Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 

Contract nou UPC fara acordul meu,prin telefon

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
soringavrila

soringavrila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 21.04.2015
Am renuntat la serviciile UPC ,aveam doar cablu analog,nu aveam contract pe perioada determinata,am fost la ei,am primit hartie de inregistrare cum ca doresc inchiderea abonamentului,tot si mi s-a spus ca voi fi sunat de cineva pentru a imi propune o alta oferta,am spus ca nu ma intereseaza.
Degeaba,a doua zi am primit telefon in care mi s-a propus o oferta noua la 21 de lei,am spus ca nu ma intereseaza,el mi-a spus ca mai trebuie sa platesc oricum o luna,pentru ca trebuie anuntat cu o luna inainte,m-am enervat si i-am spus ca nu ma pot tine cu forta mai ales ca si calitatea serviciului lasa mult de dorit si eu nu am nici un contract unde prevede asta,am contractul de la firma preluata de UPC si un contract de fidelizare pe doi ani care a expirat acum 5 ani fara posibilitate de reinoire automata,in nici unul dintre aceste acte nu este prevazuta o luna in plus fata de data renuntarii la contract,in nici un caz nu mi-am dat acordul pentru un nou contract.
Am primit factura si luna urmatoare la pret de 27 lei,apoi luna asta primesc o factura de 21 lei si ma intreb daca aceasta ultima factura se refera la contractul care il propunea respectivul la telefon,desi eu clar nu am acceptat asta chiar i-am spus ca am trecut la o alta firma.Se poate sa fi incheiat un contract prin telefon fara acordul meu? la un moment dat mi s-au cerut datele personale pe motiv ca trebuie sa verifice daca eu sunt persoana de pe contract.Cum sa fac sa nu mai primesc facturi de la indivizii astia?sa scap odata pentru todeauna de contract/contracte de la firma asta?

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010
Dacă te vede că plăteşti în continuare , tot o să-ţi trimită facturi . Nu mai plăti şi gata .

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.980
  • Înscris: 01.07.2007
Mergi la OPC.
Ei, upc, trebuie sa aiba inregistrarea apelului.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.857
  • Înscris: 07.06.2014
au trecut cele 30 de zile de la instiintare? mai exact, de la data limita la care puteai depune instiintarea?

daca da, atunci ei ar fi trebuit sa-ti incheie contractul, faptul ca ei furnizeaza in continuare si te si taxeaza pt asta, este un abuz, mai exact un furt.

#5
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Eu unul stiu mai multe persoane , care au patit acelasi lucru. Unii i-au lasat in gol fara sa mai plateasca nimic ,
altii i-au obsedat cu E-mailuri ca au renuntat la serviciile lor, dar fara sa mai plateasca facturi.
Convorbirea telefonica pe care ai avut-o cu ei , in cazul in care erai de acord cu prelungirea contractului
erea inregistrata . Dar cum tu nu ai fost de acord nu au justificare pentru prelungirea contractului .
Inca un telefon la ei si un E- mail ca sa fii cu inima impacata si poti dormi linistit .

#6
soringavrila

soringavrila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 21.04.2015

Vizualizare mesajDany_Darke, pe 21 aprilie 2015 - 18:36, a scris:

au trecut cele 30 de zile de la instiintare? mai exact, de la data limita la care puteai depune instiintarea?

daca da, atunci ei ar fi trebuit sa-ti incheie contractul, faptul ca ei furnizeaza in continuare si te si taxeaza pt asta, este un abuz, mai exact un furt.

da au trecut 30 de zile,dar imi este teama de telefonul acela de la reprezentantul lor,cineva spunea ca simplu fapt ca am fost sunat de un reprezentant si ca acel reprezentant a vorbit de vreo oferta poate fi considerat acord verbal pentru un nou contract indiferent de ce ai vorbit tu la telefon cu reprezentantul lor.Eu am spus clar ca refuz orice oferta de la ei,am spus asta si la telefon si la ei la sediu,chiar le-am spus ca am incheiat un contract cu o alta firma,sub nici o forma nu mai am nevoie de serviciile lor si atunci de unde factura asta cu alt pret fata de ce aveam la ei inainte?

@easy90rider,da am facut plangere la ANCOM si maine merg si la OPC-ANPC
@pacopaco1967 da asa mi-au spus si cunostintele sa nu platesc,dar imi este teama sa nu ma trezesc intr-o buna zi cu ceva firma de recuperare pe cap




Vizualizare mesajmariusyale, pe 21 aprilie 2015 - 18:48, a scris:

Eu unul stiu mai multe persoane , care au patit acelasi lucru. Unii i-au lasat in gol fara sa mai plateasca nimic ,
altii i-au obsedat cu E-mailuri ca au renuntat la serviciile lor, dar fara sa mai plateasca facturi.
Convorbirea telefonica pe care ai avut-o cu ei , in cazul in care erai de acord cu prelungirea contractului
erea inregistrata . Dar cum tu nu ai fost de acord nu au justificare pentru prelungirea contractului .
Inca un telefon la ei si un E- mail ca sa fii cu inima impacata si poti dormi linistit .

Da dar convorbirea eu nu am inregistrat-o,sper ca ei trebuie sa dovedeasca ca mi-as fi dat acordul pentru un nou contract nu eu.Singurul mod de a dovedi daca este posibil este sa scot convorbirea contra cost de la firma de telefonie.Din nou sper sa nu se ajunga la asa ceva

Editat de soringavrila, 21 aprilie 2015 - 19:10.


#7
biagio

biagio

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 04.01.2014
se poate rezilia instant daca nu esti sub perioada contractuala.
fa plangere online la OPC

Editat de biagio, 21 aprilie 2015 - 19:58.


#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
opc este solutia.  cu decenta.  anpc nu prea are treaba in aceasta afacere.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.661
  • Înscris: 30.10.2009

Vizualizare mesajcarmenclara1, pe 21 aprilie 2015 - 23:40, a scris:

opc este solutia.  cu decenta.  anpc nu prea are treaba in aceasta afacere.
ANPC este fostul OPC Posted image

Editat de althea, 22 aprilie 2015 - 04:20.


#10
soringavrila

soringavrila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 21.04.2015
Exista oare vreo problema ca fac plangere la ANCOM si la ANPC in aceeasi perioada/? de la ANCOM nu am primit nici un fel de raspuns.Am o presimtire ca nu se va rezolva nimic si sa vezi atunci bucurie.Incredibil

#11
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 03.05.2007
Suna la relatii clienti si vezi daca ti s-a inregistrat cererea de reziliere.

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008

Vizualizare mesajalthea, pe 22 aprilie 2015 - 04:19, a scris:

ANPC este fostul OPC Posted image
mea culpa.  am vrut sa zic ancom.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate