Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Am nevoie de... niste povesti de babe

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Ledger

Ledger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.03.2015
"nu te juca cu focul ca te pisi pe tine la noapte"

#38
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
daca fuge fumul dupa tine te iubesc tigancile :)))

#39
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Are dreptate, a cerut medicale, noi îi dăm tâmpenii din toate domeniile.

Hai, încă una: viermii intestinali (sau poate doar tenia, nu mai știu), pot fi eliminați dacă pacientul respiră deasupra unei oale cu lapte care fierbe.
Ideea e că viermele va fi atât de sedus de mirosul laptelui cald, că va ieși pe gură (pacientului) să bea lapte.

#40
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostDeria_Leena26, on 25 aprilie 2015 - 20:31, said:


Din cauza lohiilor.

E obicei sacru, deci mai bine sa nu intram in polemici :) Eu nu sunt de acord.

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDaian95, on 25 aprilie 2015 - 20:10, said:

Mai stiu una:

-pana la botezul copilului, femeia care a nascut nu are voie sa iasa din casa, deoarece nu este considerata curata (nicodata nu am inteles de ce). Dar la tara stiu ca inca se pastreaza obiceiul.

Cred ca se reduce riscul de a contacta vreun virus , de catre mama , care sa fie 'distribuit' copilului.

#42
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Inca unul mai am nevoie. Sau maximum 3.

Cazimi, multumesc, uitasem de ala cu viermii.

#43
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostDeria_Leena26, on 25 aprilie 2015 - 21:40, said:

Cazimi, multumesc, uitasem de ala cu viermii.
Cu drag, mă mai gândesc și îți mai dau, dacă îmi amintesc.
Ăla cu păduchii nu ți-a plăcut?

#44
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostDeria_Leena26, on 25 aprilie 2015 - 21:40, said:

Inca unul mai am nevoie. Sau maximum 3.

Cazimi, multumesc, uitasem de ala cu viermii.

De ritualuri de nunta, botez sau inmormantare ai nevoie? Am gasit o carte din care ti-as putea extrage.

#45
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Pus acum si ala.

View PostDaian95, on 25 aprilie 2015 - 22:31, said:


De ritualuri de nunta, botez sau inmormantare ai nevoie? Am gasit o carte din care ti-as putea extrage.

Deocamdata nu, Daian, multumesc.

#46
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Vai, cum am putut s-o uit taman pe aia care m-a lăsat jumătate surdă.
Dacă se stă în curent, „răceala la cap” se poate evita prin introducerea unui tampon de vată în ureche.

(Uneori, „medicul” ad-hoc uită să și scoată vata, care poate rămâne în ureche ani de zile, cu consecințe potențial ireversibile)

#47
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,706
  • Înscris: 25.11.2014

View Postxmanyacs77, on 25 aprilie 2015 - 20:40, said:



Daca iti trece pisica neagra prin fata, te dai inapoi trei pasi si scuipi de trei ori!Posted Image

Pe cine :lol:?

#48
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am si eu cateva de la socra-mea. Sau zis cateva din ele dar mai am doua.
Incurcatura de mate. Eu obisnuiesc sa ma joc cu fi-mea si sa o ridic sus. Soacra-mea zice sa nu mai faca asa ca face incurcatura de mate. Deasemenea se aplica si daca bei multa apa dupa covrigi uscati. Cica se face dop in burta si se incurca matele. Eu nu stiu cum e ca nu mananc covrigi :) .
Aprindere la plamani. Asta este in opinia socra-mii destul de universala. Daca nu ai nimic pe cap, daca bei apa rece, daca te ploua si esti in tricou. Totusi avem o sansa. La ea in sat sunt cateva vindecari miraculoase ale aprinderilor cu BORS. Da' bors facut acasa nu orice bors. Cate doi litri pe zi pana trece Posted Image .
Si vezi ca mai era un topic cu gaz lampant. Si ala vindeca mai multe boli printre care si cancerul...

Edited by Seteh, 25 April 2015 - 23:17.


#49
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,265
  • Înscris: 10.07.2013

View PostSerafim606, on 25 aprilie 2015 - 23:16, said:


Pe cine Posted Image?

Pe pisica care ti-a iesit in cale! Posted Image

#50
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,706
  • Înscris: 25.11.2014
Saraca pisica :(.

#51
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostDeria_Leena26, on 25 aprilie 2015 - 19:10, said:

- racesti la ovare daca stai desculta sau cu fundul pe beton
Nu stiu de ce, dar mi se pare logic sa existe o legatura directa intre frig si bolile aparatului excretor - reproducator, in special la femei, care sunt mai sensibile prin zonele astea. Cred ca orice doctor ar putea sa confirme treaba asta. Da, ce-ai insirat tu acolo (BTS-uri etc) au si ele aportul lor, dar frigul e un factor care n-ar trebui neglijat. Si hai, poate nu raceala la ovare, dar nu poti sa-mi spui ca infectiile urinare nu sunt favorizate si de frig (pe langa prezenta E.coli, igiena precara etc). Si-atunci, cred ca orice femeie (care insa nu s-a prins singura) trebuie informata ca e un pic mai sensibila si trebuie sa aiba grija sa nu stea in frig. O ruda a stat in spital in acelasi salon cu o pustoaica de 20 de ani care avea probleme majore la rinichi si stia si de unde i se trage: umblase toata adolescenta cu spatele gol, fie vara fie iarna, ca deh, asa e la moda. Sa mai spun cat de rau ii parea?

View PostSeteh, on 25 aprilie 2015 - 23:17, said:

Aprindere la plamani. Asta este in opinia socra-mii destul de universala. Daca nu ai nimic pe cap, daca bei apa rece, daca te ploua si esti in tricou. Totusi avem o sansa. La ea in sat sunt cateva vindecari miraculoase ale aprinderilor cu BORS. Da' bors facut acasa nu orice bors. Cate doi litri pe zi pana trece Posted Image .
Asta cu borsul are un gram de adevar. Poate n-o vindeca chiar aprinderea la plamani (ce e asta? pneumonie? raceala?) dar are ceva efecte curative. Contine foarte multa vitamina C (da, aia pe care dam o gramada de bani pentru ca ni s-a spus ca ne face bine la imunitate) doar ca in bors e naturala, nu compus chimic ca in pastilele de la farmacie.

Quote

Afecţiuni tratate cu borş
Boli respiratorii cronice: bronşită, astm, sinuzită - două căni de borş băute zilnic ajută la vindecarea acestor boli şi mai ales, preîntâmpină agravările şi recidivele. Se fac cure de câte trei săptămâni cu borş, care se bea de obicei cu un sfert de oră înainte de masă.

Adjuvant în tuberculoză - se bea în fiecare zi o jumătate de litru de borş, pe stomacul gol, înainte de mesele principale. Se pare că anumite substanţe active din borş blochează dezvoltarea bacililor care provoacă această maladie.

Edited by Michidoo, 26 April 2015 - 14:14.


#52
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Nu era vorba despre infectii urinare, nici nu intrau in discutie.

#53
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
bun, si tu consideri ca frigul nu are absolut nicio legatura cu raceala la ovare?! Pana ajungi la un medic sa-l intrebi, te invit sa dai o cautare pe net si sa vezi cate povesti incep cu:
"Buna, am umblat mai dezbracata de cand a dat frigul si am racit la ovare. Doctorul mi-a dat antibiotice..."
sau
"Am fost la mare cu iubi, am stat cam mult cu picioarele in apa rece si m-au apucat niste dureri de ovare!..."

#54
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Daca ai ulcior (urcior, orjelet) sa-ti pui in ochi lapte de la o femeie care alapteaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate