumi, în acest "univers paralel".



Oricum sufăr oarecum de anorgasmie. Pot face sex o noapte întreagă și nu mă termin. Intotdeauna m-am terminat greu, și simt asta mai degrabă ca pe un handicap decât ca pe un lucru extraordinar așa cum mă indeamnă alții să cred. Greu însă să mă las și de privit filme xxx. Am unele accente de sadism  în pat, cred ca cel mai mult mă excită să vad femeia de lângă mine cât mai chinuită; de exemplu am fortat o tipa sa îmi facă sex oral până când aceasta a vomitat.

Vrei să știi de unde să începi? Aruncă PC-ul la gunoi și renunță la actele sexuale pe bani. Dacă nu te poți abține să nu te masturbezi (ceea ce nu e ok) măcar când o faci nu lăsa mintea să îți zboare la tot felul de perversiuni. Imaginează-ți eventual un act sexual sănătos dintre un bărbat și o femeie care se iubesc (adică fără perversiuni și bănuiesc că știi ce înseamnă perversiuni: orice în afară de poziția misionarului să zicem). Tu întâi trebuie să îți educi creierul de a nu te mai hrăni cu aceste chestii anormale. Apucă-te de un sport. Efortul fizic te va ajuta împotriva depresiei și a impulsurilor sexuale. Nu-ți mai fi rușine să vorbești cu psihologul. Tu îl plătești pe omul respectiv așa că de ce să îți fie rușine? Sunt oameni care spun astfel de lucruri la preoți pe care nici nu îi plătesc. Nu uita că suntem cu toții oameni și avem căderile noastre. Nu e sfârșit de lume. Nu mai fi atât de speriat de eșec și de a fi privit de alții (cum ar fi psihologul) într-un mod negativ. Pentru impulsurile sexuale poate te ajută unele sfaturi de aici. Dacă nu te interesează domeniul religiei trece cu vederea peste acele fraze. Citește totuși că acolo sunt niște sfaturi destul de realiste și bune. Apucă-te și de scris. Încearcă să scrii ceea ce ai în imaginația ta și să faci un roman (te va ajuta să îți îndrepți timpul pierdut pe imaginație spre ceva folositor). Și chiar și atunci când ai gânduri la tot felul de perversiuni încearcă să le scrii și apoi eventual să recitești și să vezi ce anume cauți tu de fapt dincolo de aceste perversiuni. Pe mine m-a ajutat foarte mult scrisul să mă iubesc mai mult în sensul că anumite gânduri le consideram că mă fac să fiu o ființă oribilă și când am început să scriu și să înțeleg de unde vin acele gânduri am început să mă iubesc mai mult. În locul filmelor apucă-te de citit cărți. Dar caută cărți mai sensibile gen romane de Charles Dickens. Tu trebuie să îți trezești sensibilitatea din tine și de asta e de preferat să cauți cărți mai dramatice. Poate alți utilizatori care au citit astfel de cărți pe aici pot să îți facă niște recomandări. Încearcă cu cărțile clasice după care s-au făcut filme: The Notebook, Silver Lining Playbook, The Fault in Our Stars, etc. Caută-ți niște hobby-uri sănătoase dar nu sta. Nu ai voie să stai deloc. Locuiești cu părinții? Dacă da și nu poți arunca la gunoi TV/PC-ul atunci pune PC-ul într-o poziție în care să poată vedea părinții ce faci și stai tot timpul cu ușa deschisă la cameră. Și, bineînțeles, ar ajuta foarte mult o discuție cu părinții. De fapt vei vedea că același lucru scrie și în link-ul ce ți l-am dat: contează foarte mult sprijinul familiei. Ar ajuta să le spui de problemele tale și să le ceri ajutorul.


Ca să poți simți ceva față de alții trebuie să te reprogramezi puțin cu ce ți-am spus mai sus și să încerci să fii mai sociabil. E și normal că toți sunt morți pentru tine cât timp te-ai forțat asupra unei femei că ai făcut-o să vomite. Asta arată cam ce reprezintă ceilalți pentru tine.

Edited by Omule, 01 June 2015 - 11:51.


#27
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

 georgeRado, on 01 iunie 2015 - 11:06, said:

Tehnicile NLP (programare neuro-lingvistica) m-ar ajuta sa imi schimb registrul de exprimare ? As putea astfel sa incerc sa ma restructurez utilizand diferite tehnici de NLP !?
No way. NLP este un exemplu clasic de pseudostiinta, invalidat atat la nivel de teorie, cat si la nivel de eficienta. Daca te vei uita, de pilda, pe Ghidul Asociatiei Psihologilor Americani al interventiilor psihologice sustinute stiintific, vei constata ca NLP lipseste cu desavarsire. Tulburarile de personalitate, cum este cea schizoida, au fost mai putin intens investigate pana la momentul de fata, iar acolo unde interventiile psihologice au fost aplicate, rezultatele nu au fost la fel de satisfacatoare ca in cazul tulburarilor anxioase sau depresive; din start, tulburarile de personalitate sunt mai stabile in timp.

Ghidul NICE si Cochrane abordeaza doar tulburarile de personalitate de tip borderline si de tip antisocial. In cazul ambelor, sunt recomandate interventii din sfera comportamentala si cognitiv-comportamentala (vei vedea mentionata terapia dialectica si comportamentala). Asadar, prin extensie, desi nu este direct abordata tulburarea de personalitate de tip schizoid, cred ca aceasta este directia spre care sa te indrepti. Tine cont ca acestea sunt ghiduri internationale foarte riguroase, in care nu ajung interventii psihologice sau farmacologice, fara sa fi trecut prin cercetari experimentale exigente.

Altfel, sigur ca putem sugera tratamente de simt comun, necercetare riguros, stand cu fundul pe scaun si speculand, insa recomandarea mea este sa urmezi cateva sedinte de tratament despre care avem macar dovezi minimale ca functioneaza. Sfaturile oferite pe forum sunt, de regula, bine intentionate, dar adesea nu sunt bazate pe studii empirice, ci pe inpresii personale, pareri, intuitii de simt comun si teoretizari ale experientei personale. Dupa acelasi principiu se credea, de exemplu, ca Pamantul este plat.

Edited by Victor2311, 01 June 2015 - 12:10.


#28
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Omule, on 01 iunie 2015 - 11:47, said:

Ca să poți simți ceva față de alții trebuie să te reprogramezi puțin cu ce ți-am spus mai sus și să încerci să fii mai sociabil. E și normal că toți sunt morți pentru tine cât timp te-ai forțat asupra unei femei că ai făcut-o să vomite. Asta arată cam ce reprezintă ceilalți pentru tine.

Sunt un om comunicativ, adica verbal comunic, produc mesaje, si sunt si destul de asertiv, coerent si asa mai departe. Ceea ce imi lipseste la nivel de comunicare este faptul ca non-verbal nu produc cam nimic probabil. Mi se reproseaza adesea ca sunt ignorant, ca nu bag in seama omul din fata. Probabil ca asstfel de chestii ar trebui sa le aprofundez. Poate ca mi-ar fi bun un profesor de teatru, care sa ma invete sa simulez diferite gesturi, stări sufletești, emoții.

 Eduardo-S, on 01 iunie 2015 - 12:03, said:

Trebuie vizita la preot! Cand ai mai fost ultima oara pe la biserica?

Nu îmbrățișez ideea de a discuta cu un preot, astfel de subiecte. De altfel nu am discutat și nici nu voi discuta vreodata cu vreun preot. Va rog frumos să nu extindeți discuția spre acest domeniu.

#29
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

 georgeRado, on 01 iunie 2015 - 10:52, said:

Clarificarea, in varianta scurtă înseamnă sa identific acele gânduri, deformări de raționament, pattern-uri comportamentale, pe care daca le-as eradica sau modifica aș reuși să îmi rezolv problemele.
...
Multumesc de incurajare!

Nu era doar incurajare, atunci nu as fi pomenit despre lamentare. Sa ai constiinta propriei, sa zicem, anormalitati, e important. Insa asa cum spunea anterior un alt user, tulburarea de personalitate are ca si componenta majora egoismul (feroce chiar).
Nu-i asa ca nu ai avea probleme daca aceia care te inconjoara s-ar cala pe dorintele tale? Altfel spus, intrebi ce ar fi de facut pentru a primi ceea ce iti doresti de la ceilalti?

Cauta sa orientezi atentia ta preponderent inspre cei din jur si mult mai putin inspre tine. Iti va fi extrem de dificil, dar e posibil. Asta ca prim-pas. Restul nu e de aprofundat pe un forum.

#30
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 georgeRado, on 01 iunie 2015 - 12:08, said:

Sunt un om comunicativ, adica verbal comunic, produc mesaje, si sunt si destul de asertiv, coerent si asa mai departe. Ceea ce imi lipseste la nivel de comunicare este faptul ca non-verbal nu produc cam nimic probabil. Mi se reproseaza adesea ca sunt ignorant, ca nu bag in seama omul din fata. Probabil ca asstfel de chestii ar trebui sa le aprofundez. Poate ca mi-ar fi bun un profesor de teatru, care sa ma invete sa simulez diferite gesturi, stări sufletești, emoții.
Din moment ce ți se reproșează că nu bagi în seamă pe cel din fața ta înseamnă că probabil asta faci. Eu nu știu ce înțelegi prin comunicativ dar prin sociabil înțeleg să legi relații cu oameni, să ieși mai des prin oraș cu alți prieteni, să ai alte activități decât izolarea în lumea ta imaginară sau în fața PC-ului. Dacă ai fi tot timul aglomerat nu ai avea timp să visezi. Dacă ai timp să visezi și să te uiți la filme xxx și să faci alte chestii înseamnă că nu ai o viață socială atât de bogată. Asta e logica mea. :)

#31
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Eduardo-S, on 01 iunie 2015 - 12:13, said:

Dar sex cu 3-4 persoane cum ai facut? Cluburile alea de swingeri nu sunt doar pentru cupluri?

K'mon sunt anunturi pe net, sau pe retele de socializare,  cu tipe care vor sa faca sex cu 2-3 tipi deodata, sau cu cupluri care mai cauta un barbat.

 Iztaccihuatl, on 01 iunie 2015 - 12:13, said:

Nu era doar incurajare, atunci nu as fi pomenit despre lamentare. Sa ai constiinta propriei, sa zicem, anormalitati, e important. Insa asa cum spunea anterior un alt user, tulburarea de personalitate are ca si componenta majora egoismul (feroce chiar).
Nu-i asa ca nu ai avea probleme daca aceia care te inconjoara s-ar cala pe dorintele tale? Altfel spus, intrebi ce ar fi de facut pentru a primi ceea ce iti doresti de la ceilalti?

Cauta sa orientezi atentia ta preponderent inspre cei din jur si mult mai putin inspre tine. Iti va fi extrem de dificil, dar e posibil. Asta ca prim-pas. Restul nu e de aprofundat pe un forum.

Stateam la un moment dat si analizam o chestie chiar interesanta ... sper doar ca nu visam prea mult. In general sunt un tip sanatos, rar fac vreo gripa / raceala. Ceea ce este interesant este faptul ca gripele din ultimii ani le-am avut exact dupa ce m-am "cuplat" cu o tipa si am locuit impreuna, ca si cum ar fi o chestie de tipul "sunt bolnav", acorda-mi mai multa atentie.

#32
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Omule, on 01 iunie 2015 - 12:14, said:

Din moment ce ți se reproșează că nu bagi în seamă pe cel din fața ta înseamnă că probabil asta faci. Eu nu știu ce înțelegi prin comunicativ dar prin sociabil înțeleg să legi relații cu oameni, să ieși mai des prin oraș cu alți prieteni, să ai alte activități decât izolarea în lumea ta imaginară sau în fața PC-ului. Dacă ai fi tot timul aglomerat nu ai avea timp să visezi. Dacă ai timp să visezi și să te uiți la filme xxx și să faci alte chestii înseamnă că nu ai o viață socială atât de bogată. Asta e logica mea. Posted Image

Din punctul meu de vedere il bag in seama pe cel din fata, ii raspun la intrebari, comunic la modul verbal cu el, probabil insa ca lumea asteapta mai mult decat un simplu raspuns  si un schimb de mesaje, de asta multi se simt ignorati.

Da, iti dau dreptate in ceea ce priveste firul logic. Problema este ca rar sunt aglomerat, nu stiu daca as putea si cum as putea sa fiu tot timpul foarte aglomerat. Si chiar daca esti aglomerat, poti visa si cu ochii deschisi, poti visa si printre pauzele rare, si tot poti visa ... de asta imi este frica, ca ma aglomerez doar pentru a nu mai visa si creierul meu va incerca in continuare sa viseze, sa planifice, sa traiasca in viitor.

#33
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Ai făcut sex oral cu o tipa pana aceasta a vomitat.
Aici m-ai pierdut, nu stiu ce sa mai zic.

Ok, poate ajungeai si sa faci sex oral, dar la asta trebuia sa ajungi DOAR cu
persoana iubita si ohoooo, după un timp.
Trebuie sa încetezi urgent cu așa ceva, si poate reluam discuția.

Ce pasiuni ai? Eu de mica îmipetreceam timpul iînșirând statistici, mai jucam
o partida de șah (rejoc partide din reviste, cărți printuri de pe net) sau citeam din pura pornire interioara, curiozitate.
Cred ca trebuie sa mergi la un psiholog si sa ii spui tot, doar o persoana calificata te poate ajuta cu adevarat.
Trebuie sa iti faci un program, asemeni unei cure de detoxifiere si, la capatul acestui program sa intalnesti o femeie pe care sa o  iubesti.
Poate e mai greu pentru un bărbat voi vvedeți in primul rand sex intr-o femeie.
Trebuie sa vezi ce e cu ea, cine e, de unde vine si unde se duce.
Ok, trebuie sa faci si sex, dar asta vine pe parcurs.
Tipe ce fac sex pe bani? Da, cred ca ți-a fost rrușine sa te dezbraci!
Un drum greșit, greșit. Căuta alte tipe, din cele ce nu ar face asta pe bani.

Mergi la psiholog, trebuie voința, multa voința. Ce spui aici e un început.
Conștientizezi ca nu e ok si asta e ceva. Lăsa filmele xxx urgent, e primul pas.
Căuta compania femeilor, a femeilor oobișnuite. Lăsa pe cele din ziare, urgent.

Descoperă ceva in tine, spune ce meserie ai, viata nu iînseamnă doar sex.
Apoi, daca nu reușești, cum îți vei iîntemeia o familie?
Trebuie sa ii priveștiin ochi consoartei si sa nu ii ascunzi nimic.

Știi, daca iubitul meu mi-ar spune asta, nu l-aș parasi
M-aș lupta sa se îndrepte, cu toată puterea, pentru ca l-așiubi.
SȘtii, dragostea nu e ceva ce arunci la primul hop.
Trebuie sa si lupți pentru ea.

Dar ar fi destul de grav, sa sștii! As înțelege ca nu va fi ușor si, de asemeni, ca ar depinde si de mine
in buna măsură sa ajut.
Nu stiu ce sa mai spun, stiu doar ca trebuie sa acționezi urgent si cu calm.
Căuta un suflet-pereche, ccăruia sa nu ii ascunzi. Căuta urgent un personal medical specializat
in probleme de cuplu, de sex. Daca vrei o familie, acționează acum.

Multa bafta!


#34
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Rixthinna, on 01 iunie 2015 - 13:26, said:

Ai făcut sex oral cu o tipa pana aceasta a vomitat. Aici m-ai pierdut, nu stiu ce sa mai zic. Ok, poate ajungeai si sa faci sex oral, dar la asta trebuia sa ajungi DOAR cu persoana iubita si ohoooo, după un timp. Trebuie sa încetezi urgent cu așa ceva, si poate reluam discuția.

Te-am pierdut ca nu ai inteles ce s-a petrecut, sau fiindca este prea mult pentru a putea intelege, ti se pare o chestie mult prea perversa? Sincer ma simt, cumva ca intr-un cerc: adica daca renunt sa fac sex, asa cum este el, cu femei cu care ajung usor in pat, gen ONS, atunci imi  ramane ca alternativa masturbatul. De asemenea masturbatul nu este o solutie, caci ma inchid eu cu mine insumi, si ma izolez si mai mult. Sa raman abstinent luni de zile, ani de zile, fara sex si fara masturbare mi se pare o chestie de-a dreptul imposibila.

 Rixthinna, on 01 iunie 2015 - 13:26, said:

Cred ca trebuie sa mergi la un psiholog si sa ii spui tot, doar o persoana calificata te poate ajuta cu adevarat.
Trebuie sa iti faci un program, asemeni unei cure de detoxifiere si, la capatul acestui program sa intalnesti o femeie pe care sa o  iubesti.

La asta ma gandesc si eu, ca cel mai bine ar fi sa imi fac un program pe care sa il pun in aplicare, cat mai detaliat si cu termene, mileston-uri, etc. Din experienta mea, ce-i drept destul de redusa, rolul psihologului este mai degraba sa-ti deschida ochii, sa te lamureasca, dar un program adevarat nu iti face. De fapt, sincer, nu iti face caci nu vrea sa isi asume responsabilitatea pentru asa ceva. Singurele persoane capabile sa faca asta sunt eu insumi, sau poate parintii mei, cu care sunt foarte apropiat.

#35
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013
Sa te schimbi fundamental ca om e mult mai simplu decat pare. Sa devii varianta perfecta a propriei persoane, varianta pe care o ai in minte dar pe care nu o poti "scoate afara", este un exercitiu imposibil, deoarece odata schimbat ca om, si imaginea perfectiunii se va schimba. Astfel intrii intr-o procrastinare pentru ca fiecare incercare de a te schimba a fost un esec in retrospectiva.
Ideea e ca fiecare actiune sa o faci in folosul propriei fericiri si impliniri interioare, indiferent de judecatile altora si perceptia societatii.

#36
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Of, femei ce ajung ușor in pat....
Înțeleg necesitățile tale, si, daca vei găsi persoană potrivita, vei constata ca
sexul adevărat e cu totul altceva.
Ce faci tu e doar o exacerbare a sexualității.
Un partener stabil e altceva.

Îți mai dau un sfat. Încearcă sa repeți cu aceeași persoana. Vezi cum e.
Asta daca tot nu te abții. Si, poate așa vor apărea schimbări, din multe puncte de vedere.
Poate atașament (din partea ei nu cred) poate o mai mare liniște a ta.
Încearcă si așa, cred ca vei fi mai bine, așa cred.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate